Střevíce z lýčí

Střevíce z lýčí https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/313985/bmid_strevice-z-lyci-cVQ-313985.png 5 164 46

František Nepil, píšící s citlivým a humorným nadhledem, chce čtenáře především pobavit a potěšit. Zároveň mu nenápadně podsouvá cosi vážnějšího a významnějšího, co přetrvává v naší mysli i v čase všelijakých vševědoucích informačních dálnic. A proč si Nepil ke svému povídání vybral právě domácí zvířata? Prý proto, že právě ona zlidšťují tento svět.... celý text

Česneksmedem
29.03.2024 5 z 5

Pan Myšák (jak mu říkala jeho manželka) opět nezklamal. Pro nás venkovské obyvatele sice mnoho nového v knize není, ale vyprávění je to takové melancholicko - laskavé, takže paráda. Hodně píše o slepicích. Jako dítě jsem při pronásledování této drůbeže spadnul do potoka. Musím vyvrátit teorii, že je slepice hloupá. Spíš bych ji označil za docela „vyčůranou“. Čtení jsem si opravdu užil.

heczek
06.03.2023 5 z 5

Léta přibývají a tím více ráda se vracím k tomu, v čem jsem vyrůstala - život na vesnici.
Navíc.. humor pana Nepila mi hraje do noty, přesně takový mám ráda :-) Těším se na další knihy! :-))

anonymní.Ilja
30.09.2022 4 z 5

Sáhnout po Františku Nepilovi je sázka na jistotu. Moje očekávání byla hodně vysoko, protože mám ve své knihovničce již třikrát přečtené Dobré a ještě lepší jitro. Tohle je jiné kafe, ale stále od stejného mistra vypravěče. Tady se sluší jen poslat své čtenářské DĚKUJEME!

edit:
právě jsem si přečetl další komentáře: ne náhodou většina mluví o tom, že Nepil je sázka na jistotu, nikdy nezklame, je jasná volba ...

Pavlína197
28.05.2022 5 z 5

Pocházím z vesnice, ale nemám to štěstí tam žít. Proto si občas ráda přečtu příběh odehrávající se na vsi. Nepilovy historky jsou opravdu povedené, zvlášť chov králíků a zabijačku vystihl přesně tak, jak si to pamatuji, a samozřejmě s humorem. Zaujalo mě vyprávění o práci studentů na polích a u dobytka a moc se mi líbilo i povídání o babičce.

Kortez
15.04.2022 5 z 5

Audiokniha načtena autorem. Jako dítě jsem vyrůstal na vesnici, teď by se dalo říct že na farmě, protože jsme měli takové malé domácí hospodářství. Teď u poslechu této skvělé knížky se spolu s panem Nepilem vracím do dětství, k pasení housat, malých králíčků, kůzlat, k domácí zabíječce, k laskavé babičce...

mamina2
07.03.2022 5 z 5

František Nepil je jistá volba. Jeho nádherná čeština musí vzít každého čtenáře za srdce.

jan0223
06.01.2022 5 z 5

Vyprávění pana Nepila je zárukou dobrého počtení a pobavení. Vyprávění o zvířátkách o životě na venkově vypovídá o našich kořenech. Jeho humor je legendární a normální, obyčejný a běžný problém, věc, život dokáže podat svým osobitým způsobem, okořeněným jemným humorem, který čtenáře vtáhne do příběhu a už nepustí. Výborná kniha napsaná výborným vypravěčem.

Kanylka
08.12.2021 5 z 5

Vyprávění pana Nepila nikdy nezklame.

Lac
20.10.2021 5 z 5

Vyprávění p. Nepila je srandační čtivo s mnohými praktickými radami.

ludek.n
12.05.2021 3 z 5

Nepilova sbírka povídek z českého venkova Střevíce z lýčí je lehké, nenáročné a úsměvné čtení, v němž je přesto mnoho z lidové moudrosti a jakési nadčasovosti toho, co věděly už naše prababičky a co my bohužel pomalu zapomínáme. Každá z kapitol nese název písničky a je věnována jednomu druhu domácího zvířectva. Máme tu slepice a kuřata (Na tom našem dvoře, Plivník), králíky (Tamhle za vodou), prasata (Kmotře Petře, nepřepepřete nám toho vepře), husy (Hajha, husy, ze pšenice), krávy (Krávy moje, zlatý zvonce máte), voly (A já jsem na dolině oral), koně (Čí jsou to koníčky), a navíc k tomu všemu dokonce i škodnou (Blaze tomu, kdo nic nemá). Vše podáno s humorným nadhledem, s neodolatelným šarmem a úžasnou grácií. I přes mimořádné autorovo úsilí, ze mě Nepilova knížka venkovana neudělala a ani k chovatelství čehokoli živého nepřivábila. Jsem totiž proti podobným lákadlům v podstatě imunní, nebo možná jen zbabělý, pohodlný či lhostejný. Ale čtení Střevíců jsem si užil dosyta.

Mirka2778
07.04.2021 5 z 5

Střevíce z lýčí symbolizují sepětí s tím, odkud pocházíme. S tím kdo nás ovlivňoval a formoval člověka jakým jsme se stali. A tak kniha obsahuje mnohem víc vzpomínek na pocity, na mezilidské vztahy, na nálady, než na příhody které je vyvolaly. Zároveň je to krásné vyprávění o dětství a mládí na vesnici z dob kdy na každém dvorku se popelily slepice a kejhaly husy a ve chlévě přežvykovala kráva a rochnil se pašík.
Je to krásné, nostalgické, poklidné čtení.

knih-o-mol
24.03.2021 5 z 5

Pokaždé, když tuto knihu otevřu, čtu si ji v halvě hlasem Františka Nepila, jakoby mi ji četl sám. Mám potěšení z četby a pocit, že jsem v dobré společnosti.

ArwenAragorn
30.09.2020 5 z 5

Miluji pana Nepila. Toto je další úsměvné pohlazení. Krásné. Vhodné pro nepříjemné dny, jaké teď zažíváme.

JancaMia
30.09.2020 4 z 5

pobavilo a pohladilo po duši :)

Ava365
11.12.2019 5 z 5

Úžasná kniha s laskavým humorem. Ten laskavý humor je sice klišé, ale v tomto případě nelze jinak. :)

cibulka 8
27.07.2019 5 z 5

František Nepil úžasně vypráví o domácích zvířatech s laskavostí a humorem jemu vlastním. Opět nezapomenutelné,

ArwenAragorn
12.06.2019 5 z 5

Velice milé čtení, pan Nepil dokáže pohladit po duši. Laskavý humor.

pingu1
15.04.2019 5 z 5

Krásné, milé, pohodové čtení o životě na venkově a domácích zvířatech. Velmi příjemná oddechovka s laskavým humorem pana Nepila pohladí po duši... Taky mám slepice a v knížce jsem se našla :-)

evik75
25.01.2019 3 z 5

Milé a vtipné čtení pro příjemně strávený večer.

Kataz
30.12.2018

Má poslední kniha do čtenářské výzvy (a už jsem se bála, že to nestihnu v roce 2018) a krásně jsem si ji užila a nasmála se