Překotný vývoj v oblasti umělé inteligence přinese dramatické změny dříve, než mnozí odborníci předpokládali. Motorem vývoje už nejsou ani tak samotné inovace, jako spíše velikost trhu generující obrovské objemy dat, s nimiž technologické firmy pracují. Směr proto začínají udávat dvě velmoci - Čína se svými strategiemi pobídek a vládních programů a Spojené státy, které stále ještě platí za lídra v oblasti technologií. Autor ve své knize na obě velmoci apeluje, aby s rostoucí technologickou mocí převzaly i odpovědnost za změny, kterými lidstvo v nejbližší budoucnosti musí projít....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/418340/supervelmoci-v-oblasti-umele-inteli-c71-418340.jpg 4.52
Politologie, mezinárodní vztahy, Technika a elektro, Věda
Vydáno, Argo

AI Superpowers, 2018

esma

Změny, které čekají následující generace, budou významné. Jednou z otázek je i to, do jaké míry zůstane člověk svobodný. Západní svět klade důraz na individuální svobodu, Čína, Vietnam a spol. tvrdí, že přednost má společnost. Dnes jsou zde v AI dvě velmoci : Spojené státy a Čína a dopad závisí tedy i na tom, který politický systém převládne. Autor v zásadě na tyto otázky odpovídá a možná trochu tušíme, že větší šanci dává Číně. Nicméně svůj názor nevnucuje, dává dost prostoru na jiné alternativní hodnocení východisek než jaké podává on sám.

Přínos poučených autorů spatřuji v tom, že napřed předkládají fakta a teprve na jejich základě vytváří své prognózy a je na nás, jestli na jejich výklad přistoupíme nebo si fakta vyložíme jinak. Knížka je podnětná. A my můžeme zapracovat (předjímat) své vlastní myšlenkové konstrukce. Například že totality mají mají tendence potlačovat negativní a zvýrazňovat pozitivní : plán se plnil na 110 %, ale obchody zely prázdnotou, Černobyl nevybuchl a Závod míru mohl jet, žádný Kursk se nepotopil a mezinárodní pomoc tedy není potřeba, koronavirus nehrozil a lékař, který mluvil o nějaké neznámé infekci, byl přinucen odvolat své tvrzení. Kdo tvrdí opak, je nepřítel, zasluhuje potrestání a praskne to, až to nejde ututlat. To je docela zásadní. Tato atmosféra dvojího chování : jiného navenek a jiného cítění uvnitř se nutně musí projevovat v produktivitě společnosti.
Kai-Fu Lee svůj předpoklad o budoucí převaze Číny zakládá kromě jiného na obrovském množství údajů, které slouží ke "krmení" AI (a kterých Čína bude mít vždy víc než svobodný svět, neboť není omezována ochranou osobních údajů). To obrovské množství dat budou ale data, která jsou a budou poskytována při vědomí, že jedinec je sledován a je otázka, jestli takováto data dokáží plně vystihnout potřeby každého člověka.
Wow, díky za rok 2020.

Autor knihy

Kai-Fu Lee
čínská, 1961

Kniha Supervelmoci v oblasti umělé inteligence: Čína, Silicon Valley a nový světový pořádek je v

Právě čtených1x