Stříbrná cesta

Stříbrná cesta https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412515/bmid_stribrna-cesta-B3p-412515.jpg 4 745 250

Když na autobusové zastávce ve vesničce na severu Švédska zmizí beze stopy dospívající Lina, přijde její otec Lelle Gustafsson nejen o milovanou dceru. Rozpadne se mu manželství a jeho bývalá žena si najde nového partnera. Projde si alkoholovým obdobím a společníky se mu stanou desítky cigaret a Linin přízrak, který jej neustále žene na cestu, aby ztracené dítě hledal. Vždyť okolní lesy jsou plné pustých stavení a samotářských podivínů. Jedním z nich je i Torbjörn, na pornografii závislý starý mládenec, jenž si právě domů přivedl milenku a její sedmnáctiletou dceru… Stříbrná cesta je nejen napínavým příběhem napsaným v nejlepší tradici skandinávského noiru. Je to také thriller o hranicích dobra a zla, normality a vyšinutí, thriller, který je stejně úzkostný a melancholický jako cáry mlhy na opuštěné silnici.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Kalibr

Silvervägen , 2018

Pavel83
06.01.2023 5 z 5

Kniha mě bavila, určitě si přečtu i další díl této spisovatelky.

Lukáš236
04.01.2023 4 z 5

Napínavé, krátké, čtivé. Tahle mladá švédská autorka mě ani druhou knihou nezklamala. Sice od poloviny očekávaný pachatel ale nijak to nevadilo. Nic nebylo zbytečně překombinované a složité.

Mona7741
03.01.2023 4 z 5

Byla jsem překvapená jak se kniha pěkně čte, bavila mě. Akorát hlavní zápletka mi přišla příliš brzy prokouknutelná, čekala jsem zamotanější rozuzlení.

ava.s
29.12.2022 4 z 5

Krátké, čtivé, jednoduché a příjemné čtení. Pokud nepotřebujete překombinovaný sluníčkový příběh a nevadí vám, že v podstatě hned přijdete na pachatele, tak směle sáhněte po knize.
Za mě vydařená oddechovka.

Emma27
10.12.2022 4 z 5

Celkem smutny a depresivní příběh.Kniha ma lehké kapitoly.

Vlaďkaa4
20.11.2022 3 z 5

Je to krátké a dobře se to čte, ale přišlo může tomu něco chybí.

rilajaan
04.11.2022 4 z 5

Smutný příběh (nejenom kvůli konci), velké téma k zamyšlení (vše mohlo být jinak kdyby ....).

Ivana11
30.10.2022 5 z 5

Super kniha, první polovina taková trochu rozjezdová, druhá polovina nabrala obrátky.

zdenek118
24.10.2022 5 z 5

První knížka od této mladé švédské spisovatelky. Příběh s nádechem thrilleru umístěný do odlehlé části severního Švédska, ve kterém kantor Lelle z místní střední školy zoufale pátrá po zmizelé své 17-ti leté dceři. Při pátrání poznává mnoho místních lidí a rodin žijících podél silnice "Stříbrná cesta" protínající tuto oblast.
Autorce se velmi dobře podařilo vykreslit pustou a drsnou seveskou přírodu a nelehké osudy lidí v ní žijících. V druhé části knihy jsem začal tušit, kdo by mohl být v pozadí zmizení Lelleho dcery a dalších mladých dívek. V dramatickém závěru se moje tušení jen potvrdilo. Napínavý a chmurný příběh se mi dobře četl ikdyž některé části byly dost rozvleklé. Od této mladé autorky si se zájmem přečtu i další její knížky. Moje hodnocení je 5*.

Evišťátko
18.10.2022 5 z 5

Skvěle vystavěný příběh,osudy dvou lidí,které se v jednu chvíli propojí.Jen je asi potřeba říct,že se tak nestane hned.Zoufalstvi otce ,hledajícího svou ztracenou dceru bylo přímo hmatatelné. Jen možná škoda,že jsem rozuzlení zápletky začala tušit už po 2/3 knihy.

TVer
10.10.2022 3 z 5

Velice pomalé, až do poloviny knihy nejsou Lelle a Meja vlastně nijak propojeni, nechápala jsem, proč je to jednou Meja a jednou Lelle.
Pachatele jsem odhadla také poměrně brzo, ono v té knize vystupovalo tak 10 postav, tak to zas tak složité nebylo.
Zpočátku se mi líbil vznikající vztah mezi Mejou a Carl-Johanem, později už to ale bylo dost divné.
Slabší průměr.

PetraDD
05.10.2022 2 z 5

Slaby prumer. Pachatele jsem odhadla skoro hned, ale do cteni jsem se bohuzel musela nutit.
Porad jsem cekala,kdy se to konecne rozjede. Nedockala jsem se

kolacky
18.08.2022 3 z 5

Dost depresivní a na mě až moc "severské", čti divně drsné.

Čmeláček
02.08.2022 5 z 5

Tak tohle byl zase jednou thriller podle mého gusta! :) Přečetl jsem ho raz dva, ale do Švédska na to místo, kde má být Stříbrná cesta, se teda fakt nechystám :))).

