Svatá krev a svatý grál

Svatá krev a svatý grál https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30512/bmid_svata-krev-a-svaty-gral-x1m-30512.jpg 4 63 9

Rozšířené ilustrované vydání knihy, ze které čerpal inspiraci Dan Brown při psaní románu Šifra mistra Leonarda a která se kvůli tomu stala předmětem mezinárodního soudního sporu. Shrnuje historické bádání tří erudovaných historiků, kteří na rozdíl od romanopisců nepředkládají smyšlenky, nýbrž rekonstruují fakta. Kniha však nepřináší pouhou suchopárnou faktografii, nýbrž je i strhujícím čtenářským zážitkem a dobrodružstvím. Když se autoři před třiceti lety pustili do pátrání po malém tajemství, které se vynořilo ve francouzské vesničce Rennes-le-Château koncem 19. století, kdy se při rekonstrukci místního kostela našly šifrované pergameny, netušili, že jsou na stopě jednoho z největších odhalení 20. století – odhalení, které zcela promění náš pohled na historii. Netušili, že mnohaleté trpělivé pátrání je přivede k objevům, které radikálně zpochybní veškeré naše dosavadní poznatky o historii křesťanství a dějinách Evropy vůbec.... celý text

Náboženství , Historie , Záhady

Vydáno: , Rybka Publishers

The Holy Blood and the Holy Grail , 1982

yerry
01.01.2021 4 z 5

Táto kniha by pred pár storočiami určite zhorela na hranici aj so svojimi autormi. Ich myšlienky, dedukcie a závery sú totiž z cirkevného hľadiska heretické, kacírske a bigotného katolíka určite zdvihnú zo stoličky. Pôvodný text je síce už zopár desaťročí starý ale ani napriek svojmu veku nie nezaujímavý.

Autori sa tu snažia dokázať svoju tézu o kontinuite pokrvnej rodovej línie od biblických čias až po dnešok, v ktorej Kristus hral trochu inú úlohu ako je to bežne oficiálne a cirkvou prezentované. K problematike sa snažia pristupovať serióznym výskumom ale aj uvádzaním zdrojového materiálu. O rôznych historických udalostiach tu dostávaš informácie, ktoré menia samotný kontext, z ktorého vychádzajú.

Kniha sa dá vnímať ako záhadologická, ale podľa mojej mienky sa nejedná v tomto prípade o literatúru konšpiračnú. Autori k problematike skrátka pristupujú na základe vedeckého bádania, nie na základe viery. Sú nedogmatickí. Viacero faktov zostáva doposiaľ neznámych a nedoložených, na toto však seriózne upozorňujú.

Ako každá kniha, ani táto nemá patent na pravdu. Autori priznávajú svoje sympatie ku gnosticizmu a monarchistickému zriadeniu osvietenského typu. Preto prikladajú dôležitosť kontinuite pokrvnej línii. Do určitej miery je v nej badateľný príklon k "sionizmu" (bez pejoratívnej príchute tohoto termínu). Keďže zabiehajú ešte hlbšie do predkresťanskej minulosti a židovstvo vykresľujú v trochu iných súvislostiach.

Ak máš otvorenú myseľ a si prístupný aj teóriám a myšlienkam, ktoré až tak veľmi neladia s tvojim náhľadom, kniha je veľmi dobrá. Ale ak už ti je všetko jasné a veci máš zaradené vo svojich priehradkách, je dosť možné, že ťa kniha bude asi iritovať. V tom prípade ušetri si nervy a pár dní zo svojho života, radšej ju odlož...

SalParadise
30.04.2020 2 z 5

Napísať túto knihu chcelo riadnu dávku trpezlivosti a cieľavedomosti. Obrovské množstvo tvrdení a historických faktov založených na prameňoch, ktoré síce nemožno overiť ale ani vyvrátiť ich pravdivosť, a teda sú určite vysoko pravdepodobne pravdivé. Autori akoby chceli ohúriť množstvom “faktov” a dať čitateľovi pocit, že ak je tam toho toľko, snáď
to bude aj pravda. Nejde teda ani o romantickú mystifikácia ale ani o hodnoverný výskum. Výsledkom je síce kontroverzná a atraktívna no nedokázateľná hypotéza na takmer 400 stranách, kde asi polovica vyšla nazmar.

