Stroje jako já

Stroje jako já https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432181/bmid_stroje-jako-ja-1xw-432181.jpg 4 188 49

Velká Británie prohrála válku o Falklandy a Alan Turing se věnuje vývoji umělé inteligence… To je alternativní historie 80. let minulého století z pera jednoho z nejvýznamnějších anglických prozaiků. Důležitým tématem knihy je však také láska – respektive otázka, jak se vyrovnáme se skutečností, že umělá inteligence patrně nebude umět lhát. Nebude totiž chápat ani naše milosrdné lži, na kterých mezilidské soužití stojí a padá a které my lidé tak dobře ovládáme.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

Machines Like Me , 2019

Aykiru
22.03.2021 3 z 5

Jak jsem byla z předchozích McEwanových knih upřímně nadšená, tak mě tahle nezaujala. Kulisy 80. let, do které je příběh zasazený, a celkově alternativní historie je zajímavou drobností, která by však vynikla lépe, kdyby nějakým výraznějším způsobem ovlivňovala příběh. V některých momentech dokonce pozadí příběhu působí spíš jako rychlá črta tužkou, než ucelený obraz.
Dalším kamenem úrazu jsou postavy, které jsem si (i přes jistou snahu) nedokázala oblíbit. Jejich osobnosti ožívají jen v rámci svého vztahu, v ostatních scénách jsou však jako by bez barvy a výrazu. Tento román by se dal nazvat melodramatem drobností, ale ve chvíli, kdy nastane opravdový problém, jako by postavy ztuhly a vše lidské se z nich vytratilo.
Morální otázky, které autor pokládá jsou zajímavé, leč ani zdaleka inovativní: pokud uznáme všeobecně tvorovu schopnost cítit, milovat a tvořit, dospějeme nutně k názoru, že pokud není přímo člověk podle definice, je mu minimálně postaven na roveň. A měl by tedy mít jeho práva. Člověka, ale nelze prodat, nebo koupit - nelze ho vlastnit, robota si ale koupit můžete....a tady nastává první problém...
V protikladu ke vztahu vlastník-přítel-rodič versus robot, tu stojí vztah Marka a jeho rodičů, kteří neváhají své dítě "darovat" cizinci. Nastává základní sociální otázka: jaký má stvořitel právo na stvořeného? A naopak jaké má stvořitel povinnosti k stvořenému? Mohou umělí lidé pochopit lidstvo a svět v jeho úplnosti, pokud my sami si nerozumíme? Mohou v něm žít? Jak bude vypadat střet našich ideálů vtělených do "nové rasy" s námi samými?
Jak praví motto knihy: My (Stroje) nejsme stvořeni k pochopení lži.
A to bohužel ani té milosrdné.

jan37
07.03.2021 2 z 5

Trosku zklamání. Líbila se mi atmosféra alternativních 80. Let - premiér Tony Benn (předchůdce Blaira?), prohraná válka o Falklandy (Malvíny) atd.
Nelíbil se mi moc příběh jako takový. Postava Adama byla vylozene nesympatická :(

Hyaenodon
07.03.2021 3 z 5

Po Mlsounovi, Solaru a samozřejmě Pokání jsem asi čekal něco trošku jiného. Komorní příběh o robotovi nastaveném na pravdu a spravedlnost, který se zamiluje, ale láska mu nezabrání prosazovat pravdu a spravedlnost (Miranda)... Nevím, no. Zajímavé jsou určitě otázky vztahu k umělé inteligenci, ale na velmi podobné myšlenky jsem narazil nedávno u Harariho v knize Sapiens - Stručné dějiny lidstva. Motiv knihy - viz R. U. R., Sní androidi o elektrických ovečkách?, Asimov, ale třeba i 2001 Vesmírná odyssea a mnohé jiné. Celkově na mě kniha působí dojmem jakési črty, která mohla být dotaženější. Na druhou stranu, osmdesátkové kulisy jsou perfektní (viz Mlsoun). Za mě tři hvězdy, ale jak zde již někdo psal - neurazí, nenadchne.

kitja
03.03.2021 5 z 5

Můj 14. přečtený Ian McEwan a pro mne jeden z nejlepších. Kulisy Británie 80. let minulého století, ale v alternativní historii (Beatles se dají dohromady a vydají novou desku, Kennedy přežil atentát, ...) ale hlavně se začínají prodávat roboti s umělou inteligencí. A celé je to o nesnadný lásce a taky o vztahu robot - člověk a naopak, ale zase radši nepíšu víc, abych nespoiloval. Hrozně moc dobrý čtení.

Šimon_
03.03.2021 4 z 5

McEwan v dobré formě: přemýšlivý, vtipný, sarkastický, nápaditý a kritický. Tentokrát s nadmíru zajímavým setupem v alternativních 80. letech, kde se britská politika vyvinula dost odlišným směrem a každá domácnost muže mít vlastního androida.

Atuin
18.02.2021 3 z 5

Mě to neuvěřitelně bavilo. A McEwan v našem překladu to je vyloženě luxus. Moc jsem se na knihu těšila. Je to lidské, byť název kalí vodu, je to jiné a je to zároveň přesně takové co umí vykouzlit tento autor. Pokud máte tohoto autora rádi tak vás nezklame, podsune vám sám sebe v zajímavém prostředí a se zajímavými nápady. Palec nahoru a 5* ...A náš překlad no luxus.

Babouš
13.02.2021 5 z 5

Vítejte v Británii 80. let, ale je to jiná Británie - internet už funguje od 60. let, John Lennon pořád zpívá, a díky tomu, že Alan Turing nebyl nikdy pronásledován za svou homosexualitu, jsou technologie zhruba na úrovni dneška. Nejnovějším hitem jsou robotičtí společníci, díky kterým lidi mají víc volnýho času přemýšlet, jestli sex s robotem je nevěra, nebo ne. Neskutečné nápaditý román, který se sice tváří, že je o strojích, ale je samozřejmě hlavně o lidech.

3497299
12.02.2021 5 z 5

Co se týče hypotetické originality, je třeba rozlišovat mezi základním námětem jako takovým a samotnou knihou se vším všudy. Knih a filmů o androidech vznikly stovky, ale McEwanův román je docela jedinečný. Vedle způsobu, jakým autor celé téma promýšlí a podává, kupříkladu takový (v tomhle kontextu zřejmě často zmiňovaný) Asimov působí jako poněkud těžkopádný chrlič přímočarých nápadů. Uznávám, že to není úplně spravedlivé srovnání, protože McEwan má širší pole, z nějž může těžit. A navíc je oproti téhle SF legendě nejenom chytrý, ale taky skutečně dobrý spisovatel. I když používá osvědčené, klasické stylistické postupy, rozhodně má co říct a ví, jak na to. Vzato kolem a kolem, jedna z must-read knih tohoto roku.

LeDock
01.11.2020 3 z 5

Neobjavné a neoriginálne. McEwan neprichádza s ničím, s čím neprišiel napríklad taký Asimov už pred dobrými osemdesiatimi rokmi. A po ňom desiatky až stovky ďalších, pričom mnohí lepšie a zaujímavejšie než práve McEwan. Stroje ako ja sú len taká priemerná, ľahko zabudnuteľná epizódka Black Mirror - neurazí, nenadchne, nezanechá žiadny trvalejší dojem.