Svatá Barbora

Svatá Barbora https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371959/bmid_svata-barbora-Vtb-371959.jpg 4 237 52

Mladá novinářka Andrea dostala za úkol napsat článek o nikdy neobjasněné kauze, kterou před několika lety žila celá republika. V jejím středu stála dospělá žena vydávající se nejprve za jedenáctiletou dívku a později v Dánsku za stejně starého chlapce. V příběhu se vršily nové a nové záhady, konspirační teorie se měnily ze dne na den. Týrání, vliv všemocné sekty, nitky vedoucí do nejvyšších sfér. Andrea je čím dál více pohlcována pátráním, zapomíná na svůj osobní život, na svého přítele Jakuba, ze stěn svého pokoje vytvoří obří nástěnku plnou jmen, událostí a souvislostí. Dozvídá se nové skutečnosti, vždy se jí narýsuje možná varianta, která je následně popřena, každá nalezená odpověď pokládá další otázky. Andrea se ztrácí v nekonečném labyrintu, ale nedokáže přestat hledat pravdu, a když se jí nakonec zdá, že ji má téměř na dosah, je postavena před zásadní otázku: Co všechno je ochotna obětovat?... celý text

Pablo7
31.05.2020 4 z 5

Knížka je perfektně graficky zpracována. Když jsem si ji půjčil ani jsem nevěděl, že vychází z tzv.kuřimské kauzy, kterou jsem po pravdě příliš nesledoval. Autoři však bohužel celý příběh vypráví prostřednictvím novinářky, která má reprezentovat náš voyerismus. Autoři píší, že nevypráví příběh jedna ku jedné, ale z etických důvodů vypouští některé oběti. Právě postava novinářky mně přišla úplně zbytečná, nezajímavá a nevěrohodná. Škoda, mohlo to být lepší.

blackoutzuzi
12.05.2020 5 z 5

Svatá Barbrora je komiksový román, který vychází z tzv. kuřimské kauzy. Autorům smekám nejen za grafické zpracování, ale také za jejich úsilí okolo studia celé kauzy.

Gooverka
03.01.2020 5 z 5

Komiks se mi těžce hodnotí, protože vychází z kuřimské kauzy, která je dost reálná a děsivá. Autoři k ní nicméně přidávají velké množství fabulace a nových poznatků, které jsem hodně ocenila. Ilustrace tomu všemu ještě přidávají, komiksová podoba je snad tou nejlepší, co jsem kdy viděla/četla.

3497299a
15.11.2019 5 z 5

Už jsem chtěl Marka Šindelku pochválit, že konečně našel téma - viz skvělý komiks Svatá Barbora, paranoidně schizofrenní zpracování kuřimské kauzy. Navíc komiks jako médium zde není jen prostý nosič příběhu, ale formální kreativitou utváří výpověď. Jenže krasoduch Šindelka si to zkazil hned prvním rozhovorem, na který jsem v téhle souvislosti narazil: "Zjistili jste tedy něco nového? Zjistili jsme toho hlavně dost o sobě samých. Jak jsme do případu pronikali hlouběji, zažili jsme, že nám z naší touhy po pravdě, z našeho šmíráctví, začalo být zle. Kde se v lidech bere, že potřebují denně a ve velkém konzumovat cizí neštěstí? Když je na dálnici bouračka, všichni se hrnou k oknům, aby spatřili aspoň kousek utrpení. A kdo je vlastně víc nenormální? Sekta, co týrá děti, nebo deset milionů spořádaných lidí, kteří to celé do nejmenších detailů lačně sledují ve večerním zpravodajství? Právě proto jsme se rozhodli pro radikální změnu kurzu. Naší hlavní hrdinkou je novinářka, takové naše alter ego, která je případem posedlá a chce jej rozluštit za každou cenu. To z ní nakonec dělá taky svým způsobem maniaka – člověka, který se neohlíží na nikoho a na nic." (https://www.idnes.cz/brno/zpravy/komiks-svata-barbora-kauza-kurim-marek-sindelka-barbora-skrlova.A180310_388462_brno-zpravy_krut?fbclid=IwAR0Jpt3HD1Lmq67ys1gt-MOHi8hLjNCJRe4DMkcMomumcRkPpxXtgJb0Ros) Typické šindelkovské duchamorné banality, plytké zobecňující mlžení a kýčovitá estetizace morální introspekce (jak jsem hluboký, nahlížím zlo ve svém nitru - kde se to v nás bere, ó bohové?). O něco dále dokonce: "krystalicky čiré zlo", "pekelný efekt" a "touha bez výjimky převrácená úplně naruby"! Takže přemýšlím, nakolik má na kvalitách zásluhy spíše (zatím vždycky) velmi schopný Vojtěch Mašek.

Dáma s hrnstjm
18.07.2019 5 z 5

Šílené téma, se kterým se autoři velice důstojně vypořádali. Kniha je poutavá od prvního do posledního obrázku a konspirační konec je perfektní!

