Svatá Barbora

Svatá Barbora https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371959/bmid_svata-barbora-Vtb-371959.jpg 4 236 52

Mladá novinářka Andrea dostala za úkol napsat článek o nikdy neobjasněné kauze, kterou před několika lety žila celá republika. V jejím středu stála dospělá žena vydávající se nejprve za jedenáctiletou dívku a později v Dánsku za stejně starého chlapce. V příběhu se vršily nové a nové záhady, konspirační teorie se měnily ze dne na den. Týrání, vliv všemocné sekty, nitky vedoucí do nejvyšších sfér. Andrea je čím dál více pohlcována pátráním, zapomíná na svůj osobní život, na svého přítele Jakuba, ze stěn svého pokoje vytvoří obří nástěnku plnou jmen, událostí a souvislostí. Dozvídá se nové skutečnosti, vždy se jí narýsuje možná varianta, která je následně popřena, každá nalezená odpověď pokládá další otázky. Andrea se ztrácí v nekonečném labyrintu, ale nedokáže přestat hledat pravdu, a když se jí nakonec zdá, že ji má téměř na dosah, je postavena před zásadní otázku: Co všechno je ochotna obětovat?... celý text

simca9342
04.10.2023 5 z 5

Komiks jsem přečetla opět v knihovně.
Příběh, který není žádná slátanina, brak nebo něco podobného mě zaujal hned podle obalu.
O kuřimske kauze jsme se bavily v občance. Ve zkratce jsem se dozvěděla o malém Ondrovi, jeho bratrovi, matce Kláře, která dělala strašné věci a sousedovi, který těm dvěma zachránil život.
V příběhu je toho víc než dost a chvílemi mi trvalo než jsem se zorientovala v postavách. Andrea je mladá reportérka zkoumající tento případ. Stejně jako kolega, který se z toho zbláznil (ona k tomu nemá daleko) se také chce dostat k jádru věci. Kauza týrané "Aničky" a později i Ondry kvůli nejasnostem dodnes otřásá veřejností. Andrea se dostává k tajemnému hnutí Grálu, které následovaly dvě nerozlučné kamarádky, které tam trochu vztahově rozdělila obsese, představa se stát dítětem.
Kolem Adama, Lucie nebo Čana krouží otázky jako jestřábi a čekají na rozluštění.
Podaří se to Andree?

Inugoya
07.09.2023 5 z 5

Komixy mám ráda a tenhle ve mně zanechal hluboký dojem.

Kuřimskou kauzu jsem nijak podrobně nesledovala, takže nevím, kolik z informací uvedených v příběhu jsou fakta a kolik dílo fantazie, každopádně všechno to do sebe zapadalo a dávalo to hluboký smysl.
Člověk si tak nějak uvědomí syrovost toho, jak hluboká ta králičí nora vlastně je, a jací... chtěla jsem napsat lidé, ale příčí se mi to... jaké stvůry žijí mezi námi, a možná hned vedle nás. A my nic netušíme.

Komix je také velmi zajímavý střídáním různých výtvarných stylů a celkově jeho zpracování hodnotím velmi pozitivně.

Může tak být obohacujícím čtením i pro všechny, kteří se kauzou ani sektami nezabývají, protože materiálu k zamyšlení o životě je tam i tak víc než dost.

Doporučuji.

V.Lenka
31.07.2023 4 z 5

Komiks inspirovaný takzvanou kuřimskou kauzou. Byla jsem cca před 5 lety na Listování této knihy přímo v Kuřimi, kam jsem se přistěhovala. Původní kauza je velmi složitá a zamotaná, ale tato kniha podává kauzu s jistým zjednodušením. Stejně ve mne zůstával pocit zmatení. Hlavní postava novinářky je zvolena skvěle a vlastně u ní jediné jsou její motivace pochopitelné. Rada jsem si po letech pribeh připomněla, i teď po něm zůstal tísnivý pocit a otázky: jak se to mohlo vsechno stat? Proč před soudem nestanul ten, kdo prostřednictvím jiných tahal za ty nitky?

sBety
07.03.2023 4 z 5

Uff. Přečteno za den. Komiksům moc nerozumím naposledy jsem četla Rychlé Šípy, ale tohle mě bavilo. Zanechalo to ve mě rozporuplné pocity a ještě nějakou dobu, to v mé hlavě bude pobývat. Krásné ilustrace zimního Tromsa vs. hnus, který se na vás lepí, jako jednotlé dílky příběhu.

