Strom lží

Strom lží https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345861/bmid_strom-lzi-r4G-345861.jpg 4 207 67

Faith vždy obdivovala a zbožňovala svého otce – reverenda Sunderlyho, jednoho z nejslavnějších přírodovědců své doby. A stejně jako otec vždy milovala vědu, i když jako dívka se mohla jenom dívat a nedávat najevo svou chytrost. Navzdory si však nestěžovala. Dokud hrozící skandál nepřinutí její rodinu opustit rodný Kent a uchýlit se na maličký ostrůvek Vane. Faith se ocitá ve zcela cizím prostředí s novými, neznámými lidmi, kteří navíc nejsou ani jí, ani její rodině vůbec nakloněni. Ale to není to nejhorší… Když reverend Sunderly za záhadných okolností zahyne, Faith zjišťuje, že nikdo nemá v úmyslu vyšetřit, co se doopravdy stalo – každý se chce jen utvrdit v názoru, jenž si už udělal. V otcových dokumentech je však stopa: zmínka o tajemné rostlině, která má moc odměňovat lež pravdou. Faith je sama, nemá žádné spojence a nikdo ji nebere vážně. Musí tedy využít jedinou možnost, kterou má – Strom lží. Musí lhát, aby odhalila pravdu. Jenže netuší, že než konečně dospěje k pravdě, po které touží, dozví se spoustu věcí, které by bylo lepší nevědět.... celý text

Thrillery Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Omega

The Lie Tree , 2015

061204
18.03.2020 5 z 5

Naprosto úžasná kniha. Autorka brilantně do knihy zapojila jak jistý darwinismus, tak i lehký nádech feminismu. Hlavní hrdinka je mladá dívka, která je podceňována, ač se chce stát přírodovědkyní a má k tomu značné předpoklady. Právě tím, že si stále stojí za svým a nechce se vzdát svého snu mě tato kniha zaujala. Příběh se noří i do tajemna a často musíte přemýšlet, kde začíná realita a končí fantasie.

Katri
15.01.2020 4 z 5

Jedinečná kniha, poutavý příběh a hlavně originální nápad. I přes mírnou skepsi, kterou jsem na začátku pociťovala, mě kniha mile překvapila a příběh mě bavil od začátku až do konce. Nikdy předtím jsem nic podobného nečetla, ale bylo to velmi dobré, promyšlené, gradující a napínavé.
Frances Hardinge je jedinečná spisovatelka, která umí dát svému dílu jiskru a mystický nádech. Kniha je tajemná, postavy propracované, prostředí skvěle zvolené. Nemám co vytknout.

JeKa
11.11.2019 5 z 5

Nejsem zrovna skalní fanda detektivek a současné hojně užívané nálepky "knižní bestseller" mě u knih spíš odrazují, ale tahle knížka mě vlastně hodně bavila. Nad rámec detektivního příběhu s prvky magického realismu je v knížce zajímavě ztvárněn vztah viktoriánských žen ke světu (byť může na první pohled působit trochu prvoplánově feministicky). Vlastně to bylo pro mě takové milé překvapení, které ráda doporučím pro chvíle oddechové četby.

salamandrina
20.07.2019 5 z 5

V rámci žánru velmi fajn a inteligentní kniha, koletující si i s tématy jako ženská emancipace aniž by to bylo otravné.
Jen dokonalá ukázka přísloví “nesuď knihu podle obalu.” Ještě na to dáme nálepku Costa kniha roku 2015 jako kdyby to bylo něco extra. Kniha se ke mě dostala náhodou, kdybych na ní narazila jen tak v knihkupectví tak si jí rozhodně kvůli obalu nekoupím.

martina1199
02.06.2019 5 z 5

Tak tohle bylo opravdu příjemné překvapení :-) Postava Faith byla skvěle napsaná, její inteligence a odvaha, spoutaná dobovými konvencemi. Zajímavé téma, i slušná detektivní zápletka. Asi zkusím další knihy této autorky :-)

Piškotek_123
13.04.2019 5 z 5

Od čtení této knihy mě dlouho odrazovaly recenze a nakonec jsem ji přečetla během pár večerů. Příběh mě nutil přemýšlet, a to je přesně můj šálek čaje. Nadměrné popisování, jak některé recenze zmiňovaly, mi nebylo na obtíž. Ba naopak. Bylo mnohem snazší si mnoho míst a scén lépe představit.
Kniha vypráví o tom, kam až je člověk ve své touze za poznáním ochotný zajít. Jak se z něj během krátké chvíli stane sobec, jemuž je ukradený osud a život ostatních lidí. Jak lehce se nechá zaslepit touhou po moci a s pomocí lží mu nevadí kráčet přes mrtvoly.
Knihu vřele doporučuji.

