Stříbrná cesta

Stříbrná cesta https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412515/bmid_stribrna-cesta-B3p-412515.jpg 4 745 250

Když na autobusové zastávce ve vesničce na severu Švédska zmizí beze stopy dospívající Lina, přijde její otec Lelle Gustafsson nejen o milovanou dceru. Rozpadne se mu manželství a jeho bývalá žena si najde nového partnera. Projde si alkoholovým obdobím a společníky se mu stanou desítky cigaret a Linin přízrak, který jej neustále žene na cestu, aby ztracené dítě hledal. Vždyť okolní lesy jsou plné pustých stavení a samotářských podivínů. Jedním z nich je i Torbjörn, na pornografii závislý starý mládenec, jenž si právě domů přivedl milenku a její sedmnáctiletou dceru… Stříbrná cesta je nejen napínavým příběhem napsaným v nejlepší tradici skandinávského noiru. Je to také thriller o hranicích dobra a zla, normality a vyšinutí, thriller, který je stejně úzkostný a melancholický jako cáry mlhy na opuštěné silnici.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Kalibr

Silvervägen , 2018

Hakate
01.08.2021 3 z 5

Od knihy jsem moc nic nečekala, první má kniha od autorky. Z první části místy nudný a nezáživný, druhá část napínavější, i když velmi předvídatelné. Lelle i přes to všechno, čím si prošel je velmi sympatický morous, a ikdyz víte(tušíte), jakým směrem se bude hniha ubírat, pevně doufáte, že právě kvůli Lellemu bude mít nakonec příběh dobrý konec. Vše podtrženo ponurým a temným severem.
Výsledkem není špatná, ale ani výborná kniha.

evineckY
25.06.2021 2 z 5

Šílené. Odteď čtu anotace. Dala jsem to jen díky tomu, že jsem poslouchala audioknihu. Moje romantická duše pláče. Tolik hrůzy na světě a já to ještě poslouchám. Hned se dám do něčeho zamilovaného plného klišé.

EvikU.
16.06.2021 4 z 5

Tak nějak to plynulo na 3 hvězdy. Celkem se to četlo hezky, ale stále se nic nedělo. První část byla místy taková nijaká. Druhá část už byla super. Nešlo se odtrhnout a dala jsem ji na jeden zátah. Konečné hodnocení 4*. Na pátou už to nedosáhlo.

Celkově tedy hodnotím knihu kladně.

Janaves
14.06.2021 4 z 5

Ponurá atmosféra , ale příběh dobrý, napínavý.Možná by to byl pěkný film.

maximus13
04.06.2021 5 z 5

Pokud se chcete dostat do těžké deprese, tak si naordinujte tuto knihu. Detektivní příběh z šedého, studeného severu, kde se otec nevzdává pátrání po své dceři, která se ztratila z autobusové zastávky těsně před tím, než autobus přijel. Hodně psychologická sonda do myšlení a pohnutek jednání hlavních postav. Nemohu jinak, než knihu doporučit. Obal knihy přesně navozuje atmosféru příběhu.

marci8
26.05.2021 4 z 5

Kniha se mi velmi líbila. První část sice nebyl klasický thriller, který čtete jedním dechem, ale zato se čtenář seznámil s postavami, vžil se do nich, pochopil jejich jednání a myšlení. Navíc temný severský styl psaní je zde moc dobrý včetně popisů. Díky této části knihy, se četla druhá část knihy pro změnu jedním dechem a o to byla tato část silnější. Kniha není povrchně napsaná, ale má svou hloubku.

janina66
21.05.2021 4 z 5

Vcelku se mi to líbilo. Než thriller, je to psychologická stránka otce, kterému se před 3 roky ztratila dcera. Je to velice ponurá kniha ze severského venkova. Pátrání otce po ztracené dceři ho na konci zavede i do nebezpečí jeho života. Poslouchala jsem audio, výborně namluvenou.

Janík511
02.05.2021 3 z 5

Nudná kniha s nudným dějem. Myslela jsem, že ji v půlce odložím, ale silou vůle jsem dočetla. Naprosté zklamání z jalového děje o ničem. Tohle má být debut, který nadchl celou Skandinávii? To snad nemyslí vážně? Ještě zkusím Pustinu, ale po tomhle zážitku nic světoborného opravdu nečekám.

Dajine
14.03.2021 4 z 5

Kniha, od které tak moc nečekáte, tušíte další vývoj, přečtete a brzy zapomenete.

janca1705
09.03.2021 5 z 5

Takže :) Včera jsem začala odpoledne číst asi do dvou ráno. Bohužel jsem musela jít do práce, jinak by kniha byla během dne přečtena! Nešlo přestat :) Nevím teda ještě konec, ale dneska to dotáhnu!

esfinge
05.03.2021 5 z 5

Za mě spokojenost, knihu jsem přečetla za dva dny. Celou dobu jsem cítila zoufalost otce a zoufalost Meji, ponurý a chladný sever. Ano, i ja jsem pachatele odhalila správně, ale i tak mě závěr překvapil.