Norri
20.11.2022 4 z 5

Na tento komiks jsem se těšil. Kuřimskou kauzu si pamatuju a je to rozhodně zajímavé téma, ale Svatou Barboru jsem koupil především kvůli kresbě. V knize se střídá několik stylů kresby, v závislosti na tom, co je zrovna vyprávěno, a jeden ze stylů se zdá být silně inspirovaný Chrisem Warem, na což jsem se těšil nejvíc. Po výtvarné stránce je kniha zkrátka povedená a nedivím se, že za ni dostala cenu Muriel.

Co se týká děje, tam je to trošku složitější. Nevím, jak to mám celé uchopit. To, co původně mohl být úžasný dokumentární komiks, bylo nakonec změněno na fikci, a to přináší jeden zásadní problém. Autoři se rozhodli z celého příběhu vynechat původní oběti této kauzy. Pro mě je to sporné rozhodnutí, protože dost pochybuji, že to někomu prospěje anebo že to někoho ochrání. Kvůli této změně musel být celý příběh přiohnut. A jakmile už je něco takto změněné, tak už potom nevíte, čemu ještě můžete věřit a čemu už ne. Ale možná že je v této kauze skutečně tolik neznámých, že to jinak než jako fikci vyprávět nešlo.

Celý příběh je vyprávěn z pohledu fiktivní novinářky, která chce odhalit pozadí celé kauzy. To je chytrý přístup a celá tahle linka je zpracovaná poměrně zajímavě. Konec je pak hodně mysteriózní, což je, s odstupem hodnoceno, docela mazané zakončení celé knihy.

veriszv
20.08.2022 5 z 5

Skvěle zpracované! Pár informací jsem si sice ještě dohledávala, ale ten základ je skvěle shrnutý. Něco je upraveno, ale obdivuju, že i přes složitost a zamotanost je to vše podané jasně a srozumitelně.

Lka
02.08.2022 5 z 5

Výborně zpracovaný komiks, který je postaven na základě skutečné kuřimské kauzy.
O této kauze jsem samozřejmě slyšela, ale že by to mohlo být až tak děsivé to by mě nenapadlo. Je to fakt síla.

norrasun
01.12.2021 5 z 5

To bylo pro mě silné kafe..kauza je otřesná, to je bez debaty, a tento román je zpracován bez chyby. Přiměl mě zas k zamyšlení, jak odporného jednání jsou někteří jedinci schopni..

WildWinter
11.10.2021 5 z 5

Škrlová je sám o sobě fenomenální námět, navíc zpracování je ryze originální.

amaenium
18.09.2021 1 z 5

O knize jsem věděla, jen jsem se k ní dostala až teď, když se mi pod ruku dostala v knihovně. A možná bych byla radši kdyby se tak nestalo.
Kniha má pozitivní ohlasy, ale osobně mi nesedla a po přečtení jsem byla silně znechucená.
Je strašný, že se něco takovýho děje a to Barbora není jediný případ na světě.
Kniha informuje o kuřimské kauze, nicméně i tak autoři pozměňují některá fakta a osoby a hlavní vyprávění přisuzují novinářce, jež má o případu napsat článek.
Grafická podoba se mi nevadila jen v částech zobrazující minulé události.
Toho nebyla kniha pro mne a silná pachuť, co mi po ni zůstala, musím něčím přebít.

yaoiyuri
17.05.2021 5 z 5

"Teď to začínám vidět.
Je to jako rovnice o tisíci neznámých."

Kuřimskou kauzu si pamatuji, protože její hlavní dějiště jsme tenkrát měli prakticky za humny… ale o podrobnosti jsem se nezajímala. Vím, že komiks si některé skutečnosti upravuje podle svého, ale přesto nemám slov. Neuvěřitelně Zlé. Odporné. Nepochopitelné. Bizarní. Děsivé. Nikdy jsem si neuvědomila, že je to tak zamotané a mlhavé, protože proces přece skončil a tyranky a tyrani byly odsouzeny (a dokonce už i propuštěny).

Celou dobu s říkáte PROČ?!
Jela v tom sekta, vymívači mozků, mafie, nějaká mocná lobby pedofilů? Všechno dohromady? PROČ?!

Po výtvárné stránce skvělé.

pepap
13.05.2021 5 z 5

prehledny pruvodce velice neprehlednou kauzou - forma komiksu mi prisla jako ulita slozitosti udalosti

ivana1429
21.02.2021 4 z 5

Příběh je velmi zajímavý a přináší něco nového. Doporučuji si na začátek přečíst pár článků o kauze a pak si otevřít toto komiksové dílko.

