Stříbrná cesta

Stříbrná cesta https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412515/bmid_stribrna-cesta-B3p-412515.jpg 4 745 250

Když na autobusové zastávce ve vesničce na severu Švédska zmizí beze stopy dospívající Lina, přijde její otec Lelle Gustafsson nejen o milovanou dceru. Rozpadne se mu manželství a jeho bývalá žena si najde nového partnera. Projde si alkoholovým obdobím a společníky se mu stanou desítky cigaret a Linin přízrak, který jej neustále žene na cestu, aby ztracené dítě hledal. Vždyť okolní lesy jsou plné pustých stavení a samotářských podivínů. Jedním z nich je i Torbjörn, na pornografii závislý starý mládenec, jenž si právě domů přivedl milenku a její sedmnáctiletou dceru… Stříbrná cesta je nejen napínavým příběhem napsaným v nejlepší tradici skandinávského noiru. Je to také thriller o hranicích dobra a zla, normality a vyšinutí, thriller, který je stejně úzkostný a melancholický jako cáry mlhy na opuštěné silnici.... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Kalibr

Silvervägen , 2018

Janča1532
27.02.2022 4 z 5

Kniha čtivá a zajímavá.Pro otce Liny sice to nedopadne hepyendem,ale aspon se dobere do konce své ztracené dcery,on jediný který se nevzdával a hledal,i když ostatní už to vzdávali.

Pisquosus
19.02.2022 3 z 5

Kniha je napsaná čtivě, přišla mi však velmi rozvláčná a dlouho se nic nedělo.

Zvrat a vyústění přišlo na posledních 15 stranách. Před tím byla spousta zbytečného balastu.

Puntíkatýhrnek
17.02.2022 5 z 5

Tak tohle se mi líbilo. I bez potoků krve a velkých brutalit je to správně temný až depresivní příběh. Přesně takhle si představuji typickou severskou krimi. Hezky a jednoduše napsané, úplně jsem viděla popisující krajinu, příběh byl docela neotřelý a v téhle moc neobydlené oblasti i uvěřitelný. Za mě doporučuji a určitě zkusím další...

Annkag
02.02.2022 5 z 5

Jednoducho skvostně napsaná kniha ze severu.
Divokost přírody,krása polární záře,chlad na duši,neurvalost tlkotu srdcí...
Dechberoucí putování po Stříbrné cestě kde postavy vynárající se z temnoty inkoustu dýchají v příběhu lásky,neurvalosti,tajemství,temnotě duší a rozluštění které veme dech na několik minut kým to všechno člověk vstřebe a řekne si že to vůbec netušil.

Janadvorackova
27.01.2022 4 z 5

Vezměte si ten krásný kontrast.
Polární záře a divoká severská příroda vs. pachatel, kterého nemůžu charakterizovat, jinak bych práskla, kdo to je. Každopádně a abyste věděli, je divnej.
A ztracená dívka, pak další ztracená dívka, pak jedna puberťačka s divnou matkou žijící u staromládence závislého na pornu.
Hned byste se tam zajeli podívat, žejo -:))).
Myslím samozřejmě kvůli přírodě, jak jinak.

Autorka to umí s atmosférou a zbytečně nekombinuje, aby zaujala. Dokáže to i bez zbytečných štráchů prostě dobrým příběhem.
Jenom by nemusela postavy krmit jídly z krve. Vím, že "tam" je to normální, ale při každé další zmínce o "krvavém pudingu" se mi v bříšku poprala snídaně s obědem.

katpas76
07.01.2022 4 z 5

Stejně jako Pustina je i v této knize výborně vykreslená švédská krajina, venkov, neútěšnost a depresivita místa i jeho obyvatel. Příběh byl zajímavý, čtivě napsaný, někdy trošku roztáhlý. Napínavý i bez přehnaného množství krve a vražd, které jsou u švédských autorů dost běžné.

mi-380
29.11.2021 4 z 5

Po dvou norských zapadákovech (Království a Zmizela v mlze) se přemísťuji studenou Skandinávií do třetího, tentokrát ale ve Švédsku. Není to tu o nic lepší. Rozpadlé domy, zoufalí bezdomovci, fetující tlupy mládeže, kuřáci a alkoholici. Rozjíždí se dvě linie příběhu, jedna temná a smutná, druhá tak trochu nedozrále dětinská (tragikomický vztah matka/dcera mi neustále připomínal působivé drama Služka z Netflixu), třetí linie se přidává v polovině knihy, ve stejném bodu se dá vytušit i pachatel. Čtivé, pochmurné, napínavé, smutné, skandinávské.
Audiokniha, náležitě vážná četba Jitky Ježkové a Jana Vondráčka.
80 % (zatím 556 hodnotících s modrým průměrem 77 %).

