Studie ohně

Studie ohně https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477551/bmid_studie-ohne-yFm-477551.jpg 4 173 30

Studie jedu série

< 3. díl

Studium skončilo, přichází skutečné zkoušky. Třetí díl akční fantasy série. Když se zemí rozšíří zprávy, že je Jelena Hledačkou duší a dokáže duše polapit i pustit na svobodu, lidé začnou být neklidní. Jeleniny neobvyklé schopnosti i minulost ji už tak staví mimo společnost. A zatímco Rada projednává její osud, dostane znepokojivou zprávu: vražedný kouzelník, kterého již jednou porazila, plánuje napadnout její vlast. Čest tak Jelenu vyšle na cestu, která ji dovede na pokraj sil, a vpřed ji žene jen naděje, že se znovu setká se svými drahými. Na této pouti ji doprovázejí spojenci, nepřátelé, milenci i vrazi a jejich loajalita je pochybná. Jelena bude mít jen jedinou šanci ukázat, co v ní je - a zachránit zemi blízkou jejímu srdci.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

Fire Study , 2008

Nikidree
17.01.2022 4 z 5

Ačkoliv se budu opakovat, styl psaní mi velmi sedí a tak se mi četl i 3. díl velmi snadno a rychle. Oproti předchozím mě však už nijak zvlášť nenadchl. Líbil se mi, bylo to fajn, místy i dost napínavé. S odstupem mi však přijde, že tu toho bylo až moc. Příliš různých událostí, vlivem kterých některé podle mě nedostaly tolik prostoru, kolik by si zasloužily. Nemůžu říct, že jsem zklamaná, ale přeci jen jsem doufala, že tento díl bude lepší.
Nemám ponětí, zda má být víc dílů, nebo to tímto končí. Osobně bych se spokojila s tím, že to je jen trilogie. Myslím, že tím jak kniha končí, by to ani ničemu nevadilo. Samozřejmě pokud se přeci jen nějaké v budoucnu objeví, mám v plánu si je přečíst.
Série se mi zamlouvá. Jelena a hlavně Valek mi dost přirostli k srdci, líbí se mi rozdíly mezi životem v Ixii a Sitii, postavy mají svůj charakter, kterého se drží a v případě některých se i vyvíjí. Miluju komunikaci s Kiki, u té jsem se vždy rozplývala, protože to bylo naprosto dokonalé.
Sečteno podtrženo, za sebe Studii rozhodně doporučuji!

hana4834
26.11.2021 3 z 5

Asi nejslabší díl trošku překombinovaný

DreamerX9
13.11.2021 2 z 5

Tak přečíst závěr aby se neřeklo
Celá série se zdála slibná ale bohužel za mě nic moc. V ději třetího dílu bylo až příliš náhod a nelogické chování postav...
Nápad tématu knihy nebyl špatný ale když autorka v druhém díle prebehla do dalšího světa tak celá pointa jaksi zmizela a třetí díl je v podstatě zmatený mix. Konec byl předvídatelný a co mě mrzí že autorka nedotáhla věci které si ke konci otevřela a jestli bude další díl tak beze mě :D celkově sérii hodnotím průměrně jelikož mi tam chyběla ta šťáva prostě to pro co čtěte knihy, které chytnou a nepustí. Škoda

tessalovesbooks
30.10.2021 3 z 5

Po dočtení Studie kouzel jsem očekávala, že se kvalita jednotlivých dílů bude stupňovat, ale závěrečná Studie ohně byla za mě z celé série bohužel nejhorší. Rozhodně není na škodu, že se každý díl zabývá něčím úplně jiným, jenomže ve Studii ohně mi přišlo, že ani sama autorka neví, o čem chce vlastně psát, působilo to na mě, jako kdyby jednotlivé části vymýšlela až v průběhu psaní a celý děj a zápletka se tak točí v jednom začarovaném kruhu, což vás prostě po pár desítkách stránek přestane bavit. Autorka se navíc nebojí velkého skákání v ději a v knize je celkově tolik postav, že prostě není prostor pro to, aby měly všechny nějakou propracovanější tvář a charakter, v důsledku čehož budete pravděpodobně jako já celou dobu zmateni, proti komu Jelena vlastně vůbec bojuje. A těch pár postav, co zde zůstalo z prvního dílu, se najednou úplně změnilo, z Jeleny se stala hrdinka, která vás svojí hloupostí bude většinu času štvát a Valek se dá posypat jedním slovem - podpantoflák. Na druhou stranu, navzdory tomu, že knížka je taková bichle, jsem ji měla přečtenou za chvilku, protože autorce se čtivý styl psaní prostě nezapře a doufám, že se v překladu dočkáme i jejích dalších knížek.

3⭐/5⭐ Oproti předchozím dílům tohle bylo dost zklamání, každopádně sérii jako celek hodnotím jako jednu z těch lepších a myslím si, že pokud máte rádi fantasy, tak byste jí měli dát šanci.

