Šumava 1938 - Německá okupace v dobových fotografiích a dokumentech

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Publikace vydaná k 80. výročí Mnichovské dohody a okupace československého pohraničí přibližuje Šumavu a události roku 1938 pohledem ze strany tehdejšího nepřítele. Nově objevené, dosud nezveřejněné zpravodajské dokumenty z německých archivů odhalují zajímavá a mnohdy překvapující fakta o situaci v příhraničí a o střetech sudetoněmeckých povstalců s československými ozbrojenými složkami. Součástí knihy jsou překlady autentických vzpomínek německých vojáků a velké množství dosud nepublikovaných dobových fotografií, zachycujících nejen obsazování Šumavy německou armádou, ale také často zapomenutá nebo málo známá místa šumavského příhraničí. Naprostým unikátem je podrobná fotografická dokumentace návštěvy Adolfa Hitlera na Českokrumlovsku v říjnu 1938....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/367245/sumava-1938-nemecka-okupace-v-dobov-HqB-367245.jpg 4.34
Žánr
Literatura faktu, Fotopublikace, Historie
Vydáno · Mladá fronta
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Šumava 1938 - Německá okupace v dobových fotografiích a dokumentech

Přidat komentář
Bergbauer
30. března

Kniha je zajímavá a poučná. Propagandistická pohlednice na straně 224, nebyla vydána ateliérem Wolf, jak autor uvádí. Tuto pohlednici vydal Franz Mörtl z Vídně.
http://www.bwb-ooe.at/dbh2//view_single_cz.php?picdetail=2517

Inozuka
18.11.2018

První část knihy zabývající se topografií a rekognoskací terénu německou brannou mocí není moc čtivá. Ne že by byla od věci, ale krapet nudí. Zbývající část je poutavější, ať již se týká výpovědí německých dezertérů z čs. armády nebo vzpomínek vojáků Wehrmachtu na obsazování Sudet. Vše samozřejmě doprovázeno bohatou fotodokumentací. Kniha nastoluje i pár ne zcela běžných a provokativních otázek:
- jak by skutečně vypadala obrana Šumavy, když v řadách čs. armády sloužil nemalý počet Němců
- jak to ve skutečnosti bylo s vysokou organizovaností, když se zde hovoří o rabujících hladových čs. vojácích (může být samozřejmě propaganda, ale také nemusí)
- co asi čekalo německé antifašisty, kteří byli českou stranou vráceni na německé území