Švábi
ekniha

2. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. V jednom bangkockém nevěstinci je nalezen norský velvyslanec v Thajsku. V zádech má nůž a v aktovce pedofilní pornosnímky. V Oslu vypuká na ministerstvu zahraničí panika, neboť velvyslanec měl úzké vazby na norského premiéra. Je bezpodmínečně nutné zabránit politickému skandálu. Opilý Harry Hole se zásobou vitamínu B12 nasedá do letadla, aby sehrál roli užitečného idiota. Jeho úkolem je případ vyřešit, ale přitom se do celé záležitosti co nejméně míchat. Harry se však do takové role vmanipulovat nenechá, a tak se hned po příletu do Bangkoku pouští spolu se svou thajskou kolegyní do vyšetřování. Brzy se ukazuje, že nejde jen o jednu náhodnou vraždu – za zdmi se cosi hemží a šramotí. Cosi, co nesnese denní světlo. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/165557/svabi-165557.png 3.91966

Harry Hole (2.)

Kakerlakkene (1998)

Literatura světová, Detektivky
Formáty eknihy:EPUB, MOBI, PDF
Vydáno:, Kniha Zlín

rimmon
včera

Tohle mě hodně moc bavilo. Poslouchala jsem to jako mluvené slovo a Nesbo jako vždy nezklamal!

Taklamakan
předevčírem

Když nepočítám dramatizaci Nemesis, moje první setkání s Harry Holem. Polovina nudná, dozvídáme se množství informací, které k ničemu nepotřebujeme. Pak se to rozjede, závěr baví, ale vše vyustí takovým klišoidním finále. Celkově to není špatný počin, dal bych tak 70 procent.

mysteriouslukas
předevčírem

Druhý díl Harryho mě zaujal o něco více než ten první, ale byly zde pasáže které jsem si přál přečíst co nejrychleji. Nakonec příběh to byl fajn, ale někdy jsem byl až zmaten kolik tam bylo zápletek...

Rose18

Za mě rozhodně o mnoho slabší jak Netopýr, který nasadil laťku poměrně vysoko. I tak se ale na další díl těším!

Petruse21

O něco lepší jak Netopýr, doufám, že ta jeho série bude mít vzestupnou tendenci. Harry je mi ale pořád nesympatický.

FreckledCathy

Osobně mi to přišlo slabší než první díl, ten se mi líbil více. Bylo to takový moc roztahaný, průběh a děj mě nedokázal nějak fascinovat, prostě mrtvola, pár nesmyslů okolo a jediný co, tak pak přišlo rozuzlení, které sice překvapilo, ovšem stejně to ve mě nezanechalo ten boom. Co ovšem cením jsou ty popisy prostředí, vždycky si přijdu obohacené o něco z kultury, kterou neznám.

Jamilily

Lepší než první díl, ale do Sněhuláka nebo Policie je pořád daleko. Chybělo mi tu něco navíc o postavách, vztahy, více prožívání, popis práce na policii, norské prostředí... Prostě vše, co se objeví až v dalších dílech. Tady se jen objeví mrtvola a jde se na případ, vyřešeno a konec.

Adelinmaleca

No, tak tedy druhý díl byl o něco slabší než první, děj byl trošku rozvláčný, chvilku lepší a poutavější, pak zase nudnější, konec byl naopak vcelku rychlý, ale zajímavý. Knížku jsem i přesto četla o něco dýl, netáhla mě tolik, jako první příběh v Austrálii. Trochu mě tam štvalo Harryho chování a boj s alkoholem, ale to už je asi taková jeho vizitka a proto jsem zvědavá, jak se s tím bude prát dál. Těším se na další díl.

tlllk

Klasická detektívka kde si viete tipnúť vraha, ako audio to bol celkom dobrý relax.

Bokattyna

Druhý díl mě zaujal o něco méně, než první s Harrym, ovšem stále v tom byla ta jiskra, která mě vedla dál ve čtení. Chvílemi mi přišly některé pasáže až příliš zdlouhavé, ale nakonec se to vždy něčím výjimečným rozseklo. Už teď se těším na další díl.

