Stručná historie času

Stručná historie času https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70696/mid_strucna-historie-casu-U7P-70696.png 4 761 134

Populárně vědecká publikace anglického fyzika vysvětluje vznik a podstatu vesmíru, problematiku času a prostoru, teorii černých děr a další otázky. Z anglického originálu „A Brief History of Time. From the Big Bang to Black Holes“ vydaného nakladatelstvím Bantam Books Inc v New Yorku roku 1988 přeložil RNDr. Vladimír Karas, CSc. Doslov „Krátce o Stephenu Hawkingovi a jeho pohledu na svět“ napsal doc. RNDr. Jiří Bičák, DrSc. Překlad po odborné stránce přehlédl doc. RNDr. Jiří Langer, CSc. Poznámkami doplnil RNDr. Vladimír Karas, CSc. Přebal (s použitím kresby Jiřího Mocka) , vazbu a grafickou úpravu navrhl Milan Nerad. 1. vydání.... celý text

Literatura naučná Vesmír Přírodní vědy
Vydáno: , Mladá fronta

A Brief History of Time. From the Big Bang to Black Holes , 1988

Rawen616
21.05.2018 5 z 5

Kupodivu velmi čtivé a fascinující, ostatně jako celá kosmologie a astrofyzika( jež mnohdy působí skoro jako něco magického) ale rozhodně si nemyslím, že je to kniha tak uplně vhodná pro naprosté laiky. I když se Hawking snažil, tak tohle bez alespoň částečné znalosti dané problematiky a opravdu velké kupy fantazie tak snadno nepřelouskáte i když jde o velmi útlou knížečku. Jako základ a odrazový můstek k dalšímu studiu je ale skvělá.

jesuswlasac
09.05.2018 4 z 5

Ku knihe som sa opätovne vratil kedže som ju čítal ešte na strednej škole.
Výborná kniha o fungovaní vesmíru, ale nemyslím si že je celkom aj pre laikov. Aspoň minimálne základy stredoškolskej fyziky by ste mali mať absolované a prečítané čo to aj o astrofyzike.

Rihatama
11.04.2018 5 z 5

Mimořádný člověk mimořádné síly. Z invalidního vozíku, ne však pouze kvůli nemohoucím nohám, ale protože neovládal nohy, ruce, jazyk a nakonec ani hlasivky, Hawking s výdrží i humorem sobě vlastním nikdy nevzdal úsilí o řešení velkých astrofyzikálních problémů ani svých vlastních. Hawking mě lidsky podanými (a jistě velmi zjednodušenými) vysvětleními základních astrofyzikálních jevů a různými možnými i méně možnými teoriemi nejenom poučil. Otázku, byť bez odpovědi, co dělal Bůh před stvořením světa, jsem opravdu nečekala. Přitom zpochybňování existence Boha v souvislosti s hledáním odpovědí na otázku stvoření, tedy jak či zdali vesmír (a život) vůbec vznikl (a zanikne), nebo zdali prostě existoval (a nikdy nezanikne), je vcelku logická. Také jsem například, jako asi každý, věděla, že olověné závaží padá k zemi rychleji než pírko. Už jsem ale jaksi nedomýšlela, že se tak neděje například kvůli rozdílné váze. Kdo chce něco vědět o vesmíru, o věčnosti, nekonečnosti či naopak konečnosti, o vzniku času, velkém třesku a mnoho dalšího, určitě s touto knihou neprohloupí. Tedy laik, jako já. Dlužno dodat, že coby milovník fantasy jsem si obzvlášť ráda početla - ve skutečném světě teoretické fyziky - o gluonech, kvarcích, imaginárním čase atp. Mnoho snílků se ve skutečnosti nakonec stalo velkými vizionáři. Kéž nikdy nepřestaneme snít.

Janek
03.04.2018 4 z 5

Tahle kniha - byť je velmi zajímavá a podnětná - není pro laiky.

E_Lan
01.04.2018 2 z 5

Nikdy jsem neměl rád fyziku. Ani tato kniha mi to nepomohla prolomit. Byl jsem ztracen od samého začátku a tak si odnáším jen respekt k této vědě a jakés takés povědomí o tom, jak věci, prostoro-čas atd. fungují. Tohle prostě není pro mě. Ale aspoň jsem to zkusil:-)

Faither
24.03.2018 4 z 5

Velice povedená vědecko-populární kniha jdoucí pouze po povrchu vybraných teorií, ale přesto obohacující každého, kdo o to má zájem. Byť občas, především v závěru svého života, sklouzával Hawking k aroganci, byl to velikán a za svého života posunul naše poznání zase o kousek blíž k (možná nedostižné) teorii všeho. (Audiokniha)

jaroiva
23.03.2018 5 z 5

tak jsem se zas posunula ve svém chápání teorie trochu dál - konečně jsem (snad) pochopila částice s neceločíselným spinem. Dál už toho ve své představivosti většinu nedávám. Knížka je ale moc pěkně polopaticky psaná. I když mozkové závity mám zavařené, musím dát 5*

AnetaKor
22.03.2018 2 z 5

Já jsem se prostě nedokázala zacist a soustředit se na text. .. ale to bude spíše chyba moje, než knihy.

zdendaz
21.03.2018 5 z 5

Skvělá kniha, kde se geniální fyzik snaží jednoduše vysvětlil základní podstatu vesmíru. Je logické, že až tak jednoduché na pochopení to není, ale zvládnout se to dá v pohodě, pokud se umíte soustředit a máte představivost.

