Superman: Země jedna

Superman: Země jedna https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290843/superman-zeme-jedna-1-wpR-290843.jpg 4 37 8

Muž z oceli pro novou generaci. Znáte jeho příběh? To si jen myslíte. Clark Kent je jiný. Umí létat. Vidí skrz zdi. Zapaluje předměty pohledem. Je jako bůh pobývající mezi smrtelníky. Jenže je sám a nemá cíl. Stejně jako většina ostatních dvacetiletých neví, co si počít se životem. Vybrat si může cokoliv: sport, vědu, finance i média. Budoucnosti se meze nekladou… stačí před světem utajit své schopnosti i původ. Jenže když nebe ztmavne, zakryto loděmi ze vzdálených planet, a samotná existence Země je ohrožena, Clark musí učinit to nejdůležitější rozhodnutí svého života: odhalit světu, kým je, a obětovat naději na normální život… nebo sledovat, jak všichni kolem umírají. Scenárista J. Michael Straczynski se pouští do moderního pojetí příběhu osamělého přeživšího z planety Krypton a jeho zápasu o záchranu lidstva před tou samou mimozemskou silou, která zničila jeho domovský svět. Společně s výtvarníkem Shanem Davisem (Green Lantern) předkládá čtenářům zcela odlišného Supermana.... celý text

Literatura světová Komiksy
Vydáno: , BB art

Superman: Earth One , 2010

Ivan Kučera
01.05.2023 4 z 5

V rokoch 2014 a 2016 v češtine vyšli reštartované originy dvoch najlegendárnejších DC postáv. V r. 2014 vydalo CREW Batmana: Země jedna od Geoffa Johnsa a o dva roky neskôr BB/art Supermana: Země jedna od J.M. Straczynského. Hoc oba komiksy pochádzajú z odlišných vydavateľstiev, zrejme došlo k dohode, vďaka ktorej disponujú rovnakým (sympatickým) vizuálom v čele s podobne ladenou obálkou: obom dominuje veľký obrázok ikonického charakteru, tvrdá väzba, dole hlavou napísané mená tvorcov a na dotyk príjemný hrboľatý ľavý bok (s drobným rozdielom, že Superman disponuje lacetkou, na ktorú Batman zjavne ešte nedorástol). Scenáristi obidvoch diel sa pokúsili inovovať začiatky slávnych postáv tak, aby to bolo čosi iné, ale nie priveľmi. Máme dočinenia skôr s kozmetickými zmenami. Niektoré sú možno zásadnejšieho charakteru, ale nie je to nič, čo by vyložene obracalo desaťročia známu mytológiu naruby. Jeden príklad za všetky: dozvieme sa, že Krypton nezničila prírodná katastrofa, ale niečo iné. Na prvý pohľad revolučná zmena, však? Lež pri bližšom zamyslení zistíme, že z nej de facto nič nové nevyplýva. Krypton bol proste zničený, či už tak alebo onak. Mne osobne sa každopádne obidve země jedna páčili. Supermana si užila nielen autorská dvojka scenárista Straczynski a ilustrátor Shane Davis (u nás týmto debutujúci), ale i talianska koloristka Barbara Ciardo (Před strážci: Komediant/Rorschach). Straczynského zbožňujem za to, čo pred desaťročiami urobil s báječným Amazing Spider-Manom (Návrat, Dokud hvězdy nezhasnou, Šťastné narozeniny). O čosi podobné sa pokúsil aj u Muža z oceli a funguje to, čo je prekvapivé, keďže sú to fakt diametrálne odlišné postavy. Clarka poňal síce temne a depresívne (a skôr ako keby vedľajšia postavu resp. štatistu bez charizmy), ale postavy okolo neho to zachraňujú (osadenstvo Daily Planet). Je to klasický Straczynski = hravé dialógy plné vzájomného doberania sa a skákania si do reči, k tomu sympatické postavy a chytľavé vzťahy plné dynamického iskrenia. Straczynski podľa mňa píše ešte lepšie dialógy, ako v tomto smere jemne preceňovaný Bendis. Scenár každopádne nie je žiadny zázrak. Platí to isté, čo u Batmanovej země jedna: snaží sa hľadieť na niektoré záležitosti z odlišnejšieho uhla, než sme zvyknutí, ale v konečnom efekte si to základné piliere samozrejme MUSÍ ctiť, lebo inak by to nebol Superman. Takže je tu pár zaujímavých osviežení, ale samozrejme nesmie chýbať zničenie rodnej planéty, stroskotanie na Zemi, adopcia Kentovcami, príchod do Metropolisu, prvé nesmelé žurnalistické kroky atď. Ono koncept poňať veci pre novú generáciu vyzerá lákavo, ale v konečnom efekte je treba zostať skeptický a nohami na zemi: je jasné, že ťažko zo Supermana spravia, trepnem blbosť, vlkolaka. Je to z obchodného hľadiska šikovný strategický krok. Nie niečo, na čo by sa z dlhodobého hľadiska spätne spomínalo ako na revolučnú udalosť... ktorou to skutočne nie je. Ako celok ma to ale bavilo a užil som ti túto jazdu, ehm, let. Straczynski opäť dokázal, že má postavy v malíčku, či už pochádzajú zo stajne Marvel, alebo DC. Akonáhle sa medzi nimi rozpúta vášnivý dialóg, je vtipný, milý, pôvabný, dojemný. Straczynski poukazuje na to, že Clark je maska pre Supermana a nie Superman Clarkova maska. Tiež ma zaujalo, že Clark má možnosť stať sa milionárom, ale odmietne to a uprednostní službu spoločnosti. Obe tieto záležitosti dávno vieme, no je fajn si ich raz za čas pripomenúť.

