Sůl moře

Sůl moře https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/321897/bmid_sul-more-9Ky-321897.jpg 5 2608 718

V roce 1945 se druhá světová válka chýlila ke svému konci a poblíž Východního Pruska se tisíce uprchlíků vydalo na pouť za svobodou a většina z nich měla co skrývat. Mezi nimi i Joana, Emilia a Florian, jejichž cesty se zkřížily na lodi, která slibovala spásu. Jmenovala se Wilhelm Gustloff. Donuceni okolnostmi drží při sobě, ale když se svoboda zdá na dosah, udeří tragédie. V tu chvíli je naprosto jedno, které jste národnosti a kultury či jaký je váš společenský status. Všech deset tisíc lidí na palubě bojuje za jedinou věc: chtějí přežít. Autorka knihy V šedých tónech se vrací do dob druhé světové války se svým novým románem, jenž vrhá světlo na jednu z nejhorších – přesto téměř neznámých – válečných tragédií... celý text

Literatura světová , Válečné , Historické romány

Vydáno: ekniha , CooBoo

Salt to the Sea , 2016

WildEv
02.06.2023 5 z 5

Pro mě nejlepší kniha, kterou jsem tento rok přečetla. Ruta Sepetysová opět nezklamala a opět dokázala, jak pestře si umí vyhrát s jazykovou stránkou. Mimo jiné se mi líbilo, že byl příběh líčen z několika úhlů pohledu několika hrdinů této knihy. Nešlo to nepřečíst jedním dechem, protože autorka píše nesmírně poutavé příběhy.

Makůvka
25.05.2023 5 z 5

Krásně napsaná kniha se silnými příběhy lidí žijící za války a jejich evakuace. Byly to smutné osudy, které by lidé neměli zapomenout. Tento pohled války se přiznám, mi není vůbec znám a o tragické události na moři, potopení lodi Wilhelm Gustloff jsem nikdy neslyšela. Zahynuli tam tisíce lidí, víc než na Titaniku a vůbec se o tom nemluví.
Kniha se četla jedním dechem a i když autorka píše,že příběh je smyšlený, tak se mi líbilo, že se některé události opíraly o skutečnou historii.

TeriLin1111
09.05.2023 4 z 5

Opět skvělý, silný, smutný příběh od autorky. Nemám moc co bych vytknula, ale když tuto knihu porovnám s šedými tony, tak to přece jen není ono. Nestihla jsem si k postavám vybudovat takový vztah. Nicméně stále skvělý příběh, který stojí za přečtení.

Lenka541
04.05.2023 5 z 5

Kdybych mohla dát této knížce 10 hvězdiček,tak to ráda udělám. Tento tragický příběh vám naleze pod kůži a jen tak se ho nezbavíte.

Ulrika
23.04.2023 5 z 5

Opravdu nádherná kniha. Chytla mě zatím za srdce nejvíc z knih od RS. Už jsem četla V šedých tónech i Potrhaná křídla, ale Sůl moře má neskutečný spád a autorčin styl kraťoučkých kapitol mi velmi vyhovuje. Už se těším na další příběh od Ruty.

Knihožroutka23
23.04.2023 5 z 5

Úžasná kniha! Moc doporučuju! Tohle byla moje první kniha od autorky a určitě ne poslední. Před čtením jsem si vůbec nečetla anotaci a to moc doporučuji. I když jsem na začátku byla dost zmatená co se týkalo kdo je kdo brzo jsem se chytla a osud všech postav mě velice chytil za srdce. O této tragédii jsem vůbec netušila. A to jsem si říkala, že toho o druhé světové válce vím opravdu hodně. Proto jsem tuhle knihu hned začala půjčovat všem okolo aby se o této tragédii dozvědělo alespoň moje okolí. Proto jestli přemýšlíte nad přečtení už neváhejte a jděte do toho. Nebudete litovat.:)

TessFright
17.04.2023 5 z 5

Výborná kniha. Je tady toho napsána spousta, takže nemám moc co dodat, ale rozhodně chci doporučit audioverzi tohoto románu. Kapitoly, vždy vyprávěné z pohledu jedné ze čtyř hlavních postav, jsou načteny čtyřmi různými interprety a rámované patřičným hudebním doprovodem (nic dlouhého). Audioknih už jsem vyslechla spoustu, ale tuhle považuju za opravdový skvost. Je to jedna z těch knih, které je podle mě skoro škoda číst sám a ochudit se o tak skvělé zvukové zpracování. :)

Luccinda
15.04.2023 5 z 5

Román popisuje jednu z nejtragičtějších událostí druhé světové války, přitom většina lidí vůbec netuší, že se vůbec odehrála. Ruta Sepetys se opět soustředila na část historie, která nám byla dosud skrytá. Smutný a dojemný příběh je vyprávěný z pohledu čtyř mladých lidí, kteří na sklonku války prchají před postupující sovětskou armádou a spolu s desetitisícem dalších válečných uprchlíků se snaží dostat na loď Wilhelm Gustloff, která je má dopravit do bezpečí. Místo záchrany ale nastane peklo a loď, na které jsou hlavně ženy a děti, skončí na dně oceánu.

Na palubě Wilhelma Gustloffa zemřelo šestkrát více lidí než na Titaniku, přesto zůstává ve stínu této mnohem slavnější námořní tragédie. Díky románu Sůl moře se tak aspoň dostane do povědomí čtenářů. Kniha se navzdory těžkým osudům čte opravdu lehce, jak je u autorky zvykem. Příběh mě naprosto pohltil, bylo to velmi silné a emotivní čtení. Dokonalost!

zbožňuju_knihy
13.04.2023 5 z 5

Jednoznačně za 5*.

