Střípky času

Střípky času https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398957/bmid_stripky-casu-BFT-398957.jpg 4 146 40

Střípky času série

Jana se musí postarat sama o sebe, a tak si přivydělává prodejem starožitností přenesených z minulosti. Nejednou při své cestě bezohledně poruší časové předivo, a upoutá tak na sebe pozornost bytostí střežících kontinuitu. Když si při jednom z přesunů opět nedává pozor, málem přijde o život. Před jistou smrtí ji zachrání policejní vyšetřovatel, který jí posléze nabídne práci ve zvláštním oddělení. Jana se musí začlenit do týmu cizích lidí a naučit se svou schopnost ovládat. Zjišťuje, že existují i mnohem silnější bytosti, než je ona — čarodějové, kteří si podmanili město a vedou mezi sebou tajné války. Brzy se zaplete do nebezpečné hry — ten, kdo dokáže měnit běh věcí, je cenný spojenec a zároveň mocný nepřítel. Vše se navíc zkomplikuje, když jí jeden z čarodějů, pravá ruka největšího nepřítele, zachrání život. A tento jeho čin nebyl ani zdaleka náhodný. Petr ji totiž dobře zná, zatímco Jana ho nikdy neviděla. I když v čase se může stát cokoliv…... celý text

tlackacka
19.12.2019 4 z 5

Pohodová, lehce fantasticky romantická oddychovka :)
Jedna z knih, která se mi při čtení líbila, ale nejspíš na ni časem zapomenu.

Pozn. Právě čtu Střepy Apokalypsy od Šlechty - je náhoda, že na prvních stránkách je popsané telekomunikační zařízení, které umožňuje posílat zprávy z budoucnosti, načež se dva paralelní světy slijí v jeden? :D

nikolthestrange
08.12.2019 3 z 5

Téma cestování časem je jedno z mých oblíbených - a tahle kniha ho určitě pojímá nově a zajímavě. Budování vztahu mezi protagonistkou a antihrdinou v různých rovinách se mi líbilo, ačkoliv se to neobešlo bez několika klišé momentů. Sloh i příběh měly svá pro i proti... Způsob vyjadřování se mi zdál oproti ostatním českým YA fantasy autorkám (př. Machová, Bílková) o dost vyspělejší a implementace magie/nadpřirozena do našeho světa uvěřitelnější. Vadilo mi, že místy se brzy opakovala slova a časté shluky jednoduchých vět působily, jako kdyby někdo prostě napsal průběh děje, ale už se nenamáhal s tím ho patřičně propojit a zaobalit. Jak upozorňovala Bookista ve videu, je v díle přítomno i několik bot a děr o.O Mě osobně zarazilo třeba to, jak je v prvním souboji Petr členem policistů popisován jako mocný čaroděj, Mabrokova pravá ruka - a v jedné z následujících scén ho vyslýchají, kdo a co je zač, přičemž zesměšňují jeho schopnosti.

DarthElle
17.11.2019 4 z 5

Neočekávala jsem, že by mě to mohlo bavit, ale mile překvapilo, ač to chvilkami bylo moc hrrr, chvilkami moc sladký. Cestování do minulosti a sbírání informací bylo ze všech nejzajímavější, ač to mohlo být ještě víc vyšperkovanější. Škoda, že se víc nedostalo na příběhy vedlejších postav, takový David a Klára mě nakonec zajímali víc, jak hlavňáci. Ti na mě byli moc emo.
SPOILER, SPOILER, SPOILER!

Kupodivu mě finální překvápko skutečně překvapilo, trošku jsem čula, ze by to mohl být někdo z rodiny, ale syna jsem netipovala. A z finálního zápasu, kdy probodli srdce Davyho Jonese, vysáli mu duši, jak Mozkomor, on stále žil a proto bych knihu přejmenovala na "Mabrok nechce umřít". Což sám o sobě byl nezáživný záporák, taky to chtělo víc prostoru a něčeho navíc.

Šárušš
15.11.2019 5 z 5

Obvykle české autory nečtu, ale u téhle knihy jsem ráda, že jsem na ni díky čtenářské výzvě mohla narazit.
Je skvělá, dostatečné množství napětí, temna i lásky.
A hlavního hrdinu nelze jinak, než milovat.