Knihomolka582
20.03.2019 4 z 5

Kniha mě moc bavila.Místy byla tajemná,strašidelná.Jelikož si, ale potrpím na romantiku, tak tato kniha od toho měla daleko.

cukrovka
09.03.2019 4 z 5

Začátek byl na mě dost rozvláčný, ale postupně jsem se do příběhu začetla a nemohla se odtrhnout. Velmi zajímavý námět. Boj s předsudky, hledání pravdy pomocí lží, tajemství, dobrodružství to vše dělá příběh velmi čtivým.

Nikidree
21.02.2019 2 z 5

Kniha absolutně mimo mé obvyklé čtivo a bylo to sakra znát. Nechci ji házet do koše za to, že mi nesedla, jiné určitě osloví. Avšak pro mě to byla celkem náročná cesta, prokousat se ke konci.
Začátek je zdlouhavý, pro mě dost nezáživný, konec je obrat k lepšímu. Autorka má poměrně dobrý styl psaní (věty nejsou jak pěst na oko, ani příliš uhlazené), jen je tam spousta popisu děje, kde se vlastně nic neděje. Do toho ještě úvahy/myšlenky hl. hrdinky.. No pokud má někdo rád dobu, ze které tento příběh pochází a nevadí mu, že se to nejlepší odehraje až ke konci, myslím, že ho kniha osloví. Ostatně nápad je to zajímavý a originální.

Všem, kdo mají v plánu si ji přečíst, doporučuji toto:
Nejdříve si uvědomte, že je to z doby, kde ženy nemají takřka žádná práva a jsou přehlíženy. Očekává se od nich péče o rodinu a chod domácnosti - To vám pomůže pochopit úvahy a mysl hl. hrdinky. Dokonce si troufám říct, že to pak docela usnadní čtení.

hellena1523
15.02.2019 2 z 5

Tak tohle bylo velikánské zklamání!
Nápad mi přišel naprosto skvělý! Anotace mě nalákala, ale to zpracování všechno totálně zabilo. Nečtivé, nudné...škoda.

Freedomova
24.01.2019 3 z 5

Trvalo mi, než jsem se do knihy začetla, začátek mi připadal příliš rozvláčný. Opravdu zajímavá mi přišla až poslední třetina, od té už jsem se nedokázala odtrhnout. Konec je promyšlený, má logiku a rozhodně mne "odškodnil" za počáteční nezáživnost.

Alyx
18.01.2019 4 z 5

Tak tohle stálo za to. Originální téma, košatý jazyk a kreativní ukázka, jak odhalit pevné mantinely předsudků, mezi nimiž musí v Anglii předminulého století manévrovat každý, kdo není bohatý muž z dobré rodiny. A dokonce ani takový, to nemusí mít snadné, pokud se jen trochu liší, jak se ukazuje na příkladu bratříčka hlavní hrdinky.

