Stretnutie s Bonapartom

Stretnutie s Bonapartom https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/172518/bmid_stretnutie-s-bonapartom-aEv-172518.jpg 4 14 1

Román známeho ruského básnika, známeho aj ako autora a interpreta originálnych šansónov a balád. Pozostáva zo štyroch častí, každá má iného rozprávača a iný uhol pohľadu. Prvú časť tvoria zápisky generála Opočinina, ktorý sa chystá usporiadať slávnostný obed na Bonapartovu počesť a pritom spáchať naňho atentát. V druhej časti francúzska speváčka Louisa žijúca v Petrohrade a Moskve vyrozpráva okrem svojich ľúbostných historiek aj trpké spomienky na neslávny odchod z Ruska. O láske oddanej i o láske neláskavej na pozadí búrlivých udalostí sa dozvedáme z rozprávania mladej statkárky Varvary...... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Svidanije s Bonapartom , 1983

Oplak
Oplak
12.03.2023 4 z 5

* - Mimochodom, aj ja som si predsavzal, že sa nebudem s ľuďmi škriepiť. S múdrym sa škriepiť nedá, lebo ten, zmietaný pochybnosťami, si nedovolí nerešpektovať vašu slepotu. A s hlupákom či nevzdelancom tobôž, tí bývajú takí sebavedomí, že ste pre nich nula. Darmo by ste sa chceli s nimi škriepiť, hoci, zastrašiť ich možno. Nie, nie guľkou ani palicou (hlupáci bývajú mimoriadne smelí), ale paradoxmi. Napríklad, začne na vás útočiť a tárať do sveta, že ak všetkých paholkov oblečiete za husárov, Bonaparte sa dá na ústup, alebo podobné nezmysly. Vtedy mu poviem: ,,Dosť možné... Mimochodom, existuje vynikajúci liek proti hemoroidom..." Ten zdúpnie, obleje ho pot a odíde zamyslený. -

Začiatok 19. storočia, cárske Rusko, Napoleonov vpád. Toto sú kulisy pre tento román. Na obdobie sa pozeráme očami viacerých osôb, ktorých životy sa zvláštne prelínajú. Vydarené dielo, plné silných myšlienok a slabých (?) postáv.

* - Za všetko, za všetko treba platiť, ale kde na to vziať? -