Sucho

Sucho https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414637/bmid_sucho-8jA-414637.jpg 4 1106 318

VŠICHNI SI BUDOU PAMATOVAT, KDE BYLI, KDYŽ VYSCHLY VODOVODY. Sucho – nebo Bezvodí, jak tomu všichni říkají – už trvá nějakou dobu. Život se proměnil v nekonečný seznam zákazů: nezalévejte zahrady, nebuďte dlouho ve sprše, nepodléhejte panice. Jenže teď už žádná voda nezbývá. Alyssina poklidná ulice na předměstí se najednou propadne do válečné zóny plné zoufalství a násilí. Když se její rodiče nevrátí domů, musí dát dohromady skupinu osob, které by se za normálních okolností asi nepotkaly, a zahájit pátrání po vodě. Každý z nich bude muset učinit neskutečná rozhodnutí, aby přežil.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Dry , 2018

Malýmedvěd
11.11.2022 3 z 5

Dobrá kniha. Neurazí ani nenadchne. Dobře se to čte, rychle to odsýpá nic složitého. v kategorii "young adult" asi lepší průměr (4*), celkově spíš slabší průměr (2,5*). Na oddychovou četbu - proč ne. Dějově občas překombinované, ale to za mne není problém (četl jsem už větší "mistry" kombinatoriky. Za slabinu knihy vidím pokus o psychologii postav, který se za mne moc nepovedla, je to taková instantní psychologie, která zůstane na povrchu a ve výsledku je málo uvěřitelná.

tereza8418
27.10.2022 4 z 5

Tak tohle byla sila. Pokud byste cekali neco jako Smrtku,jako ja,tak necekejte.:)) Tohle je az krute realny pribeh a super napsany,jen pokud se umite hodne vcitit do pribehu,tak to bude narocnejsi… A doporucuji si ke knize brat vodu,budete mit zizen. ;)

barcamilujecist
19.10.2022 5 z 5

(SPOILER) Neal jakožto jeden z mých nejoblíbenějších autorů mě samozřejmě zase nezklamal, knížka byla úžasná, čtivá, autor má talent nás dostat přesně podrobně do děje a jak jsem se začetla knížka mě nepustila dokud jsem ji nedočetla. Donutila mě uvažovat nad tím, CO KDYBY NÁHODOU, tak mám v plánu nakoupit pár lahví vody do zásoby, kdoví možná se bude jednou hodit, lepší být připravená nemyslíte? :)

knihomolka27
16.09.2022 5 z 5

(SPOILER) Neale, Neale co to se mnou děláš?
Ty budeš jednou má knižní Smrt, už ted jsem totálně Bez šance se z těch tvých knih dostat, protože to Sucho v krku, když čtu tvoje knížky asi nikdy nezmizí. Halleluja, Ámen - Nebe, Peklo, Očistec, Ráj...

Já nerada škatulkuju, ale můžu s klidným svědomím říct, že Neal se určitě řadí mezi mých top 5 možná i tří autorů. Ještě jednou ámen. A ted už konečně nějaké to vysvětlení proč tomu tak je. Tak předně ....Neal je mistrem svého řemesla, píše neskutečně čtivě, zároven si, ale může dovolit ponimrat se i trochu v detailech, ale ne tolik aby vás to začalo nudit. Nejlíp mu jdou určitě postavy, každá z nich i náhodný kolemjdoucí jsou zatraceně dobře napsané, osobité a mají charisma. A každá z těch postav je originální svým vlastním způsobem, což znamená, že každá kniha vám představí velmi zajímavé charaktery a opravdu každý z nich mě v knihách neskutečně baví a zajímá. Jako postavy se vyvíjí proměnují a jsou napsané opravdu velmi věrohodně, mají přesně tolik prostoru kolik potřebují....baví mě i ten fakt, že nějaké postavy se v knihách objeví třeba až od půlky knihy, ale i tak jsou potom dostatečně výrazné...což mě přivádí k dalšímu faktu - že Neal umí ve svých knihách i překvapit a neustále šponovat napětí...v hodně věcech mě skutečně překvapil, ale vždycky to dávalo smysl a skvěle to do děje zapadalo. Další věcí je fakt, že autor umí opravdu věrohodně popsat danou situaci nebo období, a to tak, že to působí opravdu velmi reálně, jako kdyby se to opravdu mohlo stát. Prostě v tom příběhu to vidíte, že kdyby takové situace nastala, tak by se tak 70 procent z té knihy určitě vyplnilo.