Prey
08.06.2019 4 z 5

Komiksy obvykle nečtu, ale tenhle námět i grafické zpracování jsou vynikající. Škoda jen určitých fabulací, prý ušlechtilých, na ochranu obětí kauzy.

iz67
23.03.2019 2 z 5

Tak jsem si musel odbýt svůj první komiksový roman a jsem docela zklamaný. Jak z textu, tak z těch maluvek. Nic mi to nedalo.

jarynek
08.02.2019 4 z 5

Zajímavé proplétání fikce s realitou - těžko oddělit, kde končí fakta a kde nastupuje poue fantazie autorů. Možná, že komiks dokonce více ocení ti, kteří reálné základy kauzy neznají. Každopádně vyprávění příběhu z pohledu novinářky s retrospektivními jí zjištěnými informacemi mi přišlo jako dobrý nápad, jen se tam neměly zamotávat problémy samotné novinářky, to mne úplně nebavilo a při rychlém stylu vyprávění rušilo. Pokud si toto odmyslíme, tak je to výborná kniha.

kytarka
04.02.2019 5 z 5

Komiks inspirovaný velmi známou kuřimskou kauzou. Velmi krásně zpracované, perfektní inlustrace. Četli jsme s manželem společně a bylo to super! Není co dodávat to musíte vidět a číst. Můj první komiks v životě...

b26354
15.01.2019 4 z 5

Výtečný komiks s dechberoucí a detailní vizuální stránkou a strukturou stránky, zjevně inspirovanou tvorbou geniálního Chrise Ware, jež skvěle doplňuje obsedantnost, se kterou se tvůrci vrhají do zkoumání příběhu "Svaté Barbory". I přes zamotanost kauzy vše popisují s nebývalým citem pro nakládání s velkým množstvím informací, jejich postupným dávkováním a propojováním. Na počátku knihy autoři upozorňují, že se rozhodli přejít z dokumentární polohy do fikce z morálních důvodů a s cílem zkoumání vlastní posedlosti slavnou kauzou. Z toho bohužel také vyvěrá největší slabina komiksu - jeho konec.

Jak na jedné straně komiks exceluje v působivém mapování vyšetřování celé kauzy a nesebeúčelném výtvarném zpracování, tak se jeho konec, jež se soustředí na osud novinářky Andrei (alter ega tvůrců), zdá být uspěchaný a nesourodě přilepený ke zbytku. Ač je zjevné, že se tvůrci tuto slabinu uvědomili a celý scénář proložili vývojem novinářčina života, tak Andrea zůstává prázdnou schránkou. Její osobnost, minulost, důvod posedlosti samotným případem i její vztahy zůstávají neprokreslené a především v kontrastu s informativně napěchovaným a excelentně znázorněným vyšetřováním nezaujmou ani nestrhnou. Konec tak působí jako pokulhávající kompromis.

I přesto se nicméně jedná o nebývalý úspěch na poli českého komiksu, jehož síla tkví na prvních sto padesáti nebývale propracovaných a strhujících stranách, a musím říct, že se k nim budu rád vracet a autory budu pečlivě sledovat dál.

Lucifer.CK
30.12.2018 3 z 5

Skvělé grafické zpracování, příběh už horší. Pouhá inspirace původním tématem zamrzela. Bylo vidět, hlavně ke konci, že spousta informací musela být smazána, aby neunikly žádné důvěrnější informace o této kauze. No, hlavní hrdinka, byla spíš průvodkyní než součástí vypravovaní. Ale i tak styl komiksu se mi moc líbil a doufám, že umělci se brzy pustí do něčeho dalšího, co bude mít stejnou knižní i komiksovou hodnotu.

LuckyVagabond
30.12.2018 3 z 5

Graficky opravdu skvělá práce. Jedno z nejlepších ztvárnění, na které jsem zatím narazil. A za to dávám 5 hvězd.

Příběh mi ale vůbec nesedl. Neinspiroval, nešokoval, nevyvolal emoce, nepřekvapil, nepobavil, nepohladil na duši, nevzdělal a nerozšířil obzory, nic z toho co se mnou dělají jiné kvalitní komiksy. Příběh údajně značně pozměněn oproti pravdivé události. Těžkopádně jsem se tím prokousal.
Takže za příběh 1 hvězda :(

LejcaS
10.12.2018 5 z 5

Nejdřív jsem byla na Listování Lukáše Hejlíka, kde byla tato knížka představena. Mimochodem nádherné scénické čtení, vřele doporučuji. Po shlédnutí této hry mi bylo naprosto jasný, že knížku si musím za každou cenu přečíst i když běžně komiksy nečtu. Když na mě po dlouhé řadě čekatelů v knihovně přišla řada na vypůjčku, byla jsem nadšená jejím zpracováním, kresbami i náladou, která z ní dýchala... no a po jejím dočtení mám obrovský problém ji jít zase vrátit a vzdát se jí :-) Ale... budou vánoce... takže kdo ví :-)))
Stejně jako spousty čtenářů přede mnou i já mám ještě v živé paměti okolnosti kolem této kauzy a zmatené informace, které v průběhu vyplouvaly na povrch. Důvod, proč jsem na představení šla, byl hlavně ten, že mě zajímalo, jak to s jednotlivými aktéry skutečně bylo a dopadlo.

