Sůl moře

Sůl moře https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/321897/bmid_sul-more-9Ky-321897.jpg 5 2609 718

V roce 1945 se druhá světová válka chýlila ke svému konci a poblíž Východního Pruska se tisíce uprchlíků vydalo na pouť za svobodou a většina z nich měla co skrývat. Mezi nimi i Joana, Emilia a Florian, jejichž cesty se zkřížily na lodi, která slibovala spásu. Jmenovala se Wilhelm Gustloff. Donuceni okolnostmi drží při sobě, ale když se svoboda zdá na dosah, udeří tragédie. V tu chvíli je naprosto jedno, které jste národnosti a kultury či jaký je váš společenský status. Všech deset tisíc lidí na palubě bojuje za jedinou věc: chtějí přežít. Autorka knihy V šedých tónech se vrací do dob druhé světové války se svým novým románem, jenž vrhá světlo na jednu z nejhorších – přesto téměř neznámých – válečných tragédií... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: ekniha , CooBoo

Salt to the Sea , 2016

Ivka14
29.10.2022 4 z 5

Před touhle knihou jsem neměla ponětí o operaci Hannibal, která měla za cíl evakuovat vojenské jednotky a civilisty z Východního Pruska a Pomořanska před postupující Rudou armádou.

Knize jsem nedala 5 hvězdiček ze dvou důvodů. Alfréd mi přišel v knize úplně nepodstatný a vůbec by mi nevadilo, kdyby autorka psala spíše z pohledu malého chlapce nebo ševci. Konec mi přišel odbitý a mám mnoho nezodpovězených otázek.

Thamilka
11.10.2022 4 z 5

Kniha se mi celkové moc líbila, až na Alfréda, taková zvláštní nudná postava. Trochu mě zklamalo konec, takový rychlý, prostě z ničeho nic... Jinak se kniha četla skoro sama...

nikol.03
05.10.2022 5 z 5

Autorka vás opět chytí za srdce a vy knihu nebudete chtít odložit.

hanzmb
03.10.2022 5 z 5

Co napsat ještě nového positivního o knize po 600 komentářích přede mnou, z nichž víc jak 2/3 bylo 5*. Samozřejmě dojímavé životní příběhy rozehrané během několika dní, vyprávěné skvělým způsobem. Navíc bych ale ocenil úžasné množství práce, kterou musela autorka vykonat při zpracování dat a při rozhovorech s pamětníky či jejich potomky.
Stejně jako v případě Tónů se jedná o záležitost, která se v době mé školní docházky nevyučovala.

asam
02.10.2022 5 z 5

Přečetla jsem jedním dechem. Od knihy jsem se nemohla odtrhnout. Krátké kapitoly, pohledy hrdinů na události, jejich osudy a nakonec vyvrcholení, tragédie o které svět sotva ví, nebo nechce vědět. Úžasně zpracovaná fakta a osudy .

Roselunda 1928
27.09.2022 4 z 5

Moc se mi líbí Rutin styl psaní - krátké úderné kapitoly, jakási strohost, která popisuje neskutečnou tragédii velice prostě a věcně. Kniha je podle mě velmi důležitá a jedna z nejlepších tohoto žánru.
Neskutečně mě ale vytáčela postava Alfréda, který se mi ze začátku do příběhu vůbec neseděl. Ke konci se jeho role vyjasnila, nicméně mi to dojem z knihy trochu zkazilo. Kniha mě ale téměř rozplakala a a svůj účel splňuje perfektně.

Petras_ka
15.09.2022 5 z 5

Tak nádherná, no smutná kniha popisuje osudy 4 hlavných postáv z rôznych kútov Európy.