hroubek
10.12.2022 4 z 5

Objektivně by to bylo za velmi silné tři hvězdy, ale jsou zde věci, které mě přesvědčily, abych přidal o jednu hvězdu více. Režisér Zack Snyder tento komiks musel mít v ruce, jelikož hodně podobných věcí má ve svém Muži z oceli, ale tam to funguje o třídu lépe, protože má Kevina Costnera a Michaela Shannona. Superman: Země jedna znovu vypraví origin o jednom z nejstarších superhrdinů a dělá to dobře. Sice to nepřekvapí, ale taky to neurazí. Pokud máte načteno Muže z oceli od Johna Byrnea, Utajený původ od Geoffa Johnse nebo Odkaz od Marka Waida, tak vám Země jedna skoro nic nového nenabídne. Mě osobně se nejvíce na celém komiksu líbili civilní momenty (část v Daily Planet je perfektní), scény Jimmyho a Lois fungují moc dobře. A nejlepší momenty přijdou, když si táta Kent povídá se svým synem a dává mu rady do života. Tyhle dialogy táty Kenta jsou top a scénárista J.M. Straczynski zde výborně prodává vztah otce a syn, kdy otec chce pro svého syna to nejlepší, i když moc dobře tuší, že cesta, kterou se jeho syn vydá bude trnitá, bolestivá a osamělá. Tohle se Straczynskimu dost povedlo. Komiks má povedou kresbu a moc hezké barvy. Superman: Země jedna je dobrý komiks, který má slabší akční stránku, ale ta civilní je hodně povedená.

dexterman
06.03.2022 3 z 5

Ne že by to bylo špatny . Je to však pořád dokola takže už to všichni znají . Nicméně je to hezký nakreslené . I pojetí Supermana je trochu jiné . Řekl bych že to stojí za přečtení ale v podstatě se nic nového nedozvite.

fvalek
28.03.2018 4 z 5

Když jsem četl "verze pro novou generaci", tak jsem si představil nějakého Supermana s zřetelnými prvky 21. století. Toho jsem se moc nedočkal a doopravdy došlo jen k další variaci klasického příběhu. Pak jsem si ale uvědomil, že "pro moderní generaci" nemusí být nutně vyobrazeno moderním prostředím, ale spíše tak, že Superman se chová jako moderní člověk. Pryč s neochvějným věčně pozitivním hrdinou, idolem staré školy. Máme tu tajemného kluka co se snaží zapadnout a jako každý mladý člověk, bere svět takový, jaký je.

