Stručná historie času

Stručná historie času https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70696/mid_strucna-historie-casu-U7P-70696.png 4 761 133

Populárně vědecká publikace anglického fyzika vysvětluje vznik a podstatu vesmíru, problematiku času a prostoru, teorii černých děr a další otázky. Z anglického originálu „A Brief History of Time. From the Big Bang to Black Holes“ vydaného nakladatelstvím Bantam Books Inc v New Yorku roku 1988 přeložil RNDr. Vladimír Karas, CSc. Doslov „Krátce o Stephenu Hawkingovi a jeho pohledu na svět“ napsal doc. RNDr. Jiří Bičák, DrSc. Překlad po odborné stránce přehlédl doc. RNDr. Jiří Langer, CSc. Poznámkami doplnil RNDr. Vladimír Karas, CSc. Přebal (s použitím kresby Jiřího Mocka) , vazbu a grafickou úpravu navrhl Milan Nerad. 1. vydání.... celý text

Literatura naučná Vesmír Přírodní vědy
Vydáno: , Mladá fronta

A Brief History of Time. From the Big Bang to Black Holes , 1988

povermaster
05.03.2019 3 z 5

I když jsem fanda těchto věcí, tak toto bylo opravdu těžké čtení. Některé věci jsem si musel přečíst snad 3x a i tak si nejsem zcela jist, zda jsem tomu porozuměl. Spíše bych řekl, že po dočtení této knihy jsem se dozvěděl, jak neznalý a hloupý člověk ještě jsem.

krži
04.03.2019 4 z 5

Některé věci jsem bohužel nepochopil - i když jsem je četl vícekrát :( Ale co nadělám, hold nejsem taková bedna :)
Jinak super knížka, kde se člověk dozví spoustu nových věci, tedy spíše na ně nabalí více informací....

lukas9608
01.03.2019 3 z 5

Opravdu stručné a ve výsledku celkem zklamání. Některé části byly opravdu zajímavé (vznik vesmíru, černé díry), avšak většina knihy mi přišla ne příliš záživná. Pokud o fyzice nevíte vůbec nic, pak se podle mě budete často ztrácet a pokud toho víte dost, tak se zase nic nového nedozvíte.

Miro.slav
26.02.2019 5 z 5

Myslel som, že kniha bude pre mňa španielskou dedinou, no kupodivu to tak nebolo. S. Hawking knihu napísal vcelku zrozumiteľne. Teda, neviem na 100% či som knihe naozaj porozumel alebo či si iba myslím, že som jej porozumel. Musím však podotknúť, že knihu som musel čítať ozaj pozorne. Inak človek stratí niť. Okrem pozornosti tiež neuškodia isté znalosti z fyziky. Odporúčam.

Swahill
25.02.2019 5 z 5

Perfektní kniha :)

Lesní_chodec
04.02.2019 3 z 5

Těžké, těžké a ještě jednou těžké čtení. Přestože si myslím, že mám do fyziky trošku větší vhled než průměrný člověk, tak musím s pokorou uznat, že především v druhé polovině knihy jsem dost často netušil o čem je řeč.

Část, kde se probírá newtonovská fyzika u mě byla srovnatelně zajímavá jako například Saganova naučně-populární sága dokumentů Cosmos.

jvetvicka
28.01.2019 2 z 5

Poslechnuto jako audiokniha a tak nějak nevím. Pro laika je to totálně nesrozumitelné, pro lidi, co mají přehled ve fyzice tam nic extra objevného není. To, že je někdo vynikající vědec ještě neznamená, že je dobrý autor.

hippiesak
11.01.2019 2 z 5

Na tuto knihu jsem se velmi těšil, ale bohužel mě zklamala :( Byl jsem na gymplu fanda fyziky, baví mě vesmír a věci kolem, ale to není podle mě zcela kniha pro veřejnost. Když kniha začala, tak jsem byl z první kapitoly nadšený a říkám 5 hvězd! Pak začalo přituhovat, tak jsem si řekl, pěkné 4 hvězdy, je to jinak zajímavé. V polovině knihy jsem se přestal chytat a byly to i tak poctivé 3 hvězdy, ale druhá půlka jsem jen čekal, kdy kniha skončí, protože jsme rozuměl stěží polovině toho, co zde bylo uvedeno. Ještě štěstí, že jsem ji zakoupil jako audio knihu, protože kdyby to byla klasická kniha, tak bych měl asi problém číst řádky a asi bych si i obratem prodal, ale takto mi zůstane zakoupená licence na Audiotéce a snad se jednou ke knize vrátím a zvýším své hodnocení.

