Štvanice

Štvanice https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458308/bmid_stvanice-PHE-458308.jpg 3 413 116

Skupina bývalých spolužáků z Oxfordu, nyní třicátníků, se tak jako každý rok od ukončení studia setkává o vánočních prázdninách, aby spolu přivítali nový rok. Tentokrát pro svou silvestrovskou oslavu zvolili idylické, odlehlé sídlo na Skotské vysočině – dokonalé místo, kde si s přáteli odpočinout od civilizace a spěchu každodenního života. Na místo dorazí 30. prosince, krátce předtím, než dům odřízne od okolního světa dlouho nevídaná sněhová vichřice. O dva dny později, na Nový rok, je jeden z přátel nalezen mrtvý. Výlet přitom začal nevinně: obdivováním okolní přenádherné, leč zlověstné přírody, popíjením šampaňského před krbem s praskajícím ohněm a vzpomínáním na studentská léta. Ale po deseti letech se tíha dlouho potlačovaných výčitek a vzájemných obvinění stává natolik neúnosnou, že ji nepřebije ani nostalgie vyvolaná vzpomínkami na společné zážitky. Uprostřed silvestrovského veselí se pouto, které přátele drželo tolik let pohromadě, znenadání přetrhne. Jeden z nich přijde o život. A někdo z přeživších je pachatelem.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Vendeta

The Hunting Party , 2018

MonaR0se
23.11.2021 4 z 5

Lucy Foley je výborná rozprávačka. Novoročnú atmosféru zasnežených britských hôr na samote vykreslila tak, že som sa tam počas čítania na chvíľu naozaj ocitla. Vdýchla život rozmanitej partičke (nie príliš sympatických) postáv, prostredníctvom ktorých nám vyrozprávala príbeh o vražde, rôznych tajomstvách či krivdách.

Jej rozprávanie sa mi dostalo pod kožu. Už dlho som nečítala knihu, v ktorej by boli tak vierohodne a až kruto realisticky vykreslené charaktery a ich vzájomné interakcie. Z piatich postáv, ktoré "rozprávali" príbeh, mi bola sympatická iba jedna. Avšak náhľad do ich myslí bol tak intenzívny a "vyšperkovaný", až som uverila, že sú to skutoční ľudia z mäsa a kostí.

Zápletka bola správne vygradovaná. Začala zľahka - stretnutím partičky priateľov, popíjaním a spomínaním na staré dobré časy, no postupným odhaľovaním skutočných charakterov daných postáv a ich tajomstiev naberala na intenzite. Autorka navyše do príbehu vsadila celkom nezvyčajný prvok, a to ten, že okrem neznámeho páchateľa nepoznáme ani obeť.

Pozorným čitateľom sa môže stať (podobne ako mne), že odhalia páchateľa aj obeť o niečo skôr, ako ich odhalí samotná autorka, no zážitok z príbehu vám to určite nepokazí. Ak máte radi kvalitné trilery či obľubujete v knihách výborne vykreslené charaktery, Štvanice si určite zaslúži vašu pozornosť.

cca
15.11.2021 4 z 5

Jednoduché, svižné, rozhodně ne náročné čtení. Autorka neustále měnila postavy, pohledy a časy a přišlo mi to zajímavé, dodávalo to šťávu (a popravdě, bez těchto neustálých změn, například kdybychom příběh sledovali jen z pohledu jedné osoby, by byla kniha ohromně nudná, protože, přiznejme si, je to opravdu jednoduché čtení). Také mi nevadilo, že celou dobu čekáme jak na odhalení vraha, tak vlastně i oběti. Pokud něco, pro mě to napětí jen zvýšilo, a to, že se po většinu knihy nestane žádná akce mi nijak nevadilo, bohatě jsem se spokojila s náhledy do životů těch "dokonalých" párů. Na oddech po náročnějším čtivu je to fajn.

sabulicka
09.11.2021 5 z 5

Lucy Foley si dala velmi záležet na tom, aby nás až do konce knihy napínala, kdo je oběť tohoto příběhu o kamarádech(?). Velmi čtivě napsané, líbilo se mi, že děj byl popisován z různých úhlů pohledu, a že jsme mohli i vidět do hlav hrdinů. Výborná oddechovka!

tami1
09.11.2021 3 z 5

Takové nemastné, neslané.
Chtělo by to ubrat stránek anebo přidat akce. Občas jsem se musela nutit do čtení. Přitom nápad a prostředí výborné. Závěr to docela zachránil.

hrabalikoval
30.10.2021 3 z 5

Dostala jsem ji jako dárek a tak jsem úplně nevěděla do čeho jdu. Každopádně námět zněl super a tak jsem knihu popadla. Musím říct že jsem trochu zmatená z toho že strašně dlouho trvalo než se něco stalo a potom to zase strašně rychle všechno bylo u konce. Některé věci nemusely být ani zmíněny a nevadilo by to. Ale každopádně to nebylo špatné ale myslela jsem že tam bude třeba nějaká hlubší zápletka nebo tak. Ale nevadí fajn kniha na počtení.

