Sundejte Hartmanna!

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Dva renomovaní američtí autoři Raymond F. Toliver a Travor J. Constable, ve své knize "Sundejte Hartmanna!" podávají svědectví nejen o životě nejlepšího německého stíhače druhé světové války Ericha Hartmana (*12.4.1922 - +20.12.1993), ale líčí i osudy válečného zajatace Hartmanna, který prožil více jak 10 let v táborech NKVD v Sovětském svazu. Čtenář má kromě bojovýchosudů možnost seznámit se s hrůznými metodami, jež sovětská moc používala nejen proti opozici ve vlastní zemi, ale i pro trestání válečných zajatců....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69207/sundejte-hartmanna-htp-69207.jpg 4.346
Žánr
Literatura naučná, Historie, Vojenství
Vydáno, Mustang
Orig. název

Holt Hartmann vom Himmel!, 1993

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (10)

Kniha Sundejte Hartmanna!

Přidat komentář
Tclaw
14.03.2020

Tomuto titulu bohužel plný počet dát nemůžu. Bojový duch a výsledky Hartmannovi upřít nelze, nicméně jak nádherně vystihl pan Čejka v dovětku, Hartmann jaksi opomíjí zmínit veškeré hrůzy, které Německo napáchalo. Přitom však moc dobře věděl na co má práva a jak s ním má být zacházeno. Odsuzuje poměry v ruském zajetí, ale neuvádí že nebýt války, kterou Německo začalo, nikdy by se tam nepodíval. V jednu chvíli jsem si při čtení i říkal, že je to prototyp klasického německého pyšného důstojníka - "...jsem štábní důstojník a pracovat nebudu!". Stejně tak mi přišlo i docela dost "vlezlé", jak se autoři hned od začátku snaží čtenáři vnuknout myšlenku toho, že Hartmann byl čestný, spravedlivý, chytrý, rytířský. To že nám to několikrát napíší v první kapitole, v samotné knize i závěru opravdu není nejlepší způsob propagace - působí to dosti podbízivě. Celkově bych řekl, že příběh zajímavý, ale napsáno je to místy trochu nešťastně.

Bulldog
30.06.2019

Doporučuji...


dadako
13.05.2019

Velmi poutavá knížka. Vrátil jsem se k počátkům mé četby, kdy jsem vlastně nečetl nic jiného než jen o letcích z druhé světové války a návrat to byl parádní. Když válka skončila a Hartmann byl zajat myslel jsem si že zábavnější část knihy skončila a zbytek mě již tolik bavit nebude. Ale byl to omyl. Jelikož jsem před pár týdny dočetl Souostroví Gulag mohl jsem porovnávat. Solženicin se párkrát zmínil a německých zajatcích jako pracovitých a stále při sobě držících. Zde je při pohledu zevnitř vidět, že ani jejich soudržnost nebyla nijak velká a rozdělili se na několik skupin, které šli často proti sobě. Kniha se mi moc líbila.

dearkiki
29.04.2019

Poutavě shrnutý životní příběh nejlepšího stíhače, kde se může čtenář seznámit i s několika dalšími slavnými členy jeho letky. Bylo zajímavé přečíst si o taktice, kterou Hartmann používal, ale i o jeho osobním životě, charakteru a myšlení. Samozřejmě, značná část knihy se pak zabývá pobytem v zajetí a vzpomínkami na tuto krušnou etapu. V duchu jsem si to mohla porovnat se vzpomínkami dalšího letce Hahna, které jsem četla o nějaký čas dříve. Knihu můžu jen doporučit. Navíc obsahuje i spoustu dobových fotografií.

Killingjoke
14.06.2017

Kniha se mi velmi líbila. Poukazuje na to, v jakých podmínkách museli vojáci žít a bojovat. Popisuje utrpení lidí kvůli Hitlerovu fanatismu a později kruté zacházení s válečnými zajatci v pracovních táborech a vojenských věznicích... Američtí autoři Toliver a Constable nepohlížejí na Hartmanna jako na nacistického válečného zločince, nýbrž jako na manžela, otce a hlavně skvělého pilota, o kterém se ve světě moc nemluví. Sám Hartmann ani po letech v sovětském zajetí nepociťoval žádnou nenávist k Sovětskému svazu...

Radka Padka
13.02.2016

Tato kniha je sice poplatná své době vydání, ale přesto je výborná a stojí za přečtení. Neměl by ji vynechat nikdo, koho zajímají letecké boje a stíhací esa 2. sv. války.

hnusák
01.11.2015

Velice dobře napsaná kniha, strhující příběh válečného letce.

LaKrec
31.03.2015

Perfektní kniha, která popisuje životní příběh nejlepšího německého stíhače 2.světové války Ericha Hartmana s neuvěřitelným kontem sestřelů na svém účtu. 352 sestřelů nepřátelských letadel. Člověka, který byl velice přímý,čestný,zásadový,zastával se práva a slabších. Se sportovním duchem, který se nezalekl ruského vyšetřování a praktik ruské tajné policie.
Po propuštění ze spárů ruského zajetí se setkal s politickou byrokracií a zájmy vyšších míst. Ale ani to nezlomilo jeho ducha...
Velice čtivá kniha,kterou mohu jen doporučit...

1