Sůl moře

Sůl moře https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478833/bmid_sul-more-OSL-478833.png 5 2609 718

Autorka světového bestselleru V šedých tónech vrhá na světlo jednu z nejhorších, přesto téměř neznámých námořních katastrof. Zima roku 1945. Čtyři mladí lidé. Čtyři tajemství. Druhá světová válka chýlí ke konci, poblíž Východního Pruska se tisíce uprchlíků vydalo na pouť za svobodou a většina z nich má co skrývat. Mezi nimi i Joana, Emilia a Florian, jejichž cesty se zkřížily na lodi, která slibovala spásu. Jmenovala se Wilhelm Gustloff. Přišli každý odjinud, ale všechny je žene a pomalu dohání neštěstí, lži a… válka. Když se svoboda zdá na dosah, udeří tragédie. V tu chvíli je naprosto jedno, z které jste země a kultury či jaký je váš společenský status. Všech deset tisíc lidí na palubě bojuje za jedinou věc: Chtějí přežít. Autorka knihy V šedých tónech se vrací do dob druhé světové války se svým novým románem, jenž líčí jednu z nejhorších – přesto téměř neznámých – válečných tragédií.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CooBoo

Salt to the Sea , 2016

adela.hol
12.02.2023 5 z 5

(SPOILER) V knize sledujeme čtyři postavy - Joanu, Floriana, Emilii a Alfreda. Osudy prvních třech se protnou hned na začátku knihy, kdy společně prchají za svobodou, ale zároveň každý z nich skrývá nějaké tajemství. To samé se týká i Alfreda, který se k postavám přidá na lodi Wilhelm Gustloff, která je má konečně dostat do bezpečí, pryč od války. Bohužel happyend se pro všechny nekoná.

Autorka znovu vzala historickou událost, o které se málo ví. Ano, všichni známe tragédii Titanicu, na kterou i v samotné knize byla narážka, ale proti této tragédii vlastně nebyla "nic". Je zajímavé, kolik událostí se v historii stalo a většina populace o nich nemá ponětí. Autorce za to rozhodně patří velké díky, že nám prostřednictvím svých knih otevírá oči.

Její krátké kapitoly vás nenechají vydechnout, dokud nejste na poslední stránce. Od napadení Gustloffa jsem stránky četla s úzkostí a představovala si tu hrůzu a paniku, která se na lodi musela odehrávat. Ale i na pozadí takové tragédie se dalo najít něco pěkného. Joana a Florian se nakonec celý život starali nejen o své vlastní dítě, ale i o Emiliinu dceru a malého chlapce, čímž uchovávali a uctívali památku všech, kteří neměli to štěstí jako oni.

Hall3006
11.02.2023 5 z 5

Musím se přidat k ostatním čtenářům chválící tuto knihu. Je to ne moc známý příběh o největší námořní tragédii, ke které stačila tři torpéda ze sovětské ponorky. Krátké kapitoly věnované vždy z jedné postav velmi urychlovaly listování v knize. Dozvíme se jak se hlavní postavy z různých koutů Evropy zasažené válkou dostanou na loď a jaké to bude mít pro ně důsledky. Rozhodně není jen pro mladší čtenáře, ale i těm kdo už mají válečné knihy načtené. Musím pochválit historickou věrnost a nestrannost v popisovaných dějích. Knihu rozhodně doporučuji a už se těším na další počiny autorky.

sidonka
11.02.2023 5 z 5

Druhá kniha od této autorky a opět se četla sama, nejdřív jsem se v těch osobách ztrácela, ale brzy se jejich osudy provázaly a bylo to zajímavé vnímat události očima každého z nich

