Strom duchů

Strom duchů https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/267247/bmid_strom-duchu-WQC-267247.jpg 3 96 28

Halloween, noc před svátkem Všech svatých, se pro osm chlapců mění v podivuhodnou dobrodružnou pouť, když se spolu statečně vydávají hledat svého kamaráda Pipkina. Ten byl tajemnou silou unesen od strašidelného domu na kraji města. A kdo je jejich průvodcem? Nikdo menší a tajemnější než Loket Lopatka Kostroun, bytost, z níž čiší hrůza a přitom vyzařuje tak neobyčejnou sílu, že se jí nikdo nedokáže vzepřít. Při své cestě nocí se kluci stávají svědky exotických slavností zemřelých. Zprvu se ocitnou v egyptské pyramidě, kde se právě koná ceremonie pohřbívání. A chlapci ke svému zděšení zjistí, že balzamovanou mrtvolou není nikdo jiný než jejich hledaný kamarád. Při dalších smutečních obřadech se postupně dozvídají, že v únosu Pipkina je skryt nečekaný smysl, jenž se dotkne všech, kteří se vydali na cestu této tajuplné noci. Poetický příběh z pera nepřekonatelného Raye Bradburyho spojuje surreálnou atmosféru s hutným jazykem a originálními snovými obrazy. Neobvyklé jsou přitom podrobnosti pohřebních ceremonií, s nimiž nás autor postupně seznamuje, jak čtenář letí světem na drakovi sestaveném ze starých cirkusových plakátů, a omámen Bradburyho vizemi touží se dobrat tajemství, jež se skrývá za nocí Halloweenu. Kniha vychází v češtině poprvé v překladu Jarmily Emmerové, verše přeložil Jiří Josek.... celý text

Dobrodružné , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Plus

The Halloween Tree , 1972

Ranuncul
24.07.2017 1 z 5

Líbilo se mi téma knížky,ale styl byl otřes.

gad
26.04.2017 3 z 5

Psáno velmi květnatě, což se mi líbilo. Původ a historie svátku Halloween v alegorických obrazech.

silvara
20.02.2017 4 z 5

Jak řekl můj drahý sourozenec: "Takže to je pohádka pro děti s etnologickým výkladem, jak se slavil svátek zesnulých v průběhu dějin?" Ano, je! Ale tenhle neobvyklý náhled na halloween a svátek duchů potěší i odrostlejší čtenáře. Mě rozhodně zaujal. A pobavil i odzbrojujícími hláškami ("Přicházejí křesťané!") :D

Vesmich
07.02.2017 5 z 5

„Hádám z palce bolavého, tudy přijde něco zlého“ Den mrtvých, americký Středozápad, Jack-o ´lantern kam se podíváš. Kluci mají přichystané masky – kostra, žebrák, chrlič, mumie, čarodějnice, žnec…a jdou na to! Bude se koledovat a pořádně si to užijí! Jeden ale chybí. Kde je Pipkin? Je doma a ukáže se, že není moc ve formě, vlastně je úplně z formy. V průběhu noci se s kamarády nakonec uvidí několikrát, a skutečně budou zírat na jeho masku, ale tak nějak jinak…. Kluci koledují jako o závod, ale protože chtějí zažít něco POŘÁDNÉHO, vydají se k tajemné rokli a domu za ní. Jakmile vstoupí na zapovězené území, spatří Strom duchů a objeví se Průvodce, zvláštní učitel. Kostroun. Noc nabere obrátky a kluci se v jejím průběhu dozvědí, co přesně znamená maska každého z nich, kde se vzala a všechno ostatní o svátku světel a slunce a Slunce a mrtvých. Je to velká jízda a náramné dobrodružství a současně je to temné, temné jako sama smrt. „Před čím se máme schovat? Přicházejí křesťané!“
Autor se znovu vrátil k tématu Halloweenu, stejně jako v Tudy přijde něco zlého ( i tam byl pan Kostra a Čarodějnice…) a pradávném Ďáblově kole. A znovu je to paráda!

