Strašidlo cantervillské

Strašidlo cantervillské https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/3404/bmid_strasidlo-cantervillske-XTx-3404.jpg 4 1243 185

Duch sira Simona je vytržen z poklidné existence na anglickém zámku Canterville, kde už po staletí osvědčenými metodami úspěšně děsí generace svých potomků. Nový majitel, vyslanec Spojených států amerických, je osvícený muž, který nemá pro astrální jevy nejmenší pochopení. Strašidlo, vtělení evropské romantiky a nostalgie, je konfrontováno s představiteli Nového světa, kteří byli tehdejšími Brity vnímáni jako vulgární, přízemní zbohatlíci. Rubáš tečkovaný hřbitovní prstí, rezavá dýka a krvavá skvrna svádějí marný hoj s Pinkertonovým nedostižným cídičem a Tinkturou doktora Dobella. Naštěstí je tu ještě vyslancova dcerka, půvabná a laskavá Virginie, která příběh dovede až ke smírnému konci.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Albatros (ČR)

The Canterville Ghost , 1887

francouz
30.06.2018 4 z 5

Musel jsem se po těch jízdách vrátit k něčemu, co si pamatuji, že bylo anglicky lehtivé a bylo opravdu čtivé.
V současné době nám to možná příjde naivní, strašidlo....
Ale mě s e zejména ta pasáž, kdy pragmatičtí američané, čelí něčemu, co je prostě mimo a čemu se postaví, jak jinak než po americky... Na to, ale není strašidlo připravené. proč by si přece mělo namazat vrzavé řetězy nějakým přípravkem ? Co to na mě zkouší.... Je to zábavné, ale v době, kdy si něco podobného neumíme úplně představit, to na nás asi nepůsobí úplně věrohodně. Nicméně je to taková jednohubka, která rozhodně neurazí.

ajka91
20.06.2018 4 z 5

Pěkná krátká povídka

los
05.06.2018 4 z 5

nikdy, nikdy nezapomenu na české filmové zpracování, které jsem viděl ve třech letech

Babsie
10.03.2018 3 z 5

Čekala jsem od toho asi mnohem víc, myslela jsem, že děj bude trošku složitější, s nějakými zvraty a akcí. Přesto mě strašidlo docela zabavilo, a dobře jsem si u něj odpočinula. Je to takový jednoduchý, hezky napsaný, příběh na jeden zátah.

sassenkka
06.03.2018 4 z 5

Cantervillské strašidlo je moc milé a pohodové čtení, pohádka, u které si hezky odpočinete.
Klasika, která se bude číst snad vždy, je to nadčasové dílko.

any333
02.03.2018 5 z 5

Už dlouho jsem se na ni chystala, hlavně proto, že mě lákala knižní představa stejnojmenného filmu. Byla jsem hodně překvapená, když jsem začala číst a našla tam jen minimum toho, co bylo ve filmu, ale nakonec jsem nad tím mávla rukou a jen se nadále probírala autorovými hezkými popisy. Alespoň jsem si ověřila, že srovnávat knihu s filmem bývá mnohdy čiré bláznovství.
Každopádně, knihu jsem přečetla díky jejím pár stránkám v rekordním čase. Pobavily mě trampoty strašidla s rodinou Otisů a místy mi ho bylo kvůli jeho depresím i líto, protože doba, kdy se ho lidé báli, odezněla. Byla jsem překvapená, kolik převleků strašidlo vlastnilo, a myslím, že kdyby se rozhodlo psát místo strašení obyvatel v rodiném sídle paměti, koho kdy a jak vyděsilo, nemuselo by být tak smutné. No, nakonec to tedy vyřešilo po svém.
Shodou okolností jsme si pak týden po dočtení knihy říkali ve škole o autorovi a docela mě zaujal i Obraz Doriana Graye. Tak se na ty temné filosofické myšlenky míním taky co nejdřív podívat.