Lexie321
23.07.2022 5 z 5

Príbeh bol super. Kniha by mohla mať pokojne aj viac strán. Veľmi dobre sa čítala a postavy Lelle aj Meji boli senzačne. Záver thrilleru/deketivky bol sice trpký happy end ale skvele to sadlo. Určite knihu vrelo odporúčam

genduna
07.05.2022 5 z 5

Moc povedená kniha! Dostatek napětí i akce. Smutný konec. Škoda že to neskončilo lépe.....

Effka
20.04.2022 5 z 5

Tak takhle už mě dlouho žádná knížka nechytila. Za mě jeden z nejlepších thrillerů, nebo spíš psychothrillerů?

knihomolka_eli
04.04.2022 4 z 5

V knižke sa striedajú kapitoly o Lelleho pátraní s kapitolami zo života 17ročnej Meji.
Lelle už 3 roky pátra po svojej nezvestnej dcére. Stále verí, že ju nájde a nevzdáva sa, hoci to už všetci naokolo vzdali a polícia v jej prípade nijako nepokročila. Po 3 rokoch však zmizne ďalšie dievča. Zmizne rovnako záhadne ako Lelleho dcéra a Lellemu to dáva novú nádej, že príde k novým stopám.
Meja má 17 a má naozaj strašné detstvo. V podstate nepozná význam slova ,,domov". Jej matka Silje je na tom psychicky zle, holduje alkoholu a jej správanie nie je ani zďaleka materinské. Celý život sa sťahujú, podľa toho, kde si Silja nájde partnera (vždy nevhodného). Keď sa nasťahujú do mestečka pri Striebornej ceste k Siljinmu novému partnerovi Torbjörnovi, Meja začne mať všetkého po krk. Hnusí sa jej aj on (Meja nájde v jeho dome neskutočnú zbierku pánskych časopisov a fotiek mladých dievčat), aj jej mama. Často odchádza z domu a pri potulkách v okolí spozná 3 chlapcov. S jedným začne chodiť. Aj jeho rodina je ale zvláštna. Chlapci nechodia do školy, nemajú sociálne kontakty, robia si prehnané zásoby, bunkre, atď. pretože ich rodičia veria, že v prípade vojny a pod. treba vedieť prežiť. Netrvá dlho a Meja sa k svojmu priateľovi aj nasťahuje. Páči sa jej, že ju tam všetci srdečne prijímu a cíti sa tam lepšie ako doma.
Mejin a Lelleho osud sa pretnú. Lelle je Mejin učiteľ. Postupne sa spoznávajú a Lelle zisťuje, aké otrasné detstvo Meja mala. Keď zmizne aj Meja, Lellemu to nedá a začne po nej pátrať. Vtedy vyplývajú na povrch všetky temné tajomstvá, aj tie najbolestivejšie.

Keďže som sama mamou, premýšľala som, ako by som sa zachovala na Lelleho mieste. Niekomu možno príde jeho správanie ako rojčenie, ale myslím, že v jeho situácii bolo úplne normálne. Vedela som sa vcítiť do jeho myšlienok, zúfalstva a bolesti zo zmiznutia jeho dcéry. A zachovala by som sa rovnako. Tiež by som si nedala povedať a pátrala by som na vlastnú päsť.
Čo sa týka života Meji, strašne ma hnevala jej mama...strašne sebecká a plná sebaľútosti, najradšej by som ju prefackala. Nechápem ako jej Meju mohla sociálka po niekoľķých odobratiach vždy vrátiť.

Záver sa mi nepáčil, čo je ale môj problém, keďže som ten typ, ktorý miluje čo najšťastnejšie konce. Ale príbeh ako taký bol veľmi napínavý, dej stále gradoval, knižku som prečítala behom 24 hodín, čo som ju nevedela odložiť. Bolo zaujímavé čítať o toľkých typoch rodín, rozdielneho (ne)fungovania v nich a hlavne bolo zarážajúce, čoho všetkého sú rodičia schopní, ak ide o ich deti (a že vždy nejde len o správne rozhodnutia a rodičovskú podporu). Autorkin štýl písania mi absolútne sadol a určite siahnem aj po jej ďalších knihách.

Monuli36
09.03.2022 5 z 5

Od této autorky,to byla druhá kniha kterou jsem přečetla.Určitě ne poslední.Knížka mě moc bavila.Líbí se mi styl psaní a skvělej popis přírody a prostředí.Trochu mě zamrzelo jak to dopadlo,ale i tak doporučuji

Hanuja
07.03.2022 4 z 5

Knížka se docela dobře četla, ale mohla být méně rozvláčná. Do 2/3 příběhu jsem si myslela, že to putování a hledání nešťastného otce se bude stále opakovat. Snad to ani nelze označit za thriller. Pak to ovšem nabralo rychlý spád a příběh byl neuvěřitelně napínavý. A pak jsem příběh musela dočíst na jeden zátah. Za přečtení určitě stojí.

prvotina švédská literatura Švédsko únosy thrillery pro ženy

Stina Jackson
švédská, 1983