Joanu, Emiliu a Floriana som si postupne veľmi obľúbila a držala som im palce, nech získajú vytúženú slobodu. Alfredova samoľúbosť mi zo začiatku vadila, no nakoniec dala jeho postava príbehu istý šmrnc.
Od autorky som už čítala knihu Potrhaná křídla, ktorá sa mi tiež veľmi páčila.
Som rada, že spracováva rôzne historické témy. Popravde loď Wilhelm Gustloff a jeho tragický osud bol pre mňa neznámou.
Kniha ma obohatila nielen o historické vedomosti ale aj o príbeh, ktorý mi zostane v pamäti ešte dlho.
Môžem len odporúčať.

MarieH
10.09.2022 5 z 5

Krásná kniha, jedna z těch na které se hned nezapomene. O této tragédii se moc nepíše
a jsem ráda že jsem si knihu přečetla. Doporučuji !!

jirina3500
08.09.2022 5 z 5

jednou někdy někdo řekl že"nejhorší je ztráta historické paměti",proto tuto knihu,kterou jsem přečetla jedním dechem,oceňuji za její přínos,aby právě nedocházelo ke ztrátě historické paměti,abychom nezapomínali na hrůzy,které hrdinové této knihy prožili na podkladě pravdivých událostí.

aninaji
03.09.2022 3 z 5

(SPOILER) O tragédii lodi Wilhelm Gustloff jsem jako věrný fanoušek Slavných dnů už něco věděla. Jsem ráda, že se na takové události nezapomíná ani v literatuře. Za výběr tématu má ode mě autorka tedy velké plus.
Knihu jsem dlouho odkládala, protože jsem se bála, že mi bude trvat dlouho, než ji přelouskám. Opak byl pravdou. Příběh mě hned od začátku přilepil ke stránkám a já jsem ji nemohla odložit. Kapitolky jsou díky rychlému střídání postav krátké a čtenář tak nemá čas začít se nudit. Postavy mohly být trochu rozmanitější, ale chápu, že v tom případě by autorka nemohla vyprávět příběh se stejným koncem. Jen Alfred by asi ničemu nechyběl. Na druhou stranu, tak nesympatický a opovrženíhodný hrdina se hned tak nevidí. Teď se mi při psaní komentáře vybavil Alfrid z Hobita. Skoro totožné jméno i povaha :-D
Jediné, co mě opravdu mrzí je to, že ani tragický konec většiny cestujících se mě v tomto podání nijak nedotknul. Většinou stačí málo a roním krokodýlí slzy, tentokrát jsem se ale obešla skoro bez kapesníčků. Nevzalo mě to za srdce tak, jak jsem předpokládala...

Dietwithstyle
29.08.2022 5 z 5

Tohle je opravdu výborná kniha. Těžké téma, ale jelikož je psáno z pohledu 4 mladých lidí, je poměrně přehledné a dobře pochopitelné. Poslední dobou zjišťuju, že knihy mě o 2. světové válce naučily mnohem víc, než učitelka dějepisu. Rozhodně doporučuji k přečtení, i když to není žádná pohádka na dobrou noc.

mončičák42
22.08.2022 5 z 5

Zajímavě psaná kniha z pohledu čtyř osob různých národností, věku a charakterů, přibližující nám historickou událost 2.sv. války, která pro mě byla neznámou. Autorka mi opět ukázala, jak výborně dokáže psát a určitě si nenechám ujít její další knihy.

bigben
16.08.2022 5 z 5

Krásný příběh vyprávěný několika postavami...jindy si stěžuji, že byla kniha moc dlouhá, v tomto případě mi přišla příliš krátká....možná to bylo i délko kapitol...

rajen
02.08.2022 5 z 5

Úžasná kniha. Kratičké kapitoly a střídání několika vypravěčů udržuje napětí a chuť stále číst a dozvědět se, co bude dál. Styl psaní je to, co mě na této knize nejvíce zaujalo. O samotné katastrofě to opravdu není, spíš o vztazích a o lidech, jejichž osudy se propletly a skončili na stejné lodi. Za mě opravdu pecka a doporučuji přečíst.

