Sůl nad zlato a jiné pohádky

Sůl nad zlato a jiné pohádky https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/340223/mid_sul-nad-zlato-a-jine-pohadky-y2T-340223.jpg 4 68 5

jerisno
10.03.2022 3 z 5

Díky dost výrazné obálce si pamatuji, jak jsme tuto útlou knihu pohádek našli pod stromečkem. Nevím, jestli to bylo vydání už z roku 1967, nebo úplně čerstvé z roku 1969, ale četl jsem ji ve svých deseti letech a musím se přiznat, že mě ta kniha dost děsila. Hlavním důvodem byly ilustrace Zdeňka Mézla, spíše hrubá grafika, než veselé dětské obrázky, většinou docela temné a ponuré. Nyní se mi věci pana Mézla líbí, ale jako malé dítě jsem to vnímal jinak. Také jazyk Boženy Němcové byl docela kostrbatý, zastaralý a pro dítě hůře čitelnější. I když sbírka obsahuje klasické pohádky, některé vtipné a chytré, jiné docela drsné, knize jsem se potom už cíleně vyhýbal. Paní Němcová i pan Mézl prominou, ale výše uvedené dojmy a paměťové zážitky mi nedovolí sáhnout pro více než tři hvězdy.

StihOMam
17.03.2017 3 z 5

Pohádka je to nesmrtelná, ale jazyk Němcové už zemřel. Preferuji převyprávěné.

Damato
10.11.2015 5 z 5

Při vší úctě k paní Němcové- začala jsem její pohádky číst vnučkám před spaním a musela jsem se vrátit k již přečtenému , osvědčenému Erbenovi, který píše mile a nehororově. Na pohádky Němcové si samozřejmě z dětství pamatuji, líbily se mi, ale přeci malé děti nemusí slyšet pohádku , jak princezna Milena v černých šatech a v černém závoji trhala na kusy...... Poslední dobou všichni nasazují na agresivitu dětí - ale není to jen v těch počítačových hrách, ale to už se musí zamyslet každý rodič jednotlivě. Pohádky Němcové bych proto doporučila dětem až tak kolem 10-let -ale je to čistě můj názor.

nerusa
05.05.2014 5 z 5

Soubor klasických pohádek z pera Boženy Němcové, co více dodat. Jen se připravte na starobylejší jazyk a tak i na časté vysvětlování dětem...."A mamí, co znamená....?" :-)

WEIL
11.08.2011 5 z 5

Sůl nad zlato, tato pohádka je v této knize popostrčena dopředu. Ale - když je sůl, tak je dobré mít i to zlato.

Božena Němcová
česká, 1820 - 1862
1958  72%V zámku a v podzámčí
1942  77%Divá Bára
2021  72%Babička
2002  79%Povídky
1988  94%Velká kniha pohádek

Kniha Sůl nad zlato a jiné pohádky je v