Střepiny ticha

Střepiny ticha https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290844/bmid_strepiny-ticha-BIH-290844.jpg 4 63 18

Tvůrce psychologických profilů Tony Hill dokáže číst vzorce lidského chování a dekódovat jeho záhady. Když narazí na sérii sebevražd žen, na netu pronásledovaných zvrácenými predátory, začne tušit, že jde o větší a děsivější tragedie, než by se zdálo. Způsoby smrti jsou sice různé, ale okolnosti podobné. Nebyly ty ženy ve skutečnosti zavražděné? Jaký typ sériového vraha může toužit po tom, aby jeho zločiny zůstaly skryté? Bývalá vrchní inspektorka Carol Jordanová bojuje s vlastními démony, ale lidské životy, které jsou v sázce, ji přimějí vrátit se do akce. Společně s Tonym a novým týmem se pouští do honu na nejnebezpečnějšího vraha svého druhu – na takového, který nezná strach a nemá co ztratit...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , BB art

Splinter the Silence , 2015

ludek.n
22.07.2022 4 z 5

Carol Jordanová se vrací k policii, aby společně s Tony Hillem a svým starým týmem vyřešila případ zdánlivých sebevražd úspěšných žen s nekompromisně feministickými postoji. Ještě předtím se ale bude muset vypořádat se svou závislostí na alkoholu. Val McDermidová tentokráte rozehrává detektivní zápletku až poté, co si posvítí na osobní preference některých svých hrdinů a malinko zatřese kostkami společenského života v Bradfieldu. Koneckonců atmosféře tento její úkrok stranou neublíží a napínavosti dějové linie přidá hlubší rozměr. Tím spíše že jiskření a výbušnost z předchozích dílů ztrácí na razanci a otáčí se více k zamyšlenější a hloubavější podobě se silně působícími sebezpytujícími prvky. Nebyl by to nakonec snad ani Tony Hill, aby neměl výstřední myšlenky a Carol Jordanová, která posléze jeho bláznivé nápady umravňuje a realizuje v praxi. Opět si musím postesknout na závěrečný přílepek v podobě krátké povídky Špatné svědomí. Tenhle doplňkový krimi šot prostě nehraje stejnou ligu jako zbytek knihy, a co hůře není ani k tématu.

MíšaS.
10.08.2021 3 z 5

Není to špatné čtení, ale asi jsem už přesycená těmito příběhy, které jsou vlastně na jedno brdo. Takže teď si dám chvilku pauzu a pak si dočtu ty zbývající dva díly, co doposud vyšly.

katy238
11.06.2021 5 z 5

Střepiny ticha autorky Val McDermidové jsou devátým dílem série o psychologovi Tony Hillovi a policistce Carol Jordanové. Tato dvojka se spolu se svým týmem dává opět dohromady, aby vyřešila případ, o kterém si nejsou zpočátku ani jistí, zda vůbec existuje. Ženy silně feministického smýšlení, které se nebojí dát nahlas najevo svůj názor a říct jej naplno ženám i mužům, jsou nejprve tvrdě napadeny v online prostoru mnoha a mnoha trolly a dle všeho jejich urážkami pak přivedeny na okraj zoufalství, které vyústilo v sebevraždy. Věc jasná a průzračná se však později kalí a je právě na týmu, aby odhalil, kde je ve skutečnosti pravda. A zda měly anonymní internetové zrůdy skutečně takovou moc.

Příběh je nebezpečně aktuální v mnoha ohledech. Internetový trolling již dávno není jen nevinná zábava několika jedinců s černým humorem a může mít následky. Takové, jaké si jeho autoři neumí představit, a s touto myšlenkou si právě autorka pohrává. Nahlíží na problém z několika stran, všechny jsou velmi zajímavé a přitom příběhu neubírá na dynamice. V knize je možné cítit, že je součástí rozjeté série, ale nákup předchozích knih není nutný, vše je vysvětleno a přiblíženo a je na čtenáři, zda si bude chtít osudy hrdinů projít podrobněji nebo mu stačí ústřední zápletka. Pro mě byla kniha příjemným překvapením a do britského Bradfieldu se za zajímavou a nesourodou dvojicí a jejím týmem v různých částech jejich životů ráda vrátím.

twiggynka
04.06.2021 4 z 5

Začátek se opravdu táhl. Závěr bych taky ještě malinko rozvinula. Ale jinak dobré čtení, tak jak to Val umí.

kacenka075
01.12.2020 4 z 5

Až na kostrbatý překlad opět zajímavá detektivka, kde policejní se pátrání prolíná s osobními příběhy vyšetřujících kriminalistů.

michaela2173
17.09.2020 5 z 5

McDermidová mě zatím ještě nikdy nezklamala. Ani tentokrát.

ivoiro
06.07.2020 5 z 5

Opět skvělá kniha a pro mne poslední z této série. Číst jsem ji začal a posledním dílem. Touto knihou se mi celý příběh propojil a zkompletoval.

