Studie v šarlatové

Studie v šarlatové https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472113/bmid_studie-v-sarlatove-nxi-472113.jpg 4 448 60

Doktor Watson se vrací se zraněním z Afghánistánu do Londýna. Náhodou potkává svého přítele Stamforda, který mu zprostředkuje setkání se Sherlockem Holmesem. Protože se oběma ten druhý zamlouvá, najmou si byt č. 221B na Baker Street. Watson se zajímá, jakou má Holmes práci, a zjistí, že je soukromý detektiv. Společně hned musí řešit případy záhadných vražd a pátrat po jejich pachateli, jemuž Scotland Yard jako obvykle nemůže přijít na stopu.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: ekniha , ARTiS

A Study in Scarlet , 1887

puczmeloun
23.04.2021 3 z 5

První Sherlock, a tak ho taky musím brát. Je škoda, že jsou obě tematické části - Londýn vs. Utah - striktně oddělené a detektivní část příběhu čtenáři prakticky nedává možnost spekulovat nad vrahem i jeho motivy. Vše je odhaleno ve vloženém příběhu z Divokého západu a závěr knihy navracející čtenáře do Anglie jen shrnuje specifický detektivní přístup. Části atmosféry a principů vyprávění, které velmi dobře fungovaly v Psu baskervillském, se tady bohužel nedostává. Spíše než detektivkou je tak Studie v šarlatové představením Sherlocka Holmese, jeho metod i postav ho obklopujících a zároveň zajímavým nahlédnutím do tehdejší představy o mormonech, jejich utažské historii a "nepěkných" praktikách.

RADOST
09.12.2020 3 z 5

Když si odmyslím věhlas hlavních postav i autora a beru to jako své první seznámení s nimi, pak jsem ráda, že to bylo prostřednictvím skvělé audionahrávky. Jde tady o první díl, o seznámení Holmese a Watsona. Působí na mě poněkud rozpačitě a opravdu nevím, zda bych po jeho přečtení nadšeně vyhledávala díly další. Holmes sice brilantně uvažuje, ale jako člověk působí poněkud nabubřele.

petrn
02.12.2020 5 z 5

Teda, to byla pecka. Na to, že mě detektivky tolik nebaví, na ostatní příběhy Sherlocka Holmese se už teď těším, o to víc, že jsem žádné filmy, ani seriály o Sherlocku Holmesovi neviděl, takže vůbec nevím, co mě čeká. Není divu, že je to takový kult. Ne jen samotné rozuzlení případu, ale hlavně příběh, odehrávající se v Salt Lake City mě dostal.
A o krásném jazyku a humoru A. C. Doyla snad ani třeba psát.

mataj
02.12.2020 4 z 5

Musím se přiznat, že ačkoliv jsem filmů se Sherlockem viděla již docela dost (hlavně ty novější verze), zatím jsem žádnou knihu nečetla. Proto jsem se rozhodla to napravit a začít hezky od začátku. První povídka se mi velice líbila. Příjemný styl vyprávění a samozřejmě očekávané perfektní dedukční schopnosti Holmese. No a vsuvka, resp. druhá část, ve které se příběh přesouvá do Ameriky k mormonům a vysvětluje motivaci činu, mě překvapil ale příjemně. Určitě se podívám i po dalších knihách a jednoznačně si nenechám ujít Psa baskervillského, na kterého se chystám už delší dobu.

lynxir
04.06.2020 1 z 5

Zdejší nadšené komentáře moc nechápu: „napínavé, strhující a výborně napsané“ dílo si představuji poněkud jinak. Literárně je to opravdu velká slabota a hrubou silou došroubovaná mormonská odbočka mi úrovní připomíná ty nejslabší rodokapsy. Ale dobrá, je to první autorův pokus a Pes baskervillský je už pak docela jinde.

Edgar
18.05.2020 5 z 5

Přečetl jsem to hlavně kvůli seriálu, který mě hodně bavil. Od knihy jsem toho moc neočekával, přece jen, seriál je zasazen do nové doby. Jenže se stalo něco co bych neočekával, ta kniha mě úplně pohltila. Četl jsem jí v práci, na zastávce, v buse a dokonce i v hospodě, tam jsem jí dočetl. Tu část s mormony můžu číst pořád. Byl jsem jednoznačně spokojen. Vřele doporučuji všem, fanouškům seriálu.

danny_21
13.05.2020 4 z 5

Legendární detektiv ožívá u dannyho -. samozřejmě kdo by neznal génia dedukce s lulkou a houslemi ať už z filmu či seriálu. Studie v Šarlatové je prvním společným bádáním Sherlocka a Watsona s povedenou zápletkou na téma vendetty proti mormonským bídákům - 75 %

mia.com
18.03.2020 5 z 5

Dobry zacatek pro pripady Sherlocka a Watsona. Mam rada, kdyz se zacina opravdu na zacatku, kdyz se hlavni postavy samy teprve potkaji.

