Princezna Sultana - Život pod závojem

Princezna Sultana - Život pod závojem https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12355/princezna-sultana-zi.jpg 4 235 41

Sultana série

Sultana je saúdskoarabská princezna, žena narozenádo bájného bohatství. Má čtyři sídla na třech kontinentech, soukromé letadlo, klenoty a spoustu přepychových šatů od nejlepších světových návrhářů. Ve skutečnosti však žije v pozlacené kleci. Nemá svobodu, nemá právo rozhodovat o svém životě, nemá žádnou cenu. Skrytá pod černým závojem je vězněm, zajatá svým otcem, manželem, dětmi a zemí. Kvůli svým dcerám se rozhodla riskovat smrt anebo přinejmenším doživotní vězení a promluvit o životě žen ve své zemi, kde svoboda projevuje trestána ztrátou života a kde největší váhu mají peníze, sex a moc.... celý text

Literatura světová , Literatura faktu , Biografie a memoáry

Vydáno: , Levné knihy

Princess , 1992

p.stranska
p.stranska
22.02.2024 4 z 5

Po přečtení této a jí podobných knih si víc než kdy jindy uvědomuji, jaké štěstí mám, když žiji v této době a ve střední Evropě. Ona ta naše Země je celkem maličká, ale rozdíly mezi jednotlivými kontinenty, co do způsobu života a přemýšlení lidí, jsou obrovské. Jsem šťastná, že můžu řešit ty svoje malé, přízemní problémy po svém a
nemusím se bát, že mě za to někdo ukamenuje.

Radimka
Radimka
08.10.2023 5 z 5

Už jsem ji kdysi četla a myslela jsem si, že ji teď jen tak přehupsnu. Ale četla jsem poctivě. Čtivá, zajímavá a strašná. Pro mne s pocitem zmaru a bezvýchodnosti pro arabský baby.

pedroK
pedroK
23.08.2023 5 z 5

Četla jsem poprvé asi v 18 letech, nyní podruhé a zase to ve mně zanechalo trpkou pachuť přezajímavého Orientu. My si ani neumíme představit míru nesvobody, v jaké jsou saudské ženy vychovávány, míru krutosti, s jakou jsou souzeny, míru přezíravosti, jak jsou ženy vnímány a nazírány. Naše zlatá křesťanská střední Evropa.

marli58
marli58
05.08.2023 4 z 5

Zaujala mě, ale jestli nějak pomohla muslimským ženám ke zmírnění nesmyslných krutých tradic, násilí, ponižování a omezování osobní svobody, to netuším.

cincila
cincila
28.04.2023 5 z 5

Čtivá, krásná, smutná...

Pentlička
Pentlička
20.02.2023 4 z 5

Princeznu jsem četla hodně dávno. Pamatuji si jen to, že na mě silně zapůsobila nesvoboda, zajetí, nemožnost žít, projevit se. Rezonoval ve mně ten protiklad s naším evropským životem žen.

helena8303
helena8303
03.03.2022

Bože, to byla ale kravina...
Saúdky považují Evropanky za chudinky, které neuživí choť a tudíž musejí hákovat.
Samozřejmě, jsou i výjimky.

Linda007
Linda007
22.02.2022 5 z 5

Zajímavý a smutný příběh.

kamipapaja
kamipapaja
06.10.2020 5 z 5

Tento příběh nám líčí život obyčejné, ale přesto neobyčejné princezny žijící v arabském světě. Miluju příběhy podle skutečné události, uvěřitelné příběhy, které nám nelžou do kapsy a takový rozhodně Sultanin příběh je, samozřejmě je to proto, že se spisovatelka inspirovala skutečnou osobou - zároveň ale i takový příběh by se dal napsat tak, že by nebyl uvěřitelný. Plynulé a přirozené vyprávění přelouskáte za jeden nebo dva večery. Pocity i atmosféra arabského světa ve mně doznívala ještě dlouho po přečtení, myslela jsem na knihu několik týdnů a sháněla se po dalších pokračováních.