Briv

Harry, Harry, nemáš to lehké. Vražda, abstinence, hnusné vedro, jako když tě polejou kýblem a k tomu ještě švábi na pokoji. Nebylo to špatné, dostáváš se mi pod kůži a věřím, že to bude jen lepší a lepší. Už se těším, kam se s tebou vydám příště. Tak zase někdy...

Seiers

Asi to nejslabší, co jsem od HH četl. Kniha mě nedokázala vtáhnout do děje, příběh byl nudný a rozvláčný. S žádnou osobou jsem se nesžil, nikomu nefandil. Na detektivku mi chybělo na stránkách to nejpodstatnější - napětí. A samotný příběh? Pokud uvěříte na útok lidožravého žraloka na Slapské přehradě, pravděpodobně nebudete mít problém. Já ale stojím nohama na zemi.

greetchen

Jako většina českých čtenářů se "Holeovkami" neprokousávám chronologicky, ke dvojce jsem se dostala až po přečtění pozdějších a očividně kvalitnějších pokračování. Švábi rozhodně nejsou špatní, funguje prostředí, zápletka, odkrývání a rozplétání zločinných nitek, chytré rozkrývání charakteru postav... Jen je to vše takové pomalejší, nemá to omračující spád. Na co jsem ale narážela ještě víc, byla neschopnost udržet některé postavy. Mihnou se v začátku, jména mi splynou a v druhé půli knihy se najednou zase objevují a dramaticky zasahují do děje a já netuším, o koho jde. Nestává se mi to často, ani jiné "Holeovky" ímhle netrpěly, tak možná tady jich prostě vpadne na scénu moc naráz a působí nepodstatně a pak člověk ztrácí přehled.

Kubíííína

Bylo to velmi suprové a já už se moc těším na další knihu s Harrym Holem.

Joges

Chytrá, nápaditá i docela napínavá Nesbovka. Humor z prvního dílu se ovšem vytratil, přibylo i vážnosti a vysvětlování. Jinak klasická, dobrá detektivka, jak má být. Některé pasáže jsou vynikající, jiné popisy zase nicneříkající. Napětí, či spíše mírné vzrušení, se dostavilo až v závěru. Podobných knih jsem ale četl už spoustu, takže ještě stále čekám, že mě Nesbo překvapí.

jan.bures

Příjemná změna prostředí. Kniha je poutavá spíše až v druhé polovině. Už mám rozečtenou jeho novou knihu "Žízeň".

Adelajda_4

Druhý díl byl lepší, než první. Knize bych vytkla akorát pomalejší rozjezd, ale u Nesba si na to začínám zvykat. Jinak zápletka skvělá a do poslední chvíle jsme netušila, jak to dopadne, vrhám se na další díl!

Skupa

Nesbo mě baví severští autoři všeobecně mě baví..... Hned se vrhám na třetí pokračování!!

Miliarda

Pro mě osobně nejslabší kniha z celé série. Prostředí Bangkoku mi moc nesedělo a celkově příběh se mi zdál jakýsi rozvláčný a bez patřičného napětí. Naštěstí se jedná o jeden jediný "poklesek" v jinak brilantní sérii.

veru.nika

Druhý díl byl ještě lepší než první. Výborná zápletka. Párkrát sem si myslela,že vrah by mohl být.....A vždycky mě to vyvedlo z omylu. Už se těším na další díl.

novina

Díky prvnímu dílu série jsem počítala se zdlouhavým začátkem, takže mě nepřekvapil. Opět zajímavá zápletka, kdy do poslední chvíle nevíte kdo je vrah. Určitě si přečtu i další knihy ze série o HH.

Niu

Vždy, když začínám číst tuto sérii, říkám si, že to nebude ono (on Lincoln Rhyme od Deavera je prostě Lincoln Rhyme :-D). Mýlím se, protože Harry, i když je takový jaký je, přiroste k srdce. Bohužel, začala jsem snad nejlépe hodnoceným Sněhulákem a Levhartem a pak jsem to vzala od prvního dílu. Švábi mě překvapili o malinko více než Netopýr. Bylo to dobře propracované. Můj typ ohledně vraha byl správný. Určitě mě to nakoplo si přečíst další knížky.

