Stručná historie času

Stručná historie času https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15915/bmid_strucna-historie-casu-YqL-15915.jpeg 4 761 133

Od velkého třesku k černým dírám. Stručná historie času se stala světovým bestsellerem a byla přeložena do více než čtyřiceti jazyků. Jaká je povaha prostoru a času? Kde se vzal vesmír a kam směřuje? Mohl se na jeho vzniku podílet Bůh? Dá se cestovat časem? Co se stane astronautovi v černé díře? Na takové otázky se pokouší co nejsrozumitelněji odpovědět jeden z nejvýznamnějších vědců současnosti, britský matematik a astrofyzik Stephen Hawking.... celý text

Literatura naučná , Vesmír , Přírodní vědy

Vydáno: , Argo , Dokořán

A Brief History of Time , 1988

Qaxi
20.07.2020 5 z 5

Ke knize se stále vracím a vždy pochopím zas o trochu víc ... tedy asi ...
Jen by mne zajímalo jak se fyzika posunula za těch 30 let... Nemáte nějaký typ na novější knihu to tohoto ražení?

greyw9278
22.06.2020 5 z 5

Pro mě skvělá kniha na usínání, lepší jak ovečky. Něco málo jsem i pochopil, ale ještě tak 10x znovu projít a možná budu i tušit. Je dobré o tematice už něco vědět, ale stejně to nebude stačit. Pokud to nestudujete, tak se hold budete asi ztrácet.

pablito
21.05.2020 5 z 5

Knížka pro laiky, asi pro ty inteligentnější laiky, já budu potřebovat ještě druhé čtení, abych pochopil většinu. Ale to vůbec nevadí - úvahy, které se při čtení rozeběhnout v mysli za to stojí.

LordByron
19.05.2020 5 z 5

Nechápem tých čo píšu, že je zložitá-čítal som ju už asi ako 10 - 11rocne decko a už vtedy som aspoň polovici veci určite chápal..
Hawking vo mne potom prvý vzbudil záujem o fyziku atď... Samozrejme druhá polovica (cca tá čo sa venuje modernej vede a nie tej do roku 1950 :) je už ťažšia, ale tiež celkom pochopiteľná.
Ono je to práveže tak napísané aby to bolo co najjednoduchšie ako sa len dá-najmä bez vzorcov. A to je možno aj svojim spôsobom chyba, lebo potom ma clivek pocit, že vo fyzike už všetkému rozumie, ale nie je to tak .
V mnohom je to dielo takmer až viac filozofické než vedecké. Samozrejme je fascinujúce sledovať ako geniálna mysel uvažuje o Vesmire a jeho pôvode a podstate.. Rozhodne doporučujem každému kto sa o fyziku zaujma a najmä takmer úplným laikom.V mnohom je aj nepochybne zastaralá-napriklad ešte nepíše o Tmavej energii a je to večná škoda.

gemi
16.05.2020 3 z 5

Kniha je trošku nevyvážená. Zatímco první třetina je v zásadě populární "physics for dummies", druhé dvě třetiny jsou o poznání méně stravitelné a vědecké.

Marek.Sc
20.04.2020 5 z 5

Knižku som si kúpil zo zvedavosti. A je naozaj určená pre zvedavcov, ktorí sú hladní po informáciách ako to vo svete chodí. Knižka napísaná celkom pútavo a informácie na tú dobu celkom splnili moje očakávania. Dnes sú už na pulte predaja ďalšie reedície tejto knižky. Každopádne na vtedajšom trhu bola jedna z prvých a pre mňa ostane pionierom, ktorý popisuje a ukazuje zákonitosti vesmíru a času. Knihu odporúčam, ale dnes by som volil jej modernejšiu, doplnenú a ilustrovanú verziu.

mahdal
19.04.2020 4 z 5

Neskutečně zajímavá, složitá a námi laiky, troufnu si říci, nepochopitelná kniha. Na tak malém rozsahu (necelých 200 stran) se slavný vědec pokusil široké veřejnosti vysvětlit vznik a podstatu vesmíru. Já, jako fanoušek této oblasti bádání, jsem s nadšením četl každé slovo, bohužel jsem ale většině nerozuměl. Naproti tomu stojí o to větší díky za tu část, kterou jsem alespoň z části vstřebal.
Spíše jak matematicko-fyzikální poučky a vzorce mě zajímaly myšlenky filosofické a teologické. Při četbě z tohoto úhlu pohledu byla kniha laikovi srozumitelnější a mohl nad knihou přemýšlet; jak asi uchopit pojmy např. nekonečno, rozpínání něčeho v ničem, vznik prostoru a času, zakřivení těchto entit. Fascinující. Člověka nutí tyto myšlenky a postřehy k zamyšlení nad tím, proč se lidstvo nesemkne (bez ohledu na "rasu", vyznání, pohlavní, vzdělání, národnost apod.) a nehledá základní principy - co je to bytí, proč tu jsme, kde to vlastně jsme a kdy tu jsme. Proč se silněji nespojí učenci na technických univerzitách s učeni humanitními a zevrubně nehledají odpovědi na tyto otázky. Ruku v ruce k tomu směřuje i otázka víry, náboženství, filosofie; proč řeší tyto instituce tak malé spory (každý si může doplnit dle svého uvážení jaké). Proč se investuje do výzkumu zbraní, ovládání moci a do strachu, když nevíme kde, kdy a kdo jsme. Proč se svět nespojí, aby se pokusil na tyto otázky odpovědět. Co když je ale vše iluze? Co když je vše jinak. Ale jak?