MMacicekk
30.10.2021 3 z 5

Na Štvanici jsem byla docela zvědavá, a to především proto, že se měla odehrávat na uzavřeném místě s určitou skupinou lidí, z nichž jeden bude vrah. Netypické na příběhu bylo i to, že čtenář netušil, kdo se vlastně stane obětí. Zní to lákavě, že? Autorka tento zajímavý námět bohužel pohřbila nesympatickými postavami, jejich nezajímavými myšlenkovými pochody, které mě nudily. Situaci nezachránil ani fakt, že postavy byly uvězněné a obklopené sněhem. Závěr už byl trochu lepší, ale celý děj bohužel nezachránil.

Gabusza
24.10.2021 5 z 5

Myslím, že pro náročné čtenáře tohle nebude!!!
Kniha je sice jednoduchá, ale perfektně čtivá, vlastně od začátku se tam nic moc neděje, ale je napsána tak, že vás zajímá, kdo je oběť a kdo vrah.
Za mně náhodou napínavé počtení, přečetla jsem za dva dny a jsem spokojená.

Nikolda
06.10.2021 5 z 5

Oceňuji, že scénář knihy byl tak, aby do konce nebylo jasné, kdo je oběť a kdo vrah. Díky tomu to bylo napínavější. Postavy - arogantní, většinou s negativními vlastnostmi - na mě udělaly dojem, protože působily velmi reálně. Kdo by neznal tu zazobanou, rozcapenou Mirandu, jejího borce, její černobílou kamarádku a partičku okolo? Myslím, že ti, co by hledali v příběhu hluboký smysl, nepochodí. Příběh je čistě pro zábavu.

Peyka
27.09.2021 1 z 5

Zase jsem šlápla vedle. Velké zklamání. Nerada se o knihách vyjadřuji velmi negativně, vůbec něco napsat a vydat je umění, nicméně tohle je jedna z nejhorších knih, co jsem četla!

Začnu u kompozice. Když dva dělají totéž, není to totéž. Střídavé vyprávění mně normálně nevadí, spíš naopak. Děj ubíhá svižněji, čtenář se nenudí a autor dokáže lépe udržet čtenářovu pozornost (např. Mary Kubica). Tady bylo ale všechno špatně. Postavy neměly hlavu ani patu, jedna byla v er-formě, další v ich-formě, kapitoly "před, po a během" to ještě víc zamotaly. Celá knížka byla jeden velký bordel. Postavy pro mě nebyly ani nijak zajímavé, působily povrchně, arogantně a nudně.

Prostředí a dějová linie taky ničím nepřekvapí. Parta přátel, opuštěná chata v horách, jedna oběť ,jeden vrah. O tom jsme četli nesčetněkrát. Vždycky, když autor přebírá starý námět a napíše něco 'vlastního,' snažím se najít tu kreativitu, inovaci, v čem se kniha liší od ostatních. Bohužel tady bych hledala do konce svých dní.

Autorka neodhalila ani vraha, ANI OBĚŤ, za to jí dávám plus, donutilo mě to dočíst v útrapách do konce, ale vlastně mě zas tak nepřekvapil.

Nemůžeme srovnávat s kvalitou Agathy Christie. Vždyť ta ženská s touhle kompozicí přišla jako první a její styl je nezaměnitelný! Takže ať se snaží Shari Lapena, Ruth Ware nebo mladá Lucy Foley sebe víc, nikdy nedosáhnou kvalit královny krimi.

Od Foley mám ještě další knihu s názvem Pozvánka. Nelámu nad ní hůl, třeba mě zrovna ta přesvědčí o kvalitách této mladé britské autorky.

Adhara
27.09.2021 3 z 5

Jednoduchšie, i keď stále čítavo napísaná oddychovka. Mala byť postavená na hustnúcej atmosfére, ale rozprávačský štýl nezvládol tú atmosféru vybudovať a tak ju rozprávač trošku nešikovne doslovne otrepáva o hlavu. Postavy neboli spracované úplne špičkovo, Miranda nešikovne a nepresvedčivo kolíše medzi mrchou a fajn ženskou, Emmu a Katie som si sústavne plietla. Ale dalo sa to zvládnuť, nebolo to nič, z čoho by sa mi nožík vo vrecku otváral - no ani nič, čo by sa dalo označiť za pravé rozprávačské umenie.

