Strom duchů

Strom duchů https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408498/bmid_strom-duchu-y69-408498.jpg 4 322 116

Ruth se po mnoha letech vrací do Edinburghu. Jeden z důvodů je smrt jejího otce. Čeká ji nelehký úkol: vyklidit po něm dům. Brzy objevuje diář a dopisy, psané jejím předkem – Thomasem Erskinem. Thomas se vždycky snažil jít vlastní cestou. Místo univerzity se přidal k námořnictvu. Až později vystudoval práva a nakonec se z něho stal lord kancléř. Na své životní cestě si udělal spoustu nepřátel, kteří ho, i s jeho rodinou, nakonec dohnali až k smrti. Ruth je Thomasovým příběhem zcela pohlcena a pomalu pociťuje nejen jeho reálnou přítomnost, ale i přítomnost jeho nepřátel…... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Brána

The Ghost Tree , 2018

mStationka
02.08.2020 3 z 5

Škoda těch pár stran zbytečně navíc....

majuska88
14.07.2020 4 z 5

Po dlouhé době jsem sáhla od knih z červené knihovny po jiném žánru. Kniha po stopách rodinných tajemstvích se mi moc líbila. Přišla mi, ale zbytečně místy protahována a konec rychle ukončen.

BetSolo
10.07.2020 3 z 5

Kniha se mi opravdu líbila, co se příběhu týče a velice kladně hodnotím i ty pasáže z minulosti, ale na druhou stranu jsem ji četla dost dlouho a nečetla se mi zrovna lehko. Rozhodně mohla být krapet kratší.

HanulkaK.
08.07.2020 2 z 5

No četla jsem ji dlouho, moc mě nebavila, ale dobře se u ní usínalo... Kdyby byla poloviční, nic by se nestalo. Značně předvídatelná...

espesita
26.06.2020 3 z 5

Obecně mám ráda příběhy, kde se minulost prolíná s přítomností. I tahle kniha se mi vcelku líbila, ačkoliv ke konci začínal děj trochu váznout. První polovina byla skvělá, čtivá a pořád udržovala ve střehu. Po polovině knihy začal pocit napětí klesat a do čtení jsem se musela nutit. Myslím, že kdyby měla kniha tak o sto stran méně a vyškrtaly se naprosto zbytečné scény, byla by mnohem lepší.

Acquenta
09.06.2020 3 z 5

Příběh pěkný, propojení světa duchů s reálným životem lidí bylo zajímavé, ale kniha nekonečná a moc zdlouhavá. Chtělo by to méně stránek :-)

siginek9
18.05.2020 5 z 5

Miluju jeji knihy, pise napinave, nevtirave, s lehkosti, proste dalsi uzasna kniha .....

Clarabel
14.05.2020 2 z 5

Tak to bylo velké zklamání. Rozvleklé a neuvěřitelně nudné.

Vlaďkaa4
06.05.2020 4 z 5

Me se kniha dlouha nezdála, četla se moc dobře. Jen občas naskakovala husí kůže????

kniha
05.05.2020 5 z 5

Skvělá Erskinová. Měla jsem i husí kůži....

EliBla
19.04.2020 4 z 5

V knize se prolínaly dva příběhy, které spojovala jedna záhada. Kniha byla napínavá i čtivá. Na můj vkus je poměrně dlouhá a stránka je plná textu. Trvalo mi, než jsem ji zdolala, ale stálo to za to. Je zajímavé, že příběh je založený na skutečném životě autorčina předka. Dává to příběhu jiný rozměr.

Jolana.b
18.04.2020 3 z 5

Kniha je čtivá, ale jak už někdo zde uvedl zbytečně dlouhá. Pokud máte příliš volného času, pak je ideální.

pip11
10.04.2020 5 z 5

Pěkně čtivý román. Místy byl pomalejšího tempa, ale na poutavosti mu to neubralo. Bylo to příjemné duchařské čtení a zároveň napínavé. Pro mě asi nejlepší kniha od autorky. Thomas Erskine byl velmi zajímavou historickou postavou, pozitivní dojem na mě udělal jeho přístup k ochraně zvířat.

verdulos7977
05.04.2020

Takže... wow i ach jo....
Možný spoiler, tak pozor :)
Kniha mě ze začátku hrozně nadchla.. Četla jsem jedním dechem. Přečetla jsem za tři dny, během každodenního života mezi prací, dětmi a domácností.
Opravdu jsem se nemohla odtrhnou...
Líbil se mi příběh Thomase a čekala jsem, co vše se vyvrbí u Ruth. Nicméně... v polovině knihy začínalo vše být stejné... Thomas si psal deníky, psal dopisy a Ruth se jen stěhovala. Nebyla tam žádná akce, nic.. dokonce jsem se později začala ztrácet ve jménech. Zdálo se mi, že hodně věcí bylo neuzavřených a začalo se psát něco nového... Je tam pro mou osobu moc otazníků :( Po dočtení jsem prostě já osobně byla zklamána! Konec byl ... Divný, rychlý, neuzavřený?