Jana.Kuc
06.11.2021 4 z 5

Konečně kniha, kde hlavní postavy nevystupují vyšetřovatelé. Je to pohledem nešťastného otce, který jako jediný pořád doufá, že se jeho dcera najde. Ani si nechci představit, co prožívá. Kniha nepřináší takový ten WOW efekt, ale není to špatné. Za mě dobré odpočinkové čtení.

Anna 13
29.10.2021 3 z 5

Jasně, že má čtenář vysoká očekávání, když se kniha stala tak úspěšnou, oceňovanou, prodávanou... Potom je opravdu těžké ta očekávání naplnit nebo dokonce přesáhnout.

Od Stiny Jackson jsem zhruba před rokem četla Pustinu, na jejíž děj jsem již zapomněla. Na prostředí a překrásnou atmosféru ovšem nikoliv.
A myslím, že až se mně zeptáte za rok na Stříbrnou cestu, řeknu nejspíše to samé. Pochybuji, že si budu pamatovat děj a jeho vyústění, ale tu atmosféru, přírodu a bílé noci z hlavy nevyženu.
Po této stránce byla kniha opravdu krásná - poskytla čtenáři domov, útočiště. I do postav se dalo bez problémů vžít a čtenáře sytil jejich žal, utrpení, šílenství, kterým oplývaly.
Dokonce jsem byla nadšená, že to, co jsem si už před polovinou knihy začala myslet, se potvrdilo jako pravda. Tím se stal příběh důvěryhodným, i když nijak šokujícím. Nicméně já upřednostňuji to první.
Přesto - příběh se někdy nezdravě táhl. Ubíral na dynamice. Stával se těžko stravitelným.
Šílenství, které ke konci vypuklo bylo neukočírované. Jako by té hrůzy nebylo samo o sobě dost.
A pak... První polovina knihy, která se odehrává pod neotřelým půlnočním sluncem, je jaksi magičtější než její druhá část. Jsme o půl roku dál a léto ztrácíme někde v dálce... Postavy nacházíme v pro nás neznámém rozpoložení. Chtěla jsem se vrátit zpět....
Konec rychlý. Náhlý. Chybělo mi setkání Meji a Carla-Johana. Chyběl mi průnik do bratrské trojky a to, co vlastně věděli, nevěděli, co cítili.
Bylo toho ještě tolik k probádání...
Co mě ale mrzelo nejvíce, byl přenádherný hrdina, který se objevil poměrně brzy, a pak již nedostal vůbec žádný prostor. Jen jednu jedinou zmínku... Ztracený osamocený Patte.

Vlastně nevím, jak příběh chválit, ani jak ho kritizovat. Někdy jsem si ho užívala, doslova hltala, a někdy se modlila, aby se to už proboha někam hnulo, aby už byl všemu konec. O své teorii jsem v podstatě nepochybovala - přišla mi dost průhledná.

Sama jsem zvědavá, co ve mně z příběhu zbyde... Jak moc časem zapomenu na celý Norrland a jeho obyvatele. Třeba mě překvapí, že se nakonec v paměti uchytí... A třeba vystřízlivím rychle.

Ani nevím, zda knihu doporučit... Takovou rozporuplnost jsem již dlouho necítila. Určitě ale existují lepší thrillery. O tom nemůže být pochyb.

ZuzanaZ83
24.10.2021 2 z 5

Kniha vypráví o životě dvou lidí. Učitele Lelleho, který před třemi roky přišel o dceru, která se beze stopy ztratila. Lelle od té doby jezdí po okolí a hledá ji.
Druhou postavou je Meja, sedmnáctiletá dívka, která se s psychicky nemocnou matkou alkoholičkou odstěhuje k cizímu muži. Meja se seznámí s místním chlapcem a stane se součástí jeho rodiny.
Příběh, myšlenka a konec jsou zajímavé, ale zpracování strašlivě rozvláčné. Upřímně, do strany 150 jsem četla, pak už jen přeskakovala.
Námět super, zpracování za mě ne.

Restang
22.10.2021 5 z 5

Modré čísla hodnocení? Za mne naprosto výborné, v poslední době to nejlepší co jsem četla z trillerů. Není potřeba vždy potoků krve a násilí a že k závěru knihy jsem si domyslela kdo asi, mi vůbec nevadí. Víc k tomu netřeba slov. Za 5*

iveta3689
12.10.2021 3 z 5

Děj minimální, ale kniha není nudná. Napsaná je napínavě, zajímavě, čte se sama. Rozuzlení není nijak překvapivé, ale nevadí to. Slešné 3,5*.

