Sucho

Sucho https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414637/bmid_sucho-8jA-414637.jpg 4 1106 318

VŠICHNI SI BUDOU PAMATOVAT, KDE BYLI, KDYŽ VYSCHLY VODOVODY. Sucho – nebo Bezvodí, jak tomu všichni říkají – už trvá nějakou dobu. Život se proměnil v nekonečný seznam zákazů: nezalévejte zahrady, nebuďte dlouho ve sprše, nepodléhejte panice. Jenže teď už žádná voda nezbývá. Alyssina poklidná ulice na předměstí se najednou propadne do válečné zóny plné zoufalství a násilí. Když se její rodiče nevrátí domů, musí dát dohromady skupinu osob, které by se za normálních okolností asi nepotkaly, a zahájit pátrání po vodě. Každý z nich bude muset učinit neskutečná rozhodnutí, aby přežil.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Dry , 2018

AriaLovesBooks
02.04.2022 5 z 5

Již několik let se mluvilo o hrozbě, která nakonec opravdu nastala - bezvodí. Všichni začali šílet, lidé jsou schopni pro vodu udělat takřka cokoliv. Po tom, co se Alyssini rodiče nevrátí domů se rozhodne hledat pomoc. Na cestu se vydá společně se svým bratrem Garettem a kamarádem Keltonem. Během svého dobrodružství se setkají s mnoha zvláštními lidmi, kteří touží po jediném - po vodě. Postupně je stále větší a větší horko a naši hrdinové musí najít cestu ven. Kdo všechno ale přežije?

K této knize jsem se dostala až po celkem dlouhé době, co mi leží doma v knihovně. A nevím, proč jsem po ní nesáhla již dříve, protože to byla naprostá pecka!

Obálka je naprosto famózní, stejně jako většina obálek od nakladatelství YOLI. Skvěle vystihuje příběh, zároveň však člověku neprozradí vše, o čem se v knize dočte. Celkem mě překvapilo, jak moc čtivý celý příběh byl. Kapitoly se četly samy a příběh bych rozhodně označila za originální. Hlavní hrdinové byli vcelku mladí, občas mě proto překvapilo, kolik toho vědí o různých oborech. To se mi však neskutečně moc líbilo, protože mám pro takové jedince slabost. Celkově nemám k této knize co dodat, s příběhem jsem byla nadměrně spokojená.

Knihu Sucho bych doporučila všem, kteří rádi čtou díla od nakladatelství YOLI a mají rádi autora, který tuto knihu napsal. Zároveň bych ji doporučila těm, kteří mají rádi dystopické příběhy.

maja8148
19.03.2022 5 z 5

Tahle kniha, hlavně její začátek na mě hodně zapůsobila, to jak najednou přijde katastrofa a lidé se s ní snaží vyrovnat, jak tato katastrofa lidi mění a jak jim pomalu dochází, co se děje a snaží se to nějak zpracovat. Možná pro takovou knihu nebyla teď vhodná doba, nejspíš sem po ni měla sáhnout jindy a né v době, kdy jsme se museli porvat s jednou krizí a hned se na nás hrnula další, která může ještě dopadnou jakkoliv a v době, kdy jsem knihu začala číst vypadala ještě hrozivěji než krize předchozí.
nevim jestli by na mě kniha takto zapůsobila, kdybych ji četla v jiné době, třeba před rokem, nebo i dokonce před měsícem, a né v době, kdy se zase všechno po5ralo. Ovšem po překonání největšího šoku - jak v realitě, tak i v knize jsem přeci jen zbytek knihy začala vnímat jinak. Pak už to byl jen úprk a boj o přežití. Ovšem i zde jsme mohli vidět, jak se hrdinové mění, jak reagují na dané situace a z pacifistů se stávají lidé schopni různých věcí, z osamělých vlků týmový hráči a z ousiderů hrdinové a jak blbečci zůstanou blbečky.
Kniha (jek je u autora již zvykem) oplývá několika důležitými postavami - ano máme tu dvě hlavní, ale kolem nich je několik, které dostanou spoustu prostoru a pak pár, které sisice dolik prostoru nemají, ale i tak jsou bezvadné. Jediné, co mi přišlo trochu líto, tak kromě Keltona sem si nějak ani jednu z postav nemohla pořádně oblíbit a sžít se s ní, sice jsem chápala, co mají za sebou a i většinou proč dělají to, co dělají, ale že bych k němu z nich navázala bližší vztah se asi úplně říci nedá (s výjimkou Hali, sice tam o ní bylo jen pár stránek, ale kupodivu její příběh si mě hodně získal). Ovšem i tak to byla kniha hodně čtivá a stejně dobrá jak autorovi ostatní knihy. Gratuluji.

