Stručný úvod do teorie mýtu

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Robert A. Segal se v této knize na velmi skromné ploše pokouší seznámit čtenáře s možnými teoretickými přístupy ke zkoumání a výkladu mýtu napříč nejrůznějšími vědními obory: pojednává o sporu mezi vědeckým a mytickým výkladem světa, o filosofických, náboženských, psychologických a antropologických teoriích mýtu, o přístupech literárně teoretických, strukturalistických a o reflexi vztahu mýtu a politického uspořádání. Mýtus definuje velmi široce jako společensky vlivný příběh, k němuž se v nejrůznějších teoretických uchopeních váží tři základní otázky: jaký je jeho původ, funkce a téma....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344113/big_strucny-uvod-do-teorie-mytu-LjR-344113.JPG 46
Žánr:
Mytologie, Náboženství, Literatura naučná

Vydáno: , ExOriente
Originální název:

Myth: A Very Short Introduction, 2004


více info...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Stručný úvod do teorie mýtu

knihyKeMne
06.06.2020

Teorie mýtu rozebíraná horem, dolem, z hlediska toho či onoho, co si o tom myslel tenhle pán a co zas tamten... A furt dokola Adonis a Oidipus. Takové teoretické dílko, vhodné asi pro studenty. Ale nic, co by se z toho využít. Snad jen mýty z hlediska psychologie byly zajímavé.

Cink262
13.03.2020

Málokdy si kupuji knihy v knihkupectví, často v antikvariátu, nejčastěji však čtu knihy z knihovny. Tentokrát jsem udělal z důvodu nedostatku knihovny výjimku a nákupu nové knihy ani v nejmenším nelituji!
Robert A. Segal píše jasně a srozumitelně, na začátku knihy nás seznamuje s mýtem o Adónidovi, který vždy u jednotlivých teorií využije jako ilustrativní příklad - čtenář tak může s lehkostí porovnávat nejen teorie samotné, ale i jejich (někdy pravděpodobné) vysvětlení stejného jevu - což je přesně to, co mi v mnohé naučné literatuře chybí a obírá mě o spoustu informací.
Mýtus je v osmi kapitolách nahlížen z mnoha vědeckých a historických perspektiv. Myslím, že si tam každý, koho zajímá svět, najde své - psycholog, antropolog, politolog, sociolog, filosof, literát, ale třeba i přírodovědec. Téma mýtu je obsáhlé a zdaleka ještě není vyčerpané - do hlavy se mi dere myšlenka, zda to není tím, že je "nevyčerpatelné" - toho slova nechci pateticky zneužívat, ale...