Aymira
21.09.2019 3 z 5

Doktor Watson poprvé potkává Sherlocka Holmese a snaží se rozluštit svůj první společný případ, jehož stopy vedou až k mormonům. Začátek knihy je na můj vkus až příliš analytický a nudný, ale část odehrávající se v Utahu a v které se Sherlock vůbec nevyskytuje, neměla chybu. Tyto kapitoly mohly být klidně o dost delší a přesto bych je četla s nadšením.

cepice
31.01.2019 4 z 5

Nenadchla ale ani neomrzela.

martina.culik
01.01.2019 5 z 5

První setkání Sherlocka a Watsona hodně přibližuje obě postavy a vysvětluje proč se chovají, tak jak se chovají. Trochu mě překvapila "odbočka" od samotného příběhu pro vysvětlení motivu vraha, ale vše do sebe dobře zapadalo a výborně se četlo.

Knižní střípky
21.12.2018 5 z 5

Již od dětství mám ráda Sherlocka, tuto knihu jsem četla kdysi dávno a nyní po letech se mi opět dostala do ruky. A opět se mi dostalo krásně ponuré atmosféry staré dobré Anglie. Conanovy knihy na mě vždy silně působily svou atmosférou, jejich čtení si vždy maximálně užiji.

kaylee5060
03.12.2018 5 z 5

Sice jsem si nejdříve přečetla Psa Baskervilského, viděla seriál, což mi svět SH představilo, ale na požitku z téhle knihy to nic neubralo a knihu jsem "spolkla" během jediného večera.

niki-chan
30.11.2018 5 z 5

Skvělý příběh, který s časem neztrácí na kráse.

Ailee
17.10.2018 5 z 5

Mé první knižní setkání se Sherlockem v knižní podobě poté, co jsem viděla dvě různě filmové adaptace. A bylo to skvělé! Už filmy si mě získaly a kniha? Kniha je snad ještě lepší. Uznávám, "přečteno" jako audiokniha, ale to na kvalitě neubírá.

Ač jsem přišla o mnohá překvapení znalostí jiných "variant" příběhu, rozhodně mi nevadí, že jsem filmy viděla dříve. Naopak je zajímavé sledovat, jak si scénáristi poradili, aby jim střípky příběhu vyhovovaly do jejich verze. Například německý nápis RACHE na stěně. Ve filmu jsem se setkala s tím, že to ve skutečnosti mělo být jméno Rachel, které bylo heslem k mobilu (v jedné z soudobých filmových adaptací), zatímco v originálu znamená to, co znamená. Německy "pomsta".

Určitě budu v Doylově dílu pokračovat! :-)

Radunnie
14.08.2018 5 z 5

Vždy si po přečtení některé z knížek pana Doylea a paní Christie říkám, kam se podělo zajímavé vyprávění a inteligentní vystavění zápletky, které je znakem jejich tvorby?! Čtenář si uvědomí, že dnešní styl autorů detektivek, ve kterém není nouze o potoky krve, utržené kusy těl a sexuální scény, není v žádném případě zárukou napínavého příběhu.
Studie v šarlatové má trochu ještě něco navíc. Ve druhé polovině příběhu jsem nechtěla věřit tomu, že ten samý autor dokáže psát tak poeticky, aby se pak opět vrátil zpátky na zem k vyšetřování samotného případu. Holmes geniální jako vždy, Watson sympatický jako vždy, a to vše navzdory skutečnosti, že se jedná o jejich úplně první dobrodružství a o první autorovo literární dílo vůbec.

hanpari
10.06.2018 5 z 5

Několik poznámek. Uprostřed novely najdete vložený příběh, který vysvětluje pozadí a motivy jisté postavy. Nuže, klidně ho přeskočte, pak nemusíte psát do komentářů, že je Studie v šarlatové zdlouhavá.
Pokud máte možnost a umíte, čtěte v originále. Tuším, že jistý pan Zábrana se sice kasá, že přeložil Holmese do moderní podoby, ale upřímně řečeno, můj dojem je, že jiné vydání bylo přeložené lépe, nehledě k tomu, že Doylova angličtina sama o sobě stojí zato.

Dále, kompletní dílo A.C. Doyle najdete v rámci projektu Gutenberg:

Pokud umíte anglicky a chcete se s příběhy SH seznámit chronologicky, tj. jak šel čas v Holmesově životě, dá se poměrně levně sehnat v paperbackovém vydání

Sherlock Holmes: The Complete Novels and Stories Volume

85098211
15.09.2017 5 z 5

Zajímavý a jako obvykle výborný případ Sherlocka Holmese a jeho - zde ještě nového - přítele doktora Watsona. Hodně napínavé, strhující a samozřejmě výborně napsané. Kniha se čte doslova jedním dechem! ;-)

silvara
26.08.2017 4 z 5

První setkání doktora Watsona s geniálním detektivem Sherlockem Holmesem je zajímavé počtení. Zápletka je zajímavá, Holmes je jako obvykle až neobvykle geniální/dokonalý a Watson v tomhle vyšetřovacím zmatku zastupuje čtenáře, který si chvílemi říká: "Co to ten Holmes zas dělá? A proč to vůbec dělá?"
Ale upřímně...za spolubydlícího bych si Sherlocka nikdy nevybrala :)

Samaret
04.08.2017 5 z 5

Četla jsem v anglickém originále. Musím uznat, že je to příběh velice napínavý a postavy jsou víc, než jen příjemné.