Martiiiik
23.02.2022 5 z 5

Kniha se mi moc líbila :-) Autoři knihu vytvořili velmi čtivou, se zajímavým tématem, velmi rozmanitými charaktery postav.. a také lehce uvěřitelnou.. takhle by to celé v reálu klidně mohlo být.. kniha v sobě nese krutou pravdu a lze ji vystihnout upravenou starou moudrostí na "voda nad zlato".. vede dost k zamyšlení..

Zuzka_Zuu
22.02.2022 5 z 5

Knihu jsem přečetla na víckrát. Ze začátku mi dělalo problém se začíst a musím přiznat, že jsem z knihy měla pěknou žízeň Přimělo mi se nad tím dějem zamyslet. Konec napínavý a šťastný. Charakter postav krásně ukazoval, jak by to asi vypadalo, kdyby k něčemu takovému došlo, ne každý má týmového ducha a ne každý na první pohled vypadá jako neviňátko.

Best._books
21.02.2022 4 z 5

Začátek pomalejší a méně čtivý, druhá polovina knihy ale obsahovala nečekané zvraty, akci i správnou atmosféru sucha, musím uznat že konec je méně uvěřitelný a reálný, ale byla jsem ráda jak to dopadlo

Mychaela
16.02.2022 3 z 5

Působivá kniha, uměla navodit "suchou" atmosféru, to teda rozhodně!
Mě teda vyděsila dostatečně. Ta představa, že by k něčemu takovému mohlo skutečně dojít. A fakt, že to není zase až tak nereálné...

ALE. Jak tu psalo hodně čtenářů přede mnou, člověk je tak nějak hozen "do vody" (??!) Pořádně nevíme, co Bezvodí předcházelo, prostě najednou zničehonic přestane téct voda. A pak po pár dnech je zase zčistajasna jako lusknutím prstu po problému a voda zase teče... Trochu těžko uvěřitelné. A celkově tomu prostě něco chybělo... Možná víc akce, nějaká gradace, nevím. Četla jsem spíš jen abych věděla, jak to dopadne, než že bych nemohla dospat.

°°° Když dojde na hraniční situace, ukazují se pravé charaktery lidí a když začne být úplně nejhůř, člověk je asi schopný všeho, jen aby přežil. Lidé vlastně přestávají být lidmi. Ale těžko jim to může mít někdo za zlé, protože nikdy nevíme, čeho bychom byli v podobné situaci schopni my sami... A snad se to ani nikdy nedozvíme.

Br, "hnusná" knížka, jdu se napít!

Veve721
12.02.2022 4 z 5

Dle mého názoru autoři skvělé vystihli napjatou atmosféru krize. Neskutečně napínavé a emotivní!

Hlavní hrdinové mi nebyli nijak extra sympatičtí, i tak mě ale bavilo sledovat vývoj událostí jejich očima. Také se mi tak úplně nepozdávaly vztahy mezi postavami, protože mi přišly příliš povrchové (s přihlédnutím na krátký časový úsek je ale pochopitelné, že neměli dostatek času na to, aby si k sobě vytvořili hlubší vazby). Navíc jsme se prostřednictvím krátkých vhledů podívali i na osudy jiných obyvatel, což bylo příjemným zpestřením hlavní dějově linky. Autoři tím lehce odkryli závoj anonymity, za níž se tak rádi schovávali jednotliví členové komunity při svém honu za přežitím. Několik vedlejších příběhu mě opravdu chytilo za srdce - mnohdy i víc, než osud hlavních hrdinů.

Jedinou výtku bych měla k uspěchanému závěru, který vyloženě vybízel k pár kapitolám navíc. Mnoho dějových linek zůstalo nakousnutých a čtenáři bylo ponecháno až příliš prostoru k domýšlení. Přesto knížku hodnotím velmi kladně a ráda se k ní v budoucnu znovu vrátím.

