Stratené evanjelium Judáša Iškariotského

Stratené evanjelium Judáša Iškariotského https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28227/stratene-evanjelium-judasa-iskariotskeho-28227.jpg 4 15 5

V roku 2006 časopis National Geographic uverejnil reportáž o jednom z najdôležitejších biblických objavov modernej doby – o Judášovom evanjeliu. Bart Ehrman, autor historických bestsellerov, teraz odhaľuje, čo nám môže toto legendárne stratené evanjelium prezradiť o človeku, ktorý údajne zradil Krista. Judášovo evanjelium predstavuje úplne nový pohľad na Ježiša, jeho učeníkov a jedného z najviac zlorečených ľudí, Judáša Iškariotského. Toto evanjelium vyvoláva množstvo otázok a Bart Ehrman na ne podáva jasné odpovede. ... celý text

Duchovní literatura , Náboženství

Vydáno: , Ikar (SK)

The Lost Gospel of Judas Iscariot , 2006

1871
13.03.2024 4 z 5

Celkově mě téma zajímá, čekal jsem trochu víc citací z onoho ztraceného evangelia a k tomu nějaký komentář. Kniha je ale jen ten komentář a samotné evangelium se objevuje jen v krátkých výtazích. Také začátek o cestě badatele k prvnímu seznámení se s objevenými texty byl zbytečně dlouhý a k samotnému tématu nepřispěl snad ničím. I přes tyto nedostatky mě ale knížka obohatila o nové pohledy, kterými se na obecně známé události mohu dívat.

LordByron
11.07.2023 4 z 5

Skvelá knižka ktorá sa dobre a rýchlo čítala a bolo v nej aj premňa kadečo nové. Na druhú stranu až tak nemusím autorove úplne až školácke vysvetľovanie niektorých totálne základných vecí jak pre trojročné deti : ) zas a zas ich vysvetľuje a tak jednoducho až to uráža inteligenciu čitateľa (takéto knihy predsa nekuoujú nevzdelanci) - ale zjavne to v USA treba..
Inak sa mi Ehrmanove nové interpretácie zrady a tak ľúbili. Evanjelium samotné ale zjavne neprinieslo nič zas až také čo by človek neočakával hneď (stále je to ale svojim spôsobom bomba že jestvuje).

fes
05.03.2023 4 z 5

Přestože miluju stejnou problematiku jako autor (historii starověkého křesťanství), u tohoto titulu jsem se chvílemi nutil k dalšímu čtení. Ústřední téma rozebírá ze všech možných i nemožných stran, mnohá fakta i vícekrát opakuje, až se to zdá být únavné; navíc většina textu se netýká přímo Jidáše (jak jinak, když o něm existuje jen pár zmínek a ty si snad ve všem odporují).
Přesto se poctivé čtení vyplatilo - téma bezmála jako v beletrii vyvrcholí v odhalení dvou zásadních skutečností, totiž:
a) - že současná církev je potomkem pouhé jediné z řady křesťanských sekt, a to té, které se šikovně povedlo spojit s císařem a přesvědčit ho, že zrovna tato sekta spojí vzájemně znesvářené a ve společnosti rebelující křesťany (Konstantin sice nakonec bosse právě této sekty Atanáše poslal do vyhnanství, ale pozdě - jeho sekta už byla u moci),
b) - že zprávy o Ježíšově zmrtvýchvstání jsou nanejvýš nedůvěryhodné a vzájemně si odporující zkazky, důvodem jejichž vzniku byla snaha zaštítit církví vytvořenou ideologii "nejvyšším zmocněním". Raní křesťané krom toho minimálně dvě, možná tři století Ježíše nepovažovali za Boha; tím se "stal" až r. 325 násilným prosazením tehdy právě císařem legalizované Atanášovy sekty.

Tyto skutečnosti jsou sice zájemcům o seriózní badatelská díla dávno známy, ale Jidášovo evangelium je znovu neklamně dokládá.
Čili závěrem : místy náročná kniha opravdu jen pro vyhraněné zájemce, avšak pro dané téma kniha významná, stejně jako další Ehrmanovy studie.

Vidlička
18.10.2017 4 z 5

Řekne nám nalezené "evangelium podle Jidáše" něco nově šokujícího nebo ne? To i mnoho jiného se dozvíte právě v této knize. Dále i o gnostizmu a jak to vůbec bylo se sepsáním oficiálních čtyř dalších evangelií...

PMR
11.02.2014 5 z 5

Kniha se mi líbí hlavně kvůli autorově otevřenému přístupu k náboženským otázkám.
Myslím, že by se s tímto autorem měli seznámit hlavně ti, kdo prosazují argumenty typu: Už dva tisíce let je křesťanům zřejmé ... x.
Formování křesťanského učení bylo totiž stejně spletité jako cokoli jiného. A spory byly i v naprosto zásadních věcech - např. o tom, zda je Bůh dobrý či zlý.
Je možné důsledně myslet zlého Boha? Někteří raní křesťané se o to překvapivě pokoušeli...

Kniha Stratené evanjelium Judáša Iškariotského je v