Strom lží

Strom lží https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345861/bmid_strom-lzi-r4G-345861.jpg 4 207 67

Faith vždy obdivovala a zbožňovala svého otce – reverenda Sunderlyho, jednoho z nejslavnějších přírodovědců své doby. A stejně jako otec vždy milovala vědu, i když jako dívka se mohla jenom dívat a nedávat najevo svou chytrost. Navzdory si však nestěžovala. Dokud hrozící skandál nepřinutí její rodinu opustit rodný Kent a uchýlit se na maličký ostrůvek Vane. Faith se ocitá ve zcela cizím prostředí s novými, neznámými lidmi, kteří navíc nejsou ani jí, ani její rodině vůbec nakloněni. Ale to není to nejhorší… Když reverend Sunderly za záhadných okolností zahyne, Faith zjišťuje, že nikdo nemá v úmyslu vyšetřit, co se doopravdy stalo – každý se chce jen utvrdit v názoru, jenž si už udělal. V otcových dokumentech je však stopa: zmínka o tajemné rostlině, která má moc odměňovat lež pravdou. Faith je sama, nemá žádné spojence a nikdo ji nebere vážně. Musí tedy využít jedinou možnost, kterou má – Strom lží. Musí lhát, aby odhalila pravdu. Jenže netuší, že než konečně dospěje k pravdě, po které touží, dozví se spoustu věcí, které by bylo lepší nevědět.... celý text

Thrillery Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Omega

The Lie Tree , 2015

milunka21
06.12.2017 5 z 5

Pecka, doufám že od autorky ještě něco vyjde.

Ivuska.09
14.11.2017

Kniha představuje velmi dobré propojení mystiky, tajemna, fantazie a vědy. Faith to jako dívka neměla jednoduché, ale výběr hlavní postavy se mi líbí. Autorce se podařilo odklonit od všech vžitých vzorů a vytvořil originální příběh, který dokáže čtenáře zaujmout.

Veve721
09.11.2017 5 z 5

Nedivím se, že "Strom lží" dostal tolik ocenění. Autorka má zvláštní styl psaní, používá hodně popisů, které vhodně doplňují příběh (nejsou pouze nudnou vycpávkou) a přirovnání, které před vašima očima mění atmosféru příběhu. Mě například uvízla v hlavě věta: "Pospával bezstarostně jako štěnátko na koberci." Byla použita v situaci, kde popisovala tlustého strýčka a pomohla vám si ho představit jako roztomilého nemotoru, jak pak příběh dál plyne, osobnost strýčka Milese se mění a vy se divíte s hlavní hrdinkou - díváte se na svět Faithinýma očima a dokonale jí rozumíte. To je velké plus každé dobré knížky.
Každopádně se mi "Strom lží" zapletl hluboko do mysli a knížku řadím mezi jednu z těch, na které v knihovničce nesedne prach. Určitě ji vnutím mamce na přečtení a i já sama si ji znovu někdy vytáhnu...

misickabl
05.11.2017 2 z 5

Po mých očekáváních rozhodně zklamání. Námět má obrovský potenciál, kterého se dalo využít mnohem lépe. Často se od knih nemůžu odtrhnout jak jsou čtivé, ale k této jsem se vracela a četla dlouhe pasáže najednou vlastně jen proto, abych to už měla "za sebou".

karinga
28.10.2017 5 z 5

Kniha je označena jako young adult, ale rozhodně to není čtivo naivní, nebo předvídatelné. Je to jako závan čerstvého vzduchu. Autorka využívá netradiční látku, kniha je zasazena do druhé poloviny 19. století, s čímž se ale popasovala bravurně (všechna ta přetvářka, šeptaná tajemství, korzety, rukavičky, povýšenost!) Dokonce se na scéně objeví mladý muž, u kterého tak trochu čekáte ono klasické: "já ho tak nesnáším! Proč ho teda líbám!". Ale ono to nepřijde! Opět jedete mimo vyjeté koleje. Motiv záhadného stromu je spíše okrajovým prostředkem. Daleko větší důraz je kladen na vztahy a rozdíl mezi tím, co je vyřčeno nahlas a co je šeptáno za zavřenými dveřmi. Důležitá jsou tajemství, která si v sobě nosíme. A Faith je velmi překvapena, kolik tajemství se díky stromu lží dozví na své nejbližší. Ale dovede najít takovou lež, aby vypátrala vraha? A kolik lží je schopno malé ostrovní městečko snést?
(Více v recenzi:http://karinga.blog.cz/1710/frances-hardinge-strom-lzi)

DariDerek
21.10.2017 4 z 5

Začátek byl trochu upnutější, ale potom se autorka rozjela :)

knihamouder
18.10.2017 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Je velmi čtivá, skvěle propracovaná. Rozšíří čtenáři obzory do několika oblastí. Máte-li rádi mystično, vědu a napětí, pusťte se s mazanou dívkou Faith do vyšetřování. Čeká vás jedinečný zážitek.
Vřele doporučuji!

tajemno ostrovy darwinismus dobrodružství