Šumperák

Šumperák https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/287549/bmid_sumperak-zad-287549.jpg 5 8 4

První kniha o legendárním rodinném domu z období socialismu, který v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století vyrostl v téměř každém městě nebo vesnici. Odhaduje se, že šumperáků stojí v České republice a na Slovensku více než čtyři a půl tisíce. Dům nesl ozvuky bruselského stylu, je symbolem šedesátých let, stejně jako normalizace i moderního bydlení. Byl chválen i zatracován. Kniha vedle sebe klade pohled projektanta, majitelů domů, historika umění a fotografa. V úvodní studii, rozhovorech se stavebníky, plánech i na 400 fotografiích přibližuje fascinující příběh, jak se rodinný dům typu V navržený v roce 1967 šumperským projektantem Josefem Vaňkem mění v šumperák.... celý text

Literatura naučná , Umění

Vydáno: , PositiF

jolii
17.02.2024 5 z 5

Pro staromilce a nadšence pro tuto stavbu. Mám doma a cením si jí.

valda
15.08.2021 2 z 5

Síla této knihy je v tématu. Zatím nikdo nenapsal knihu o šumperácích a přitom je to veliký český fenomén. Asi každý si musel všimnou zvláštního domu jakoby v bruselském stylu, který svým designem vyčnívá nad klasickou vesnickou architekturu a náhodně se v úplně stejné podobě vyskytuje po celé republice. Naprosto chápu, proč se z tohoto domu stal takový fenomén, všichni toužili po něčem zajímavějším než šedý průměr, a z nedostatku alternativ, byl šumperák taková znouzecnost. Co na tom, že nebyl moc praktický.
V knize je krátce popsaná celá geneze šumperáku, najdete zde také půdorys a pár střípků zkušeností jejich majitelů. Největší část knihy tvoří fotografie šumperáků z různých stran.
V knize není moc obsahu, jsou to opravdu hlavně fotografie. Například by se mi líbilo vyzpovídat mnohem více lidí, kteří se šumperáky měli zkušenosti, ale pokud chcete pochopit tento fenomén, tak můžu doporučit.

gargamelka
27.12.2018 5 z 5

Pro milovníky a nadšence architektury šuperáku. Jak píše předešlý komentář, spíše se jedná o fotografickou knihu mapující různé typy a vylepšení budov.

MildeZ
06.08.2018 5 z 5

Tolik na čtení toho v této knize není, jako spíš obrazového materiálu, ale když už tam text najdeme, tak je velmi obsáhlý a jdoucí k samému prapočátku tohoto obydlí :-)

Autoři knihy

Tomáš Pospěch