Kladom samotného deja je, že ponúka tak veľa možností a nielen v otázke, kto je vrah, ale dokonca aj v tom, kto je obeť. Snaží sa zavádzať čitateľa, neustále mu predkladať zvraty, lenže pri takomto zámere som od rozuzlenia čakala viac. Obeťou je tá postava, ktorá sa od začiatku javila ako najpravdepodobnejšia, a z vraha mi sánka tiež nespadla. Trochu nemastný-neslaný záver - aj keď som rada, že sa neuchýlil ku klasickému klišé.

Katchun
18.09.2021 3 z 5

Tato kniha měla obrovský potenciál. Bohužel zůstal zcela nevyužitý. A nechápu, že dokáže někdo tuto knihu porovnávat s knihami od Agathy Christie.

Annkag
16.09.2021 4 z 5

Nikdy nepoznáš temné zákutia duše lidí,který tě obklopují....
Naše tajemství může i zabíjet.

strana394
16.09.2021 4 z 5

Díky střídání vypravěčů jednotlivých kapitol se nám nabízí pohled z různých úhlů, ze začátku to byl trochu zmatek, ale pak kniha dostala spád a já se nemohla utrhnout. Postupně se zde odhalují tajemství jednotlivých postav, které jsou mimochodem všechny napsané tak, že je budete pravděpodobně nenávidět, ale myslím si, že to byl autorčin záměr, protože díky tomu pak podezříváte opravdu každého. V této knize je kladen důraz na psychologii postav daleko více než na samotný příběh.
Kladné hodnocení dávám i samotné atmosféře knihy, která je přesně taková, jakou bych u osamocené chaty v horách čekala. Studená až mrazivá, tajemná a místy temná. Nejenže neznáme vraha, my ani nevíme, kdo je oběť. A to mě hrozně bavilo. Konec mě překvapil.

Lily101
13.09.2021 4 z 5

Je Vám líto, že jste neměli nikdy partu přátel či jste o ně po absolvování základní, střední či vysoké školy přišli? Pak je pro Vás tato kniha ta pravá.

Jedinou její chybou je rozpornost textu na vícero místech.

Za mě styl “nenapíši Vám, kdo byla oběť, ani kdo je vrah”, přičemž obět autor prozradí dřív, než vraha, ale obojí je dost napínavé a trvá až do závěrečné třetiny knihy, mi seděl a dost plus mi přišel dost originální (byť dost možná již existuje kniha se stejným přístupem).

Štěpničák
07.09.2021 2 z 5

Začnu nejprve pozitivně. Příběh, postavy a prostředí je naprosto skvělé. V postavách je ze začátku zmatek, ale tato trojkombinace drží pevně. Upřímně tato symbióza byla jediná co držela knihu od odložení. Negativní stránka ovšem zabolí. Kniha pravděpodobně neprošla korekturou ani editorskou úpravu. Množství překlepů, gramatických chyb, slov navíc - úplně kazí dojem. Místy jsem musel celé věty číst znovu, abych pochopil, jak je věta myšlena. Celkově kniha zajímavá, ale přes její vnitřní chyby určitě nedoporučuji.

Julinka679
31.08.2021 3 z 5

(SPOILER) Vcelku zajímavá detektivka odehrávající se před, na a po Silvestru, kdy skupina starých přátel přijíždí do chaty na Skotskou vysočinu oslavit Nový rok.
Líbilo se mi, že autorka hned neodhalila totožnost oběti takže jste museli hádat, kdo by to tak mohl být (ale jednoduše se na to dalo přijít).
Pachatele jsem neuhodla a překvapilo mě, co je Emma doopravdy zač. Celou knihu působila jako velmi milá blondýnka, která ráda vaří a chce aby se všichni cítili příjemně.
Nakonec se z ní vyklubal "psychopat" a protože si jí nikdy Miranda moc nevšímala, tvářila se jako by byla něco víc než ostatní a hlavně proto, že si ji nezvolila jako nejlepší kamarádku o což Emmě šlo především tak se úchylila k poslednímu kroku, který přišel vcelku nečekaně a to i pro Emmu.
Nebyla to špatná kniha, postavy byly průměrné, až na Heather a Douga, které jsem si oblíbila, Miranda mi vyloženě lezla na nervy svým povýšeneckým chováním, naprosto otřesná osoba, tu bych za kamarádku teda nechtěla.
Děj dobře odsýpal, detektivní linka se mi zamlouvala a konečné rozuzlení taky mělo něco do sebe. Velkým plusem byla také krajina, která dle mého byla vykreslena hodně dobře.
Hodnotím 3,5* a doporučuji těm, kteří s detektivkami teprve začínají. Pro ošlehané vyšetřovatele to pravděpodobně bude oddychová záležitost, kterou si i tak užijí :-)

kusma
31.08.2021 3 z 5

Průměrné až podprůměrné čtení. Systém, při kterém neznáme pachatele, ale ani kdo je oběť, mi neseděl. Množství postav bylo i nevyužito, nebyla jsem napnutá, přitom dobrý potenciál neustále střídat podezřelé, což se nepovedlo.

