Šumava. Co zmizelo z Královského hvozdu

Šumava. Co zmizelo z Královského hvozdu https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/133687/mid_sumava-co-zmizelo-z-kralovskeho-hvo-65a1b205625a1.jpg 5 8 2

Putování po zaniklých osadách mezi Železnou Rudou a Hartmanicemi (Starý Brunst, Nový Brunst, Zhůří, Höhal, Paseka, Hůrka, Skelná, Frauenthal, Stodůlky), vyprávění o sklářích, zpracovatelích dřeva, průmyslnících, osudech šumavských venkovanů - Čechů i Němců, seznámení se školami, duchovním životem a zániku osad po druhé světové válce.... celý text

hapac
hapac
30.05.2019 4 z 5

Knížka se spoustou zajímavých informací o nelehkém žití obyvatel v jedné části Šumavy. Starý Brunst, Nový Brunst, Zhůří, Höhal, Paseka, Hůrka, Skelná, Frauenthal a Stodůlky zde v roce 1952 vznikl Vojenský újezd Dobrá Voda, a tak byl zpečetěn jejich osud. Tolik úsilí stálo než obce vznikly, díky sklářství a zpracování dřeva se rozvíjely, přečkaly postupný krach skláren, dokázaly se vyrovnat s nepřízní počasí, nemocemi i válečnými útrapami. Je tu popsána práce ve sklářské huti i to, jak to bylo se školní docházkou. Kromě toho se tu autor zmiňuje o zajímavých osobnostech, kteří tu žili (např. Dr.I.Březina). A nemohu zde nezmínit úžasnou větu z jedné kupní smlouvy: "Nabyvatel přebírá tato práva a povinnosti - nesmí žádné tuláky nebo podezřelou a nepoctivou lůzu, žádné taškáře či svůdce víry a podobně neužitečné lidi u sebe držeti nebo jim dovolit pobyt, takové nesmí vzít do práce, nýbrž od sebe odehnat, pod pokutou 60 tolarů".

Odetta889
Odetta889
31.12.2018 5 z 5

Velice zajímavá kniha,která mě ukázala smutný konec Šumavy a jejich obyvatel. Kniha mě velmi obohatila o poznání historie tohoto krásného koutu naší vlasti.

Šumava

Kniha Šumava. Co zmizelo z Královského hvozdu je v