Jediným škraloupem bylo, že se mi hned po otevření kniha trochu rozlepila.

Limonadovyjoe
29.11.2020 5 z 5

Kdo by si nepamatoval tzv. Kuřimskou kauzu z roku 2007? Kdo ale dokáže jasně říct o co tehdy šlo? Článků z novin bylo hodně, výpovědi se měnili, a několikrát změnila identitu i Barbora Škrlová. Pro mě naprosto neuchopitelný případ české justice.
Po přečtení komiksu Svatá Barbora a dohledání informací o kauze na internetu, mi alespoň trochu kolečka zecvakávají správně. I po přečtení komiksu mě napadá jen jedno slovo... ŠÍLENÉ.

Týrání dětí, změny identity na třináctiletou holčičku, později chlapce, Česko, Norsko, obchod se zbraněmi, dětská pornografie, náboženská sekta Hnutí grálu. To vše komiks výborným způsobem zpracovává, a grafika přivádí k dokonalosti. Doporučuji si přečíst i informace o kauze třeba na Wikipedii, protože některé jména, místa, situace jsou zde trochu upravená. Každopádně výborný počin, a já doporučuji všem, kdo u tohohle případu taky neví, kde má hlavu a patu.

BratrO
19.10.2020 5 z 5

Když si uvědomim, že je to Je to jen poupravená skutečnost ... wt*. Graficky dokonalý.

bosorka
14.10.2020 5 z 5

Skvělá grafika. A ten příběh. Skoro těžko uvěřit, že je postaven na reálných základech. Už tehdy, když probíhal médii, jsem tomu skoro nemohla uvěřit a mnohdy si dodnes říkám, že z kuřimské kauzy mohl být pěkný film či minisérie. I teď jsem se po dočtení komiksu znovu ponořila do mnoho let starých článků a nestačila zase zírat.
Komiks je skvěle zpracovaný, příběh uhání kupředu, navíc popouzí člověk k dalšímu pátrání po tom, jak to vlastně ve skutečnosti bylo. Protože komiks je logicky částečně fiktivní, vypouští některé dotčené, mění jména... zdánlivě rozplétá leccos, leccos ale nejspíš zůstane pro veřejnost nerozpleteno navždy.

1v8na
12.10.2020 5 z 5

Šlo o můj první grafický román.
Líbilo se mi zpracování samotné kauzy a vykreslení Barbory alias Aničky nebo Adama.
Grafika byla úžasná a komiks měl hlavu a patu.
Jen bych ji nenazývala kuřimskou - protože oblast, kde celá kauza vyšla najevo, je satelit, kde bydlí spíš náplava než kuřimáci....

Ajinka79
12.08.2020 5 z 5

Na tuhle kauzu už jsem dávno zapomněla. Neměla jsem ani ponětí, jak mohla být složitá...
Super grafika, zajímavý příběh. Doporučuju!

Zuzvil
03.08.2020 5 z 5

Za mě famózně zpracovaný kuřimský případ, dokonalá grafická podoba, velmi autentické a výborné ilustrace, no a zpracování samotného příběhu úžasné. Z velké části fikce, ale přitom tam krásně vše pochopíte a dotvoříte si sami vlastní příběh (protože je zde krásně ukázáno, jak vás může cokoliv fanatického semlít, i člověk sám sebe). Za mě opravdu top komiks jsou jsem za poslední dobu četla a rozhodně doporučuji k přečtení, konspirační konec je už jen třešinka na dortu.

SlamLenka
07.07.2020 4 z 5

Asi každý z nás se někdy do něčeho tak moc ponořili, až z toho byla mánie, a přesně to samé se stalo i Andree, novinářce, která s naprostou posedlostí propadla kuřimské kauze, o níž se snaží napsat článek. Komiks si klidně můžete přečíst, i když tuhle kauzu neznáte (ostatně já o ní věděla – a vlastně stále vím – jen naprosté minimum), protože komiks beztak pracuje stejnou měrou s fakty i fikcí. Podstatné tu je sledovat, co to s někým udělá, když se nechá strhnout k zběsilé, ale zároveň i dost marné snaze pochopit pravděpodobně nepochopitelné.
Ocenit musím především skvělé grafické zpracování a práci s detaily a kompozicí. Celkově to byl zajímavý zážitek, ovšem na nějakou dobu se teď radši zase oddám nějaké té konvenčnější literatuře... =)