Kekik
03.10.2021

Prvních 100 stran postavy v příběhu jen kouřily cigarety, jezdily v autě, a některé musely poslouchat hlasité vzdechy z projevů rozkoše. Tak to tedy na mě působilo. Byla jsem trochu otrávená. Ale pak se v příběhu objevilo jméno Hanna. A přišel zlom. Náhle jsem příběhu věnovala více pozornosti a docela mě i bavil. A to vydrželo až do konce.
Kniha má necelých 250 stran, veliká písmena a vynechaná místa mezi odstavci, když se mění vyprávění postav. Přesto ale těch prvních 100 stran bylo zbytečně dlouhých. Nezáživné a nudné.
O koupi další autorčiny knihy s názvem Pustina zatím rozmýšlím. Když ji někde zahlédnu v akci (jako v případě Stříbrné cesty), je vysoká šance, že si ji pořídím.

markej
11.09.2021 4 z 5

Lelle už tři roky hledá svou dospívající dceru, která jednoho dne zmizela z autobusové zastávky. Sedmnáctiletá Meja se přistěhuje se svou psychicky labilní matkou na sever Švédska a snaží se konečně nalézt pevné místo v životě a nějakou kotvu. Cesty muže a dívky se nakonec samozřejmě protnou. Postupně myslím začnete tušit, kde je zakopán pes, takže žádné šokující odhalení se nekoná, nicméně knížka se mi líbila, byla jsem spokojená s vystavěním příběhu, vykreslením jak postav, tak prostředí drsného švédského severu a určitě si plánuju přečíst i autorčinu další knihu Pustina...

Belanna
02.09.2021 3 z 5

Vcelku slušný thriller s ponurou atmosférou, dobře vykresleným prostředím a pátráním po zmizelé dceři.
První polovina knížky není až tak záživná, druhá je lepší. Děj je vcelku předvídatelní, ale konec pěkně dořešený. Lelleho jsem si oblíbila a fandila jsem mu, ale ....

ivzu77
31.08.2021 4 z 5

Chladný severský příběh této psychodetektivky mne tedy moc chladnou nenechal. Stále jsem četla a společně s Lellem jsem chtěla najít a odhalit skutečnost, ať bude jakákoliv. Nevědět NIC je horší než vědět pravdu. Myslím, že bych si tento příběh také dovedla představit zfilmovaný.

palec
22.08.2021 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu a co musím vyzdvihnout jako první je to, jak knihu namluvili paní Ježková a pan Vondráček. Děj samotný velmi dobře plyne a je napínavý, takže 100%.

gabriela2944
21.08.2021 5 z 5

Naprosto skvělá kniha, totálně mě mrazilo z moc dobře vylíčené atmosféry, nemohla jsem se odtrhnout, ačkoliv mě v půlce knihy napadal pachatel, nebyla jsem si dost jistá a hnalo mě to dopředu. Moc doporučuji a asi jsem divná, ale chápu obrovský ohlas ve Skandinávii

Misute603
17.08.2021 2 z 5

Kniha nebyla špatná,dobře se četla,jen od půlky už tušíte,kdo za tím stojí
Takže závěr pro mě nebyl tolik překvapující.

charlizee
13.08.2021 3 z 5

Skandinávské detektivky jsou pro mě synonymem pohody a odpočinku. Na Stříbrnou cestu jsem se strašně těšila a nemohla se dočkat narozenin, protože jsem věděla, že mi ji dají mí kolegové. Ehm, ty narozeniny byly téměr před dvěma roky. :))
I když mám k příběhu pár výhrad, tak jako celek mě to bavilo. Přestože jsem pachatele odhalila poměrně brzy, trochu si myslím, že to byl autorčin záměr - že tam schválně hodila jeden takový detail pro všímavé čtenáře.
Co se mi nelíbilo především, bylo vysvětlení celého případu ústy jedné z postav k závěru vyprávění. Vždycky mám dojem, že si to autor/ka strašně zjednodušil/a.
A jeden takový poznatek, nad kterým jsem se pozastavila… Švédské 17leté děti se učily Pythagorovu větu. To jako vážně? Neučí se to u nás tak o 5 let dřív?

prvotina švédská literatura Švédsko únosy thrillery pro ženy

Stina Jackson
švédská, 1983