Driftersoul

Můj třetí Nesbo. Listy se obrací zase téměř sami :-). Opět spousta zajímavých místních reálií, spousta dobrých psychologických postřehů. Thriller plus time-killer rozhodně stojící za přečtení. Knihu ale bohužel (u Nesbeho již tradičně) sráží jen do lepšího průměru častá nepravděpodobnost zápletky. A zejména úporné vkládání instruktážních dialogů a úvah v místech, kde je to naprosto v rozporu se spádem a logikou děje, což tedy vypadá velmi nevěrohodně. Pořadí hodnocení: (1) Spasitel - OSLO, (2) Netopýr - SYDNEY a (3) Švábi - BGK.

Alex.rrr

Druhý díl ze série HH byl o poznání lepší než první, více jsem se bavila, zápletka byla napínavější a celkově to víc mělo spád. Frekvence používání značek výrobků napříč knihou je taky nižší, což oceňuji. Doufám, že touto vzestupnou škálou se spisovatel bude ubírat i dál. Uvidíme, co přinese další díl. Zatím vytvávám, že mě zajímá, jak dopadne Harry :).

DoDidDone

Tímto dílem jsem začal HH sérii a nebyl jsem rozhodně zklamán. Zamiloval jsem si detailní popisování postav a hlavně prostředí. Celkem mě bavil i děj a bavilo mě, že jsem dokázal říct, kdo je vrahem. Nelíbilo se mi přehnané množství postav, kterých tam mohlo být klidně i méně, neboť spousta z nich tam vlastně ani nijak nic nedělá a s případem moc nesouvisí. Dál mě trochu mrzelo, že se kniha vlekla, a pak najednou máte ve dvou stránkách vysvětlené téměř vše. Nejvíce mě ale štval americký konec a tradiční honička, kdy už stejně víte, jak to dopadne. I tak to pro mě bylo příjemné čtení.

JIVaJaH

Na knížku od Jo Nesba jsem se těšila. Četla jsem nejen příběhy, které vyšetřuje H.Hole, ale i další. Musím napsat, že toto byl nejslabší článek. Nejsem schopna popsat čím a proč, ale kniha mě nebavila! Z celkového poctu 392stran mě bavila snad jen stovka...a to je u Jo Nesba málo!

Drgajda

Jednoznacne nejslabsi dil z rady o HH. Mozna to ovlivnilo u me osobne i to, ze nemam rada asijske prostredi. Cetla jsem jako 5.knihu v poradi, a mozna uz me zacalo vycerpavat i stale stejne schema - pomalu se odvijejici dej, ve kterem nas autor vsemi moznymi naznaky a stopami vede k pachateli, nahly dramaticky zvrat a ejhle, pachatel je uplne nekdo jiny, o kom bychom si to vubec nemysleli...

kkristynaa

Já nevím, nějak mě to nenadchlo.. čím více starších knih od Nesba čtu, tím více mě nudí.. možná je chyba, že jsem začala Sněhulákem a ten se mi tak líbil, že jsem si řekla, že přečtu všechny ostatní případy Harryho Hola, ale teď jsem měla už opravdu někdy chuť knihu zavřít a nedočíst ji.. Děj se hrozně vlekl, měla jsem zmatek v postavách, kdo je vlastně kdo, někdy jsem i zapomínala o co tam vlastně jde.. bohužel, opravdu jedna z horších knih.

knihamouder

Neříkám, že se mi knížka nelíbila, ale tentokrát jsem se místy nudila, děj se vlekl, natahoval a já už se těšila, až vše skončí. V postavách jsem se občas ztrácela. Nápad na místo, kde vyšetřování probíhá super.

KvF

Nevím, jak to ten Nesbø dělá, ale jeho knížky prostě čtu jedním (maximálně dvěma) dechy. Sérii HH čtu postupně. Spousta lidí tu píše, že jsou Švábi slabým odvarem dalších dílů, tak mi nezbývá než se těšit, co přijde. Každopádně (možná proto, že nevím, jak moc dobré jsou další díly) považuju Švábi za super detektivku, která vůbec není zdlouhavá.

P.S.
Po přečtení Červenky musím souhlasit s ostatními, že jsou teda i lepší detektivky, než jsou Švábi. Ale pořád trvám na tom, že stojí za přečtení.