Stručná historie času

Stručná historie času https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70696/mid_strucna-historie-casu-U7P-70696.png 4 761 134

Populárně vědecká publikace anglického fyzika vysvětluje vznik a podstatu vesmíru, problematiku času a prostoru, teorii černých děr a další otázky. Z anglického originálu „A Brief History of Time. From the Big Bang to Black Holes“ vydaného nakladatelstvím Bantam Books Inc v New Yorku roku 1988 přeložil RNDr. Vladimír Karas, CSc. Doslov „Krátce o Stephenu Hawkingovi a jeho pohledu na svět“ napsal doc. RNDr. Jiří Bičák, DrSc. Překlad po odborné stránce přehlédl doc. RNDr. Jiří Langer, CSc. Poznámkami doplnil RNDr. Vladimír Karas, CSc. Přebal (s použitím kresby Jiřího Mocka) , vazbu a grafickou úpravu navrhl Milan Nerad. 1. vydání.... celý text

Literatura naučná Vesmír Přírodní vědy
Vydáno: , Mladá fronta

A Brief History of Time. From the Big Bang to Black Holes , 1988

anisek989
07.05.2017 3 z 5

Osobně jsem se nic tak novýho ani převratnýho zase nedozvěděla. Je to dost filozofičtější a popisující minulost vědy než by kniha o vesmíru a jeho poznatcích podle mě měla být. Za přečtení určitě stojí, ale pokud jste viděli nějakou serii dokumentů o vesmíru tak pak obsah knihy moc novýho nepřináší.

Jack Bauer
24.04.2017 1 z 5

Na to, že je to psáno pro laika srozumitelnou formou s čímž místy nemohu moc souhlasit je to velmi nezáživné čtení. V mládí jsem četl podobnou knihu o vesmíru, černých dírách a kvantové fyzice mnohem lépe a srozumitelněji napsanou, tudíž jsem se po letech vůbec nic nového nedozvěděl. Čekal jsem od současného nejuznávanějšího fyzika světa novější poznatky.

nefernefer
06.04.2017 5 z 5

Opravdu výjimečná kniha, když i mně dokázala vysvětlit tajemství černých děr tak, že jsem to pochopila :o) Neříkám, že jsem rozuměla všemu (upřímně jsem to ani nečekala), třeba kvantová fyzika je pro mě stále španělskou vesnicí, ale spousta věcí, které pro mě byly dosud velkou neznámou, už je mi mnohem jasnější. A občas jsem se i zasmála, což jsem u podobné knihy vážně nečekala a bylo to pro mě příjemným překvapením. Trochu mě však rušily poznámky pod čarou, ve kterých si překladatel masíroval ego a měl potřebu autorovi jeho zjednodušenou verzi doplňovat "odbornými pindy". Kouzlo této knihy spočívá právě v tom, jak se pan Hawking dokázal oprostit od veškerých učených výkladů a vysvětlit ty nejsložitější věci tím nejjednodušším způsobem, a podle mého názoru nikdo (ani překladatel) nemá právo mu to kazit. Pokud má překladatel nutkání, ať se realizuje ve své vlastní knize. Naštěstí se dají poznámky pod čarou ignorovat :o) Jinak je to fakt skvělá knížka, kterou vřele doporučuji všem zvídavcům, co se zajímají o vesmír.

Likandros
10.03.2017 5 z 5

Nikdy jsem ve fyzice nevynikal a bál jsem se, že knihu nepochopím. Stephen Hawking však dokázal svoje myšlenky napsat tak, že ho pochopí každý, kdo oplývá selským rozumem, logikou a má všeobecný přehled. Vše do sebe krásně zapadá a konečně jsem pochopil i Schrodingerovu kočku. :)

Ajinka126
09.02.2017 5 z 5

Wow Wow Wow! Vždy, když si něco čtu na Wikipedii a dívám se na doporučenou literaturu si v duchu říkám, že to nebude nic pro mě. Bude to celé obsahovat odborné výrazy a čtení pro mě bude utrpením už jen od pohledu. Hawking sám si toho byl vědom a na prvních stranách několikrát čtenáře utvrzuje v tom, že to píše pro široké publikum a vyvaruje se jakýmkoliv vzorečkům a "šílenostem" :). Je to moje fyzikální bible. Opravdu se jí nemusíte bát. Je úžasná. (PS: povoláním jsem ekonom, s fyzikou toho nemám příliš spolešného:)).