vlkodlaq
08.04.2020

Podle IQ testu Mensy je mé IQ nadprůměrné a mám li být upřímný, tady je mi to platné jako psovi kalkulačka. Spoustu toho zkrátka nechápu a i u toho, co si myslím, že chápu si zase nemůžu být jist, že to chápu správně. Kniha je plná úvah, které jsou na první pohled podány srozumitelně, nicméně jak si my, co máme IQ pod mrzkých 150 můžeme být jisti, že chápeme hloubku sdělení od někoho, kdo se pohyboval v úplně jiných mentálních sférách? Nemůžeme. Byť se Hawking snažil složité myšlenky vysvětlit obyčejným lidem tak, aby to pochopili, ne vše lze. Je to jako s Veverkou a turbodmychadlem. Váš dar vysvětlování může být sebevětší, přesto veverka funkci turbodmychadla nepochopí. Může to být i velice chytrá veverka a vy to můžete vysvětlovat sebelépe, pochopení turbodmychadla je prostě mimo mentální možnosti veverky. U některých částí jsem se cítil jako ta veverka, dokonce jsem dostal chuť na oříšky.

hnatlubo
15.03.2020 5 z 5

Fascinující kniha

paxie
14.03.2020 4 z 5

Nebudu machrovat, nerozuměla jsem ani polovině (čtvrtině), ale i to málo, co můj humanitně založený mozek vstřebal, bylo zajímavé. Svět vědy mě zajímá, nicméně příště sáhnu asi po něčem méně náročném :)

Greenfingers
03.03.2020 5 z 5

Životní příběh Stephena Hawkinga mě fascinoval. Obdivoval jsem jeho nezměrnou vůli poprat se se zákeřnou nemocí. Vždyť pacienti s diagnostikovanou ALS obvykle umírají do dvou let...
Přestože nejsem odborníkem na astronomii, tato vědecká disciplína mě zaujímala už od dob mého dospívání. Stručná historie času byla asi první knížka, kterou jsem od autora četl. Hawking v ní dokázal zcela srozumitelně vysvětlit jevy související se vznikem a historií vesmíru. A za to mu patří můj dík.

Venda32
02.01.2020 4 z 5

Myslím, že kniha (téměř) sjednotí všechny zde komentující. Je zajímavá, ale leckdy se člověk trochu ztratí, aby se o několik dalších stran vynořil :-)

lue
08.10.2019 4 z 5

Těžké čtení, pro laika jako já. Ztratila jsem se někde na straně 38, abych se pak vynořila na straně 182. Ale něco jsem si z knihy vzala, tak to stálo za přečtení. Tyhle chytré lidi obdivuji, jejich myšlení, jejich teorie..

iz67
22.09.2019 4 z 5

Spouste veci jsem vubec nerozumel, ale je to ohromne zajimavy :)

morienhithwen
09.09.2019 5 z 5

Stephen jede jako drak a já se teď snažím představit, jak by to fungovalo, kdybychom si pamatovali budoucnost.

Vecerkova
04.09.2019 4 z 5

Málo odborné pro toho, kdo se o téma zajímá, neboť se nedozví nic nového- zároveň nenapsané dost populárně, aby knížka zaujala toho, kdo k tématu žádný vztah nemá. Z obou kategorií jsem četla lepší knihy.

Aati
16.07.2019 5 z 5

Jako studentka chemie, která si prošla kurzem vysokoškolské fyziky, jsem byla trošku ve výhodě. Nicméně obdivuju schopnost a snahu Hawkinga rozšířit poznatky širokému publiku. Věřím však, že pro čtenáře, kteří fyziku delší dobu neviděli, může být i Hawkingova forma náročná, ale to už je riziko populárně naučné literatury a nevidím důvod, proč snižovat kvůli tomuto faktu hodnocení. Za mě skvělé shrnutí chápání vesmíru, nadupané zajímavými fakty. Navíc dokazuje, jak je pochopení fyzikálních jevů důležité v praxi, tím pádem i pro náš každodenní život.

houbaaa
10.05.2019 3 z 5

Cože?!? No tak to jsem nedal...Hawking byl ďábel :-D

pismenkovyJoe
03.04.2019 4 z 5

Mám radost z jedné jediné věci, z toho že jsem tak natvrdlej, že mi tyhle věci nemusí vrtat v hlavě nějak moc dlouho, to by se z toho jeden mohl snadno třeba zbláznit :)

Alex.rrr
14.03.2019 4 z 5

Než se mi tato kniha dostala do ruky, tak jsem fyziku a cokoliv s ní spojené zakopala hluboko pod povrch při ukončení základní školy a okrajově o ní zjistila něco max z Teorie velkého třesku. Nicméně jsem se hecla a zkusila se ve chvílích klidu knihu přečíst. Není to vůbec pro úplné laiky. Ale i přesto musím říct, že mi uvízlo v hlavě hodně informací. Konečně můžu říct co je horizont událostí, chápala jsem problém černých děr a konečně vím, co znamená teorie strun. Nad něčím jsem jen nechápavě pročítala úryvky, ale to nebudu asi jediná. Velice zajímavé čtení.