Sůl moře

Sůl moře https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/321897/bmid_sul-more-9Ky-321897.jpg 5 2606 717

V roce 1945 se druhá světová válka chýlila ke svému konci a poblíž Východního Pruska se tisíce uprchlíků vydalo na pouť za svobodou a většina z nich měla co skrývat. Mezi nimi i Joana, Emilia a Florian, jejichž cesty se zkřížily na lodi, která slibovala spásu. Jmenovala se Wilhelm Gustloff. Donuceni okolnostmi drží při sobě, ale když se svoboda zdá na dosah, udeří tragédie. V tu chvíli je naprosto jedno, které jste národnosti a kultury či jaký je váš společenský status. Všech deset tisíc lidí na palubě bojuje za jedinou věc: chtějí přežít. Autorka knihy V šedých tónech se vrací do dob druhé světové války se svým novým románem, jenž vrhá světlo na jednu z nejhorších – přesto téměř neznámých – válečných tragédií... celý text

Literatura světová , Válečné , Historické romány

Vydáno: ekniha , CooBoo

Salt to the Sea , 2016

Iki1
11.09.2023 5 z 5

Takhle nějak si představuji parádně zpracovanou historii. Konkrétní osoby, konkrétní osudy, chápu i trochu té přidané romantiky a hodně emocí. Líbí se mi, že autorka naprosto drsně a nekompromisně reflektuje tehdejší dobu. Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykl na proplétání vyprávění jednotlivých hlavních postav, ale nakonec, mělo to co do sebe a celý příběh to jen umocnilo. Jako bonusovou reflexi mě zaujalo popisované chování Rusů. Je patrno, že jejich chování se vůbec nezměnilo (absence dodržování jakýchkoliv konvencí, v současnosti vůči Ukrajincům). Celkově se jedná o velmi dobře napsanou knihu, která při čtení přinese hodně možností k zamyšlení a podnětů k dalšímu pátrání o osudu německých uprchlíků na konci světové války.

Kristy.Seb
11.09.2023 5 z 5

Smutné, drsné, ale skvělé! Trochu mi ze začátku dělal problém se vyznat v postavách, ale opět naprosto skvěle čtivý příběh.

Safrika
10.09.2023 5 z 5

Skvele! Tohle se mi vazne moc libilo, cetlo se luxusne, jen moc smutne, nepredstavitelne. Tesim se na dalsi knihy od autorky.

lenka9250
29.08.2023 5 z 5

Poslouchala jsem jako autioknihu. Hodně silné příběhy s rozuzlením v jedné velké a bohužel zapomenuté a opomíjené námořní katastrofě. Napínavé, dojemné, iritující, nepochopitelné, strhující...tolik emocí se tam vešlo.

tereza5767
20.08.2023 5 z 5

Úžasná kniha! V rodině sklidila úspěch u všech generací, od dospívající neteře až po babičku.

Máca216
19.08.2023 5 z 5

Je zajímavé, že se o takové tragédii nemluví. Kniha je silná, střídají se v ní 4 hlavní postavy, které osud svedl dohromady a je na ní krásné, že i v takové hrůze tito lidé drží spolu. Byla to druhá kniha od spisovatelky, kterou jsem přečetla a určitě ne poslední.

papeha
14.08.2023 5 z 5

Souhlasím s řadou komentářů - příběh čtyř lidí, jejichž osudy se propojí a jejichž charaktery se nám potupně odkrývají i s jejich tajemstvími, je zajímavý a velmi čtivý. Zároveň se dozvídáme o obrovském lodním neštěstí, o kterém není nikde slyšet, přestože to byla obrovská katastrofa a zemřelo mnohem více lidí než na Titaniku. Kniha má krátké kapitoly, takže i nečtenáři si přijdou na své. Navíc příběh vás neuvěřitelně vtáhne a budete o něm ještě dlouho přemýšlet.

Holly.W
09.08.2023 5 z 5

Ještě teď mám husí kůži! Opravdu strhující čtení. Hanba školství, že se o takovýchto událostech na školách neučí, ale o jiných, nepodstatných kravinách ano. Toto je kus historie, ze které by se lidsto mělo poučit. A já neměla tušení, že se něco takového stalo.
Opět jsem si připomněla, jakých zvěrtev jsme my lidé schopni a jak bychom si měli vážit toho, že žijeme v dobách míru, blahobytu a hojnosti.
Z každé stránky této knihy čiší zoufalství, strach ze smrti, ale i odvaha a snaha přežít. I v dobách takové hrůzy se rodí přátelství a láska. I v takových chvílích se najdou odvážní a čestní lidé.
Skvělé postavy. Téměr všem jsem jim fandila. Téměř všem jsem jim přála dobrý konec.
Napětí, hlavně na konci, kdy člověk hltá každou stranu a není schopen se odtrhnout.
Perfektní kniha! Těším se na další od této spisovatelky!