TheMelorry
04.04.2020 5 z 5

Další skvělá autorčina kniha, kde se spojuje současnost s minulostí. Přízraky, které pronikají do našeho světě, napětí a tajemno všude kolem. Autorka se drží svého osvědčeného modelu a stále to skvěle funguje. Příběh je neskutečně čtivý, napínavý a zajímavý. Jediné co mě trochu mrzí, je rychlý konec. Byla bych ráda za podrobnější vysvětlení a popsání toho, co se se všemi postavami nakonec vlastně stalo.
Úžasné je i to, že postava Thomase Erskina je skutečná a jedná se o prapra....předka samotné autorky.

pavlinka91
22.03.2020 1 z 5

Kniha je dlouhá, což by ani tak nevadilo, kdyby čtenáři přinesla to správné uspokojení z přečtené knihy. Autorka vás udržuje neustále v mírném napětí a vy stále čekáte na to velké wow, které se však k velkému zklamání čtenáře nekoná. Z knihy mám pocit, že si autorka ukousla moc velké sousto. Pustila se do knihy s velkým množstvím dějových linek, ale skutečně do konce dotáhla pouze tu svého předka Thomase Erskina. Co se však stalo s Hariet či duchem Andrewa? A co Malcolm? Čekala jsem nějaké jeho hlubší zapojení. Doteď mi nedá spát věta, která říká, ze ví, co se stalo s odlomenou částí Thomasovy panenky. Toť vše, vůbec se nedozvíte, jak to ví a co se s ní stalo. Jen další naznak, který pak autorka zapomněla vysvětlit? Nebo jak se dostal k deníkům Thomase? Ruth by je jen tak z ruky nedala a rozhodně by mu je neposkytla na cestu do Londýna. Navíc tam bylo řečeno, že je někde koupil. Bylo zvláštní, že konec Thomasova života se Ruth dozvidala z dopisů a Malcolm z deníku. Přijde mi, že autorka plánovala s Malcolmem nějaký nečekaný závěr, který však nakonec neuskutečnila.
Také se nemohu pozastavit u postavy Ruth - nepropracovaná, povrchně zpracováná postava, u níž poznat nějaké emoce byl oříšek. Pokud přímo neřekla, že ji Malcolm přitahuje, či Fin je jen kamarád, tak jste nevěděli, na čem jste. S každým jednala naprosto stejně.
No jsem z knihy hodně zklamaná a to jsem si v průběhu čtení říkala, že by mohla dostat vysoke hodnocení. Ale neříkej hop, dokud jsi nepřeskočil. I samotné vydání je plné chyb, překlepů a i prekladovych nesrovnalosti. No myslím, že to bylo poprvé a naposled, kdy jsem vyhledala knihy této autorky.

zazvorka
06.03.2020 2 z 5

Zbytečně dlouhé, Ruth nepříliš sympatická, navíc neustále nechápala, že duchové a duchny jsou všude kolem nás. Nerozumím tomu, proč vlastně zanevřela na otce, když sama neustále tvrdila, že v nic nevěří. Na taťku se vykašlala, ale dům byl samozřejmě její, o tom pochybnosti neměla. Celkově se mi knížka zdála nesourodá, nevyvážená. Jako špatně prohnětené těsto. A na výsledku je to znát. Autorka to umí i lépe.

gordon13
06.03.2020 4 z 5

Dobrá kniha, dobrý příběh, ale bylo to dlouhé, předlouhé, až už téměř únavné a tak nějak se ten děj motal pořád dokolečka...ale líbilo se mi zahrnutí rodinné historie do románu.

leucantha
05.03.2020 3 z 5

dobré čtení, jen na můj vkus trochu moc rozvláčné

orinka3
21.02.2020 4 z 5

Paní Erskinová se stále drží svého osvědčeného tématu. Ve své poslední knize nás opět závádí do událostí, které odvál čas i do událostí současných. Souvislost je od první kapitoly zřejmá. Příběh je košatý, prostředí rozmanitá a Thomas coby mladý námořník na lodi celou tu rodinnou patálii zahajuje. Při své empatické povaze pokládá za samozřejmé zachovat se čestně a ochranitelsky. Svědčí proti Andrewovi Farquharovi, který ze zlomyslnosti a pomstychtivosti zavinil smrt malého chlapce. Na základě toho je odsouzen, zbičován a zbaven všech hodností. Tím si z něj Thomas udělá nepřítele na celý svůj život a bohužel i po něm. Farquhar pronásleduje Thomase kam se jenom vrtne, páchá další zločiny a po své smrt otravuje i další generace. Máme tu i povedenou sourozeneckou dvojici, která se živí podvody. Hlavní ženská postava knihy Ruth z jejich strany čelí velkému nebezpečí a za pomoci své přítelkyně Harriet se pokouší spojit se svým pradávným předkem Thomasem, poněvadž v sobě objevila mimořádné schopnosti navázat spojení s duchy a očekává od něj rady i vysvětlení. Bohužel se jim seance tak trochu vymkne z ruky a pustí k sobě nekalou entitu, které se snaží zbavit po zbytek příběhu. No, nebudu všecko prozrazovat, ke čtení je toho opravdu dost a napsané je to velmi poutavě. I když v podstatě nic nového pod sluncem. Jediné, co mi výrazně vadilo, je obrovská natvrdlost a nekompetentnost tamní policie. Ale zase na druhou stranu - kdyby tu sourozeneckou dvojku zabásli při první příležitosti, ochudilo by nás to o dost stránek.