Sudety 1938

Obsazení příhraničních oblastí Československa německou armádou v říjnu 1938 patří stále mezi diskutovaná a bolestivá místa našich dějin. Kniha Sudety 1938 přibližuje toto krizové období pohledem důstojníků německé Wehrmacht. Jejich poznatky a postřehy sepsané bezprostředně po návratu z nasazení v Sudetech představují velmi zajímavé svědectví nejen o mírovém obsazení odstoupených oblastí, ale i o utajovaných válečných přípravách na přepadení Československa. Kromě bohatého obrazového doprovodu, tvořeného převážně doposud nepublikovanými a mnohdy unikátními fotografiemi, je kniha doplněna dalšími zajímavostmi, jako jsou ukázky tajných předpisů a pomůcek, které připravil německý generální štáb pro potřeby války proti Československu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/177951/sudety-1938-177951.jpg 4.118
Literatura faktu, Válečné, Literatura česká
Vydáno · Mladá fronta

Kniha Sudety 1938

michal9632

Velmi zdařile napsaná kniha. Je dobré, že autoři zveřejnili příspěvky z pohledu Němců, protože díky tomu víme, že Němci z nás svým způsobem měli strach. Knihu velmi doporučuji lidem, kteří se hlouběji zajímají o rok 1938. Tahle kniha by měla být povinnou četbou všech učitelů dějepisu.

werewolf88

Moc hezká kniha. Příběhy důstojníků německé armády jsou silné, dojemné a plné naděje na budoucnost v nově osvobozených německých oblastech. Bohužel ještě netušili jaká nepopsatelná hrůza je za pár let teprve čeká...

Pavelpi

Velice se mi líbí příspěvek Damato a myslím,že nemám k němu co dodat.

Endy17
27.08.2018

Spousta informací, převážně takových, o kterých se v dějepisu moc nemluvilo.

minirock
09.03.2018

Němec zůstane Němcem, slýchával jsem doma od malička a tahle kniha to jen potvrzuje. Kolik povýšenosti, arogance je z ní cítit. Na druhou stranu ale i strach z toho malého národa uprostřed Evropy, odhodlaného bránit své území a patrná úleva z toho, že jsme byli nuceni Sudety bez výstřelu a velmi rychle opustit. A propagandu, tu měli Němci zmáknutou dokonale, vždyť stokrát opakovaná lež se přece stává pravdou ...

Damato
15.05.2016

U této knihy mě nenapadá jiný komentář,nežli mnou dokola omýláno - Jsme lidi, to ano, ale jak bylo v Sudetech evidentně znát, byli lidi a LIDI. Díky tomu, že jsem se před 30 lety ocitla v pohraničí, od pár starousedlíků jsem zcela podrobně slyšela příběhy těch co tu směli po odsunu zůstat a poté jsem i zažila nájezdy těch, odsunuvších co se sem jezdili dívat na své domovy a větší aroganci člověka člověkem jsem nezažila. Popravdě kovaný starousedlík nám umí dát pěkně najevo, že tohle je jeho zem a my jsme tady navíc, Na druhou stranu můj děda budoval ve 30 letech pevnosti, tak mi spousta těch fotech je velice blízká a úplně z těch pevností je cítit, jak ti naši dědové tady chtěli bojovat proti nacistům a Hitlerovi a vůbec nemysleli na to, že by mohli nevyhrát. Já vím, historie dává za pravdu Benešovi a demobilizaci, ale v těch našich předcích - a potažmo i v nás- ať už dává historie za pravdu komu chce -to ale stejně zůstalo

Vec1980
10.11.2015

"Schutze und helfem (chránit a pomáhat), nejušlechtilejší vlastnosti německé Wehrmacht" docela mne tato citace pobavila. Kniha jako celek je určitě (nebo při nejmenším může být) zajímavým proti pólem k teoriím co by kdy v roce 1938. Určitě zajímavý pohled na předválečné odstoupení pohraničí a německý pohled na otázku proč. Vůdce politicky zabránil válce, zachránil utiskované sudetské němce a vnesl do Sudet německý pořádek. Ať se na to podíváme jak chceme minimálně je zajímavý pohled na témeř zcela motorizované jednotky německé a na druhou stranu území podstupující téměř pěší české. Čekal jsem svědectví o bojůvkách a setkání s ČS armádou, stejně tak jako očitá svědectví útlaku německé menšiny. Nic z toho v textech neměckých vojáků ale není. Zájímavý je strach z ČS letectva a obdiv k opevnění, které je hodnoceno "vůdce zachránil mnoho vojáků".
Není jediný důvod nepřečíst a dostat nový pohled na "věc". Jediné co je možná mínusem je trošku zbytečně uvedená fotokopie "vojenského slovníku česko-německého pro obsazování" - 18 stran je zbytečně moc. Na druhou stranu letecké pohledy na opevnění jsou dokonalé.

DriftBooks
22.12.2014

Přestože mentalita německých horalů v severních Čechách se přeci jen trošičku lišila od těch šumavských, mnohé měli společného. A tak to co viděli a prožívali vojáci Wehrmachtu tam, bylo tady asi podobné. Je to zajímavý dokument. Pohled z druhé strany. Kamínek do mozaiky pochopení myšlení lidí. A kdo nepochopí lidi, nepochopí ani krajinu. Neboť oni utvářejí ji a naopak. Avšak zatímco člověka vyhnat můžete, láska, nenávist, zloba i odpuštění zůstávají. Jak usazeniny na dně Vltavy... (viz http://driftbooks.eu/knizni-ctvrtek-jaroslava-pulkrabka-sudety-1938/ )

TIP: Máte rádi Databázi knih?

Sudety sudetští Němci

Autoři knihy