Studna osamění

Studna osamění https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12008/bmid_studna-osameni-ezs-12008.jpg 4 243 57

Slavný román anglické autorky sugestivně líčí duševní osamělost a izolaci inteligentní a citlivé lesbicky založené dívky na počátku 20. století. Ani zázemí bohatého domova, vzdělání, literární úspěch či vojenské vyznamenání neuchránilo hrdinku před nepochopením, výsměchem a odsouzením konvencemi spoutané společnosti. Poprvé v anglické literatuře se autorka dotkla ožehavého problému ve snaze upozornit na právo těchto vyděděnců na plnohodnotnou existenci. Přes určitý sentimentální pohled na tento problém nelze autorce upřít vypravěčské umění, kterým dokázala vylíčit anglický venkov před 1. svět. válkou, spojeneckou frontou ve Francii za války a složitou psychiku homosexuálních jedinců.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

The Well of Loneliness , 1928

ondras666
01.03.2020 3 z 5

Kniha se silným tématem. V dané době, kdy vyšla, musela být opravdu kontroverzní.
Štěpa a její osud, kdy je vlastně sama a nikdy to nebude ono.
Příběh pěkný, ale. Číst tuto knihu bylo jaksi utrpením. Ne obsahem, ale celkově stylem. Po 400 stranách jsem si vlastně říkal, proč ji ještě čtu? Nějak se mi nepodařilo začíst, což ubírá pár hvězdiček.

HŠ
22.02.2020 5 z 5

Nic jsem nečekala a byla jsem velmi příjemně překvapená. Kniha je i po skoro sto letech aktuální. Nádherný náhled do duše hlavní hrdinky.

Re@ding_9-wine
05.01.2020 5 z 5

Příliš zdlouhavé popisy, místy schematičnost, ale taky naprostá průlomovost díla! Díky za něj, Radclyffe!!! :-)

bekule
02.08.2019 5 z 5

Tato kniha se těžce čte a ještě hůře dostává z hlavy.Čas ukáže jestli si ji později nezařadím mezi nezapomenutelné.

Radka1911
24.04.2019 3 z 5

Zajímavé téma, oceňuji odvahu autorky, ale pro mne byla kniha až příliš dlouhá a popisná.

harena
23.03.2019 5 z 5

Tuto knihu jsem četla asi v patnácti letech, to už uběhlo opravdu hodně času, a čtenářka "intelektuálka" mi ji připomněla. Doteď vím, jaké se mnou zmítaly při čtení emoce, jak jsem četla jedním dechem, ale díky této knížce jsem už v těch letech byla tolerantní. Snad z dnešního pohledu může připadat někomu dost popisná, já ale smekám před autorkou a pro mne je příběh za 5*.

intelektuálka
23.03.2019 5 z 5

Po letech jsem se vrátila k této knize - a bylo mi smutno...

Hlavní hrdinka byla vystavena nepochopení a moralismu - a přitom její city tu vyznívají čistě - ona prostě řeší svoji přirozenost...tehdy nechápanou a dnes snad pochopenou ???

Autorka zřejmě čerpala ze svého života - a já cením její odvahu - kdo z nás může soudit ???

V závěru Štěpa vyznívá charakterově tak, že ji mohu jen pochopit...

Skvěle napsáno - neznám moc knih s touto problematikou ...

Yorika
27.01.2019 5 z 5

Někdo je jiný....Jak o homosexualitě smýšleli lidé tehdy a dnes?Občas mám pocit, že se myšlení některých lidí příliš neposunulo.
Přitom ,,jiní lidé" si tuto cestu sami nevybrali.Je to cesta bolestná a mnohdy plná osamění a sebenenávisti.
Tehdy jako dnes.

Péťa1950
08.11.2018 5 z 5

Knihu jsem četla poprvé asi před padesáti lety, kdy se o homosexualitě u nás spíše mlčelo. Kniha mě zaujala a postupně se o tomto tématu i u nás více hovořilo. Asi po třiceti letech jsem se ke knize vrátila a teprve jsem téma chápala a dokázala si představit
nelehký osud hlavní postavy. Kniha u nás prvně vyšla v době, kdy homosexualita byla v rozporu se zákonem. Stále je toto téma pro řadu lidí nepřijatelné.

marhoul
21.10.2018 5 z 5

Velmi dobrá kniha a když si uvědomíme, v jaké době vyšla...

SSTknihy
10.09.2018 4 z 5

S přihlédnutím k tomu, že kniha vyšla již v roce 1928 (!), je třeba říct, že jde o věrohodný náhled do nitra a psychiky mladé lesbičky a obraz jejího duševního i tělesného osamění, ke kterému byla taková žena ve své době odsouzena. Myslím, že hovoří samo za sebe, že v době vydání vyvolal román nemalé pohoršení a stal se dokonce předmětem soudního jednání a byl zakázán! Z dnešního pohledu je to ale čtení poněkud těžkopádné, omotané sáhodlouhými popisy, stupňujícími se především v druhé části. Takže ten bod navíc v hodnocení je tak trochu za autorčinu odvahu. Buďme rádi, že se doba změnila.

madem
07.09.2018 2 z 5

Na svoji dobu to byla hodně kontroverzní kniha o ženě, které si po dlouhé době osamění uvědomí, že miluje ženy a že je nikdy nemůže mít.
Bohužel po docela svižném začátku následuje tááááááák dlouhýýýýýýýý a nudnýýýýýýýý popis Štěpiných pocitů. Můžeme jezdit po celé Evropě, jíst drahá jídla, mít hodně kamarádů, ale vždy bude sama.

VladkaBU
30.07.2018 4 z 5

... tady je vidět, jak se o některých tématech dřív nemluvilo, nebyly informace, a co je jiné než u ostatních, je i špatné. Hezky vykresleny Štěpiny pocity, osamělost.

Msourkova
11.07.2018 5 z 5

Jedna z mých oblíbených :)

Anie94
15.06.2018 1 z 5

Hrozně zdlouhavý začátek, nevtáhla mě knížka do děje. Nedočetla jsem. Možná to je zajímavé téma, ale pro mě styl dost neschůdné.

MíšaS.
12.03.2018 3 z 5

Jak jen to napsat.
Asi do půlky knihy jsem byla začtená a nemohla se dočkat, jak to půjde se Štěpou dál, ale za půlkou prásk a byla z toho nuda. Do dočtení jsem se musela vysloveně nutit a nemohla jsem se dočkat, až kniha skončí a já si budu moci sáhnout pro něco jiného.

ddkk
14.11.2017 5 z 5

Moje úplně první kniha s tématem homosexuality. Četla jsem ji v pubertě a utkvěla mi dodnes...

anko57
22.10.2017 5 z 5

Kniha, která se vám po přečtení otiskne v duši a určitě už na ni nikdy nezapomenete.

Mona Vasquez
20.09.2017 4 z 5

Zajímavá a čtivá kniha o postavení homosexuálů (zvláště lesbiček) na počátku 20. století. Je velmi smutné, že ani za těch bezmála 100 let se smýšlení mnohých vůbec nezměnilo a stále homosexuály považují za zvrhlé či nemocné osoby.

intelektuálka
27.02.2017 5 z 5

Zajímavý příběh osamělé Štěpy odsouzené společností kvůli své lesbické orientaci. Doporučuji!