Štyridsiaty prvý

Štyridsiaty prvý https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413235/bmid_styridsiaty-prvy-JpS-413235.jpg 3 4 2

Čtyři novely sovětského spisovatele, přímého účastníka revoluce a občanské války, zachycující dramatickou atmosféru revoluce. Novela Jedenačtyřicátý, jedna z nejznámějších autorových prací, líčí tragický milostný příběh rudogvardějky a zajatého carského poručíka. V novele O prosté věci nazývá zajatý a k smrti odsouzený předseda gubernské čeky, že zemřít pro stranu je prostá věc. Tématem novely Sedmý satelit je rozpor prostého lidu a od života odtržené většiny ruské inteligence. Novela Svět ve sklíčku líčí porevoluční živoření někdejší vysoké carské společnosti.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , SVKL - Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry

Сорок первый (Sorok pjervyj) , 1924

sika444
20.05.2020 5 z 5

Vlastně to byla vynikající kniha, zvláště ústřední povídka. Atmosféra Aralského jezera v zimním období - něco jedinečného.

Marbo
24.09.2015 3 z 5

Soubor povídek který nenadchne, pokud jste již někdy četli nějaké dílo z období občanské války tak ani nemá čím překvapit či zaujmout. To neplatí snad jen o povídce Sedmý satelit, do které jsem se s chutí začetl, škoda jen ne zcela vydařeného závěru. Přesto díky ní přidávám jednu hvězdičku

Boris Andrejevič Lavreňov (p)
ruská, 1891 - 1959
1967  65%Jedenačtyřicátý