gvaldin
14.01.2017

Kniha sama o sobě pěkná a poutavá ale taky se mi zdá že autor i přes snahu o ,,laické'' vysvětlení složitých fyzikálních témat někdy nedokázal úplně srozumitelně popsat některé obory kosmologie a občas jsem se v nich ztrácel. Také mi přijde že zapomněl popsat některá důležitá témata a soustředil se hlavně na ty méně známá a u dnešních kosmologů hojně zkoumaná.

hblaziko
19.12.2016

Normálně by mě takovéhle knížka nenapadla číst, ale ve čtenářské vyzve mi chyběla už jen popularne-naucna knížka. Manžel mi poradil tuhle a od teď kdykoliv se budu dívat na Teorii velkého třesku v televizi a Sheldon nebo Leonard tam budou machrovat, už budu víc v obraze a nebudu takové jelito, jak někdy Penny :-)
Doporučuji i těm, co na gymplu byli rádi, že z fyziky vybojovali dvojku!

patrik0816
19.11.2016 5 z 5

Tohle by měla být povinná četba pro všechny gramotné lidi nad 16 let, kteří prošli základní školou. Nebudu si na nic hrát a přiznám, že jsem měl trochu obavy z toho, abych si nepřipadal při čtení téhle knihy jako hlupák, ale kniha je napsána tak, že se skutečně pochopit dá a dokonce znám spousty jinných činností, které dělám každý den a dají mozkovým závitům daleko více zavařit.

Stručná historie času je troufnu si říct jedno z nejvýznamnějších děl moderní literatury (a ne jenom té naučné). Veškerá poznání lidstva ohledně astrofyziky za desítky tisíc let v kostce, tedy spíše knížce okolo 202 stran papíru.
Nemáme to štěstí, že žijeme tady a teď a mohli jsme si tohle přečíst?

KubiiiCZek
10.11.2016 4 z 5

Kniha pro přemýšlivé a hloubavé čtenáře, která se snaží co nejjednodušeji popsat ani ne tak vznik vesmíru, jako síly, které jej ovládají. Úvodní kapitoly mne osobně velmi bavily, každopádně v knize se nachází i několik odstavců, které máte chuť přeskočit, ačkoliv se autor snaží na danou problematiku co nejčastěji vztahovat příklady z lidského života.

Pří čtení je třeba rozumět základním fyzikálním vlastnostem a člověk se dozví třebas i zajímavou informaci (která v knize byla zmíněna pouze nepřímo), a to, že to byl právě Newton, kdo vynalezl diferenciální počet. Ano, ty slavné derivace, které většině z nás dělaly na škole problémy. :)

Knihu doporučuji všem co si chtějí rozšířit obzory.

versusKnihy
08.09.2016

Dnes si trochu odpočineme od všech těch vražd a intrik a podíváme se na trochu jinou knihu. Stručná historie času od Stephena Hawkinga se snaží co možná nejsrozumitelněji vysvětlit záhady nekonečného vesmíru.

Pokud jste milovníci všech dokumentů o vesmíru a při jejich sledování hltáte každé slovo, přemýšlíte nad smyslem existence a trochu rozumíte fyzice, pak jsem naprosto přesvědčen, že tato kniha je přímo pro vás. Ovšem pokud tak jako já, patříte do skupiny méně chytřejších budete se často ztrácet.

Stephen se na začátku knihy chvástá, že ji napsal, aby ji pochopil skoro každý blb, že ji několikrát zjednodušoval, ale nenechte se napálit. Při jejím čtení si budete připadat jako student při první hodině matematiky na vysoké škole, Hawking některé pasáže píše stylem – tohle je přeci samozřejmé, to všichni víme (což je pochopitelné, protože se nejedná o učebnici), a tak se budete občas vracet k odstavcům, které vyžadují nejedno přečtení.

Dočteme se zde, jak lidstvo nahlíží na vesmír. Od dob Aristotele se přes Koperníka, Newtona a další dostaneme do přítomnosti, na to co o vesmíru víme, či spíše ještě nevíme. Hawking je skutečný odborník a nepochybně jeden z nejchytřejších lidí světa. Možná proto některé pasáže jsou pro člověka, co nezná nic z fyziky a jeho matematické vědomosti končí u Pythagorovy věty, více než složité, ale určitě mnoho chytřejších lidí než jsem já, kniha zaujme.

Knihu naštěstí zachraňují jednodušší části, které jsou opravdu zajímavé a nepochybně se každý doví něco nového. Hawking, jako správný Brit, si díkybohu neodpustil i pár vtipů a legračních příhod z jeho osobního života.