Beky
29.09.2019 5 z 5

Příjemná oddechovka.
Příběh se čte sám, od počátku jste vtaženi do děje ... Ostrava se nezapře :))
Lehká magie a prvky napětí jsou osvěžujícím doplňkem celku. :)

Dragell
27.09.2019 3 z 5

Urban fantasy, které nás zavede do českého prostředí a to přímo do industriální Ostravy. Do tohoto města vkládá autorka lidi s utajovanými schopnostmi, kteří buď umí ovládat magii nebo jsou obdarování jednou schopností, kterou mohou využívat.
Hlavní hrdinka ovládá cestování časem, díky kterému (a své nelehké situaci) nejprve krade v minulosti s dojmem, že ji nikdo nemůže chytnout. Jenže to ještě netuší, že existuje i speciální policie právě na tyto obdařené.
Jedná se o YA literaturu, takže se dočkáme i netradičního románku, který vzniká právě při cestování časem - protože on ji zná z minulosti a ona jej vidí poprvé.
Překvapila mne temná atmosféra celého příběhu, vždyť i hlavní hrdinové si prožili své a v aktuální době se nebojí provést něco nekalého.
Cestování časem je klíčovým prvkem celého příběhu. Ačkoliv nejprve lehce tápeme (stejně jako hlavní hrdinka) z nedostatku informací, vše se začne vykrystalizovávat, jakmile Jana bude navštěvovat různé minulé události. Nejenže tím ucelí své pátrání a prohloubí vztah, ale hlavně nám také odkryje tolik důležitou minulost druhého hrdiny. Možná právě díky cestování časem je tempo spíše pomalejší a dostane řádné otáčky až v poslední fázi knihy, kdy se začneme nořit hlouběji do všech informací poskytnutých z cestování časem. I přes tempo příběhu se zde odehrává nemálo akčních scén, které dokážou mít razantní následky.

imartinkaaa
19.09.2019 5 z 5

Musím říct, že mě kniha bavila, vtáhla mě do děje a ani začátek mi nevadil. Mám ráda, když autor nejdřív trochu nastíní události, než se pustí do zápletky. Za mě skvělé čtení, i když je určené pro mladší čtenáře.

vavunik
18.08.2019 3 z 5

Takové oddechové jednoduché čtení. Chvílemi jsem si říkala, že mě to ani moc nebaví, konec byl napínavý, asi už jsem jiná věková kategorie, ale nápad na námět cestování v čase dobrý i mi to dávalo smysl.

Lena91
04.08.2019 3 z 5

Ze začátku se mi to celé nějak nezdálo, říkala jsem si... fantasy v Ostravě..to zas bude... ale postupem čtení se z toho vyklubal zajímavý příběh, o kterém jsme chtěla víc...klasicky dobro bojuje se zlem a zlý čaroděj proti hodnému... ale ve výsledku průměrné fajn čtení :)

ivca79
22.07.2019 3 z 5

Kdybych si knihu nechtěla dát do čtenářské výzvy, tak jí asi po prvních 50 stranách odložím - naprosto o ničem. Po sto stranách konečně začal nějaký děj, i když mi to přišlo chvílemi zmatené. Nakonec to nebylo tak hrozné, jak to ze začátku vypadalo, ale taky vím, že podruhé už to číst nebudu (a to už mám v knihovně záznam že jsem měla půjčenou papírovou, kterou jsem nezvládla dočíst a teď ještě elektronicky, takže 2 půjčení)

alzbeta4340
14.07.2019 2 z 5

Kniha vhodná pro hodně mladé a ještě ne úplně sečtělé čtenáře, kterým se nejspíš bude líbit. Já zde nacházela příliš mnoho motivů jinde použitých a čtení mě tak nebavilo.

witko
22.06.2019 4 z 5

Zajímavý nápad pro přesuny v čase. Kniha nenudila.

groula
26.05.2019 2 z 5

no nevím. je to tak zvláštně napsaný. vůbec mě to nevtahlo do děje. několikrát sem u knihy usnul a to i přes den.
Asi by se z toho dalo vytěžit daleko víc...

evik91
19.05.2019 5 z 5

Na tuto knihu jsem přišla díky ambasodorca Humbook. Knížka je úžasná. Začátek mě moc nebavil, ale jakmile se na scéně objevil Petr nemohla jsem se odtrhnout. Mohu jen doporučit

Jajibloguje
16.05.2019 2 z 5

Střípky času ma bavili, ale niečo mi v knihe chýbalo. Poznáte ten pocit, keď vás kniha tak baví, že s ňou aj zaspíte a minimálne jeden deň je vaším najvernejším priateľom? Tak presne tu mi ten pocit chýbal. V mnohých dejových ohľadoch mi príbeh pripomínal Grafitové dievča od Miroslavy Varáčkovej. Odmyslime si fantasy líniu a zostane nám dievča, ktoré bolo nútené kradnúť, aby prežilo a neznámy jej ponúkne prácu, ktorá jej zmení život. Aj napriek tomu, že Střípky času sú iné, táto podobnosť ma vyrušovala po celý čas čítania. Najhoršie je, ak porovnávate a presne to som robila podvedome tu. Veľmi som chcela, aby sa mi kniha páčila, ale za mňa je to taký priemer, v ktorom sa často nachádza klišé a naivita Jany ma neustále prekvapovala. Proste… wtf? Magický svet (konkrétne cestovanie časom) a prepracované pravidlá ma však veľmi bavili. Podľa mňa, ak by sa Petra Slováková zamerala viac do hĺbky práve na túto časť a opisy by neboli povrchné, kniha by si ma viac získala. Super je aj to, že dej sa odohráva v Ostrave. Takže ak hľadáte fantasy príbeh z domáceho či blízkeho prostredia a humorné hlášky, skúste sa mrknúť po tejto kráske a vyriešiť veľký prípad.