Danuše7
05.07.2020 4 z 5

Dobrý příběh. Ze začátku jsem se nemohla začíst, pak mě to chytlo. Určitě si půjčím další knihy McDermidové.

moudivlacek
22.05.2020 4 z 5

Tak konečně zase ta "stará známá" Carol - bojovnice za právo a po jejím boku její nejoddanější přítel a přítel v nouzi nejvyšší Tony. Oba dva jsou mistry ve svém oboru, a pokud spojí své síly, tak nepřítel nemá šanci, a to dokonce ani takový, o kom policie neví, že ho má honit.
Navíc konečně nějaký posun Carol i v osobní rovině. Tony tentokrát odmítá přihlížet zničené Carol a tentokrát zůstává s ní v dobách těžkých.
Těším se na další díl.

Leena
05.06.2019 2 z 5

Modlila jsem se, abych to už dočetla. Bylo to nudné, rozvláčné, nemělo to žádný náboj. Asi si už od této autorky nic nepřečtu:-(

Klarinecka
14.08.2018 3 z 5

K mému velkému zklamání musím řict - obyčejný průměr. Obzvláště první půlka se vleče a pak hurá kvapný konec :(

intelektuálka
07.08.2018 4 z 5

Záhadné sebevraždy žen vrtají hlavou tvůrci psychologických profilů Tonymu Hillovi...

A vyřešit je může jedině s policejní inspektorkou Carol Jordanovou....

Zde jsou zajímavé motivy sebevražd - jsou spojeny s literaturou ...

A motiv vraha se skrývá v jeho minulosti - nemá rád feministky...

Val McDermid se stále čte dobře...

rodak
19.07.2017 5 z 5

Už jsem otočil poslední stránky a nemůžu se dočkat dalšího přeloženého pokračování.Nejlepší série s Carol a Tonym.Autorka je vůbec nešetří.Nebudu nic prozrazovat,ale jsem rád že jsou opět spolu a řeší vždy perfektní a napínavé případy.

lenule_k
07.07.2017 5 z 5

K McDermidové jsem se vrátila po delší době, možná vzhledem k tomu, že jsem nečetla celou sérii, jsem byla s knížkou spokojená, začátek byl trochu pozvolnější, trochu jsem se měla problém orientovat v postavách, Nesbø to není, ale oproti všude propagované Dívce v ledu určitě mnohem zábavnější a zajímavější.

čef
12.03.2017 5 z 5

Autorka tak nějak navazuje na předchozí knihy se seriálovou dvojicí - nejvíce snad na Horečku nenávisti. Opět je tu problém sociálních sítí a zamindrákovaných trollů, malých šmejdů, kteří dokáží pošpinit kdeco. Krimi je zde trochu v pozadí, napětí se soustřeďuje převážně na problémy Carol s alkoholem a s takykolegy v policii. Nevidím to jako problém, kniha je to opět špičková.

Izu
09.11.2016 2 z 5

Nejslabsi kniha cele serie.A pritom to umi McDermid lip.Nemelo to zadnou stavu, unyla az hloupa zapletka.Prislo mi to psano stylem:Dlouho jsem s Carol a Tonym nic nenapsala, tak ty dva zase ohreju.Ale nefunguje to.Bohuzel.

raty
06.10.2016 4 z 5

První z této série, které nedávám 5 hvězdiček. Těšila jsem se na pokračování a první polovina knihy tedy nic moc. Druhá polovina je zajímavější, ale rozhodně ne tak, jako předchozí díl.
Čtvrtou hvězdičku jsem přidala, protože to prostě je Carol a Tony. Závěr knihy slibuje pokračování. Snad to příště bude zase lepší.

Hella
01.09.2016 3 z 5

Obvykle hodnotívám série s Tonym a Carol vysoko, ale v tomto případě jsem spíše rozčarovaná. Sice jsem dočetla, ale musela jsem se do toho skoro nutit. První polovina je v podstatě pouze o Carol a jejím hledání cesty zpět, v druhé půlce se sice přidá zločin, ale tak nějak to prostě není ono.