Stephen W. Hawking – Stručná historie času 60%

(Těch 60% neznačí jen to, jak se mi kniha líbila, ale i kolik procent jsem z ní pochopil)

další recenze na www.mojenizky.estranky.cz

mickuc
15.08.2016 5 z 5

Skvělá knížka! O fyzice mám sice jen středoškolskou gympláckou znalost a to ani nebyla mým oblíbeným předmětem, ale musím říci, že valná část byla opravdu srozumitelně a pochopitelně napsána i pro takového laika, jako jsem já. Ale nezapírám tedy, že byly momenty, kdy jsem některá tvrzení konzultovala s google a pak myslela, že mi asi vybuchne hlava :D No jo, to pravé pochopení je asi nad mé síly, ale myslím, že hlavní myšlenky dokáže vstřebat každý :)

Evus
29.07.2016 4 z 5

Vlastně dost podobné předchozím Hawkingovým knížkám, ale i tak jsem se něco nového dozvěděla a především si zopakovala starší znalosti. Vzhledem k tomu, že knížka je opravdu psaná blbuvzdorně (na rozdíl od těch předchozích), jsem i leccos pochopila lépe.

verden
09.07.2016 4 z 5

Vesmír ma už od detstva priťahoval a fascinoval, (aj keď som sa mu nikdy bližšie nevenovala), možno aj preto ma Stručná história času pohltila natoľko, že som sa ňou prelúskala za dva dni. Kniha je (zväčša) písaná jazykom zrozumiteľným aj pre laika, no určite sa nejedná o oddychové čítanie pred spaním ;) Ku niektorým veciam som sa musela vrátiť dva- tri razy, kým som ich ako-tak pochopila a niektoré som nepochopila vôbec (napr. kvantová mechanika je úplne mimo mojich rozumových schopností, aj keď mi je útechou tvrdenie Richarda Feynmana, že ju nechápe nikto :D). Určite odporúčam podobným vesmírnym nadšencom, mnoho vecí objasní a doplní. Minimálne som konečne pochopila koncept závislosti času na priestore, lebo to mi doteraz nikdy nešlo do hlavy :D

ondra1995
07.04.2016 3 z 5

Velmi zajímavě napsaná knížka. Musím ale uznat, že jsem doufal, že si z ní odnesu něco víc. Myslím, že aspoň něco o vesmíru vím, ale během čtení jsem mnohokrát byl celkem mimo. Knížku pro laiky, bych si zkrátka představoval trochu jinak. Ale musím uznat, že některé kapitoly byly opravdu skvělé a poučné.

Čelo
01.04.2016 5 z 5

Konečně jsem se setkal s knihou, kterou jsem ihned po prvním dočtení četl s chutí znova a to vše ve dvou dnech. :-) Vřele doporučuji pro nadšence do vědy a Kosmosu.

Turmee
09.03.2016 5 z 5

Kniha, která by neměla chybět v knihovně žádného fanouška vědy. Stručně a většinou jasně a jednoduše popisuje základní kameny fyziky, doplněné o praktické příklady, nákresy, grafy a Hawkingovy názory. Za pár let si ji přečtu určitě znova, ale pro teď jsem maximálně spokojená.

elena3354
30.12.2015 5 z 5

Pokud máte alespoň malé povědomí, je skvělým učitelem. Důležité je si uvědomit, kdy se jedná o fakt. Hawking má velmi specifický a záludný styl humoru.

olle3
25.08.2015 4 z 5

Vlastně asi jediná kniha naučné literatury, do které jsem se s chutí pustil. Místy jsem se ztrácel, ale celkově mi Hawking objasnil a doplnil spousty skutečností. Pro ty, které zajímá vesmír, čas a svět okolo nás můžu jenom doporučit.

adam.vasko
10.07.2015 4 z 5

Pro laiky, kteří se zajímají o vesmír a nejsou přímo vystudovanými fyziky, je to výborná kniha. Musím přiznat, že jsem se místy musel vracet, abych správně pochopil o čem autor píše, ale celkově dostatečně srozumitelné a zajímavé.

Paulika
26.05.2015 4 z 5

Pekna knizka. Bohuzel jsem ji cetl az pote, co jsem precetl Elegantni vesmir od B.Greeneho a ten nastavil latku hodne vysoko. Chapu, ze Strucna historie casu je mnohem starsi dilo, ale zase lze zaradit mezi klasiku.