PavlínaAlžběta
04.02.2018 5 z 5

Pro mě klasika, čtená na základní škole. Prvotina tohoto mistra literatury je naprosto jednoduché vtipné čtení, které je oddychové na rozdíl od jiných děl Oscara Wildea. Příběh s jemným humorem, i když dle mého názoru možná bude mnohým čtenářům strašidla líto. Jeho nespočetné pokusy vyděsit rodinu Otisových a na druhé straně, jak si rodina se strašidlem poradila, pobaví čtenáře. Jediná Virginia, která měla s duchem soucit, ducha vyslechla a závěrem vysvobodila modlitbou byla spásou pro tohoto strašicího nešťastníka. Hezké, čtivé.

Ainslee
03.02.2018 5 z 5

Příjemné oddechové čtení. Když nemám co číst nebo je mi smutno, vezmu strašidlo a na hodinku mám o zábavu postaráno.

kaja3190
02.02.2018 4 z 5

Původně jsem čekala horor nebo něco takového, ale nakonec mě překvapilo, jak humorné to bylo.

Andy74
22.01.2018 5 z 5

Pět hvězdiček za oddychovku a za pobavení - sáhla jsem po knize při zimních splínech - je mi vlastně jedno jestli je to "dobrý" nebo "špatný" - na necelých 80 stránkách jsem se pobavila a párkrát vyprskla smíchy.... jedna z perel : " ...vážený pane, musím vás opravdu důrazně požádat, abyste si naolejoval ty řetězy, a přináším vám k tomu účelu lahvičku Tammanyho mazadla s vycházejícím sluncem ........být strašidlem je někdy fakt těžká práce :o))

katerina5544
21.12.2017 5 z 5

Kouzelna povidka, zasmala jsem se, chudak strasidlo! :-)

Rawen616
26.11.2017 3 z 5

Duch, který se snaží děsit nové majitele starého sídla, ale všichni ho mají těžce na háku a děti mu navíc dělají naschvály natolik, až se samo strašidlo začne nových majitelů bát. Vyjma dcery která se nad ním slituje. Oddechová povídka s kapkou humoru, z jejíhož námětu se ale dalo podle mého vytřískat daleko víc. Úplně jsem viděl ten film, jaký by podle toho natočil Tim Burton:-)

xxtom
19.10.2017 4 z 5

Příběh o strašidle, které naráží na moderní svět. Lehké oddechové úsměvné čtení.

Leniik33
19.09.2017 5 z 5

Milé a pohádkové čtení :)

Devil-Ivet
08.09.2017 5 z 5

Kouzelné. Dobře napsané, vtipné a ilustrace je nádherná. Strašidla mi bylo trochu líto, ale nakonec vše dobře dopadlo. Ráda se ke knize budu vracet.

sd1992
06.09.2017

Pro mě je to takový dětský symbol anglické literatury.. :D Četla jsem ji snad už někdy na základní škole na prvním stupni a tak ráda na to vzpomínám, že jsem si ji letos koupila a přečetla znova :-) Je to spíš taková, místy i vtipná pohádka o duchovi, který straší nové obyvatele domu, nakonec si na něj zvyknou, přestanou se ho děsit a oblíbí si jej.. je to takové milé :) rychlý oddechový příběh :-)

natkaf
10.08.2017 4 z 5

Velmi milá a pěkná pohádka, na večer ideální. Občas jsem se i zasmála. Hlavně nad zelenou krvavou skvrnou.

Ownkai
31.07.2017 3 z 5

Krátká oddychovka na večer.

Adelajda_4
14.07.2017 4 z 5

Další hezký Wilde, sice ne tak dobrý jako Obraz Doryana Graye, ale byla to fajn oddechovka na odpdoledne.

Gordonlord
05.06.2017 1 z 5

Docela tuctová, generická a rádoby-humorná duchařská volovinka, které chybí pořádný děj, napětí, tajemno, ale i vtip a dokonce i ten humor. Samozřejmě se to celé tváří jakože "všichni se z toho podělejte, vždyť je to přece literární klasika". Hlavní hrdinové - dvojčata - mi přišla pěkně otravná, "dějová" linka se strašidlem nijaká...a vlastně takový byl i celý tenhle zbytečný a nudný příběh. Jednu hvězdičku za dobře technicky odvedenou, obratnou spisovatelskou práci.