BarboraMichlová
09.11.2018 5 z 5

Když byla odhalena kuřimská kauza, byla jsem ještě malá, i tak si to pamatuji jako by to bylo dnes, stále mám před očima obraz těch týraných chlapců, jejich matky, tety a samozřejmě Barbory. Děsilo mě to a fascinovalo zároveň. V té době jsem tomu jako osmileté dítko školou povinné vůbec nerozuměla.

Svatá Barbora byl můj první komiks v životě, a přestože mám raději pouze příběhové knížky, tady výtvarné zpracování velice oceňuji, bez něj by to nebylo ono. Je to do posledního detailu úchvatně propracované dílo, a to výtvarné i literární. V průběhu čtení jsem si dohledávala další a další informace k tématu, asi mi to zase nějakou dobu nedá spát... Jsem ráda, že autoři na kauzu pohlédli z jiného úhlu. Příští týden mě čeká liSToVáNí věnované tomuto komiksu. Hodnotím 5*. :)

kokodaros
25.10.2018 5 z 5

Patřím mezi pamětníky a přestože obecně takové kauzy moc nesleduji, případ Aničky a lidí okolo mě fascinoval. Každý den vycházely nové a nové zprávy, jedna popírala druhou, síť zapletených osob i známých osobností neustále rostla. Bylo to skutečně tak šílené, jak autoři popisují. Nejděsivější na celém případu je - a autoři na to významně poukazují - že skuteční viníci nebyli potrestáni, ke katarzi nedošlo a hlavně, ta odpudivá síť funguje dál. A co my dnes o ní víme?

Komix je přímo geniálně nakreslený, uchvátilo mě to. Obdivuji úsilí, které autoři vložili do zpracování materiálu. Oceňuji záměr věnovat se skutečnému příběhu - potvrzuje, že skutečnost předčí naši nejbujnější fantazii a že bychom měli být pozornější k tomu, co se kolem nás odehrává. Věřím autorům, že byli sami pohlceni tou látkou, sami se stávali posedlými a tento moment skvěle zužitkovali při líčení celé kauzy. Je to dokonalá konstrukce, Šindelka je literární architekt. Samozřejmě jsem byl k závěru rozčarován, že to končí tolik do vytracena. Ale nenašel jsem alternativu, jak jinak toto vyprávění ukončit. Ten příběh nemá pointu, pointou je naše přijetí a vyrovnání se s existencí takové temné manipulace. Pointou je, že se s nimi vyrovnat nelze.

Sasanka173
22.10.2018 3 z 5

Komix je hezky namalovaný. Zajímavé, ale nemohla sem se začíst. Asi jsem ted naladěná na jiné čtení :-)

bee88maja
22.10.2018 4 z 5

Můj první komiks... Grafika 5*. Samotný námět a příběh ok, strhne Vás, přečteno téměř na jeden nádech. Ovšem závěr mi přišel neadekvátní vývoji děje... zbrklé zakončení....proto 4*.

Sorrow
21.10.2018 5 z 5

Pro mě rozhodně horký kandidát na jeden z nejlepších komiksů, jaké jsem kdy četla. Notně tomu přispívá, že jsem před přečtením měla možnost vidět neskutečné LiStOVáNí, kde dva herci na malé scéně a s počtem rekvizit - dva (brýle a šátek) dokázali víc než celý soubor na obří scéně...
Stejně jako scénické, i to opravdové čtení vyvolá celou škálu emocí a hlavně otázek, na které se odpovědi hledají vskutku obtížně. Kdo ví, jak to tenkrát s tou kuřimskou kauzou vlastně bylo, nicméně u konspirační teorie nastíněné autory jsem si říkala, proč ne... Třeba to vážně všechno bylo až takhle bláznivé. Navíc jsem měla možnost vyslechnout i přednášku Šindelky a Maška a většina věcí vychází z reálného základu, takže i ta "praštěná" Andrea fakt existuje. No, je to komplexní téma, které však autoři zpracovali na výbornou. Rozhodně musím pochválit i kresbu, která je nesmírně detailní a doporučuji ji jen tak neproletět, jak tomu bývá u komiksů zvykem :)

Pavouček2
08.10.2018 4 z 5

Po tomto komiksu jsem sáhla, protože brzy uvidím LiStOVání s touto knihou a byla jsem na to opravdu zvědavá. Chytl mě hned od začátku a je vážně nádherně nakreslenej, propracovanej... Klobouk dolů, před tímto dílem..

Veronicess
20.09.2018 5 z 5

Myslím že od prvej do poslednej strany som pri čítaní ani nedýchala. Dokonalé grafické spracovanie a veľmi pútavý príbeh vytvorili z tohto komiksu naozajstný skvost ktorý si proste musíte prečítať.