Efeméra
06.05.2019 3 z 5

U Střípků času jsem měla tu potíž, že jsem nepociťovala nutkání číst dál. Knížka je to dobrá, nicméně já osobně asi čekala trošičku víc. Nápad se mi moc líbí – svět, ve kterém vybraní jedinci oplývají nadpřirozenými schopnostmi, přičemž konkrétně hlavní hrdinka dokáže cestovat časem, je super. I to, že protagonistka začne pracovat pro policejní útvar, který vyšetřuje zločiny způsobené magicky nadanými lidmi. Jana je ale taky nevysvětlitelně protivná a hlavně příšerně důvěřivá. Její podivný vztah s Petrem mě nebavil a myslím, že to byl ten hlavní problém. Ponuré prostředí Ostravy ale bylo perfektní, moc jsem si to umístění příběhu užívala, protože tam opravdu sedělo. V závěru to byl takový lepší průměr.

berka4151
22.04.2019 3 z 5

Očekávání byla veliká, potenciál to mělo, ale zůstal nevyužít.

Astarael
23.03.2019 5 z 5

Je dost vzácné vidět knihu žánru young adult, která by nějak zajímavě vyčnívala z toho obrovského množství plytkých příběhů na pultech českých knihkupectví. Čtení Střípků času jsem si proto opravdu užila. Postavy jednají logicky, propojení magie a každodenní reality bezproblémově funguje. Hlavní hrdinka je velmi sympatická a není to žádná superžena, která by svou schopností převálcovala všechny nepřátele lusknutím prstu. I když jí cestování časem dává velké možnosti, je limitované řadou věcí a v boji jí příliš nepomůže. Skutečnost, že se nacházíme v současné Ostravě (a ne třeba na nějaké mystické akademii okultních pavěd) je další obrovské plus. Přidejte tajemné krasavce, vtipné hlášky a dostanete ideální čtení na víkend. Já jsem maximálně spokojená.

Marushka27
20.03.2019 5 z 5

Nový román ostravské autorky, která se odhodlala zasadit román do ČR potažmo do svého rodného města. Mám načtených hodně YA a musím říct, že tohle je rozhodně povedená kniha a na české poměry zvlášť. Většinou nemám ráda české prostředí, ale tady je fajn propracované a postavy se nechovají ztřeštěně. Jana je sympatická hrdinka, která je místy drzá a zároveň vtipná. Celé fungování magie mě bavilo - dobrý nápad. Není to časovka ve smyslu, že poznáváte dějiny nebo podobné variace na cestování do pravěku a středověku, ale zajímavě to tu vyplňuje záplatku. Na jednu stranu se dá říct, že je kniha dost komorní, je to spíš příběh o lidech, kteří hledají sami sebe a své místo na světě než o velkolepých bitvách. Postavy jsou tu sympatické, myslím, že každý si snadno vybere, kdo je jeho favorit. Co oceňuji jsou některé hlášky, u kterých jsem se místy fakt nasmála. Za mě to bylo velmi příjemné čtení.

Okoslav
18.03.2019 4 z 5

Představte si mix Kostičasu, Stmívání, přidejte ostravské reálie – a před sebou máte nový román české autorky Petry Slavíkové s názvem Střípky času. Jak anotace slibuje, má v něm jít hlavně o cestování časem a také o velké souboje magicky obdařených lidí. A v zásadě má anotace pravdu. Ovšem s jedním velkým „ale“: spousta momentů ve Střípcích času totiž dává smysl jen ve chvíli, kdy si coby čtenář uvědomíte, že se pohybujete na poli young adult. Protože jde o žánr, který má vlastní pravidla a zvyklosti – často i takové, které by v rámci jiného žánru rozhodně neobstály.

Takže na obou stranách pomyslné barikády bojují především teenageři (protože proč ne), padouch se zcela zbytečně pochechtává a jeho plány nedávají smysl (protože proč ano) a hrdinka naprosto bezdůvodně důvěřuje nepříteli (podezřelému z mnoha vražd), přestože ji před ním všichni přátelé a kolegové varují. Protože tak to zkrátka v young adult chodí.

Vychytanou časovku tedy nečekejte. V rámci young adult jde ale o příjemný příběh s několika momenty, které jsou vysloveně povedené. Celkově hodnotím mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale protože jsem očividně první hodnotitel, přimhouřím oko a dávám za čtyři :-)