Dada077
09.07.2019 5 z 5

povzbudzovanie ľudskej fantázie na základe doložených historický faktov a nájdených listín.
citát: "Ak učenie vyžaduje detaily zázračné, biografické, najmä také, aké charakterizovali súperiace božstvá v celom starovekom svete, naznačuje to dve skutočnosti: buď toto učenie obsahuje niečo vážne chybné, alebo je niečo chybné vo viere vyznávača tohto učenia. Ktorýkoľvek hĺbavý kresťan bude súhlasiť s tým, že Ježišov prvoradý význam spočíva v posolstve, ktoré sa snažil sprostredkovať. Toto posolstvo by sotva mohla narušiť skutočnosť, že jeho autorom je muž, ktorý je aj manželom a otcom. Jeho platnosť by sa nezväčšila, ani keby jeho autorom bol muž, žijúci v celibáte. "

Miro.slav
02.05.2019 2 z 5

Toto som čítal, keď som ešte nevedel selektovať medzi kvalitnou knihou a brakom. Svojho času to bolo spolu s knihou "Da Vinciho kód" celkom boom. Stačilo.

joachim36
19.10.2016 3 z 5

Této knize se doopravdy musí dát kredit za to, že díky ní spatřily světlo světa vynikající příběhy - jak již níže jmenovaný Gabriel Knight, tak také vynikající adventura Broken Sword :-)
Oproti tomu co s touto tématikou udělala Jane Jensen nebo Charles Cecil, je Dan Brown naprostý břídil.

Já osobně když jsem tu knihu četl, tak jsem jí vnímal jako příběh lidí, kteří uvěří v jednu myšlenku a ve všem co je kolem nich už vidí jen její potvrzení. Zvláštní "dokument" o tom jak se člověk stane zastáncem "konspirační teorie".

lord-artoo
30.09.2013 4 z 5

Je to děsná smažka! Četl jsem to ve svých raných náctiletech na popud počítačové hry "Gabriel Knight 3: Blood of the Sacred, Blood of the Damned", jež z knihy vychází (mimochodem doporučuji všem milovníkům adventur), a tenkrát jsem byl velmi unešen. Na druhou stranu už tenkrát mi některá fakta a jejich spojitosti lidově řečeno "smrděly". Po letech jsem se ke knize na chvíli vrátil a ježto mám již něco nastudováno, pochopil jsem, že můj prvotní pocit nebyl jen pocit - kniha totiž opravdu do jisté míry manipuluje s fakty a předkládané teze jsou výplodem diletanství. Proč tedy uděluji čtyři hvězdy? Protože z autorů nesálá arogance jako z Dana Browna (který téma obšlehl a zakomponoval do Šifry a ještě se s autory této knihy soudil o originalitu), protože své závěry nenutí, nýbrž navrhují, a v posledku proto, že je to přes svou pomýlenost napínavé.

Poznámka pro křesťanské čtenáře: Samozřejmě, že jsou to bludy, ale jako cvičení vlastní bystrosti je to vynikající.

Firefox4
03.07.2013 5 z 5

Knížka mě bavila a určitě doporučuji přečíst... už jen proto, abyste zjistili, kde vzali Brown a Eco vlastně inspiraci...

wally
04.01.2013 4 z 5

Tohle je kniha podle mého gusta a doporučuji ji všem, které okouzlili knihy stavějící příběhy na vyvracení křesťanských dogmat. Tady najdete vše po čem vaše zvědavost touží a to pěkně popsané a vysvětlené...s daty a historickými údaji. A jestli tomu ve finále budete věřit nebo ne, nechám jen na vás...

Darkjober
18.07.2011 4 z 5

Velmi zajímavá kniha s daty a fakty

Autoři knihy

Michael Baigent
novozélandská, 1948 - 2013
Henry Lincoln
britská, 1930 - 2022
Richard Leigh
americká, 1943 - 2007

Kniha Svatá krev a svatý grál je v