Eduarda
10.02.2022 2 z 5

Naléhavé téma (zejména prizmatem reálně dějící se klimatické změny), místy sugestivní vyprávění (uznávám, žízeň při čtení byla)... ale.... Celkově spíš taková upatlaná dystopie (nebo spíš pokus o ní). Charakterově nekonzistentní postavy (tudíž neuvěřitelné) pobíhají z místa na místo, děj se děje, ale gradace se nedaří, skupina postav nemá žádnou dynamiku, naznačená romantická linka kulhá na obě nohy. Trvá to dlouho, čtenář se nudí a pak to najednou bez vysvětlení (a bez katarze) skončí. Dočteno spíš z úcty k nápadu a ke smrtčí trilogii.

*Pájuše*
21.01.2022 4 z 5

(SPOILER) Nooo, tak úplně nevím, kde se stala chyba. U této knihy je hodně cítit, že to nepsal sám Shusterman. Ikonické myšlenky přetrvaly a ani této knize nechybí jistá sofistikovanost. Nicméně několik věcí mi zde přišlo nedořešených. Především ta šestá část knihy mi přišla jako znehodnocení celého obsahu pěti předcházejících částí. Myslím, že těch pět částí by bylo slušným zakončením série. Další věc, těžko se tomu věří, ale kluk, co má nálepku "divný" si přidá do škatulky i "vrah" a má z toho větší výčitky, než holka, která se po celou dobu knihy chová jako ta "nejslušnější" holčička pod slunce a nakonec bez jediné myšlenky či výčitky, že v lese nechala uhořet starou ženu, to shrne slovy "udělal jsi, co jsi udělat musel, a to je celé.... tím to končí. Les shořel a nikdo se to nedozví". Řekněme, že ta šestá část knihy mi zde prostě přišla prostě nadbytečná a díky tomu strhávám jednu hvězdu dolů.

Arlienen
15.01.2022 5 z 5

Od Neala Shustermana mám přečteno několik knih. Jeho styl psaní se mi líbí a jeho knihy mě baví číst. Kniha Sucho není výjimkou.
Bylo to napínavé, jako kšandy, kterým hrozilo, že každou chvíli prasknou.
P. S. Nikdy jsem neměla vyprahlejší hrdlo, než právě u této knihy. :-D

Stephaniee
07.01.2022 4 z 5

Autoři skvěle vykreslili chování lidí ve stresových situacích. Napínavé do poslední strany!

erousek007
05.01.2022 5 z 5

Pozor! Takove sucho az se za strankama prasi!!!

uzasna
28.12.2021 2 z 5

nedočítané , skončila som asi v polovici
Námet a téma vporiadku, ale chýba tomu niečo čo by ma nútilo čitať ďalej

farys_books
16.12.2021 5 z 5

Sucho je alarmující příběh, který ukazuje, co by se stalo, kdyby došla voda.
Na téhle dystopii je nejvíc znepokojujícím faktem to, že události z knihy by klidně mohly třeba zítra nastat. Autoři totiž opravdu přesvědčivě vystihli lidskou povahu.
Události sledujeme z pohledů náhodných občanů, ale hlavně se zaměřujeme na skupinku mladých, kteří se snaží o jediné - přežít. Každý se pod tlakem chová jinak a to se mi na knize líbilo asi nejvíc, jak tu byly zobrazeny různé povahy a pohledy na to, co dělat dál, jak se zachovat apod... Já osobně jsem akorát měla trochu problém se do nich vžít.
Co mi trošku nesedlo, byla oblast postižená Suchem - voda totiž došla jen v jedné oblasti Ameriky a vlastně ani nebylo vysvětleno, jak k tomu došlo. A také musím říct, že jsem čekala o dost jiný konec, než jsem nakonec dostala.

Když to ale shrnu, tak zpracování té myšlenky, jak daleko jsou lidé schopni zajít pro kapku vody, u mě převažuje nad nějakými nedostatky a celkově tedy Sucho rozhodně doporučuji.

4,5/5*

Marcel7
06.12.2021 5 z 5

Dystopie, co není daleko od pravdy. Sledujte bandu dětí na výpravě za vodou. Naučte se triky (které se možná budou hodit). Sledujte rozpad lidskosti. Přiučte se laskavosti. Okuste strach, zradu i zneužití. Tohle má všechno. A ze všeho nejvíc to má spád, formu a jazyk, je velmi dobře přeložená a nebudete vědět co dřív, otáčet stránky nebo dýchat. Nechte si ji na léto. Važte si každé kapky vody. A doprháje, přestaňte už ničit naši planetu. Díky. Jo a možná se z vás pak stane prepper, ale to je vlastně v pořádku.