Skripi
10.01.2019 4 z 5

Dobré ale mňa to nebavilo aj keď tam neboli vzorce. Dosť ťažké čítanie. :D

Jury
03.12.2018 5 z 5

Tohle by si mel precist kazdy :) S.Hawking byl proste frajer!

Dyaebl
16.11.2018 5 z 5

Vskutku skvěle a jednoduše (alespoň v rámci možností) podaná historie a vývoj fyziky až po vysvětlení současných problémů tohoto nejednoduchého vědeckého oboru. Samozřejmě od této knihy nesmí člověk očekávat celkové pochopení kvantové mechaniky či teorie strun, ale to si ani Hawking nepředsevzal jako úkol této knihy. Stručná historie času se jen snaží laikům minimálně nastínit problémy a témata fyziky – a to stravitelně.
A to přesně dokázala.

Musím ještě podotknout, jak mě pobavila poznámka o optimismu ohledně hledání jednotné teorie fyziky. Hawking zde píše (v roce 1988), že je vcelku optimistický na toto téma, a že by se tato sjednocující teorie mohla objevit do konce století.
Ach. Kéž jen by se tak stalo...

6839
13.09.2018 5 z 5

Jak je psáno "stručná historie času", prostor, čas, vesmír, Bůh, černé díry, cestování časem,... Poutavě poučná kniha.

gubesh
09.09.2018 4 z 5

Srozumitelně napsaná kniha vysvětlující nejvýznamnější vědecko-fyzikální teorie 20. století. Psána je typickým vědeckopopulárním jazykem. Zvláštností je, že v celé knize byla nehledě na složitost popisovaných principů a teorií použita pouze jediná rovnice a to přeslavná Einsteinova ekvivalence Energie a hmotnosti.

Čte se poměrně dobře. Na některých místech se možná zaseknete, ale jeden z obrázků a grafů ( kterých se tam vyskytuje překvapivě hodně) vám pomůže zcela určitě problematiku pochopit.

Celý Hawkingův životní příběh je velice smutný a dojemný. Podobně se cítíte, když si při čtení uvědomíte, kolik úsilí a intelektuálního napětí musel Stephen W. Hawking vynaložit při psaní NEJEN této knihy. Jeho celoživotní dílo pro vědu, popularizaci vědy a jeho silná vůle žít bude zcela určitě pro spoustu lidí minimálně po dobu celého 3. tisíciletí nesmírnou inspirací.

Knihu doporučuji přečíst, i přes její relativní neaktuálnost ( byla napsána před 30 lety). Pomůže vám pochopit problémy moderní fyziky a tajemství lidského bytí. A když už nic, tak je to krásná vzpomínka na jeho život a dílo.

P.S. Alespoň já beru přečtení a zakoupení této knížky, jako projev úcty tomuhle silnému a vytrvalému člověku.

smazenaryba
30.08.2018 4 z 5

"Každá fyzikální teorie je prozatímní, vždy jde vlastně pouze o domněnku, neboť žádnou vědeckou teorii nelze dokázat. Nezáleží na tom, kolikrát byla potvrzena různými pokusy a pozorováními; nikdy si nemůžete být úplně jisti, že se příště nevynoří nějaký nesoulad. Na druhé straně může teorii vyvrátit jediný experiment, jediné pozorování, pokud výsledek nesouhlasí s jejími předpověďmi."

Takže vlastne dokopy nevieme nič. A to je dobre. Keby sme nemohli snívať o tom, čo skrývajú hĺbky vesmíru, život by bol strašná nuda.

NemmamSlov
27.08.2018 5 z 5

Doslova strucna historia casu. Niekedy v knihkupectve siahnem po knihe, ktora trosku odbocuje z mojho literarneho vkusu, ale Hawkingova historia casu bola urcite dobry vyber. Snazi sa beznemu cloveku vysvetlit ako v poctate nas svet, vesmir vznikol, ako ludia od staroveku, cez stredovek, az po novovek zmyslali nad svetom, od korytnacky, ktora nesie plochu Zem na chrbte, po strunovu teoriu. Neviem ci je to kniha pre novacikou, ja som sa v citani niekedy vracal na predchadzajuce stranky, ale citatela co ma rad fyziku a matematiku urcite oslovi. Stephem Hawking nas tu oboznamuje aj o pracach inych skvelych fyzikov tohto sveta, ako je Newton, Galilei, Kopernik, Einstein a mnoho dalsich.

tlllk
25.08.2018 4 z 5

Ten kto siahne po tejto knihe ,bude mať za sebou pár semestrov fyziky, to ale nehrá rolu. Autor sa ľudskou formou vracia k obdobiu keď fyzika bol len predlohou pre filozofiu.