No a jedna z těch věcí co miluju ze všeho nejvíc je to čemu já říkám: Osudové nebo hrdinské okamžiky postav - jsou to okamžiky většinou u konce knihy, kdy jste už úplně našponovaní strachem o vaše oblíbené postavy, jsou to ohromně atmosferické situace, které prostě přijdou, jsou nezvratné a jejich hranice mezi smrtí a životem postav je zdaleka nejtenčí....jde o tu gradaci, o to rozhodnutí, které postavy udělají, je to ted a tady, akce a pak čekání co se stane....no, husí kůže mi při těchto scénách vždycky samovolně tak nějakk vyraší na kůži.....ale není to taková ta zima ze strachu, když se na scéně objeví opravdu nebezpečný záporák, je to ten strach, kdy cítíte tu nevyhnutelnost toho co přijde, toho, že to pravděpodobně bude mít nějaké následky, a asi né moc dobré.... A tady se mi vybavuje přesně ta scéna s J jak se vrhla do těch plamenů, v tu chvíli jsem měla fakt na krajíčku a nic sem si nepřála tolik, jako aby to ta šílená holka přežila. SPOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOILER - no a kdyby vás to zajímalo, tak podobný pocit tohoto okamžiku jsem měla i při Nimbu na konci, jak tam umírá Dáma smrti, to byla prostě kulervoucí scéna, nebo v když Bez šance jsou v tom táboře když čekaj na rozpojení a na střeše hrajou tu hudbu.......kdybych měla mluvit o všem co se mi na těchto knihách líbí, tak bych vám vymluvila díru do hlavy a stejně by to nestačilo. Jak já říkám, když jsem chycená bez možností útěku.....to je láska, MILUJU TO

bárbra13
09.09.2022 4 z 5

Od Neala jsem četla Smrtku a tu absolutně miluju! Takže jsem měla samozřejmě velká očekávání! A zklamaná nejsem. Smrtka to není, ale asi to taky nejde moc porovnávat. Sucho je o dost více realistické a opravdu mě donutilo přemýšlet.
Paradox je, že jsem knihu četla na dovolené u bazénu (většinou s drinkem v ruce :)). Děj mě tak vtáhl, že jsem se bála od knihy odtrhnout, abych neviděla bazén předenou prázdný.. :D

mareksevc
08.09.2022 4 z 5

vo veľa situáciách a aspektoch teenagersky naivné , miestami úsmevne - ako celok určite dobré k zamysleniu ale ! hlavne veľmi dobre a čítavo napisane a preto dávam 4*

GalaxyR
29.08.2022 5 z 5

Po dlouhé řadě knih, které ode mě dostaly pouhé 4,5 hvězdy, jsem se konečně dostala k takové, která moje představy uspokojila a to i přesto, že jsem v jednu chvíli málem hodila knihou do zdi.
Oficiálně už jen čekám na další knihy od Shustermana, které budou přeložené. Vše bylo přečteno, slova došly. Ale Sucho zůstane ještě chvíli. Protože ani ta hloupá žízeň mě nechce opustit.
Tuto knihu bych přirovnala ke skvělému katastrofickému filmu, kterých je velmi pomálu. Od začátku do konce se něco děje, postavy jsou lidské a uvěřitelné. Tedy pokud svou lidskost najednou neztratí, ale komu se to občas nestane, že?
Až na Henryho, který se tam zjevil tak zničehonic, a stejně ho tam nikdo nechtěl, a skončil jako parchant, za kterého jsem ho považovala, jsem si oblíbila všechny postavy do jedné. A právě ke konci, v jedné konkrétní chvíli se spouští, hlavní zbraně a dívkou, odvážně probíhající ohněm, kdy jsem knihou chtěla mrštit proti zdi, jsem zadržovala pláč, protože voda je důležitá a když jí moji hrdinové nemají dostatek, aby plakali, nebudu ani já.
Beru komentáře ostatních čtenářů, kteří si stěžují na to, jak odbytý byl konec, chápu to, ale mně to nevadilo. Takové věci přece v katastrofických příbězích bývají. Přijde spása, záchrana, obraz skončí a znovu se ukáže až svět, který se postupně dává dohromady a zaceluje hluboké rány.
Vůbec by mi nevadilo pokračování, ale už bylo řečeno vše a další Bezvodí by Kalifornie asi nepřežila.