Monika164
19.02.2021 5 z 5

Moje první od autorky byla Pustina, dokonalá. Tato byla ještě o něco lepší.... Strhující, temné, smutné......

Buchtolap
08.02.2021 5 z 5

Nemohla jsem se odtrhnout a přečetla Cestu za den! Tohle se mi opravdu líbilo. Odhadnout viníka nebyla zas tak těžké a musela jsem číst dál, abych svou domněnku potvrdila. Hurá na Pustinu!!!

Petrasim
07.02.2021 4 z 5

Kniha nebyla špatná, ale nějak jsem se pořád do ní nemohla začíst.

zimolka
05.02.2021 5 z 5

Přečteno za jeden den,nemohla jsem napětímjít spát :)

martina5069
04.02.2021 4 z 5

Wau tak tohle byla jízda. Dávám 4,5* posloucháno jako audiokniha a konečně jsem našla thriler u kterého si pomalu okusujete nehty, protože se nemůžete dočkat, jak to skončí. Co se týče přednesu... Máme tu zase dva interprety Jana Vondráčka (nádherně pomalu namluveno) a Jitku Ježkovou (na tu sem si musela zvyknout, protože mi vadilo jak mluví rychle ale po chvilce už to šlo). Nevím proč ale všimla jsem si, že audioknihy namluvené 2ma interpretama mě baví asi nejvíc a když do toho ještě přidáte délku kolem 9 hodin tak je to ideálka. Bohužel jsem si musela občas nějakou kapitolu vrátit protože se u hlasu pana Vondráčka krásně usíná. Samotný příběh je pecka jde totiž o 2 různé, které se nakonci spojí v jeden. Pořád máte nad čím přemýšlet a nevíte, vy prostě nevíte jak příběh dopadne, můžete jen doufat a ono to stejně dopadne nakonec úplně jinak. Příběh je hlavně o vztazích, depresích, naději a o stříbrné cestě.... Autorku neznám ale četla jsem, že vydala novou knihu a podle recenzí je daleko lepší než tahle ale o tom pochybuju, může být max stejně dobrá, protože tahle byla pecka. Doporučuji!!! Kurňa to bylo aspoň psycho ❤️

veriszv
04.02.2021 3 z 5

To, co je na této knize nejlepší, je rozhodně její severská mrazivá atmosféra. Ale tam to za mě asi končí. Příběh to byl neuvěřitelně rozvleklý, a i když to autorka na konci rozjela na plné obrátky, tak to za mě teda nestačí... Od thrilleru chci prostě švih a napětí, které mě nutí otáčet stránky jednu za druhou. Pokud chcete nasát tíživou atmosféru severských lesů, pusťte se do ní, ale příběh jako takový za mě bohužel nic moc...

FejKýý
29.01.2021 5 z 5

Tuhle knihu jsem přečetla za jeden den. Kniha byla super a hlavně (a v dnešní době se to obzvlášť cení) byla reálná. Vše co je v téhle knize by se mohlo stát. Příběh byl sice mírně předvídatelný ale nebyl to takový extrém jako v některých jiných knihách. V knize se mě postavy teda zdály skoro všechny divné ale u Lelleho se to dalo pochopit. Někdy mě v knize chybělo že se nešlo více do hloubky ale to jen u některých věcech a konec se mě opět zdál takový urychlený. Bylo to super ale mohlo to být ještě o kapánek lepší. Jo a to temno o kterým všichni mluví, tak to jsem z toho necítila. Jak bych mohla když měla být noc ale psalo se tam že svítí slunce? Hodnotím knihu 4,5*.

dagsvob
29.12.2020 5 z 5

Další autorka, která mě baví. Jsem zvědavá na Pustinu...

derminator
21.12.2020 3 z 5

No.... Co říct! Spisovatelka je na zadní straně knihy přirovnávána k Jo Nesbovi, musím říci kdo psal ten booklet, že se tedy hodně upsal. Kniha je spíše než thriller hodně psychologická. Autorka spíše vypráví příběh utrápeného otce a ve druhé půlce knihy také oběti únosu. Jsem zvyklý na temné thrillery, ale tato kniha má do tohoto žánrů hodně daleko. Ke knize už se asi nevrátím a zda si něco přečtu od autorky si rozmyslím. Nyní za mě: Kniha je spíše psychologický román než thriller a určitě neočekávejte styl Nesba či Ahnhema. Knize dávám slabších 40 %.

prvotina švédská literatura Švédsko únosy thrillery pro ženy

Stina Jackson
švédská, 1983