Střepy z královské číše

Střepy z královské číše https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33082/bmid_strepy-z-kralovske-cise-8Pt-33082.jpg 4 31 9

Ve svém novém románu líčí oblíbený autor život českého krále Jana Lucemburského (1296 – 1346) od sňatku s Eliškou Přemyslovnou až po jeho smrt v bitvě u Kresčaku. Čtenář přímo vstupuje do neklidného třináctého století, zmítaného boji o titul římského císaře. Tehdy je Janovi z dynastie Lucemburků českou šlechtou nabídnuta koruna a ruka princezny Elišky z rodu Přemyslovců. Mladý panovník, vychovaný v kultivovaném prostředí francouzského dvora, se cítil nejistě v prostředí sebevědomé české šlechty. Ani vztah s Eliškou nebyl šťastný, neboť měli velmi rozdílné povahy i odlišný názor na politiku. Janovo zklamání v manželství se promítlo také v postoji k synu Václavovi – právě tomu, který později přijal jméno Karel, stal se českým králem a římským císařem Karlem IV. Odebral ho matce Elišce a poslal na vychování do Francie. Karel se rychle vpravuje do tajů politiky, brzy získává nad otcem převahu a u lidí oblibu pro svou rozvahu, rozhled a schopnost naslouchat. Dokáže si klidně prosadit svou a pomalu v něm roste budoucí veliký politik. Sám Jan, ač mnozí oceňují jeho velkodušnost a velkorysost, však k Čechách nikdy nepřilne a stále častěji odjíždí do ciziny. A tak ho dějiny nakonec znají jako vladaře, který si získal uznání spíše na mezinárodním poli. Jiřího Hanibala si čtenáři Knižního klubu dávno oblíbili; právem si zaslouží zařazení mezi naše přední romanopisce, kteří se věnují historické próze. Jeho příběh přibližuje mnoho zajímavých postav a nabízí zasvěcený pohled do zákulisí dávné evropské politiky.... celý text

Bolomsson
23.11.2020 4 z 5

Dobře napsaný román z dob vlády a panování Jana Lucemburského. Pravdou je, že místy to bylo líčeno až moc podrobně, ale pokud vám historie není cizí, budete si četbu užívat.
Mě osobně bavila více druhá polovina knihy, kde do příběhu čím dál více promlouvají i činy Janova syna Karla IV. Tomu České království, narozdíl od krále Jana, přirostlo k srdci natolik, že je ochoten jeho zájmy sveřepě hájit a pustit se s otcem mnohdy i do vášnivých slovních rozepří.

pegasek
24.09.2019 5 z 5

Tato kniha dle meho nazoru doplnuje knihu ,,Velmoz tri kralu,,od tohoto autora.kniha byla opravdu dobra

Mirka2778
11.07.2018 3 z 5

Na tuhle knížku mě nalákal Jan Lucemburský. Mám ho zažitého od paní Vaňkové a mám ho ráda. Pan Hanibal ho pojal trochu jinak.
Přijde mi, že nadržuje Karlovi. Taky si nemyslím, že by se král snad nějak často styděl před svým synem. Co ale "Střepům" u mě škodí je jejich... roztříštěnost? Asi mi to při autorově volbě názvu mohlo dojít dřív!
Příběh je vypravován více osobami a v další kapitole se jiný vypravěč vrátí třeba o dva roky a já jako čtenář to pochopím až ve chvíli, kdy dojde ke stejné situaci na stejném místě.
Nicméně, nedám se odradit a přečtu si i další Hanibalovu knížku.

Stolda
19.09.2017 5 z 5

Rozesmáli mě komentáře o napětí.... A copak naše dějiny nejsou napínavé- čtete sice detektivku, ale se známým koncem. Všichni, kdo píší o našich dějinách a není to strohá řeč dějepisných údajů a má to jakýsi spád si zaslouží obdiv. Už jen to pátrání po historicky správných údajích musí být naprosto vysilující, natož to napsat zábavnou formou.

Damato
07.09.2017 4 z 5

Moc hezky se mi kniha četla, už i pro tu možnost nahlédnout a ponořit se do čteni,které vás dostane do děje a najednou jste svědky dětství Karla IV a docela mě dostaly ty intriky středověku. Neustále dokola mě udivuje,jak před tolika sty lety byli lidé stejní,jak dnes a to co nás na dnešní politice děsí a štve,tak děsilo a štvalo lidi i tenkrát.

renefer
02.08.2017 3 z 5

Tohle není beletrie, spíš kronika na způsob Palackého. Určitě je to poučné, hodně vypovídá o době vlády Jana Lucemburského, ale že by se člověk začetl, to ne...

pami
24.07.2017 1 z 5

Na můj vkus příliš zdlouhavé, bez spádu. Ještě nikdy jsem knihu tak dlouho nečetla.
Události líčeny až moc podrobně (zbytečně protahováno), z pohledu několika osob.

elcapitano
29.07.2014 4 z 5

Životopisný román o historické postavě nutně postrádá část napětí - čtenář samozřejmě dopředu ví, jak to celé dopadne, kdy hlavní postava zemře, co se stane s potomky, manželkou atd..
Také je během knihy potřeba odvyprávět spoustu vlastně dost nezáživných faktů.
Na druhou stranu se při četbě člověk ponoří do poměrně spletité středovéké evropské politiky i do myšlení, postojů a motivů hlavní postavy - Jana Luceburského.
Osobně mne bavilo občasné uvědomění si paralely historie a současnosti - např. "malý čecháček" vs. pro-evropský nadhled, rozmach a velkorysost.

jprst
18.11.2011 5 z 5

Poutavě napsaný historický román především pro ty, pro které cesta do historie je přes suchopárný dějepis obtížná nebo dokonce neprůchodná.