Vera1718
11.08.2022 3 z 5

(SPOILER) Knížku jsem náhodou objevila v knihkupectví a moc jsem nevěděla, co od toho čekat. A teď po přečtení jsem lehce rozpolcená. Na jednu stranu výborný námět - mohla z toho být neuvěřitelně dobrá knížka, ale bohužel to tak necítím. Přijde mi, že mnoho věcí bylo nedotažených a nedovysvětlených, mnoho situací by se dalo více rozvést. A ikdyž se asi jedná o young adult četbu, tak věk a uvažování všech hlavních hrdinů mě občas rozčilovaly, jako debilové se občas chovali všichni. A konec...tak nějak jsem čekala, že všechno dopadne pohádkově dobře, ale tohle už bylo příliš. :D Hlavně by mě zajímal přechod z Bezvodí k "Zasevodí", což nebylo ani naznačeno, škoda.
Zase ale nechci jen kritizovat, knížka byla čtivá a a rozhodně měla co říct, v mojí knihovně tak určitě zůstane.

_Michelle_
29.07.2022 4 z 5

(SPOILER) Sucho bylo velice napínavé, čtivé a o akci a zvraty rozhodně nebyla nouze. Mrzí mě však pokulhávající uvěřitelnost děje. Kupříkladu absence vody na můj vkus vznikla příliš překotně a nepřiměřeně rychle došlo i k vyřešení krizového stavu. Jinak knihu hodnotím kladně.

slepÝVoko
18.07.2022

Knihu jsem četla střídavě snad 2(!!!) roky. Začala jsem když začala epidemie a četlo se mi to opravdu těžko. Asi tou celou situací... Pak jsem měla ještě pár pokusů, ale stále to nešlo. Až dnes jsem ji vzala do ruky a konečně dočetla. Jsou tam místa, která jsou vážně k zamyšlení a hrůzný pocit, že se toto opravdu může stát. Z pohledu dětí to bylo ještě více obtížnější číst... Kniha mi vážně ulpí hodně v paměti a zároveň jí ani nedokážu hodnotit. Jenom jsem byla mrzutá na konci, tomu konci jsem vážně nevěřila. Upřednostnila bych ten "černý" konec, co se tam krásně nabízel!

Mantikocka
27.06.2022 5 z 5

Mohlo to být ještě syrovější, občas jsem nechápal chování některých lidí, ale jsou to amíci, tak co se divím :)
Co nás možná jednou čeká.
Zítra se podívám na film, uvidíme jak se povedl nebo nepovedl.

-knihomolka-
22.06.2022 5 z 5

Opět neuvěřitelné dílo od neskutečně talentovaného autora. Četla jsem od něj všechny knihy a ani tahle mě nezklamala. Líbí se mi, jak je to vlastně "uvěřitelné", jak snadno se může tahle situace do budoucna stát realitou a celou dobu mi běžel mráz po zádech a měla jsem neustále žízeň z představy, že otočím kohoutkem a nevyteče ani kapka. Tohle se fakt povedlo!

