Superman a lidé z oceli

Superman a lidé z oceli https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/160514/bmid_superman-a-lide-z-oceli-160514.jpg 4 40 8

Superman Action Comics série

Legenda zbrusu nového Supermana stojícího v samém centru úspěšného restartu celého vesmíru DC začíná právě tady a teď! Před pěti lety, ještě než superhrdinové vzlétli k nebesům a navždy změnili život na Zemi, se jeden mladý hrdina odvážil postavit špíně vládnoucí kdysi velkolepému městu Metropolis. Nadán neuvěřitelnými schopnostmi, s nimiž se sám teprve seznamuje... pronásledován minulostí, která mu zůstává zcela skryta... vyzbrojen neotřesitelným povědomím o dobru a zlu získaným během dětství na kansaské farmě... zápasící s korupcí a chránící bezbranné... moloch spravedlnosti v džínech a tričku... SUPERMAN! Má však mocného protivníka: strach. Geniální vědec Lex Luthor je odhodlaný rozluštit tajemství mimozemského narušitele a nezastaví se před ničím. Vyděšená armáda plánuje vypustit vlastní ničivou zbraň vyvíjenou speciálně proti Supermanovi. A z vesmírných dálav přilétá mechanická hrozba sdílející zlověstné spojení se Supermanovým pravým původem, aby zahubila posledního syna padlé utopie, než se mu na Zemi podaří přispět k vytvoření nové...... celý text

Literatura světová , Komiksy

Vydáno: , BB art

Superman and the Men of Steel , 2012

Ivan Kučera
Ivan Kučera
24.01.2024 3 z 5

Dlho som premýšľal nad tým, ako by som tento komiks okomentoval, ale niekedy to v živote býva tak, že rozmýšľate a rozmýšľate a hľadáte komplikované vysvetlenia a napokon je najsprávnejšie to najjednoduchšie: je to proste bordel. Ako keby nejaký totálny magor do 234 strán (komiks ich má spolu 256, ale zvyšok tvoria bonusy, čistého komiksu je „len“ 234 strán) zhustil viac ako 70 rokov legendárnej histórie postavy, ktorá je rýchlejšia ako vystrelená guľka. Alebo ako keby som čítal štyridsiate pokračovanie runu, z ktorého som nečítal ani jednu časť. Točila sa mi hlava. Vôbec som tomu na prvý raz nerozumel. A na druhý to bolo rovnako zlé. Chytal som sa ako-tak do strany 80, potom už to bol čistý masaker. Zbedačene som prehŕňal stranu za stranou a bolela ma z toho hlava. Snáď na každej druhej strane sa odohralo niečo gigantické, ozrutné a strašne zamotané. Tomu odpovedá masívne monumentálna kresba, ktorá už azda superhrdinskejšia ani byť nemohla (miestami to ide pomaly až kamsi ku Green Lanternovi, fakt). Mne to pripadalo tak, ako keby chcel niekto Supermanovi vystavať pomník, niečo ale zásadným spôsobom nepochopil. Skutočný Superman, to nie je mimozemšťan zachraňujúci svety, padajúce mrakodrapy a zvádzajúci ohromujúce vesmírne súboje s neskutočnými nepriateľmi. Pravý Superman, to je dieťa resp. chlapec resp. mladý muž vyrastajúci v skromných podmienkach skromného manželského páru na farme v Smallville, kde sa učil pokore, slušnosti, pracovitosti, priateľstvu a pomoci slabším. Preto v tomto komikse nefungujú ohromné akčné sekvencie, zato v ňom naplno fungujú „obyčajné“ komorné scény s Marthou a Jonathanom Kentovcami. Žiaľ, je ich málo. Desí ma predstava, že ma čakajú ešte dva diely tejto série. Ak by som si mal vybrať Supermanov origin, určite by som zvolil knihu Superman: Země jedna od Straczynského (nevraviac o báječnom Supermanovi: V každé roční době od fantastického Loeba) a nie toto čudojudo. Poňať Supermana ako vocasa v rifliach, tričku a kanadách, síce nie je zlý nápad (ešte mu na obálke mohli do ruky strčiť hrable, alebo aspoň vidly). Rovnako tak občas chápete Luthorovým obavám a obavám armády, keďže Superman sa občas správa ako kretén, ktorý sa ešte len hľadá a robí chyby. Ale to je na svieži origin málo. Miestami to scenárista dokonca dáva temer až na Spider-Mana. Clark sa komplikovane prezlieka, v kostýmy vyzerá úplne inak, než vo svojej civilnej osobe, samozrejme nikto jeho alterego nepozná, ale sem-tam je obviňovaný z toho, že ako novinár pozná Supermana, z čoho bol obviňovaný samozrejme aj Peter Parker. A ako Spajďáka (alebo Batmana), aj Supermana polícia striedavo miluje a striedavo ho chce dostať a to za každú cenu, čiže po ňom v pohodičke strieľa ostrými na verejnosti uprostred ulice plnej nevinných civilov. Nová doba, host vyhazuje číšníka! Nemyslím si, že toto je správna cesta, Superman je proste Superman, pri niektorých aspektoch jeho univerza je asi blbosť zbytočne experimentovať. Keďže to ale samozrejme písal Morrison, tak to napokon nie je stopercentný origin. Dosť sa skáče časom, takže ak čakáte klasického Morrisona, dostanete presne to, po čom túžite. Ako tak ale naprieč rokmi sledujem názory na Grantovu prácu v našich zemepisných končinách, nemám pocit, že by jeho fanúšikovia prevládali nad odporcami a nad čitateľmi, ktorým je ukradnutý. On robí všetko strašne nahustené a komplikované, a chápem, že si tým získal ctiteľov. Ži a nechaj žiť. No zároveň si nemyslím, že ak je niečo strašne nahustené a komplikované, že je to automaticky geniálne. Niekedy je to proste len strašne nahustené a komplikované. Scenáru som nerozumel a ja keď niečomu nerozumiem, tak ma to nebaví. Oceňujem množstvo bonusov.