Anička.pa
08.08.2023 5 z 5

Již druhá kniha a já se nemohla odtrhnout. O události jsem měla pouze lehké povědomí, takže jsem ráda, že jsem po knize sáhla a trochu si rozšířila obzory. Skvěle napsaný dechberoucí příběh, bohužel však o příliš kruté historii. I přesto, že kniha vypráví tak tragickou událost, plyne velmi rychle. Obdivuji autorku, kolik práce a úsilí tomu musela věnovat!

lokonla
05.08.2023 5 z 5

Sepetys se dokáže lidem naprosto nenápadně dostat pod kůži a tam prostě zakotvit. Opět vyzdvihla zajímavý a zapomenutý příběh z historie, který je velmi dobře vystavěný. Kniha velmi svižně ubíhala, nevadilo mi, že se tam střídají pohledy.
Při čtení jejích knih máte pocit, jako byste tam s hlavními hrdinami byli, a všechno s nimi prožívali. Autorka se nebojí pitvat lidské povahy dopodrobna. Tato mikrohistorie mě baví a Sepetys je v tomto mistryní.
Přečetla jsem za jedno odpoledne, nešlo se odtrhnout.

Knihotyna
02.08.2023 5 z 5

Příběh sledujeme očima čtyřech vypravěčů - Emilie, Floriana, Joany a Alfreda.
Kapitoly jsou velmi krátké (ideální pro ty, co čtou po kapitolách! :)) - o to více je kniha čtivá a člověka "nutí" pokračovat!
Jsem jeden z těch lidí, kteří mají změny rádi, takže styl střídání vypravěčů mi vyhovoval, nevadilo mi to, ba naopak, bylo to příjemné zpestření.
Každý z vypravěčů má jinou národnost, jinou povahu a přesto spolu v momentě, kdy se jejich cesty protnou jsou schopni komunikovat, vyjít si vstříc či si pomoct.
Kniha se odehrává v roce 1945 během Operace Hannibal - sledujeme cestu hlavních hrdinů až k jedné z lodí, která jim má zachránit život a zajistit jim bezpečí - loď nese název Wilhelm Gustloff.

Na databázi knih jsem četla názory, že kniha je plochá a samotné situaci na lodi se nevěnuje. Já nesouhlasím! Autorka mi stejně jako v předešlé knize V šedých tónech, kterou jsem letos přečetla, zprostředkovala vhled do situace, kterou jsem neznala! Výborně mi popsala prostředí i rozdílnosti v kulturách, seznámila nás s lodí Wilhelm Gustloff a nastínila, co se stalo - jedná se o beletrii, pokud by chtěl člověk zjistit více, myslím, že autorka nám vypsala dosti zdrojů, ze kterých čerpala, abychom byli schopni se o této lodi dozvědět více :).

Jedna z knih, která mě uchvátila! Jedna z těch knih, o které chcete mluvit! Chcete se podělit o tom, co jste se dozvěděli! Na gymnáziu jsem měla dějepisné semináře jako volitelné předměty a na VŠ mám vystudovaný obor, který s historií úzce souvisí a přesto mě tady překvapilo tolik věcí a tolik věcí konečně po těch letech zapadlo do sebe! Ruta Sepetys umí napsat čtivý příběh, jehož děj si pamatujete a chcete si ho pamatovat a díky tomu v sobě nesete kus historie!

Sirečka
31.07.2023 2 z 5

Zas takový odpad to není, ale je to slabý. Americká limonáda v líbivém obalu druhé světové války. Kniha klouže po povrchu, postavy jak z pohádky, čtenář má pocit, že čte z čítanky pro děti. Styl psaní jen podtrhuje, že autorka prostě a jednoduše psát neumí. Jedna hvězda za téma, toto námořní/vojenské neštěstí bylo pro me novinka. Druhá hvězda za to, že se to četlo dobře a rychle.

gretl74
18.07.2023 5 z 5

Nemám moc v oblibě knihy, kde jednotliví aktéři vyprávějí ze svého pohledu po kapitolách, mě to většinou ruší a narušuje celistvost a plynulost děje. Po pravdě mi také ani jeden ze čtyř hrdinů nebyl zpočátku moc sympatický. Jenže asi tak po třetině knížky do sebe začínají jednotlivé věci a informace zapadat, nabalují se detaily a s postavami jsem se začala sžívat, což byla vzhledem k předem danému osudu samozřejmě "chyba". Nakonec mě celý příběh strhl - autorka měla vše do detailu promyšlené, některé malé pointy bych přirovnala třeba k těm v Haně od Mornštajnové. Veskrze originální, napínavé, depresívní čtení, od kterého se v posledních kapitolách nemůžete odtrhnout, a i když znáte předem osud celé lodi a strašlivé statistiky, do poslední chvíle doufáte a držíte palce.