Pri popise multidimenzionálného vesmíru som si spomenul na jednu zmyslenú historku, ako sa bavia dvojičky v matkinom bruchu....

Prvý vraví : počul som, že tam niekde vonku existuje svet v ktorom ľudia nemajú pupočnú šnúru. Na to ten druhý : Nezmysel, a ako by prijímali živiny.

Ale po hlbšej úvahe musím priznať, že môj pohľad je asi ovplyvnený "Stopařovím průvodcem po Galaxii" (4D myšami)

jelad
05.08.2018 5 z 5

Jeden z největších fyziků a vědců všech dob, nástupce Isaaca Newtona a Alberta Einsteina, napsal knihu o Bohu - nebo o nepřítomnosti Boha? O tom, že kde není hranice, není potřeba „stvoření“ - není třeba Stvořitele. Jaké je tedy jeho místo (Měl Bůh při stvoření světa na vybranou? - ptal se už Einstein)? Hawking ve svém díle pro „laiky“ cestuje od věže želv, na níž se drží plochá Země, přes jejíž okraje přepadávají pozemšťané do vesmíru - přes tajuplné černé díry, ve kterých končí čas pro všechny, které objekt pohltí - její „brána“ je symbolickou vesmírnou bránou Dantova Pekla (Zanechte nadějí všichni, kdo vstupujete) - ne ale ve všech případech (unikání paprsků, „zhubnutí“) až k teorii strun - od nematematického k matematickému - od mytologie k teorii. Která teorie je ale ta správná („teorie všeho“) - ta úplná? Teprve potom, až ji objevíme, se podle Hawkinga budeme moci účastnit diskuzí nad tím, proč my a vesmír existujeme. „Nalezneme-li odpověď, bude to znamenat konečné vítězství lidského ducha - protože pak pochopíme mysl Boha.“

„Katolická církev udělala kdysi za Galileiho velkou chybu, když svým kategorickým tvrzením, že Slunce obíhá kolem Země, chtěla přírodě vnutit zákon vymyšlený lidmi. A tak si teď, o několik staletí později, přizvala vědce, aby se stali jejími poradci v kosmologických otázkách. Na závěr konference přijal účastníky sám papež. Řekl-nám, že je správné, studujeme-li vývoj vesmíru po velkém třesku, avšak asi bychom neměli zkoumat samotný velký třesk, protože ten byl okamžikem stvoření, a tedy prací Boha. Byl jsem rád, že neznal téma mého příspěvku, který jsem na konferenci před chvílí předložil - o možnosti, že prostorčas je konečný, ale bez hranice. To by totiž znamenalo, že žádný okamžik stvoření nenastal. Netoužil jsem sdílet osud Galileiho; pociťuji ním totiž určitou sounáležitost - z části asi proto, že jsem se narodil přesně tři století po Galileiho smrti.“

Nevimm
26.07.2018 5 z 5

Člověk z toho má hlavu jak meloun už jen po pár stránkách. Prostě matematika jako náboženství :) 5/5

jahoda444
12.07.2018 3 z 5

Jakožto student chemie mám k fyzice velmi blízko a ráda čtu knihy tohohle typu, avšak tahle kniha mě moc nazaujala.
Neříkám, že je kniha špatná, to rozhodě ne.
Problém bude spíš na mé straně, vetšinu věcí už jsem znala a kapitol, které mě skutečně zaujaly bylo málo.
Na závěr bych řekla, že obdivuju některé čtenáře, kteří napsali, že kniha byla absolutně srozumitelná a napsaná pro laiky, protože já jsem měla pár kapitol, kterým jsem nerozuměla a pochybuju, že bych rozuměla ostatním kapitolám, kdybych to nestudovala.

Rawen616
21.05.2018 5 z 5

Kupodivu velmi čtivé a fascinující, ostatně jako celá kosmologie a astrofyzika( jež mnohdy působí skoro jako něco magického) ale rozhodně si nemyslím, že je to kniha tak uplně vhodná pro naprosté laiky. I když se Hawking snažil, tak tohle bez alespoň částečné znalosti dané problematiky a opravdu velké kupy fantazie tak snadno nepřelouskáte i když jde o velmi útlou knížečku. Jako základ a odrazový můstek k dalšímu studiu je ale skvělá.