Když to tam není, tak to tam nehledej

Když to tam není, tak to tam nehledej https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/337441/bmid_kdyz-to-tam-neni-tak-to-tam-nehlede-8Yc-337441.jpg 4 195 57

Anna - nosí kabát po babicčce, spí ve spacáku ve sklepním bytě, jehož výhled z okna nenabízí víc než kotníky kolemjdoucích a psí zadky. V kufru má svetry proti listopadovému chladu, dopisní papír a srolovaný příbor v utěrce, jako když byla malá a jezdila s rodiči stanovat. Z rodné vesnice do hlavního města přijela proto, aby zjistila, jestli pořád ještě utíká od minulosti, nebo si už plní své vlastní sny. Koupí si mapu Prahy, vydá se poznat hlavní město a najít si práci. Do cesty se jí postaví Bořek, Naďa a Vlasta, ale stojí v ní také někdo z její minulosti, u koho není jasné, jestli půjde s ní, vedle ní, nebo z cesty úplně sejde. Zásadní vliv na směr jejího života má ale neznámá dáma z tramvaje, která, aniž by měla sebemenší tušení, navždy ovlivní její život. Krátké kapitoly rychle posouvají děj, jsou plné obyčejných příběhů s neobyčejnou dávkou sebeironie a humoru. Kniha Když to tam není, tak to tam nehledej je volným pokračováním autorčiny prvotiny Suchý hadr na dně mořském, kterou pozitivně hodnotili nejen čtenáři, ale ocenila ji také kritika.... celý text

evelýny
06.12.2020 4 z 5

Audiokniha: čte Vanda Hybnerová.

Anna se začleňuje do velkoměsta a opět s vtipností sobě vlastní.
Kniha pro zasmání, přesto v ní najdete i kus životní moudrosti.
Ironie, hodně nadsázky s trochou sebemrskačství vás rozesměje. Ale pod smíchem cítím ukrytou patinu trpkosti.
Bohužel někdy je hranice mezi vtipností a trapností na můj vkus hodně úzká.

Jedna z posledních kapitol knihy se jmenuje ,,Možná už mi švihlo."
Ale já myslím, že Anně už konečně svitlo ...

,,Řešíme kraviny. Řešíme je až do chvíle, kdy nám na stůl někdo položí problém, který řešení nemá.
Chtěla jsem pět minut navíc na jeden blbý telefonát.
Chtěla jsem naději, že to mohu někdy napravit.
Už nikdy neřeknete člověku, co měl slyšet, pokud ten člověk umře..."

P.S.: Život není žádné peříčko...

99jana99
05.10.2020 3 z 5

Knížka se tak do půlky dala číst, potom už jsem to jen dočetla. Naštěstí má opět krátké kapitoly, takže nemáte chuť knihu odložit, ale rychle dočíst.

MadamC
02.10.2020 5 z 5

Já jsem opět naprosto spokojená. Audiokniha mi vykouzlila nespočetně úsměvů po cestě z práce a dokonce jsem se párkrát neubránila i hlasitému smíchu.
Odpočinková kniha za života, která je moc milá a vždy člověku zvedne náladu. A bez hlasy Vandy Hybnerové bych si knihy Ivany Chřibkové už ani neuměla představit.

Mabie
02.07.2020 5 z 5

Od knihy jsem nic převratného neočekávala a byla jsem mile překvapena. Na rozdíl od spousty humoristických románů, které mají vysoké hodnocení a přitom přináší spíše soubor trapných prvoplánových “rádobyvtípků“, je toto pohodové a milé čtení. Kniha vtipně glosuje nejrůznější absurdní situace, které přináší život a najdete tu i kapku moudrosti nebo smutku. Jak napsal už kdosi přede mnou, je to takové milé, praštěné čtení.
Jediné co mě překvapuje je, že hodnocení knihy je vcelku nízké i když humor nabízí daleko inteligentnější než najdeme třeba u Aristokratky a jí podobných “humoristických skvostů”. Škoda, zaslouží si víc, třebaže to není žádná náročná literatura a klasikou se asi nikdy nestane.
Knihu jsem si poslechla jako audio a bylo to ideální jak k práci tak před spaním. Doporučuji.

ivana9593
10.04.2020 4 z 5

Dílko, které mě (neznalou dílu prvního) zaujalo nejprve svým (špatně pochopeným) jakoby dokonale vtipně absurdním názvem. Odhadla jsem však správně, že mě čeká oddechové, přesto inteligentní, příjemné, nikoliv však povrchní čtení. Pobavení s hlubší notou, aspoň pro toho, kdo ji chce vnímat. Potěšilo mě velmi , že humor knížky není třeskutě prvoplánový ani horkotěžko dohledatelný jako u řady jiných avízovaných humorných děl. Naopak vtipnost je nenásilná, humor inteligentní - víc než komičnost až absurdita situací samých mu prospívá autorčin vypravěčský styl a umění syntaxe. Krátké kapitoly jsou ideálním dovolenkovým či cestovatelským čtením.