BohyněKuchyně
11.04.2023 5 z 5

Tuhle skutečně skvělou autorku jsem objevila díky knížce Musím tě zradit. Byla to láska hned od prvních stránek. Nejinak tomu bylo s knihou Sůl moře. Děj knihy je zasazen do posledních chvil druhé světové války. Sledujeme osud Joany, Emilie a Floriana, ale také vojáka Adolfa, který má velké karierní ambice. Zdravotnice Joana pochází z Litvy, Emilie je děvče z Polska, které otěhotnělo po znásilnění ruskými vojáky a Florian je trochu umělec a trochu podvodník a zloděj, který ve svém batohu skrývá poklad. Všichni mají společnou cestu. Chtějí opustit zemi na lodi jménem Wilhelm Gustloff. Jdeme s nimi část jejich cesty, dozvíme se jejich osudy a vydáme se na širé moře. Jenže loď čeká obrovská tragédie. Knížka odhaluje část dějin, která není až tak známá. Autorka píše skvěle a nutí nás zamyslet se nad životními hodnotami. Doporučuji všem.

Maky78
10.04.2023 4 z 5

Kultivovaně popsaná tragédie.
Chování ruských prasat mám v živé paměti ještě z vyprávění mé babičky. Krátké kapitoly dávají knize spád. Básník v botách ..

bramborik4
07.03.2023 5 z 5

Perfektně zpracovaný příběh. Několikrát jsem málem brečela nahlas, ale nechtěla jsem vyděsit děti... Válka je strašná, strašná... a Ruta Sepetys si vůbec nevybírá jednoduchá témata. Malý spoiler: líbila se mi spojitost s knihou 'V šedých tónech' (Joanna a Lina).

dasha0306
07.03.2023 5 z 5

Největší námořní tragédie, kde zemřelo okolo 9 000 lidí, z toho většina dětí... němci i utečenci před Rudou armádou. Ruta nabídne pohled z úhlu čtyř lidí - Polky, Litevky a dvou Němců. Chvíli jsem si musela zvykat na to, jak se kapitoly střídají právě ve vyprávění ústředních postav, ale jakmile to pominulo, už jsem jen jela. Velmi krátké kapitoly, opět se dostanete do nitra myšlení postav a ač bych možná uvítala větší pasáž o tragédii samotné - zkázy lodě Wilhelm Gustloff, nakonec nemůžu jinak než pět hvězd, když slabších než u Nesmím tě zradit.

Milča66
05.03.2023 5 z 5

Autorka opět překvapila.
Tohle jsem vůbec z historie neznala...
Taková tragédie.
Skvělé děkuji moc za inspiraci.

rumova_kulicka
27.02.2023 5 z 5

Kniha v šedých tónech mě tolik nezasáhla, takže četbu další autorčiny knihy jsem odkládala. Tato mě ale absolutně pohltila, opět téma, o kterém se moc neví. Krátké kapitolky přidávaly na dramatičnosti. Jen ten konec by opravdu snesl alespoň pár stránek navíc.

Linda007
25.02.2023 4 z 5

Dlouho jsem čtení odkládala a měla jsem vysoká očekávání. Čekala jsem od knihy více, že se to bude více odehrávat na lodi.. poslouchala jsem jako audioknihu a byla super.

Belanna
22.02.2023 3 z 5

Z knížky jsem vcelku rozčarovaná. Zřejmě jsem čekala něco jiného, něco, co bude více popisovat samotnou tragickou událost, víc se opírat o historická fakta.
Nemohla jsem přivyknout stylu psaní, krátké kapitoly a přeskakování z postavy na postavu na mě působilo spíš rušivě a i díky tomu jsem se nedokázala s žádnou z nich ztotožnit.
Námět knížky špatný nebyl, ale bylo to uspěchané, bez větší hloubky.

Karola050716
18.02.2023 5 z 5

Knížka, kvůli které víte, že naučit se číst nebyla ztráta času.

Atlantis
17.02.2023 4 z 5

Fanoušci historie budou mít hned v první třetině masivní spoiler (moje žena si třeba užila závěr mnohem více). Sůl moře je špičkovou ukázkou "čtivé" knihy. Jednotlivé stránky doslova letí, až je tohle krkolomné tempo možná někdy na závadu. Postavy se snaží, ale jejich temná tajemství jsou ve většině docela obyčejná. Velkým kladem knihy je pro mne prostředí, přeci jen jsem toho z Východního Pruska moc nepřečetl. Celkově jsem byl dost spokojený a určitě si od autorky najdu ještě něco.

Jana512
16.02.2023 5 z 5

Kniha poutavě popisuje nelehké válečné situace zvláště mladých lidi, kteří se poznali "za pochodu" a snažili se držet při sobě, povzbuzovat se a pomáhat si. Zvlášť milá mi byla zdravotní sestra, která s velkou obětavostí se snažila pomáhat všem potřebným, jak po zdravotní stránce, tak i povzbuzením. Lid utíkající před ruskou frontou se chtěl přepravit lodí Wilhelm Gustloff, která však pro přetížení se jim stala osudnou. Byla to větší havárie než zkáza lodi Titanik. Ale o tom se nepsalo a nemluvilo.