Percabethka
14.11.2021 3 z 5

Po přečtení všech dílů Smrtky jsem se na Sucho opravdu těšila. Ale... ačkoli to nebylo vyloženě špatné, přišlo mi, že příběhu chyběla ta hloubka a jistá uvěřitelnost, která se mi da dalších Shustermanových knihách líbila. Hlavní myšlenka knihy je výborná, záměr vykreslit postupnou ztrátu lidskosti v čase apokalypsy také, jenže nic z toho podle mě nebylo úplně dotažené do konce. A když už mluvíme o konci, ten mi přišel hrozně uspěchaný. Ale... asi chápu, o co se autoři snažili a kniha se četla moc dobře.

Sigurd_Lesandi
07.11.2021 2 z 5

Kniha má rozhodně originální nápad, ale ani ten nedokázal zastínit problémy, které jsem s ní měl.
Můj největší problém se týká Alyssy, protože si po celou dobu knihy nedokázala uvědomit, v jaké situaci se vlastně nachází. I přesto, že se stala očitým svědkem několika sporů, kdy na sebe lidé neměli problém vytáhnout zbraně, pořád měla dojem, že vše vyřeší úsměv a milé chování. Za polovinou knihy dokonce pronesla větu: "Budeme se se všemi bavit civilizovaně" ale jak velmi dobře podotkla má sestra, tak civilizovaně se můžete bavit pouze s civilizovanými lidmi a těch bylo naprosté minimum.
Další problém u mě nastal se samotným příběhem, protože jsem velmi často dokázal odhadnout, jak bude pokračovat. První polovinu knihy jsem postupně odhadl celou a z druhé části zhruba polovinu, což se mi běžně opravdu nestává. I tak ale musím říct, že kniha obsahovala pár dobrých zvratů.
K záchraně příběhu nepřispěl ani konec. Nemohu se zbavit pocitu, že větší a trapnější klišé už tam autoři opravdu dát nemohli. Celý závěr působil, jako by se autoři zcela vykašlali závěr nějakým způsobem propracovat.
Knihu nehodnotím jako naprostou katastrofu, ale moc pozitivního k ní taky najít nedovedu.

Lalina3
04.11.2021 4 z 5

Do poslední kapitoly jsem byla přesvědčená, že dám 5*... Jenže přišel konec - a to naprosto nevysvětlený. Happy end spadl z nebe. A to mě moc zklamalo...
Ale jinak, kniha je famózní! Chytne vás a nepustí, budete mít žízeň a bude se vám svírat celé tělo z představy, jakou asi měli žízeň oni... Nádherně vykreslená kniha, vážně mi z ní bylo chvílemi nevolno a můj přísun vody se bez legrace o dost zvýšil :D
Doporučuji! Jen pokud čekáte, jak to celé dopadne a jste zvědaví, jak to autoři vyřeší, tak nevyřeší :D

Martina852
04.11.2021 5 z 5

Kniha po které vám rozhodně vyschne v ústech.

Nedostatek vody zapříčiní, že už si nemůžete být jistí i před vlastními sousedy a jste postaveni před těžká rozhodnutí, které vás mohou připravit o veškerou lidskost.

Děj mě zcela vtáhnul a měla jsem problém se od knihy odtrhnout. Proto nemohu jinak, než dát všech pět hvězdiček.

Terezaazeret
29.10.2021 5 z 5

Klasické scifi. Je to problém, v tomto případě nedostatek vody. Problém je potřeba vyřešit, pár statečných a odhodlaných lidí věří, že najdou dost vody pro záchranu nejen sebe. Vydávají se na cestu, a tak začíná dobrodružství. Líbila se mi ta tíseň, to, jak byla v knize popsané, stupňující se napětí i pocit, který ve čtenáři četba vyvolá - je skutečně dobré, kam se planeta ubírá? Není! Ty, kdo netřídí odpad a neřeší dopady globálního oteplování, text může přinutit k zamyšlení. Jediné, co bych knize vytkla je, že nevybočuje z normálu (rozumějte - jede podle klasického scifi mustru), ničím nepřekvapí. Ale dobrá je.