Teď tedy k této konkrétní variantě - Clark je hodně sympatický, i když to není vyloženě takový ten usměvavý dobrák jako v "Utajeném počátku". To, že je komiks z 80 % o jeho lidské stránce je velké plus. Řešení problémů jako je práce, stěhování, později důvěra lidí... Na to klasické supermanovské komiksy neberou tolik ohled. Záporák rozhodně stojí za to a přijde mi zajímavější, než třeba neustále dokola omílaný Zod. Celkově jeho příběh je dobře vykreslený a retrospektivní vyprávění nám odhaluje dalšího záporáka do dalších možných dílů (že by Brainiac?).

Kresba a celkově vizuální stránka komiksu byla doopravdy skvělá - jestli jste tu někdy narazili na nějaký můj komentář, tak často lamentuji, že komiksům chybí okraje a obrázky pak zasahují i do spoje vazby a nejsou vidět... to se tady rozhodně neděje, komiks má klasické černé okraje a celkově je vzhled knihy a její vnitřní úprava skvělá.

Za mě asi nejlepší úvod pro Supermana, dokonce se ze stejné edice těším na "Batman: Země jedna", snad mi to na něj trošku spraví názor. :)

Lenka.Vílka
29.12.2016 5 z 5

To nejlepší, co jsem zatím o Supermanovi četla? Ano! Bavila jsem se a po dlouhé době jsem ze Supermana cítila člověka. Což je ironie (a je jasný, jak to myslím), ale je to fakt.

Hwaelos
30.10.2016 4 z 5

Hodně příjemná záležitost. Superman je konečně podán civilně, víc jako člověk než nad-člověk. Střetnutí s padouchem z vedlejší planety snad ani nebylo nezbytné, ale zásadně nerušilo a spíš sloužilo příběhu. Rád si přečtu pokračování, bude-li. Ale mám pocit, že (nešťastná) strategie BBartu je spíš vykopávat do světa nové věci, než pokračovat v tom, co bylo nakousnuto.

Pazďa
30.06.2016 3 z 5

Letos se nám na pultech objevila nová záležitost se Supermanem od Strachynského, kterého můžete znát například z komiksu Amazing Spider-Man. Země Jedna popisuje klasické Supermanovsé dilema, jaké má "bůh" místo ve společnosti. Clark Kent se stěhuje z farmy ve Smallville do Metropolis a shání si práci a chce žít normální život, tajit svou odlišnost. Ovšem něco se pokazí a Superman musí zachránit zemi, na což společnost reaguje rozdílně. I přes to, že se autor snaží origin story posledního syna Kryptonu podat originálně, pocit že už jste tohle někde slyšeli budete mít pořád. Pár věcí je ovšem třeba vypíchnout. Hned z kraje mě zaujala naprosto úžasná obálka, na které je totálně badass Superman v kapuci, s červenýma očima jak odkrývá svůj symbol na hrudi. Kresba v některých místech pokulhává, zejména v obličeji Supermana v některých scénách. Co se mi hodně líbilo byl bonus, novinový článek, který napsala Lois Laneová o prvním setkání světa se Supermanem. Sečteno a podtrženo, Supermanova Země Jedna nepřináší moc originálního a je třeba položit si otázku jestli vám za 499 korun stojí neinovativní jednohubka kdy po půlhodině nebudete mít co dělat.

martinstefko
19.06.2016 3 z 5

Očekáváte, že se z Clarka Kenta stane Superman, na což také dojde. Není to v ničem zásadně výjimečné, je to jen další variace. Více: http://www.comics-blog.cz/2016/06/1194-superman-zeme-jedna-55.html