Plážovýbarman
05.02.2018 4 z 5

Kniha se snaží co nejjednodušeji vysvětlit většinu otázek, které si asi každý nefyzikář za život položil. Někde se mi povedlo pochopit a někde ne. Tato kniha nelze tedy aspoň podle mě, přečíst za večer a člověk se musí u ní pekelně soustředit ale stojí to za to. Myslím že až si ji přečtu po druhé, bude to ještě lepší.

Atlantis
14.01.2018 3 z 5

Půl na půl. Jedna část přináší zajímavosti, nečekané spojitosti a všeobecně úchvatné informace. Druhá část bohužel vypadá jako skripta do předmětu Úvod do fyziky pro nefyzikáře a je neskutečně suchá a nezáživná. Navíc se v některých místech projevuje stáří knihy, protože například v pozorování neutrin nebo v teorii strun jsem dnes už někde jinde.
Nečekejte vzrušující čtení ani knihu nabitou zajímavostmi. Prostě a jednoduše jde o fyziku v té nejryzejší podobě, jen zjednodušenou pro masy.

tom_kladno
02.10.2017 5 z 5

Této knize nelze dát nic jiného, než 5 hvězd. Pan Hawking vytvořil jistě dílo velmi poutavé a přizpůsobené "běžným" čtenářům. Ale ruku na srdce... kdo tu píše, jak tomu rozuměl a jak si početl, tak tomu prostě nevěřím. V průběhu čtení jsem si občas loknul z rybníku (prostoročasu), pak se začal topit a po polovině u částic se spinem -2, šipkách času a teorii superstrun utopil :D

kyssling
17.09.2017 5 z 5

Skvělá kniha, asi zajímavá věta z knihy : "V Newtonově době mohl vzdělaný člověk alespoň v náčrtu obsáhnout všechno lidské vědění. Dnes je to v důsledku prudkého tempa vědeckého pokroku naprosto nemyslitelné."
Je to tak podle mě, všechno už je tak komplikované, že z toho lidi blbnou ... Místo vlastní hlavy funguje Google.

elcapitano
03.09.2017 4 z 5

Dalo to místy zabrat. Některé pasáže vyloženě oddechové, jiné složitější a těžké. Některé věci jsem si vůbec nedokázal představit ani pochopit.
Myslím, že je dobré podotkout, že kniha vznikla v roce 1988 a dnes už je fyzika zase o něco dál, zvl. v teorii strun nebo gravitačních vlnách.
Pro laika jako já, je kniha dobrý základ.

BeyondHorizon
02.09.2017 4 z 5

O vesmír se zajímám, ale jsem naprostý laik a matematika mě děsí. Proto jsem se modlila, aby nade mnou tahle kniha měla slitování a já rozuměla aspoň těm myšlenkám. A voilà, šlo to docela dobře a byla jsem moc potěšená. Občas jsem tápala, ale doopravdy stačí mít aspoň nějaké základní fyzikální znalosti a neztrácet se v pojmech. Způsobem, jakým Hawking knihu napsal jsem se pak sice cítila trochu jako idiot, ale kdyby to bylo moc odborné, tak bych tomu tak dobře nerozuměla.
Pro laiky jako jsem já je tato kniha určitě dobrý začátek.

ALadin1905
30.08.2017 4 z 5

„... in my mind - I am free.“

Pro ty, kteří mají dostačující kapacitu fantazie a abstraktní představivosti a touží proniknout hlouběji do seriózních úvah o (ne)vzniku kosmu, jehož jsme součástí, je tato populárně naučná kniha fundamentem, základním kamenem ...
Nicméně, jak již zmiňují ostatní kolegové-čtenáři: pro laika může být toto čtení vskutku náročné, místy až demotivující ...

evis_ka
21.08.2017 3 z 5

Na to že tato kniha měla být určena zejména pro laiky, kterým měla pomoci porozumět teorii vesmíru, je podle mého názoru stále příliš odborná a těžko pochopitelná. Nicméně našly se tam části, které mě velice zaujaly a zcela jistě obohatily. Kniha přestože je odborná a vědecky zaměřená je psána vtipně a jsem ráda, že jsem alespoň krátce mohla blíže nahlédnout do záhad nekonečného vesmíru.

Dobročtenářka
03.08.2017 5 z 5

Příběh nás provází od prvních základů teorie vesmíru až k moderním poznatkům.Popisuje různé fakty a nové teorie,které se buď drží minule položených teorií nebo je vyvracejí.Z knížky jsem nadšená a rozhodně doporučuji si ji koupit.

gemi
16.06.2017 3 z 5

Kniha je trošku nevyvážená. Zatímco první třetina je v zásadě populární "physics for dummies", druhé dvě třetiny jsou o poznání méně stravitelné a vědecké. (Čteno v anglickém originále.)

Pavel.Kozina
24.05.2017 4 z 5

Pro mě je toto první kniha "vědeckého autora" na toto téma. O vesmíru toho vím asi tolik, jako o otázce mírového řešení vztahu Tibetu a Číny.
Čtení je to spíše studijní, avšak obohacující.
Na to, v jakém roce byla kniha vydána, myslím, že pro nezasvěcené, přinese spoustu vhodných a užitečných informací.