kuba1991
07.06.2022 5 z 5

Perfektní téma,které donutí člověka se aspoň pořádně zamyslet a příběh se mi taky líbil.
Byla to má první knížka od autora a určitě si přečtu další. ;-)

vlkove
22.05.2022 2 z 5

Ne, ne a ne! Během čtení jsem měla chuť vytrhat si všechny vlasy. Takhle se normální postavy prostě nechovají. Cože všude došla voda? Vezmu batoh, naplním ho lahvemi a jdu za sousedy aby věděli, že já mám vody dost. Nejraději bych aby všechny postavy v téhle knize umřeli už první den! Hlavní hrdinka je úplně blbá, chová se nelogicky, a i když všude kolem probíhá apokalypsa, ona se snaží být šlechetná a nejlépe by chtěla rozdala všechnu svou vodu hned v první minutě. Alyssa si vůbec neuvědomuje, že až jim dojde voda, tak prostě umřou, ale ne budeme se s lidmi bavit civilizovaně, i když nás zabijou pro kapku vody.
Příběhu moc nepřidává ani bratr hlavní hrdinky, který je naprosto nechutně rozmazlený.
Musím říci, že snad nikdy mě takto kniha nevytočila. Takhle by se postavy při nedostatku vody rozhodně nechovali.
Asi mám s panem Nealem Shustermanem problém, jelikož jak kniha Bez šance, tak kniha Sucho, mají naprosto strašně promarněný potenciál.
Kniha mohla být tak moc dobrá, mohla vytěžit maximum. Žíznivý lidé, vláda, přání přežít, ale stal se z toho odbytý nedomyšlený příběh. Mně vůbec nevadí, že je kniha YA, ale to přeci neznamená, že to bude takto špatné. Mohla to být kniha s naprosto zničujícím přesahem. Bohužel.
Je to čtivé, rychle to ubývá, má to hezkou obálku, toť vše.
Oproti tomu fanouškům žánru doporučuji třeba knihu Vteřinu poté, která je propracovaná, uvěřitelná a má velký dopad.

flashi
15.05.2022 4 z 5

Cesta do hlubin Američanovi duše, aneb rozbor Americké tuposti a lidské zvířeckosti.
Na druhou stranu by se každý měl trochu zamyslet, jak zachází s vodou.

Ráďa505
04.05.2022 4 z 5

(SPOILER) Kniha se četla velice dobře - je napínavá, originální a člověk musí s postavami soucítit, a to i přesto, že sympatičtí úplně nejsou (prostě puberťáci).
Ten konec - to je ale kapitola sama pro sebe. Náhle se vše vyřešilo (to co vlastně řešení původně ani pořádně nemělo), dokonce nezemřelo ani tolik lidí (to mě překvapilo asi nejvíc), protože všechno zavádělo spíš směrem, že hlavní hrdinové budou jedni z mála, kterým se přežít podaří - a to ještě velmi těsně. Takže propracovanější konec by kniha rozhodně zasloužila.

kikikrat
30.04.2022 3 z 5

(SPOILER) Lepších 2,5*/5*. Jako první musim napsat, že mi moc nesedí styl psaní autora. To je můj problém ale ten zbytek. Na začátku žádné pořádné vysvětlení. Hlavní postavy jsem si nedokázala oblíbit a kdyby umřela nějaká z nich nevadí mi to. Bylo tam pár zvratů ale na další stránce jakoby se nic nedělo. No a ten konec? Ajaj..
Pojmenování Bobek mi lezlo hodně na nervy. A skoro pořád se řešilo kdo má klíče.
Jediné dobré byl nápad a popsání situace,která může kdykoliv nastat.

Teopa
18.04.2022 5 z 5

K zamyšlení o strachu z budoucnosti. Dobrá kniha

ElessaRiverbow
04.04.2022 5 z 5

Většinou, když něco čtu, tak u toho dokážu vypnout a v klidu si užívám knihu. Tady mi však celou dobu běhal mráz po zádech a v žaludku jsem měla nepříjemný pocit. Bylo to až děsivě dobře napsané, protože něco takového by se klidně mohlo stát. Začátek mi tedy dal trošku zabrat, nemohla jsem se několik kapitol začíst a postavy mi nepřišly zrovna moc sympatické. To vše se ale naštěstí změnilo (až tedy na Henryho, toho jsem nenáviděla celou dobu) a konec mě rozbrečel. Rozhodně doporučuji tuhle knihu přečíst.

Radvana
04.04.2022 3 z 5

Mám rada dystopie,ale toto mě nějak neoslovilo.