Za knihu děkuji Albatros Media

Pedruska01
26.10.2021 4 z 5

Na knihu jsem se moc těšila, a to z mnoha důvodů. Knihu jsem popadla do rukou velmi brzy po vydání, ale narazila jsem. Překvapilo mě to a upřímně, nepochopila jsem to do teď, co se stalo, co tam bylo, že mi to nešlo. Ale prvních cca sto stránek pro mě bylo hrozných. Bylo to obecně čtivé, natřískané akcí, to, co jsem již znala z předchozích dílů a bylo dobré... a přesto zásek. Nemohla jsem se přes tento úsek úplně dostat a vážně to trvalo, každopádně, když jsem to konečně zvládla, uff, tak pak se to četlo samo, nemohla jsem knihu odložit a byla to otázka chvíle. Nechápu.
Hlavní hrdinku Jelenu, která měla toho tolik na bedrech a tolik pozic, jsem měla ráda. Bavila mě, neměla jsem s ní žádný problém. Určitě jsem jí nezáviděla, protože jí toho autorka připravila požehnaně a nekráčela zrovna po lehce vystlané cestě. Musela jsem jí držet jen palce, obdivovat ji a sledovat to dění, co kolem sebe měla. Byla neskutečně statečná a odolná.
Další takový hlavní hrdina byl Valek, který tam měl na můj vkus hodně málo prostoru obecně, zase, natož v první větší polovině knihy, kdy tam nebyl vůbec. Mé romantické duši se stýskalo, protože si ho hodně oblíbila. Dokázal být mazaný, chytrý, neskutečný a silný. Musela jsem mu taky prostě držet palce. Dokázal dost překvapit, ačkoliv ne zrovna šťastně v jedné scéně.
Jako dvojice/pár se mi líbil. Byli protiklady, které k sobě ale dokonale patřili, spolupracovali. Dokázali se mít rádi, pomáhat si, ale dokonce i dostat do svého ráje malé mráčky, což bylo fajn, protože to pozlátko nezářilo dokonalostí a tím to nabíralo na uvěřitelnosti. Ačkoliv té romantiky/vztahové linky tam mohlo být kapku více. Však není to zase nic, nač bych si nějak měla výrazně stěžovat.
Ostatní postavy jako Ari, Janko, Leif, Měsíční muž, velitel a mnoho dalších se mi líbili, bavili mě, ať už měli prostor jakkoliv velký. Byla to kniha plná dobrých postav, ale samozřejmě i těch špatných. Některé mě dost dokázali překvapit a šokovat, některé jsem fakt neměla ráda, zbytek jsem jen sledovala.
Děj byl natřískaný akcí. Doslova. Nebylo stránky, kdy by se něco nedělo. Pořád něco, různých velikostí, přesto se to především valilo do toho hlavního problému č.1. Bylo to pěkně provázané a vymyšlené. Celkově se mi líbil ten svět, který byl rozdělen na dvě velké země, které fungovali tak odlišně. Možná to bylo tím, že jsem v Ixii začínala spolu s Jelenou, a tak, když nás tam příběh zavedl, cítila jsem se snad o trošek lépe. Snad nostalgie na první díl, který dle mého názoru byl nejlepší.
Četlo se to samo, skvělý styl, který mi sedl. Nemůžu nijak nic výrazně vytýkat, až teda na ten můj neslavný začátek, kdy mě to nelákalo a neměla jsem potřebu pokračovat ve čtení, místo toho jsem četla jiné knihy. Bavilo mě to a líbilo se mi to, originální, skvělé fantasy. Knihu musím doporučit, i když jí malinko srážím hodnocení. V každém případě jako celek - sérii, mohu jednoznačně doporučit dál. Jako jeden příběh je hezky nastíněný i ukončený. Otázkou je, jaká bude další pokračování a dobrodružství, ale o tom zase a možná příště. :)

Tesset
19.10.2021 5 z 5

Asi nejakčnější díl série. Ubíhalo to strašně rychle, možná až moc. Ten konec mi přišel maličko uspěchaný, ale pořád se to dalo. Co mi vadilo, byl nedostatek Valeka :D ten tam opravdu chyběl. Sice fajn zakončení, které by i stačilo, ale doufám, že se budou vydávat i další díly a vrátíme se k našim oblíbeným postavám. Zatím musím sérii jenom doporučit.

_books_lenny_
10.10.2021 4 z 5

Kniha byla zase plná akce, ale přišlo mi, že se děj místy dost táhl a celkově se mi tento díl nelíbil tolik jako předchozí díly.

barbb8k
06.10.2021 3 z 5

Tento díl mi připadal zvláštní. Ne, že by to byl vycpávkový díl, ale nepřipadal mi ani tolik nabitý zvraty, jako ty minulé.
Děj se sice rozjel už na začátku, ale chyběla mi pořádná zápletka.

Líbilo se mi zase ale, jak se Jelena musela vypořádat s nepřáteli z předchozích dílů, ale i ty, kteří jí nově přibyli.
Jelena mi připadala taková zvláštní. V minulém díle jsem si ji moc oblíbila, ale v tomto mi začala připadat nějak víc namyšlená. Přeci jen ovládá všechny lidi na světě...
Valek byl a stále je moje největší zlatíčko. Zamilovala jsem si ho už v prvním díle a ještě se nic nezměnilo.

Konec byl na mě strašně zamotaný a zrychlený. Všechno, naprosto všechno se událo na dvaceti stranách.

orangerose
03.10.2021 5 z 5

knížka plná akce, bavila mně ,celá série studie jedu stojí za přečtení, za top z fantasy :)

katasokolov
25.09.2021 3 z 5

Třetí pokračování Studie jedu bylo celkem ucházející, byť k tomu mám dost výhrad.
Jeleně zůstali mnozí nepřátelé z předchozího dílu a přibyli jí i nějací noví. Valeka bylo v tomto díle, oproti předchozímu, víc, což je rozhodně plus !!
Ovšem některé pasáže knihy byly zdlouhavé a kolikrát zmatené, nevím, jestli je to překladem, ale několikrát jsem musela části knihy číst znovu, abych pochopila jejich plný význam ;).
Na konci knihy byl celkem pěkný zvrat a Jelena i její přátelé jsou zajímavé postavy, takže na další díl se určitě chystám. Jen doufám, že tam bude víc akce a víc Valeka ;).

magie rodina duše pro dospívající mládež (young adult) fantasy oheň

Maria V. Snyder
americká, 1973