Šumava - krajina pod sněhem

Šumava - krajina pod sněhem https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/362364/bmid_sumava-krajina-pod-snehem-gMI-362364.jpg 5 10 6

Na dobových fotografiích z Fotoateliéru Seidel, ale i jiných autorů, je zachycena zasněžená tvář šumavské krajiny, jejích horských vrcholů, přírody, památek a život lidí v závěru 19. a v první polovině 20. století. Horské samoty zaváté sněhem, dramatické lidské příběhy, zimní svátky, tradice a obyčeje, zimní výroba saní, lyží, ale i umrlčích prken. Zachyceny jsou první lyžařské výpravy a počátky zimních sportů... Záběry života ve sněhu a mrazu dokreslují texty dávných i dnešních spisovatelů. Vše je orámováno příběhem bratranců Paleczkových popisujícím jeden z prvních přechodů Šumavy na lyžích. Kniha obsahuje bezmála 300 fotografií z let 1870-2017 - včetně dosud nepublikovaných. Najdete zde velkoformátové panoramatické snímky z minulého století i precizní letecké záběry ze současnosti.... celý text

mira.l
13.04.2022 5 z 5

Anotace knihy její obsah vystihuje vlastně přesně tak, jak jsem to chtěl napsat. A tak se snad omezím na to, že tohle povídání o staré Šumavě, Šumavácích, jejich životě, práci, zvycích a počátcích lyžování, proložené popisem cesty bratranců Paleczkových a orámované opět desítkami krásných starých fotografií (nejen) z ateliéru Seidel, jsem si užil od první do poslední stránky, stejně jako předchozí knihu o Boleticku, i když její zaměření bylo trochu jiné.

anibeni
28.12.2021 5 z 5

Nádherná publikace o krajině, kterou tak dobře znám a kterou tak miluji.. Nejde jen o staré fotky, ale i o velmi zajímavé čtení, které tuto knihu dělají tak moc zajímavou..
Navíc poutavé vyprávění bratranců Paleczkových o jejich putování přes celou zimní Šumavu dávají této knize ještě punc vyjímečnosti...

Horal123
22.01.2020 5 z 5

Kniha není o čtení, ale o historických fotografiích a ty jsou luxusní.

DuncanIdaho
25.10.2019 5 z 5

Skvělá kniha s krásnými fotografiemi. Ani se mi nechce věřit, že většina z nich jsou tak staré. Čtenář se zde dozví mnoho o životě v zimě, historii a zeměpisu Šumavy. Celé vyprávění je nasazené na trasu lyžařů-fotografů, kteří projeli Šumavu před téměř sto lety.

Vydrýsek
16.05.2019 5 z 5

Opět skvělá publikace. :)

Nočnípták
20.04.2018 5 z 5

Nádherná publikace. Krásné fotografie i text. Je zde docela podrobně vylíčena historie rodiny Seidel. Každý rok si slibuji návštěvu Seidelova fotoateliéru a ještě jsem jej neviděla. Ale ta letošní návštěva Českého Krumlova bude mít určitě jen jeden cíl - fotoateliér Seidel.

Autoři knihy

Zdena Mrázková