Val
26.07.2022 5 z 5

Joana, Florian, Emilia a Alfréd ... Čtyři mladí lidé , čtyři osudy , které se spojí na lodi Wilhelm Gustloff .
Na lodi , jež je má dovézt do bezpečí , ale která se po havárii promění ve smrtelnou past a je úplně jedno , na či straně jste a jakou máte národnost.
Velmi silná kniha , na kterou budu myslet ještě hodně dlouho ...

Misa101
22.07.2022 4 z 5

Když jsem se do knihy pouštěla, myslela jsem, že se dovím o námořní tragédii. Více než o ní (ale i tak myslím, že autorka odhalila v krátkosti základ, který byl nejdůležitější) je ale příběh o pár lidech a o tom, co museli prožívat a dělat, aby přežili v téhle temné době. Co musím na knize nejvíce vyzdvihnout je popis a všeobecná atmosféra území a lidí, které za druhé světové byli napadeni jednou stranou, která je chtěla vyhladit a druhou, která je chtěla pohltit. Žádná záchrana, jen boj o kořist. Zároveň ale autorka dala dohromady postavy ze všech zúčastněných stran a správně ukázala, že nic nebylo černobílé. Velmi silné a kniha se špatně odkládala. Doporučuji si připomenout pohled na státy v Evropě před a po válce, obě mapy jsou na vazbě.

Dolik13
19.07.2022 2 z 5

(SPOILER) Tak tohle mě velmi zklamalo. Z tohoto smutného období už mám načteno skutečně dost. Čekal jsem, že tato událost, která není tak známá, dokáže svým příběhem zacloumat s mými emocemi a já budu s husí kůži brečet a budu šokován katastrofou neskutečných rozměrů, jenže.....

Na konci knihy nemám žádné pocity. Nedokázala ve mě vzbudit totiž nic. Postavy, seč byly zajímavé, byly pro mě převážně ploché bytosti. O to víc jsem čekal, že se mnou hne samotná katastrofa, tedy potopení lodi, ale opět nic. Vše se událo strašně rychle, bum, bum a najednou konec? Achjo, tak tady to všeobecné nadšení nesdílím. Nesedl mi ani styl přeskakování z jedné postavy na druhou a rádoby snaha o drama, kdy na celé jedné stránce máte jen jednu větu. V konečném součtu tak kniha zeje prázdnotou a je velmi krátká. Podruhé si ji již ale určitě nepřečtu.

Lovana
19.07.2022 5 z 5

Konečně jsem se dostala ke knize této autorky, určitě nebyla poslední a přečtu si i další. Kniha je napsána velmi dobře, rychle jsem se ponořila do příběhu a chtěla jsme vědět, co bude dál...
Hodně mi sedly zejména ženské vypravěčky, na druhou stranu k jedné mužské postavě jsem cítila vyloženě odpor a poměrně dost jsem ho častovala dosti nevybíravými jmény...
Tak jako asi většina čtenářů jsem o této katastrofě nikdy neslyšela a velmi jsem ocenila závěrečnou poznámku autorky, která by podle mě u podobných knih nikdy chybět neměla...
Rozhodně to není jednoduché čtení, velmi často mě mrazilo, místy mi bylo i nevolno a zejména hodně smutno, ale kniha určitě stojí za přečtení.

Hodnocení 4,5*/5*

simona g.
05.07.2022 5 z 5

Jedním dechem... Nádherný příběh, úžasná kniha, kdybych mohla, dám hvězdiček minimálně jednou tolik.

LucieVero
01.07.2022 5 z 5

Tak tohle pro mě byla velká pecka.Ještě jsem žádnou knihu z války nečetla ,tahle se ke mně dostala náhodou a myslela jsem,že mě nebude bavit, ale opak byl pravdou.Kniha je o velké tragédii, která se stala na konci války. Krásně se čte a je napínavá. Můžu jen doporučit.