tessalovesbooks
11.08.2021 3 z 5

V poslední době jsem si detektivky dost oblíbila, ale u Štvanice mě trochu zklamalo to, že jsem dostala něco jiného, než jsem očekávala, jelikož zde nešlo ani tolik o tu detektivní linku, jako především o vztahy. První polovina knihy byla dost nudná a zdlouhavá, nic se tam nedělo a já si říkala, že to asi nebude nic pro mě a chvilkami jsem měla dokonce chuť knížku odložit. V příběhu se vyskytuje hrozně moc postav, ve kterých mi dlouhou dobu trvalo se vůbec zorientovat, navíc autorka píše stylem, který je na můj vkus trochu zvláštní a úplně mi nesedl. Od druhé poloviny to však nabralo úplně jiný spád a já měla dočteno za jedno odpoledne. Postupně se zde odhalují tajemství jednotlivých postav, které jsou mimochodem všechny napsané tak, že je budete pravděpodobně nenávidět, ale myslím si, že to byl autorčin záměr, protože díky tomu pak podezříváte opravdu každého. Palec nahoru dávám taky za to, že nejen, že od začátku neznáte vraha, ale tady ani nevíte, kdo je oběť, což je něco, s čím jsem se v thrillerech ještě nesetkala, ale přišlo mi to dost zajímavě a originální. Jelikož jsem měla nějaké tušení, co se konce týče (taky někomu přijde, že autorka nám dala nápovědu už jenom tím, koho zvolila za vypravěče knihy?) , tak mě to rozuzlení nedostalo tak, jak bych si představovala a myslím si, že se celý námět dal využít o dost líp.

3⭐/5⭐ Za mě spíše průměrný thriller, který podle mě do toho detektivního žánru nepřinesl zas až tak nic nového.

Enehy
09.08.2021 4 z 5

Tohle mě hodně bavilo. Teda nečekejte žádný literární zážitek, ale příběhově za jedna. Kolik vypravěčů, tolik problémů. A jdeme přemýšlet. Proč je Miranda mrcha? Proč se Katie chová divně? Proč se Emma tak snaží? Proč se Mark staví na zadní? Co skrývá Heather a co Doug? Vyplňovala jsem políčka a bum dostala jsem tajenku. Trochu moc pozdě na můj vkus. Asi mi to v létě tolik nepálí :-)

Ája373
06.08.2021 4 z 5

Mám takové rozporuplné pocity, protože samotný příběh je podle mě perfektní - má to všechno, co od takové knihy očekávám - dobrou zápletku, logické rozuzlení, napětí i romantiku. A opravdu každý je pozvaný a každý je podezřelý. Některé dílčí zápletky jsou snadno odhalitelné, některé jsou složitější. Ze začátku mě trochu odrazovalo, když jsem viděla, že bude příběh vyprávěný různými postavami - byla jsem naštvaná, že budu muset dávat dost pozor, koho zrovna čtu a ještě se mi protáčely oči z toho, že stejná událost bude natahovaná tím, jaký pohled na to které postavy mají. Ale ne, příběh nevypráví všechny postavy, a i když stejné postavy vypráví stejné události, tak každá ví ale něco jiného a každá hlavně viděla a slyšela něco jiného.
Oceňuju i to, že dlouho nevíte nejen kdo je vrah, ale neznáte ani identitu oběti. To mě hodně zaujalo a dlouho udrželo v napětí.
Čtyři hvězdičky ale dávám za to, že tam bylo dost událostí a postav jen pro to, aby vás zmátly, ale samotné "zápletky" s nimi za moc (nic) nestály, už to bylo takové předimenzované, zbytečně moc zločinu na jednom místě. Klidně to mohlo být o cca 100 stránek kratší a nic by se nestalo.
Úplně mi ani nesedl styl, jakým autorka respektive jednotlivé postavy vypráví - jako kdyby to přímo vyprávěly vám, jako kdyby postava promlouvala ke čtenáři ne metaforicky, ale přímo, nějak mi to k detektivce úplně nesedí.
Každopádně na film se těším a určitě se podívám.