fvalek
fvalek
25.06.2021 3 z 5

Ze všech Supermanových počátků, které jsem kdy četl, je tento zaručeně nejvíce nenávistný vůči Supermanovi, což mě baví a přijde mi to dost realistické, hlavně v moderní době xenofobie, a co teprve takové komiksové ufo-fobie. Malou nevýhodu celé téhle knihy shledávám asi jen v tom zvláštním rozvržení, kdy se všechny příběhy hodí a navazují na sebe, ale některé "vysvětlující" přichází až na konci apod., takže celá hlavní zápletka končí ve druhé třetině a celá poslední třetina jsou různé flashback nebo flashfoward komiksy apod. Naopak se mi hodně líbí komiksy z Kryptonu, protože toho není nikdy dost, i když konkrétně tohle pojetí asi pro mě osobně není nejlepší, jaké jsem v těch různých počátcích viděl. A taky už mě nějak neuspokojuje ta zápletka... Supermoderní civilizace Brainiaca nezvládnou, ale jeden Superman ano apod., chce to zkrátka číst nekriticky.

Osobnost Supermana je tu trošku zvláštní, taky se dá říct moderní. Z bytostně naivně hodné týpka je tu docela drsňák, co se nebojí vzít spravedlnost do vlastních rukou, trošku zneužít svou sílu a absolutně mu nezáleží na tom, co si o něm ostatní myslí. Na to se mi těžce zvyká, protože mám rád právě ten morální idol Supermana, ale co už. Nicméně zábava to byla, až do té doby, než jsem se začal ztrácet u části o cestování časem a nějakými pětiletými posuny apod., tam musím přiznat, že jsem byl docela hodně mimo...

Popravdě se trošku neorientuju v celém tomhle Action Comics, mají to být různé drobné příběhy nebo to má mít nějakou celkovou pointu? Musím si dokoupit zbylé díly a pak to zpětně nějak ohodnotit celé, protože v jistých ohledech tohle byla vážně divočina.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka
18.04.2020 5 z 5

Tuhle sérii jsem četla tři roky zpátky. Měla jsem půjčené z knihovny a pamatuju si, že se mi to líbilo. Tak před rokem jsem si za super výhodnou cenu koupila pevné vazby. A teď se už ptám jenom na jedno: "Proč tady nemám komentář?" No, vždy se najde dostatečný důvod, proč si nedat opáčko skvělého komiksu. Že? :)

Ten úvod je jednoduše boží. Superman, drzej floutek, kterej je celej naspídovanej, a chce dostat všechny padouchy v okolí. A není to žádnej nudnej chlapík, ale mladej veselej hošan. A trochu namyšlenej. To jeho vytahovačný chytání kulek do dlaně? Go, Superman, Go! Je to tak sladký a naivní skoro jako něco z Golden Age. Teda, když si odmyslíme tehdejší prapodivnou kresbu. Sorry, za tohle rouhání směrem ke klasice si dám trest přečíst znovu i druhý díl!

Takže Superman chce pomáhat. Ale znáte to. Místo spolupráce, se armáda rozhodne pro opak toho, co se na první pohled zdá logický. Chtějí Supermana dostat ze svýho hřiště. (Škoda, že doteď byly mizerný správci.) Jenže potom Supermana zatknou a přestane sranda. Přijde mučení a ... no, a zase další mučení. Což je levou zadní, jenom nabereme sílu a frnk. Ale to co Sperman cestou objeví...