Anitram22
Anitram22
19.04.2020 5 z 5

Kniha se četla velmi dobře, ukazuje pohled na arabskou kulturu z pozice žen a jejich každodenního života. Je to oddechové čtení.

kannibal28
kannibal28
17.01.2020 3 z 5

tam to majú zeny aj v kralovských rodinách velmi ťažké v podstate nemožu nič len rodiť synov a starať sa o rodinu a ked sa dopusti niečoho iného tak tí tresty sú strašné

zimolka
zimolka
30.12.2019 4 z 5

Zajímavá,čtivě napsaná kniha.

Adelheid21
Adelheid21
15.06.2019 5 z 5

Tuto knihu určitě doporučuji, je čtivá a vystihuje spoustu zajímavých a poučných momentů.

Twinny
Twinny
27.12.2018 5 z 5

I v dnešní době jsou bohužel země, kde si lidé nejsou rovni. Sultana má sice bohatství, rodinu a několik domů. Ale nemá to nejdůležitější. Svobodu. Vzdělání má jen povrchní, především náboženské. Nesmí cestovat bez povolení, manžela jí vybral otec. Stačí jen malý prohřešek a může být popravena.
Někdo si může říkat, "ta se má. Nemusí nic dělat." Problém je v tom, že ona nesmí nic dělat. Nesmí pracovat. Nesmí za sebe rozhodovat. My - na rozdíl od Sultany - musíme pracovat. Ale zároveň smíme cestovat, rozhodovat za sebe a uzavřít sňatek s člověkem, kterého milujeme. A toho jsem si po přečtení Princezny Sultany začala vážit.

kattyzhor
kattyzhor
29.10.2018

Příběh o arabském životě, nejela bych do Emirátu ani na dovolenou. Ženské tam jsou jen otroci chlapů.

kykiryki28
kykiryki28
20.09.2018 4 z 5

Hrozně jsem si přála přečíst knihu o Saúdské Arábii a rozhodně nelituji, že jsem si přečetla právě tuto. Je to má první kniha o osudech muslimských žen a určitě ne poslední. Opravdu doporučuji všem lidem, kteří jsou proti krutému chování k muslimským ženám!

crazyslunicko
crazyslunicko
13.06.2018 3 z 5

Princezna Sultana co o ní říct? Mé představy byly opravdu jiné. Popisuje rozmazlenou princeznu z královské rodiny, která už jako malá nechápe svou úlohu ženy v Saudské Arábii a snaží se pochopit, proč je mužům vše dovoleno oproti ženám. Popisuje vynucená a nešťastná manželství, kdy je jedinou úlohou ženy rodit děti jako na běžícím páse. Princezna Sultana měla oproti jiným výhodu, že se narodila do bohaté a vážené rodiny, která nikdy netrpěla nedostatkem a naopak profitovala z těžby ropy. Jiní bohužel neměli takové štěstí. Nižší vrstvy musely snášet bití, mučení a znásilňování. Sultana nám také vysvětluje, co si muži myslí o ženách žijících mimo Saudskou Arábii.
Pro mě byla kniha sice čtivá, ale dost podprůměrná. Čekala jsem více akce a také, že se Sultana pokusí něco změnit, ovlivnit, ale zaopatřila pouze sebe a své děti - hlavně dcery. Čekala bych více pokory.
V podstatě ty ženy nemají nic na práci celé dny kromě toho, že rodí a vychovávají děti.

Pejuška
Pejuška
05.04.2018 5 z 5

Krásně napsaná kniha, i když téma je neveselé, obdivuju Sultánu a jejího bojovného ducha. Jejich život bych rozhodně nechtěla ani zakusit, natož ho žít

Lilly4
Lilly4
09.12.2017 5 z 5

Ještě pořád se z toho, co jsem četla nemůžu vzpamatovat. Sice tak nějak tuším, že je to tam pro ženu hrozné, ale příběhy popsané v knize (dívky brutálně zavražděné vlastními otci, hromadné znásilnění malé holčičky, kterou prodala její matka..) jsou absolutně nad jakoukoliv představivost a zcela mimo mé chápání.

petrakočárová
petrakočárová
18.11.2017 5 z 5

Velmi čtivá a zajímavá knížka. Přečteno za dva dny.