Superveľmoc? - Všetko, čo potrebujete vedieť o súčasnej Číne

Superveľmoc? - Všetko, čo potrebujete vedieť o súčasnej Číne https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/459515/bmid_supervelmoc-vsetko-co-potrebujete-v-tjT-459515.jpg 4 19 5

Čína zaznamenáva v posledných rokoch unikátny vzostup. Jej nadobudnutá moc sa pritom prejavuje rôzne. Napína svaly na hraniciach, snaží sa dostať do Európy s iniciatívou „Nová hodvábna cesta“ a jej celkový globálny vplyv rastie. To sa odzrkadľuje aj na jej ambíciách – Čína sa vojensky posilňuje a rastú aj jej nacionalistické tendencie, ktorých príkladom je dianie v Hongkongu alebo uväznenie vyše jedného milióna ujgurských obyvateľov v prevýchovných táboroch. Aj napriek tomu však zostáva Čína veľkou neznámou. Mnohí ju naďalej považujú „len“ za nepreniknuteľnú obrovskú komunistickú krajinu na opačnom konci sveta, ktorá komunikuje ťažko pochopiteľným písmom. Čína sa však stáva dôležitým aktérom aj v strednej Európe a potrebujeme jej rozumieť, aby sme sa s ňou naučili žiť. Kniha "Superveľmoc? Všetko, čo potrebujete vedieť o súčasnej Číne" obsahuje všetky dôležité informácie spísané zrozumiteľne a jasne pre každého, kto má záujem túto krajinu lepšie pochopiť. Ide o prvú publikáciu v slovenčine, ktorá komplexným spôsobom mapuje spoločenskú, ekonomickú, kultúrnu, náboženskú i politickú situáciu v Číne.... celý text

Literatura naučná , Politologie, mezinárodní vztahy

Vydáno: , Hadart Publishing

Superveľmoc? - Všetko, čo potrebujete vedieť o súčasnej Číne , 2020

JoeSuly
15.02.2024 5 z 5

Kniha je veľmi zaujímavá, nestratí sa medzi ďalšími o čínskej histórii čo už mám prečítané. Ale to násilne opakovanie každého pomenovania v mužskom a ženskom rode (ozaj, prečo nie opačne? najprv ženský a potom mužský) si mohli autori a autorky odpustiť - je to nekonečne otravné a zbytočné. Robotníci sú predsa ľudia pracujúci vo fabrike, netreba čitateľovi dookola pripisovať .. a robotníčky .. a roľníčky .. a členky. Kniha sa inak pomerom - čo by bolo zaujímavé - ohľadom zastúpenia mužov a žien nezaoberá. Až na najvyššie vedenie. Takže sa veľa o rozdelení úloh v spoločnosti podľa pohlavia nedozvieme.

Racek213
14.09.2022 odpad!

No, tak trochu dost kniha, jejíž autor byl přesvědčen o své pravdě ještě než tam jel a stále ji urputně hledal. A viděl ji i tam, kde nebyla a i tam, kde to mělo své zásadní důvody, které by neobstály ani u nás. Po půlce jsem ji zahodil... Zažil jsem čínu před desetiletími i dnes, žije se tam jak nikdy a život obyvatel je lepší, než ve většině zemí světa. A asi 400 milionů Čínanů má vyšší životní standard než je průmer u nás...

MonikaJanka
15.02.2022 5 z 5

Výborná objektívna kniha o súčasnej Číne na našom trhu. Mohla by tam byť aj kapitola o čínskom vesmírnom programe, keďže aj tam sa Čína úspešne angažuje.
P.S. privítala by som niečo podobné aj o Rusku na ten štýl.

booklovertina
01.06.2021 4 z 5

Obrovská krajina, no zároveň aj obrovská neznáma. Väčšina Slovákov si pri nej predstaví lacné, všade dostupné výrobky, typickú kuchyňu či Veľký čínsky múr. Na komunizmus, prevýchovné tábory, vnútorné spory o autonómiu či zamorenie ovzdušia, vody a pôdy si už spomenie podstatne menej z nás, resp. mnohí o spomenutých problémoch ani nevedia. Hoci si Čína postupne buduje čoraz dôležitejšie miesto v medzinárodných kruhoch, naše vedomosti o nej neraz ostávajú vágne. Tak napríklad - vedeli ste, že čínska vláda odmieta uznať suverenitu Taiwanu a považuje ho za svoju súčasť? Že v dôsledku dlhoročných sporov a tlaku zo strany KSČ žije dalajláma v indickom exile? Alebo že budúcim rodičom doktori nesmú prezradiť pohlavie ich nenarodeného potomka? (dôsledok zákona o jednom dieťati a následných početných dobrovoľných potratov, v prípad, že ženy čakali dievčatko).

V knihe Superveľmoc sa dočítate mnoho podobných zaujímavostí, dozviete sa čo-to o histórii, jazyku, náboženstve, resp.filozofických učeniach a spoločenskom povedomí Číňanov, obšírne nahliadnete na politické usporiadanie v krajine a s ním súvisiace represie, teritoriálne spory, konflikty, protesty a povstania. Vašu pozornosť si budú nárokovať raz prosperujúce, inokedy chladné, medzinárodné vzťahy, ekonomické podmienky a obchodné väzby, ktoré si Čína vybudovala doma i vo svete, postavenie Honkongu, Tibetu a Taiwanu vo vzťahu k ČĽR či nezávideniahodné podmienky, do ktorých boli uvrhnutí mnohí predstavitelia ujgurskej menšiny.
Hoci sa kniha dotýka mnohých momentov z histórie, je mimoriadne aktuálna a komplexná (aj keď pokojne by mohla byť aj komplexnejšia a obsahovať napr. poznámkový aparát), navyše určená širšej verejnosti, čomu zodpovedá aj prijateľný štýl a samostatne koncipované, uzavreté kapitoly (niektoré informácie sa tým pádom objavujú repetetívne, čo niektorým môže prekážať, no zároveň je to výhodné pre tých, ktorí sa knihou budú prehrýzať dlhšie). Mne osobne dala veľa, dozvedela som sa mnoho vecí, o ktorých som ani netušila, a teda môžem len odporúčať. Ak chcete o Číne vedieť viac, neváhajte

Lucka11
08.04.2021 5 z 5

Odporúčam ! Kniha, ktorá obsahuje témy ako Čína a jej história, vývoj a medzinárodné vzťahy. Prezentuje tiež aktuálnu situáciu a súčasné problémy, dotýka sa situácie Hongkongu, Taiwanu, Xinjiangu, ale aj súčasnej pandémie koronavírusu. Písané odborne a zároveň pútavo.

Čína

Kniha Superveľmoc? - Všetko, čo potrebujete vedieť o súčasnej Číne je v