Adusa68
10.07.2023 5 z 5

Další skvělý příběh od této autorky. Především se mi líbilo to nepatrné dějové propojení s knihou "V šedých tónech". O tragédii W. Gustloff jsem dosud neslyšela a o to více mě to motivovalo si o této události najít ještě více informací.
Jinak příběh opět skvěle vystavený, vyprávěný prostřednictvím 4 postav. Každý měl svou vlastní cestu, která se později stala cestou společnou až do oné tragické události. Líbilo se mi, že autorka pracovala s více prvky než jen s ústřední událostí. Celkem výstižně a velmi obrazně je popisováno neštěstí, z kterého až mrazí.
Knížku můžu rozhodně doporučit.

KatChiss
02.07.2023 4 z 5

Sůl moře jsem poslouchala jako audioknihu, a i když bylo provedení skvělé, myslím si, že by na mě příběh dolehl víc, kdybych ho četla. Interpreti se rychle střídali a já se ztrácela v tom, kdo zrovna vypráví. Když jsem nahlédla do knihy, zjistila jsem, že na začátku každé kapitoly je jméno postavy - to mi v audioknize chybělo. A taky jsem pořád čekala, kdy už budou na lodi Wilhelm Gustloff, ale dostali se tam skoro až na konci knihy. Jinak byl příběh velmi emotivní a srdcervoucí. O Titanicu se mluví stále, ale o této tragédii jsem slyšela poprvé.

Petrasuvicka
16.06.2023 5 z 5

Patřím k té většině, co o tragédii slyší poprvé. Příběh plný strachu, úzkosti, bezmoci, strachu, ale i touhy, a to přežít. Tenhle příběh, byť s jistým happy endem, není šťastné a pohodové čtení. Vždy mi bylo smutno a úzko a cetla jsem raději za denního světla, kdy na mě depresivní příběh padal méně. Přesto všechno stojí za přečtení! Doporučuji.

led_darkshiner
16.06.2023 5 z 5

Plně souhlasím se spoustou ostatních přede mnou. Ale jednu věc jsem chtěl podotknout. Mezi řádky je mnohem více. Možná i trefa do dnešní doby a současného dění. Jakoby se některé věci doslova opakovaly. Proto, jak říkal můj spolužák ze základní školy: "Kdo se naučí číst mezi řádky, najde co potřebuje." Také mě těší, že spisovatelka vytahuje témata o kterých by se mělo mluvit, což už vlastně poněkolikáté potvrdila...

Marki019
14.06.2023 4 z 5

Pro mne byl začátek trochu krutý, než jsem se propracovala, kdo je kdo, vždy jsem se musela podle jména vrátit kousek dopředu. Ale časem jsem si zvykla a příběhy se spojili v jeden. Velice dobře popsána katastrofa o které asi mnoho lidí nemá ani tušení jako já.

mysina82
10.06.2023 3 z 5

Sůl moře je moje třetí kniha od Ruty Sepetys. V šedých tónech byla naprosto úžasná, Musím tě zradit už o něco méně a Sůl moře mne vyloženě zklamala. Tak úplně mi nesedl styl psaní, kdy se neustále střídají kraťoučké kapitoly podle několika postav. Neustálé rychlé přeskakování z jedné postavy na druhou na mě působilo hodně rušivě. Začetla jsem se až tak v poslední třetině. Strašně dlouho se nedělo prakticky nic a samotné tragédii bylo na můj vkus věnováno jen málo prostoru a závěr mi přišel uspěchaný.

WildEv
02.06.2023 5 z 5

Pro mě nejlepší kniha, kterou jsem tento rok přečetla. Ruta Sepetysová opět nezklamala a opět dokázala, jak pestře si umí vyhrát s jazykovou stránkou. Mimo jiné se mi líbilo, že byl příběh líčen z několika úhlů pohledu několika hrdinů této knihy. Nešlo to nepřečíst jedním dechem, protože autorka píše nesmírně poutavé příběhy.