-kaja.k-
03.01.2017 3 z 5

Podle mého kniha spíše pro mladší čtenáře. Strašidelná maličko (což mi ani nevadilo) a čtenář se dozví něco nového.

Lenka1386
01.12.2016 3 z 5

Knížku jsem četla na Dušičky a ještě si k tomu zapálila svíčku v okně, abych navodila tu správnou atmosféru, bohužel se ale moc nedostavila. Autor hodně používá citoslovce a excentrické výrazy, ale to až tolik, že to působí trochu nuceně a kodrcavě. Oceňuji ale spoustu faktů a zajímavostí, které jsou v příběhu zakomponovány.

Jana_Z
26.09.2016 4 z 5

Mě osobně se knížka moc líbila. Snažila jsem se ji "vnutit" svému dvanáctiletému synovi. Když jsem mu nastínila o čem je, řekl, že by si jí mohl přečíst. Někdy. Trochu se ale obávám, že pro dnešní děti je psaná málo akčně (R.B. ji začal psát v roce 1967). Jejich škoda :)

Fantasysvet
10.01.2016 4 z 5

Dobrodružný príbeh 8 chlapcov je vraj určený pre nebojácnych hrdinov od 15 rokov. Záľubu si v ňom však môžu nájsť aj tí mladší a aj tí starší krotitelia duchov. Nakoniec, atmosféra celého dobrodružstva má nádych nefalšovanej Burtonovky a ukryté reálie navôkol Noci všetkých svätých robia z bežného čítania obyčajného fantastického príbehu čosi nadčasové a iné. Ray Bradbury je jednoducho známy ako autor vysokého poetického štýlu a bizarnej fantazmagórie, ktorá vám nie vždy sadne. V tomto prípade oba prvky fungujú harmonicky, krásne stupňujú napätie, príjemne dotvárajú charakter hlavných hrdinov a samotného čitateľa prirodzene pripravia na konfrontáciu s realitou, v ktorej primárnu úlohu hrá smrť.

Bradburyho Strom duchů metaforicky zhmotňuje večnú otázku života a smrti. V príbehu, ktorý vám tak trošku pripomína Orfeov vzostup do podsvetia či Danteho Božskú komédiu (alebo akúkoľvek inú im podobnú fikciu, kedy v duchu cnostnej myšlienky hlavný hrdina niekam a predovšetkým s niekým putuje), otvára problematiku úpadku kultúry a jej tradícii v priebehu vekov. Kritizuje intoleranciu masovej spoločnosti a ľudskú nevedomosť. Vyzdvihuje detskú zvedavosť, symboliku rôznych zvykov i obradov, ktoré so sebou jednotlivé folklórne slávnosti od nepamäti prinášajú a zároveň oboznamuje čitateľa s vlastnými ideálmi. Nevtieravým náučným štýlom nám Bradbury pripomína, aký je pravý význam oslavy dňa všetkých svätých a aj to, ako na tieto slávnosti nahliadajú rôzne krajiny. Ponúka nám vlastne cestu v čase s osobným sprievodcom – prievozníkom a množstvom pravej strašidelnej zábavy.

Bradburyho Strom duchů má síce svoje chybičky, ale aj tak vás dokáže naplniť príjemným čitateľským zážitkom. Je surreálny, exotický, tajomný a hlavne hravý. Prináša vám nadčasovú tému a, čo je najdôležitejšie, nechá vás ohmatať si drakov z cirkusového papiera, dovolí vám vyskúšať si zalietať na zlatistých listoch z opadaných stromov a rozveseliť kamenné chrliče prilepené na Notre-Dame. Budete sa s ním báť, smiať i kričať podobne tak, ako to urobilo 8 odvážnych chlapcov v jedno zvláštne Halloweenske popoludnie.