Sv. František z Assisi

Sv. František z Assisi https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/280528/bmid_sv-frantisek-z-assisi-tjt-280528.jpg 2 1 1

V úvode knihy je rozhovor autora so Svätým Otcom Františkom, kde sa dozviete podrobnosti jeho väzby k menu František. Ďalej kniha obsahuje životopis sv. Františka i jeho posostvo a aktuálnosť pre všetky generácie, ktoré prichádzajú po ňom už takmer osemsto rokov.

zipporah
05.02.2016 2 z 5

Knižka o najväčšom svätcovi. Pre mňa je svätcom ani nie z náboženského pohľadu, ale z ľudského. Veľmi trefne popísal autor františkánsky fenomén: priťahuje pozornosť ako v autobuse každý cestujúci sa usmeje na dieťatko, ktoré ho pozdraví. Hodnoty, ktoré František z Assisi vštepil do kultúrneho dedičstva ľudstva, sú autentickými magnetickými pólmi, ktoré priťahuje pozornosť a súhlas všetkých.
... Okrem toho som našla dobrý popis o súčasnom stave vzťahov, ktorý je skúšaný už dlhé roky globalizáciou: Najmä v posledných desaťročiach je každý z nás katalogizovaný všadeprítomným okruhom tých druhých. Obyčajný pozdrav sa v posledných rokoch stal príťažou, lebo sa nám zdá, že je narušením nášho súkromia. Vo vzťahu s opačnou úmerou sa tak túžime pohrúžiť do globálneho sveta, ktorý je však len virtuálny, že hrozí, že návšteva priateľa by sa nám mohla javiť ako nevhodná alebo otravná, ak sme si ju už vopred nezaznačili. Ak sme pred desiatimi rokmi stratili kontakt so svetom, dnes sme stratili sám svet tým, že sme v ňom všetko jednoducho globalizovali. „Blížny“ je teda len ten, koho spájam s mojimi výsadami alebo mu ponúkam vzťah, alebo si dovolím prijať ho. Takto sme však zničili samotné vzťahy tým, že sme v nás vytvorili neukojiteľnú potrebu ich bezdôvodnosti, čo môžeme – paradoxne – pozorovať u mladých, ktorí ani na chvíľu neodložia svoj iPhone alebo iPad.

Gianluigi Pasquale
italská, 1967