Sůl země a blbá ovce aneb Můj šílený život s dědečkem

Sůl země a blbá ovce aneb Můj šílený život s dědečkem https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71780/bmid_sul-zeme-a-blba-ovce-xCn-71780.jpg 4 33 7

Někdejší dramaturgyně československé televize, žijící od roku 1971 v Německu, vypráví humorný příběh dospívající šestnáctileté Jany a jejího dědečka Vaňka. Román není jen vzpomínkou na totalitní kulisy ČSSR, ale především strhujícím pohledem na nevysychající prameny lidskosti, vůle ke svobodě a nejzákladnějším hodnotám člověka. Odpor dvou generačních prototypů vůči degradaci osobnosti na „sociálně opečovávané“ jednotky v domově důchodců, resp. v internátu, přesahuje svou filozofií konkrétní zemi. Kniha vyšla v polovině sedmdesátých let v nakladatelství manželů Škvoreckých v Torontu. Získala zvláštní cenu Boncallera v Itálii za prózu vyjímečných kvalit, oceněna byla i v Německu. Druhé vydání. Ilustrace Jiří Slíva.... celý text

Humor , Literatura česká

Vydáno: , Akropolis

zuzana4316
zuzana4316
25.01.2023 4 z 5

Velké překvapení z poměrně malé knihy s "malým"? příběhem. Svěží humor, ale i hluboké myšlenky.

Alma-Nacida
Alma-Nacida
14.02.2022 4 z 5

Příjemné překvapení, svěží věc sice plná humoru, ale pod ním je to docela temný příběh, nebo si možná do děje promítám nějaké své vzpomínky. Každopádně je to dobrá kniha.

SSTknihy
SSTknihy
27.01.2021 3 z 5

Šestnáctiletá Jana a její svérázný dědeček v boji proti sociálnímu opečovávání v období normalizace. Humorné a láskyplné svědectví o touze po obyčejném, svobodném a vzájemně ohleduplném životě, který se řídí pravidly slušnosti, lidskosti a úcty ke každému člověku. Psáno čtivě, lehce a zábavně.

Vojslava
Vojslava
24.08.2020 5 z 5

Na první začtení humoristická literatura s připomenutím hustě totalitních let, ale v druhé a třetí vrstvě čtenáře smích trochu přejde... až jsem měla z vyústění trochu strach. Nicméně skvělý jazyk, kvalitní a jednoduchá linka... a dost hrabalovské na to, aby měl text nezapomenutelný a svérázný půvab.

Ales.BD
Ales.BD
14.08.2019 4 z 5

Svěží vtipná knížečka napsaná pěkným jazykem. Za pozornost rozhodně stojí zvuková podoba ČRo v podání Taťjany Medvecké.

Belbo
Belbo
17.04.2015 4 z 5

Literatura pro malé na cestě k velkým i čistě velké. Porádní oddychová záležitost bez nějakých kyčovitých a nucených fines.

Blue
Blue
15.02.2012 4 z 5

Tohle je skutečně literatura s velkým L. Občas bývám mile překvapen, když vedle profláknutých spisovatelů z učebnic objevím někoho "neznámého" s originálním rukopisem.

Sheila Ochová
česká, 1940 - 1999
1995  76%Sůl země a blbá ovce aneb Můj šílený život s dědečkem
2001  73%Náš pes Balabán
1965  80%Snad ne vražda uprostřed sezóny

Kniha Sůl země a blbá ovce aneb Můj šílený život s dědečkem je v