Kackac77
10.02.2023 4 z 5

Moje čtvrtá kniha od Rudy Sepetys. z těch prvních knih jsem byla nadšená, teď už trošku míň. Ruta si vybírá velmi závažná témata. Historické události, které nejdou úplně známé, ale jsou neméně strašlivé - Španělsko za doby Franka, krvavý převrat v Rumunsku, ... tato knížka je o lidech, co prchají před Sověty na lodi. Nejsou to jenom Němci, ale i Litevci, Poláci,.. Ruta tady popisuje osud čtyř lidí. Je to smutný příběh. Zda se mi, že je to ale popsáno trošku ploše. Jednoduchým jazykem . Ty emoce, které by to mohlo vyvolávat! Ale moc nevyvolává. Každopádně se to čte dobře, i rychle (krátké japitoly), ale něco mi tam trošku chybí.

princesse
08.02.2023 4 z 5

Svižné čtení, ačkoliv téma těžké a smutné. Četlo se samo. Krátké a "úderné" kapitoly z pohledů několika postav, tomu jistě pomohly. Opravdu dobře se mi knížka četla, i když byla hodně neveselá. Rozhodně doporučuji.

alishek
04.02.2023 4 z 5

Pro mne naprosté překvapení, knížka se ke mně dostala přes čtenářský klub a musím uznat, že mě velice zaujala, sama bych si ji jinak asi nevybrala. Příběhy jednotlivých postav byly velmi zajímavé, jen snad škoda, že konec mi přišel takový uspěchaný. Jinak o tragedii lodi Wilhelm Gustloff jsem slyšela prvně, takže jsem rada, ze mi ji román přiblížil.

Irsaf
04.02.2023 4 z 5

Nebýt čtenářského klubu tahle knížka by asi ještě dlouho čekala na svou příležitost…
A to by byla velká škoda…
Doufali v naději na lepší život a dostali utrpení a smrt…
Hrozná to doba…

kramlinka88
20.01.2023 4 z 5

(SPOILER) Kniha se velmi dobře četla, krátké kapitoly, stejné události popsané očima více postav, to bylo hodně zajímavé :-) Všechny postavy měly něco do sebe, každá měla svůj specifický osud a specifickou minulost :-)
O tomto lodním neštěstí jsem taky doteď neslyšela, přitom tolik obětí.....a hlavně dětí....ten konec mohl být malinko propracovanější a bylo by to dokonalé, takto jen 4/5*

KnihoSny
18.01.2023 5 z 5

Tak tako kniha byla krásná :* Joana a Florian s Emiliou byly skvěle a ne jen oni :D jejich osudy se proplety uplně až na lodi jménem Wilhem Gustloff a pak ta katastrofa do toho proste skvěle:D a konec byl ještě lepší ale v ten sen doufala:P

uzivatel6305
18.01.2023 4 z 5

Ruta Sepetys by se neměla poslouchat jako audiokniha, už to neudělám, ale nebylo to interpretací. Kniha byla zvláštně napsaná, spousta charakterů s jejich otřesnými osudy, trochu zmatené vyprávění, i když na konec vše dává smysl. Celé to je velmi ponuré, v podstatě utrpení od začátku do konce, bezvýchodná situace i doba a ke všemu všichni znají konec! Postavy byly velmi různorodé a reálné a taky mi pěkně lezly na nervy, obzvlášť básník. V knize je spousta obohacujících faktů, jako i v ostatních autorčiných knihách. Doporučuji, ale ne jako audioknihu a až ve chvíli, kdy budete v tom pravém rozpoložení.

L.Helena
15.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Audiokniha
Napsat o knize, že je krásná, je vlastně protimluv, když popisuje utrpení tolika osob. Jenže mně se opravdu moc líbilo, jak autorka tuto tragickou událost dokázala zpracovat. Také jsem o ní doposud nevěděla. Je pochopitelné, že jsme se o ní neučili ve škole v době před revolucí, vždyť útočníkem byla sovětská armáda a způsobila tak smrt tisíců civilistů, to se do osnov tehdejší komunistické propagandy moc nehodilo. Je proto jen dobře, že autorka si vybírá pro náměty svých knih události, o kterých se moc nemluví. Tady nám čtyři vypravěči postupně odhalují svůj příběh, který spěje až k nezvratitelnému konci. Já jsem jen poslouchala, žasla a slzela.