broskev28
16.01.2019 5 z 5

Rozdala jsem "palečky" a moc děkuju za krásné a vyčerpávající komentáře SSTknihy, Atanone, orinka3, devildeny a mnoha dalších, kterým se kniha líbila a zaujala je. Podobně jako evilunicor, i mě nadchla skvělá obálka a stejně tak i motto v jejím záhlaví: nevinná lež neexistuje.
Hlavní kouzlo knihy - netypický námět - je umocněno přesvědčivými charaktery postav, detektivní zápletkou a pro mě také skvělými popisy krajiny, domu, ostrova Vane. Vztah mezi Faith a jejím malým bráškou i odtažitý přístup otce k nadané dceři jsou popsány velmi detailně, čtenář má brzy jasno. Zato vztah s matkou Myrtle se v průběhu děje vyvine naprosto neočekávaně, o to víc mě právě tyto pasáže zaujaly.
A na závěr si dovolím ukázku. Poté, co otec Faith uštědřil důkladnou a naprosto deprimující přednášku na téma Jak se má chovat rozumná dcera ve viktoriánské rodině (s.94-95), následuje tento odstaveček:
Její sebeúcta utrpěla čelní srážku s láskou a takový střet obvykle končí jen jedním způsobem. Láska nebojuje fér. V tom okamžiku její hrdost, instinktivní vědomí, že má pravdu, dokonce i její smysl pro to, kým byla, neznamenaly nic, protože čelila možnosti, že nebude milována.

jitasito
29.12.2018 5 z 5

Kniha mě velice zaujala a moc bavila. Určitě bych ji doporučila těm , kteří moc netouží po romantice.

Elishkad
30.11.2018 5 z 5

Čekala jsem trochu něco jiného, ale příběh mě nadchl. I tak si ale myslím, že kdybych knihu četla v patnácti letech, líbila by se mi ještě o něco víc.

Vlčice7
07.11.2018 3 z 5

Oddechová, čtivá kniha s kousky mystiky a napětí. :)

Siraelxy
16.09.2018 3 z 5

Zvláštní kniha s nádechem mysterična :-) Je spíše pro mladší čtenáře. Je tajemná a napínavá.

werush
15.09.2018 5 z 5

Tahle kniha mě hodně bavila. Rozhodně si ji chci přečíst znovu.

SSTknihy
12.08.2018 5 z 5

Druhá polovina 19. století, doba, kdy byly ženy odsouzeny k nošení objemných krinolín, svázány korzety a jedinou jejich povinností bylo sedět tiše a pokorně v koutku, usmívat se a dělat vše pro blaho svého manžela a rodiny.
Faith se bohužel narodila s chytrou hlavou a touhou po vědění. S celou tíhou své nastávající dospělosti si brzo uvědomuje, že svět od ní očekává něco docela jiného, a tak upíná své naděje k otci, přírodovědci. Je to ona, která po jeho tragickém skonu odmítá zamést pravdu pod koberec a s nasazením vlastního života i duše se oddává tajemnému stromu, který lační po každé lži, kterou Faith zašeptá do jeho větví. Ostrov bičovaný mořským příbojem pomalu zaplavuje zlo a někde v mlze se potulují vrazi, kteří jsou ochotni pro získání tajemné rostliny udělat cokoliv.
Já jsem si tuhle magickou knihu užila na sto procent. Autorka vládne vytříbeným jazykem, přesnou charakteristikou postav, skvělou znalostí dobového prostředí a tajemno dávkuje pěkně kousek po kousku. A mimochodem - od doby, ve které se příběh odehrává, uplynulo jen 150 let a věřte, že jsem moc ráda, že jako žena žiju v 21. století.

Atanone
22.07.2018 5 z 5

Na rozdíl od komentu přede mnou,já musím dát plný počet. Křiklavý rozdíl mezi popisem nudných a svazujících věcí jen podtrhoval nepochopitelnost postavení žen v té době a těžký konflikt v dušičce velmi inteligentní dívky,od které se očekávalo,že bude hloupá jen proto,že se narodila jako žena. A nebo že může svou inteligenci využívat jen k manipulování mužů,aby získala jakous-takous svobodu.
Pro mě je tento příběh smutný a děsivý zároveň. Prožívala jsem ho s Faith a měla jsem o ni strach. Aby ji Strom Lží nakonec nepohltil. Na druhou stranu je děsivá představa dívky,skoro ještě dítěte,která by byla schopná takové manipulace. Ale z blízkého okolí znám případ,který potvrzuje,že to možné je.
Faith ale naštěstí zjistila,že lež nikdy není zadarmo. Někdy malá lež zapustí kořeny a pak už si žije svým vlastním životem. Malá,nebo velká,vždy za ni zaplatíme. A hranice mezi tím,kdy se z našeho spravedlivého hněvu stane nespravedlivý,je velice tenká.

tajemno ostrovy darwinismus dobrodružství

Frances Hardinge