Skvělý akční komiks, který je na začátku bravurní. Až ke konci sklouzne trochu do klišé, ale to neva, na to že je to Superman, bylo jich tam celkově poměrně málo. Inteligentně zapracovaný origin, který vám nebude připadat jako "Zase další origin? Ek!". Navíc to napsal Grant Morrison. Takže prostě čekáte, víte, že to bude dobrý. A bylo. Jenom škoda, že scénář nedal Supermanovi občas oddechnout.

Kresba je...jak to říct. Taková Supermanovská. Nebo...do extáze mě to nepřivedlo, přestože se koukalo hezky. Nemohu se zbavit dojmu, že někdo držel kreslíře na řetězu, ať se moc nerozvášní a barvy jsou na tom podobně.

Ale jednotlivé obálky a alternativní obálky, to byla krása pohledět. Na konci je i skicář, který potěší vždy.

trudoš
trudoš
09.04.2019 4 z 5

Grant Morrison představuje novou Supermanovu image, nepřímo se řídící premisou „co by kdyby“, zachovávající ovšem základní prvky kánonu. Naneštěstí se ta moderní známka punku hodně podobá tomu, co jsme zvyklí vídat u Petera Parkera alias Spider-Mana. Zmizel gentlemanský Clark Kent v obleku a na jeho místo nastoupil čerstvý absolvent univerzity s přesvědčením, že všechnu špínu z Metropolis někdo uklidit musí. Nejlépe on. Proto si o chvílích volna obléká džíny, tričko, kanady a pláštěnku, a jde vymést celý ten Augiášův chlív...
Přiznám se, že v mnohém mi to sedlo víc než klasické Supermanovo ztvárnění, ovšem svoje mouchy to bezesporu má. Už jen v tom, že se scenárista příliš brzy vrátí do vyjetých kolejí o Mirku Dušínovi v červené a modré. Prvních šest příběhů ještě hodnotím jako skvělou akční jízdu nepostrádající vtip i napětí, a to ve známých kulisách, jen s maličko jinými pravidly. Pak už to jde bohužel poměrně strmě dolů, neznáte-li DC univerzum a aktuální dění v navazujících sériích.

DennisMoore
DennisMoore
22.02.2019 5 z 5

Dost se mi líbí, jak starosvětsky je tady Superman pojatý - jako nadpřirozený silák, kterému to sice dá pořádnou fušku, ale ten vlak nakonec přece zastaví, tu demoliční kouli odhodí stejně jako ten tank... Nelétá, ale skáče (superskáče), no prostě jako kdysi. V ulicích Metropolis dělá napůl pořádek a napůl docela brajgl, neustále frajeří před policií i před zločinci. Místy to je až znepokojivé, protože Superman tady rozhodně není pořád za toho známého svědomitého skautíka, ale spíš za rozháraného floutka, který se hledá, nicméně zároveň to je hodně osvěžující. Navíc když má chytrý příběh takový spád a korunují ho vyloženě krásné (a příjemně krátké) povídky.

B-artX
B-artX
27.10.2018 3 z 5

Ono to je celkově takové divné. Nehezká kresba, podivný děj a zmatené storky. Co jsem ale tak slyšel, tak to chce mit koupený ještě další komiksy, jinak to nadává moc smysl. Asi si ještě další koupím, ale jen kvůli těm fajn slevám v comicspointu. Ale je to docela fajn, část o adoptivních rodičích Supa byla emočně silná a první půlka komiksu byla super. Tři hvězdy jsou myslím na místě.

3DD!3
3DD!3
23.07.2015 5 z 5

Grant občas vypne svůj kvantový mozek plný nápadů o skocích časem, osobnostních štěpech ztracených v paralelních vesmírech a dokáže napsat i silnou emocemi nabitou povídku o dvou hodných, zamilovaných lidech, kterým stvořitel zakázal mít děti a při jejich tvoření je učinil neplodnými. To aby měli dost energie vychovat nového Boha. Superman (a lidé z oceli) ve své vazbě skrývá zábavný akční komiks, který ale čtenáře nepodceňuje a pokud je seznámen s minulostí postavy je zahrnut tisícem drobných easter eggů, které i v dospělém kravaťákovi probudí to uhrovité děcko, jímž ve své prehistorii byl.

Nagadir
Nagadir
20.09.2014 3 z 5

Superman nikdy nepatřil mezi mé oblíbené superhrdiny, jenže tahle knížka postrádala napínavost, všechno bylo nemastné, neslané. Při čtení jsem se téměř nudila.
Na druhou stranu, kresba je velice pěkná.

komiksy superhrdinové DC Comics Superman

Autoři knihy

Grant Morrison
britská, 1960
Sholly Fisch
americká

Kniha Superman a lidé z oceli je v