dlabikk
10.01.2023 5 z 5

Historické romány nejsou mým oblíbeným žánrem, nicméně mne zaujala anotace a osud lodi Wilhelm Gustloff, o které jsem neměla až do teď tušení. Sáhla jsem raději po audioknize a udělala jsem dobře. Hlasy postav mi byly sympatické a vtáhly mne do děje hned od první kapitoly. Jak všude píši u podobných příběhu, je dobře a je nutné o nich psát, aby se na tyto příběhy nezapomínalo a hlavně se jim předcházelo.

ivakola
09.01.2023 2 z 5

Čtivá knížka o jedné z největších tragédii lodi Wilhelm Gustlof. Je zarážející, že se o ní tak málo ví. Knížku jsem četla spíše jako válečný román, kterých je na trhu nepřeberné množství. Dobře napsaná kniha, krátké kapitoly, ale nijak mě nepřekvapila.

Amare
02.01.2023 5 z 5

Neskutečné vyprávění o jedné z největších tragédií během 2. světové války. Dechberoucí příběh čtyř lidí, kteří skrývají svou minulost a tajemství, která ale postupně vyplouvají na povrch. Přátelství, láska, boj za svobodu, bezpečí a přežití jsou témata knihy, která ve vás vyvolá celý gejzír emocí. Toto dílo vám otevře oči, změní váš pohled na svět a přinutí vás zamyslet se nad tím, co je v životě skutečně důležité.

Biba_with_Book
26.12.2022 5 z 5

Precteno za dva vecery. Kratke kapitoly, skvele vyprofilovane postavy - i ten Alfred mi tam sedel i kdyz by mu clovek nejradsi dal pesti.

Kortez
30.11.2022 3 z 5

Audiokniha. Mám rád romány z období 2. světové války, takže tahle knížka nemohla zůstat stranou. Dozvěděl jsem se mnoho věcí o kterých jsem nevěděl. Vyslechnuto za jeden den cestou do Francie.

JJJ007
28.11.2022 5 z 5

Proč se o takových hrůzách nemluví, nepíše více. Je nutné si události válek připomínat!!!
Doporučuji. Skvěle napsaný příběh.

Gazetka
24.11.2022 5 z 5

První kniha, kterou jsem od autorky četla, mě přiměla k tomu, abych si všechny ostatní přidala na seznam děl, které si chci přečíst. Přestože anotace prozradí většinu děje, události s historicky přesnými detaily mě uchvátily. Jako nejsilnější část díla hodnotím postavy, které jsou uvěřitelné, ale především naprosto rozdílné. Odpudivý pohled do hlavy příslušníka SS střídaný s naivní, přírodně založenou Polkou, hrdým Prušákem a odhodlanou Litevkou s dobrým srdcem představuje dokonalou rovnováhu. Vedlejší postavy jsou nezapomenutelné. Práce s drobnými motivy je jen třešničkou na pomyslném dortu.

Lena78537
08.11.2022 5 z 5

O operaci Hannibal jsem slyšela od svého dědečka, takže povědomí jsem měla. Válečná tragédie, kterou přežilo jen hrstka vyvolených. Úžasná Ruta Sepetys opět nezklamala tím, jaké téma si pro svou knihu vybrala. Miluju její vyprávění z pohledu více postav a to, jakým způsobem se na své knihy musí připravit z pohledu prostudování tématu. Jako by knihu napsal přímý účastník. Taky se mi moc líbila souvislost s Šedými tóny. Jednoznačně plný počet hvězd.

Tesset
07.11.2022 5 z 5

Opět skvělá. Období druhé světové války moc nemusím, ale protože to je Ruta, rozhodla jsem se ji přečíst a rozhodně nejsem zklamaná. Plus jsem se dozvěděla něco o události, o které jsem neměla ani tušení a to se odehrála prakticky za humny. Gradace děje v závěru knihy byla neskutečná, člověk obracel stránky, jak kdyby tam byl přímo s postavami. Pořád ale nemá na Mlčící fontány, ty jsou pro mě dokonalost sama.