LunaL.
23.02.2020 4 z 5

Kniha o krátkých kapitolách, které se pěkně čtou. Na první pohled vtipný příběh o životě mladé dívky, co se bez uvážení přestěhovala z vesnice do hlavního města. Na druhý pohled má člověk ale pocit, že hlavní hrdinka smíchem zakrývá, jak je nešťastná.. Ale asi záleží o úhlu pohledu. Rozhodně čtivá, oddechová kniha!

Hospodyňka
06.02.2020 4 z 5

Četly to tři generace naprosto odlišných žen a všem se to líbilo a to je u knih docela vzácnost.

Lotka
15.01.2020 4 z 5

Stejně jako u prvního dílu se u mě nejedná o primárně humornou knihu. Pár vtipných situací a celkově prostě kniha ze života, stejně jak humorná, tak i smutná.

ZuzuK
25.09.2019 5 z 5

Skvělá kniha....jako ze života. Líbí se mi že není naivně přislazená dle amerických románů. Navíc pasáže jsou vtipné - hlavní hrdinka je lehce sebekritická. Přečteno jedním dechem.

Mini.Baby
23.09.2019 4 z 5

Příjemná a vtipná oddychovka. Oceňuji krátké kapitoly, snáz se odkládala, když bylo nutno ;)

MarceD.
01.07.2019

náhodně vybraná kniha pro zkrácení čekání na třídní sraz. Přečtená v kavárně během chvilky, protože to prostě "odsejpalo"...

vladkamudrova
29.05.2019 5 z 5

Jako u prvního dílu. Přečteno za chvíli, protože vás to baví.

Danago
02.05.2019 3 z 5

Odpočinkové čtení. Poslech jako audiokniha úplně ideální k práci. Nic náročného.

Iv9
22.02.2019 5 z 5

Pobavila jsem se. Knížka plná vtipu.

SSTknihy
11.02.2019 4 z 5

Zábavné, oddychové a vtipné čtení. Vlastně mě to až příjemně překvapilo – nečekala jsem nic velkoduchého a ono to mělo ve finále nejen vtip, ale i hlubší podtóny. Krátké kapitoly s dobře vystavěnými pointami se čtou rychle a ponoukají zvědavost číst dál. Když si k tomu dáte skleničku něčeho dobrého, máte zaděláno na fajn večer :-)

Ronny97
29.12.2018 5 z 5

Oddechovka, u které jsem doufala, že už to Anně konečně všechno vyjde...

Irsaf
06.06.2018 5 z 5

Bavilo me to

Tyrkysová
19.05.2018 4 z 5

Forma příběhu vyloženě nabádá k odpočinkovému čtení. Můžete jej kdykoli bez skrupulí přerušit a vrátit se k němu, až zase bude čas. Stejně ale za chvilku zjistíte, že stránky došly a budete s nadějí vyhlížet, zda a kdy by mohlo vyjít pokračování. Jednoduchý styl vyprávění, s nímž se snadno ztotožníte, totiž autorka doplňuje talentem říci v málo slovech opravdu hodně.

Ivuska.09
26.04.2018 5 z 5

Moc příjemná oddechovka o životě a ze života (ve spoustě situací se určitě nejeden čtenář najde), u které se ze srdce zasmějete. Vyhovovaly mi kraťoučké kapitolky, četla jsem jedním dechem. Vzhledem k tomu, jak je útlonká, je to čtení na pár hodin. Ale skvělé čtení. První díl jsem nečetla, ale určitě se do něj pustím.

hana8062
17.04.2018 3 z 5

Outloučká knížečka Když to tam není, tak to tam nehledej zhltnuta v řádu hodin. Je to ideální literatura pro nás všechny, kdo jsme v Praze naplaveniny. Popisuje úsměvnou, lehkou a sebeironickou cestou nesnadné začátky dívky z venkova, která přijede do metropole hledat práci, štěstí, lásku a tak trochu (víc) i sama sebe. V mnohých krátkých povídkách se pozná asi každá z nás, hlavní hrdinka má talent dostávat se do zapeklitých situaci a je přímo magnetem na různá faux pas. Při čtení jejích pražských začátků se přistihnete, že máte stále na tváři pobavený, solidární a vědoucí či zasvěcený výraz. Zázračné čtení to sice není, ale pobaví a potěší.

přátelství humor ze života mezilidské vztahy vesnice osudy žen ironie nový začátek život ve městě české romány

Ivana Chřibková
česká, 1981
2015  75%Suchý hadr na dně mořském
2017  76%Když to tam není, tak to tam nehledej
2019  77%Kdoule
2020  75%My z Ulice

Kniha Když to tam není, tak to tam nehledej je v